Facebook Hesabınız Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Silinir

9 dk okuma süresi

Facebook Hesabınız Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Silinir Bu, Facebook’un kendisini bir veri gizliliği ve güvenlik fırtınasının ortasında bulduğu ilk sefer değil. Facebook son zamanlarda bir veri ihlalinin kurbanı oldu ve aslında onu küçümsemeye çalıştı. Pek çok insan artık platformu terk etmeyi düşünüyor. Facebook hesabınızı güvence altına almanın yolları olsa da , sosyal medya devinin verilerinizi sunucularında nasıl işlediği konusunda gerçekten kontrol sahibi değilsiniz. Bununla birlikte, benim gibi Facebook’u neredeyse hiç kullanmayan biriyseniz, Facebook hesabınızı silmek veya devre dışı bırakmak daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak Facebook’tan ayrılmadan önce profil verilerinizi indirmelisiniz. İşte Facebook hesabınızı nasıl sileceğiniz veya devre dışı bırakacağınız ve bunu yapmadan önce profil verilerini nasıl indireceğiniz konusunda adım adım bir kılavuz.

Facebook Hesabını Devre Dışı Bırakma ve Silme Arasındaki Fark

Bir Facebook hesabını devre dışı bırakmak, doğası gereği kalıcı değildir. Bu, ara verdiğiniz ve Facebook’tan uzak durmak istediğiniz anlamına gelir. Facebook hesabınızı her zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, aynı giriş bilgilerini kullanarak tekrar oturum açmaktır. Basit.

Zaman Not olduğunu Facebook hesabı devre dışı bırakılır , arkadaşlarına da dahil hiç kimse sizin için arama yapabilecek veya cetvelinizi görüntülemek olacaktır. Ancak, başkalarına gönderdiğiniz mesajlar artık başkalarının hesaplarıyla da ilişkili oldukları için görünür olmaya devam edecek.

Facebook hesabınızı silmek, doğası gereği kalıcıdır. Onu geri alamaz veya daha sonra erişemezsiniz. Destek personeline ulaşmak da yardımcı olmaz, bu yüzden gerçekten yapmak istediğiniz bir şey olduğundan emin olun. Facebook sizi korumak için silme talebini hemen yerine getirmeyecektir. Bunun yerine, kararınızı yeniden gözden geçirmek için birkaç günlük tampon süreye sahip olursunuz. Bu süre içinde fikrinizi değiştirirseniz, silme isteğini otomatik olarak iptal etmek için Facebook hesabınızda bir kez oturum açın. Aksi takdirde, her iki durumda da oturum açmayın.

Yine, Facebook hesabını devre dışı bıraktığınızda olduğu gibi, başkalarına gönderdiğiniz mesajlar da gelen kutularında kalacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, ‘bazı materyallerin kopyalarının (örn. Günlük kayıtları)’ Facebook veritabanında kalacağı ancak hesabınızla ilişkisinin kesileceğidir. Facebook hesabının silinmesi, Oculus hesabının da silinmesine neden olur.

Facebook Verilerini PC ve Mobil Cihazlara İndirme

Facebook verilerinizi hem PC’ye hem de mobil cihaza indirmek son derece kolaydır. Oluşturulan dosya büyük olduğundan ve büyük olasılıkla sabit sürücünüzde saklayacağınız için, Facebook verilerini PC’nize nasıl indirebileceğinizden bahsedelim.

1. Facebook hesabınızda oturum açın ve sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine tıklayın. Seçeneklerden Ayarlar ve Gizliliği seçin.

