Bilgisayarım yavaş çalışıyor, düzeltmek için ne yapabilirim?

Bilgisayarım yavaş çalışıyor, düzeltmek için ne yapabilirim? Aşağıda, bilgisayarı hızlandırmaya yardımcı olabilecek veya en azından bilgisayarın neden yavaş çalıştığını belirleyebilecek Microsoft Windows kullanıcıları için adımlar açıklanmaktadır.

Yeniden Başlatma

Bilgisayarınız yakın zamanda yeniden başlatılmadıysa, aşağıdaki adımlardan herhangi birini izlemeden önce yeniden başlattığınızdan emin olun.

Arkaplan programları

Yavaş bir bilgisayarın en yaygın nedenlerinden biri, arka planda çalışan programlardır . Bilgisayar her ön yüklendiğinde otomatik olarak başlayan tüm TSR’leri ve başlangıç ​​programlarını kaldırın veya devre dışı bırakın.

Arka planda hangi programların çalıştığını ve ne kadar hafıza ve CPU kullandıklarını görmek için Görev Yöneticisini açın. 

Bilgisayarınızda bir virüsten koruma tarayıcınız, casus yazılım koruma programınız veya başka bir güvenlik yardımcı programınız varsa, bilgisayarınızın arka planda taramadığından emin olun. Tarama devam ediyorsa, bilgisayarınızın genel performansını düşürecektir. Bu durumda, taramanın tamamlanmasına izin verin; bilgisayarın performansı artmalıdır.

Geçici dosyaları sil

Bir bilgisayar programları çalıştırırken, geçici dosyalar sabit sürücüde saklanır. Bu geçici dosyaları silmek, bilgisayar performansını artırmaya yardımcı olabilir.

İlk önce, geçici dosyaları ve artık bilgisayarda gerekmeyen diğer dosyaları silmek için Windows Disk Temizleme yardımcı programını kullanmanızı öneririz.

Ne yazık ki, Disk Temizleme geçici dizindeki her dosyayı silmeyebilir. Bu nedenle, geçici dosyaları manuel olarak silmenizi de öneririz. Bunu yapmak için, Başlat menüsünü açın ve Ara alanına % temp% yazın. Windows XP ve önceki olarak, tıklayın Çalıştır Başlat menüsündeki seçeneği ve girmek % temp%  içinde Çalıştır alanına. Enter tuşuna basın, bir Temp klasörü açılmalıdır. Bu klasörde bulunan tüm dosyaları silebilirsiniz ve eğer herhangi bir dosya kullanılıyorsa ve silinemiyorsa atlanabilir.

Boş sabit sürücü alanı

En az 200-500 MB boş sabit disk alanı bulunduğunu doğrulayın. Bu kullanılabilir alan, bilgisayarın takas dosyasının boyutunun yanı sıra geçici dosyalar için de yer açması için yeterli alana sahip olmasını sağlar.

Kötü, bozuk veya parçalanmış sabit sürücü

  • Bilgisayarın sabit diskinde fiziksel olarak yanlış bir şey olmadığını doğrulamak için ScanDisk, chkdsk veya benzeri bir şey çalıştırın.
  • Verilerin mümkün olan en iyi sırada düzenlenmesini sağlamak için Birleştir’i çalıştırın.
  • Sürücünün SMART’ına bakarak sabit sürücüyü herhangi bir hata için test etmek için diğer yazılım araçlarını kullanın.

Virüs taraması

Bilgisayarınıza bir veya daha fazla virüs bulaşmışsa, daha yavaş çalışabilir. Bilgisayarınızda yüklü bir virüsten koruma programı yoksa, bilgisayarınızdaki virüsleri taramak ve bunları kaldırmak için Trend Micro’nun ücretsiz programını  çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, virüslere karşı etkin koruma için bir virüsten koruma programı yüklemeniz önerilir.

Kötü amaçlı yazılımları tara

Bugün, casus yazılımlar ve diğer kötü amaçlı yazılımlar, daha düşük performans gibi birçok bilgisayar sorununun büyük bir nedenidir.  Bilgisayara bir virüsten koruma tarayıcısı yüklenmiş olsa bile, kötü amaçlı yazılım taraması yapmanızı da öneririz. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için Malwarebytes’in ücretsiz sürümünü kullanın.

