Bilgisayarın Gizli Sistem Dosyalarını Nasıl Görebilirim

Bilgisayarın Gizli Sistem Dosyalarını Nasıl Görebilirim Windows 10, bazı sistem dosyalarının Dosya Gezgininde görüntülenmesini önler. Windows 10’da Gizli Sistem Dosyalarını Görüntüleme adımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Windows 10’da Gizli Sistem Dosyaları

Windows Dosya Gezgini’ndeki varsayılan ayar, belirli sistem dosyalarının görüntülenmesini gizlemek veya engellemektir.

Örneğin, desktop.ini, hiberfile.sys, pagefile.sys, swapfile.sys ve diğerleri gibi sistem dosyaları, Dosya Gezgini’nde varsayılan olarak gizlenir.

Windows 10’daki bu varsayılan ayar, bu sistem dosyalarının yanlışlıkla değiştirilmesini veya silinmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Ancak, bu sistem dosyalarına erişmeniz gerekiyorsa, gizli sistem dosyalarını gösterecek şekilde bilgisayarınızdaki Dosya Gezgini ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Windows 10’da Gizli Sistem Dosyaları Nasıl Görülür

Bilgisayarınızdaki gizli sistem dosyalarını görme seçeneğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Görev çubuğundaki Dosya Gezgini simgesine tıklayarak bilgisayarınızdaki Dosya Gezgini’ni açın.

Windows Görev Çubuğundaki Dosya Gezgini Simgesi

2. Dosya Gezgini pencerelerinde, Dosya Sekmesine tıklayın ve beliren menüde Klasörleri ve Arama Seçeneklerini Değiştir’i seçin.

Windows Dosya Gezgini'nde Klasör ve Arama Seçeneğini Değiştirme

3. Klasör Seçenekleri ekranında, Görünüm sekmesine tıklayın> Gizli dosyaları, klasörleri, sürücüleri göster seçeneğini seçin ve Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen) seçeneğinin işaretini kaldırın.

Korunmayan İşletim Sistemi Dosyalarını Göster

4. Uyarı veya onay açılır penceresinden Evet düğmesine tıklayın.

Windows Korumalı Sistem Dosyalarını Gösterme Uyarı Açılır Penceresi

5. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, Dosya Gezgini’nde gizli bazı Sistem Dosyalarını tutmak için varsayılan ayar bu sistem dosyalarının silinmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Uyarı açılır penceresinde görebileceğiniz gibi, sistem dosyalarını silmek veya düzenlemek sisteminizi çalışamaz duruma getirebilir.

Bu nedenle, bu dosyaları görüntülemeyi bitirdikten sonra sistem dosyalarını gizli tutmak için varsayılan seçeneği geri etkinleştirmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilgisayarın Gizli Sistem Dosyalarını Nasıl Görebilirim için yorumda bulun

    Bilgisayarın Gizli Sistem Dosyalarını Nasıl Görebilirim için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayarın Gizli Sistem Dosyalarını Nasıl Görebilirim için ilk yorumu yapabilirsin.