Facebook'ta Ayarlar ve Gizlilik'i açın

2. Ardından Ayarlara tekrar tıklayın ve soldaki Ayarlar kenar çubuğundan Facebook Bilgileriniz sekmesini açın.

3. Facebook Bilgileriniz sayfanız altındaki Bilgilerinizi İndirin seçeneğine tıklayın .

4. Bu sayfada, indirmek istediğiniz verilerin zaman aralığını, biçimlendirmeyi (HTML, JSON) ve ortam kalitesini (Yüksek, Orta, Düşük) seçebilirsiniz. Tüm verilerinizi indirmek istiyorsanız Dosya Oluştura tıklamanız yeterlidir . Fotoğraflar / videolar, profil bilgileri vb. Gibi yalnızca belirli parçaları indirmeniz gerekiyorsa, yalnızca indirmek istediklerinizi kontrol edin.

Tüm veri indirme isteklerini Kullanılabilir Kopyalar bölümünde bulacaksınız. Ayrıca, veri indirme isteğini başlattığınızda dosyanın birkaç gün çevrimiçi kalacağını unutmayın. Bu nedenle, bir kullanıcının dosyanın süresi dolmadan önce indirmesi için yeterli zamanı vardır.

5. Facebook verilerinizin bir kopyasını oluşturmaya başladığında, işlemi tamamlanmadan iptal etme seçeneğinin yanı sıra bir bildirim alacaksınız.

Not: Bir talep gönderdikten sonra biçimi, ortam kalitesini veya zaman aralığını değiştiremezsiniz. Ancak Facebook, aynı süreci izleyerek mevcut talebi iptal etmenize ve yenisini yapmanıza kolayca izin verir.

6. Facebook mobil uygulamasındaysanız, sağ üst köşedeki üç yatay çizgi seçeneğine dokunun ve Ayarlar ve Gizliliği seçin. Ardından Ayarları tekrar açın ve Bilgilerinizi İndirmek için aşağı kaydırın . Açın ve indirilebilir dosyanın tarih aralığını, biçimini ve ortam kalitesini seçin. Tamamlandığında, Dosya Oluştura dokunun ve hazırsınız. Veriler indirilmeye hazır olduğunda bilgilendirileceksiniz.

Facebook Hesabı Mobil Cihazda Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Silinir

Silme konusunda emin değilseniz, Facebook hesabınızı devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bu, 7 günlük bir dönemden hesabınıza tekrar giriş yapmak istediğiniz zamana kadar değişebilir. Örneğin, sadece Facebook hesabınızdan ve onun hayatınıza getirdiği tüm konuşmalardan uzaklaşmak istiyorsanız, ancak onu silmek istemiyorsanız, devre dışı bırakmak daha iyi bir seçimdir. Her iki durumda da, her iki seçenek de aynı yerde birlikte mevcuttur.

1. Facebook’u açın ve sağ üst köşedeki üç yatay çizgi Menü’ye dokunun. Ardından aşağı kaydırın ve Ayarlar ve Gizliliği açın.

2. Ayarlar ve Gizlilik seçeneklerinden Ayarlara dokunun ve Hesap Ayarları altında Kişisel Bilgileri açın.

3. Şimdi devre dışı bırakma sayfasını açmak için Hesabı Yönete dokunun. Sağ üst köşedeki Devre Dışı Bırak seçeneğine dokunun.

4. Sonraki adımda, Facebook hesabının devre dışı bırakılması için bir neden seçin. İşiniz bittiğinde, sayfanın altındaki Devam’a dokunun. Seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak, tekrar Devam etmeniz istenir. İşlem tamamlanır tamamlanmaz, otomatik olarak çıkış yapacaksınız.

Etkinliklere davet edilmek, gruplara katılmak veya fotoğraflarda etiketlenmek istemiyorsanız, Bildirimleriniz seçeneğinin altındaki ‘Facebook’tan gelecekteki bildirimleri almayı iptal et’ seçeneğini seçin.

5. Eğer Facebook hesabınızı açın silmek istiyorsanız Hesap Sahipliği ve Kontrol gelen Ayarlar menüsünde yukarıda yaptığımız gibi. Ardından Devre Dışı Bırakma ve Silme üzerine dokunun . Daha önce fark etmiş olabileceğiniz gibi, bu, hesabınızı devre dışı bırakmanın başka bir yoludur.

6. Hesabı Sil’i seçin ve Hesap Silme İşlemine Devam Et üzerine dokunun . Bir sonraki adımda, silme işleminiz için bir neden seçmeniz gerekecek. İstediğiniz seçeneği belirledikten sonra Hesap Silme İşlemine Devam Et düğmesine dokunun.

7. Hesabı Sil’i tekrar seçin ve işlemi bitirmek için profil şifresini girin. İşlem geri alınamaz olduğundan ve tüm veriler silineceğinden, hesap silme işlemini son bir kez tekrar onaylamanız istenecektir. Basitçe Hesabı Sil’e dokunun ve bitirdiniz.

İsteği tamamladığınızda, Facebook profilinizden otomatik olarak çıkış yapacaksınız. Silme isteğini iptal etmek için bir kullanıcının hesapta oturum açmak için yalnızca 30 günü olduğunu unutmayın.

PC’de Facebook Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Silinir

Facebook hesabınızı devre dışı bırakmak veya silmek, telefonda olduğu kadar PC’de de kolaydır. Nasıl yapılacağını görelim.

1. PC’nizde Facebook hesabınızda oturum açın. Sağ üst köşedeki Aşağı ok simgesine tıklayın. Ardından Ayarlar ve Gizliliği seçin.

2. Ayarlara genel bakışı açmak için Ayarlar ve Gizlilik seçeneğinde Ayarlara tekrar tıklayın.

3. Sol kenar çubuğundaki Facebook Bilgileriniz sayfasına tıklayın.

4. Şimdi basitçe aşağı kaydırın ve Devre Dışı Bırakma ve Silme’yi seçin.

5. Devre Dışı Bırakma ve Silme sayfasında, Facebook hesabınızı devre dışı bırakmak mı yoksa silmek mi istediğinizi seçin. Hesabı Devre Dışı Bırak’ı seçelim ve Hesabı Devre Dışı Bırakmaya Devam Et’i tıklayalım.

6. Parolayı tekrar girmeniz istenecektir. Tamamlandığında, Devama tıklayın.

7. Son adımda, devre dışı bırakma nedenini seçin ve e-posta ve davetler almaktan vazgeçmek isteyip istemediğinizi seçin. Şimdi Devre Dışı Bırak’a tıklayın.

Devre dışı bırakmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran başka bir uyarı göreceksiniz. Sallanmayın ve tekrar Devre Dışı Bırak’a tıklayın. Bu kadar. Artık Facebook hesabınızdan çıkış yapacaksınız.

8. Facebook hesabınızı devre dışı bırakmak yerine silmek isterseniz, yukarıdaki Hesabı Sil seçeneğini seçin ve Hesap Silme İşlemine Devam Et seçeneğine tıklayın.

9. Sonraki sayfada, makalenin önceki bölümlerinde tartıştığımızla aynı Bilgilerinizi İndirin seçeneğine sahip olacaksınız. Ayrıca, hesabınız silindikten sonra sayfanın bir sahibi olmayacağından, sahip olduğunuz sayfalara yönetici ekleme seçeneğine de sahip olursunuz. Şimdi Hesabı Sil’e tıklayın.

Facebook Hesabınızı Devre Dışı Bırakmalı veya Silmelisiniz

Artık Facebook hesabınızı nasıl devre dışı bırakacağınızı veya sileceğinizi biliyorsunuz. Hallettin mi? Sosyal medyaya ara vermek isteyen biriyseniz, hesabınızı devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, siz giriş yapıp Facebook profilinizi yeniden etkinleştirene kadar hesabınız başkaları tarafından görülmeyecektir. Öte yandan, mahremiyetinizden korkuyorsanız veya Facebook’u sonsuza dek kullanmayı bıraktıysanız, silme harika bir alternatiftir. İnsanı Özgürleştiriyor 🙂

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x