Donanım çakışmaları

Aygıt Yöneticisi’nin çakışma olmadığını doğrulayın. Varsa, bu sorunları probleminizin nedeni olabileceği için çözün.

Windows’u Güncelle

  • En son Windows güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olun.
  • Bilgisayarınız yavaşken İnternet’te iseniz, tüm tarayıcı eklentilerinin güncel olduğundan emin olun.

Sürücülerinizi güncelleyin

Bilgisayar donanımınız için en son sürücülere, özellikle de en son video sürücülerine sahip olduğunuzdan emin olun . Güncel sürücülere sahip olmak, yavaş performans dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir.

Bilgisayarı yeniden başlat

Yukarıdaki değişikliklerden herhangi birini yaptıktan sonra, makinenizi yeniden başlattığınızdan emin olun.

Bir kayıt defteri temizleyici çalıştırın

Normalde kayıt defteri temizleyicileri önermiyoruz. Ancak, yukarıdaki adımların tümünü uyguladıysanız ve bilgisayarınız hala yavaşsa, bilgisayarda bir kayıt defteri temizleyici çalıştırmayı deneyin.

Bellek yükseltme

Bilgisayarınızı iki yıldan uzun süredir kullanıyorsanız, daha fazla belleğe ihtiyacınız olabilir. Bugün, bilgisayarların 32 bit sistem için en az 2 GB bellek (RAM) ve 64 bit sistem için 4 GB olmasını öneririz . Programların bellekte çalışması için yeterli belleğe sahip olarak, bilgisayarınızın bellekte depolanan bilgileri takas dosyasına değiştirmesi gerekmez . Sabit sürücü ışığı sürekli yanıyorsa, bilgisayarınızın belleğinizle sabit sürücü arasında sık sık bilgi değiştirdiğinin bir göstergesi olabilir.

Sabit sürücü yükseltme

Bir bilgisayarın en büyük tıkanıklıkların dan biri sabit disk sürücüsüdür.  Standart bir sabit sürücüden bir Katı Hal Sürücüsüne ( SSD ) yükseltme, bilgisayarın performansını büyük ölçüde artırır.

Bilgisayar veya işlemci aşırı ısınıyor

Bilgisayarınızın ve işlemcinizin aşırı ısınmadığından emin olun. Aşırı ısı, bilgisayar performansında düşüşe neden olabilir çünkü çoğu işletim sistemi, ısıyla ilgili sorunları telafi etmek için işlemcinin hızını otomatik olarak azaltır.

Toz, kir ve saç da bilgisayarınızın içinde doğru hava akışını daraltabilir ve bu da bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilir. Bilgisayarınızın kasasının temiz olduğundan ve fanların tıkalı olmadığından emin olun.

İşlemci hızını artırın veya yükseltin

İşlemcinin veya CPU’nun hızını artırmak, bilgisayarınızın performansını artırmanıza yardımcı olabilir. İşlemci hızını artırmak için iki seçenek vardır.

Bir işlemciyi overclock yapmak, hızını kararlı bir şekilde çalışması için tasarlananın ötesine çıkarmak anlamına geliyor. Hızaşırtma işlemi işlemci hızını artırabilse de, artış çoğu zaman çok önemli değildir ve bu da en fazla% 10 veya% 20 hız artışıyla sonuçlanır. Ayrıca, işlemcinin kendisi overclock yapabiliyor olmalıdır. Hızaşırtılıp açılmayacağını belirlemek için bilgisayarınızdaki işlemcinin özelliklerini bulmanız gerekir. Hızaşırtılmış bir işlemci daha fazla ısı üretecektir, bu nedenle fazla ısıyı işlemciden uzağa çekmek için daha güçlü bir ısı emici ve fan kullanılmasını gerektirir.

Hızaşırtmaya daha güvenli bir alternatif, bilgisayarınızdaki işlemciyi yükseltmektir. Hangi tür daha yeni işlemcilerin kullanılabileceğini belirlemek için anakartınızın özelliklerini almanız gerekir. Ardından yeni işlemciyi mevcut işlemcinin yerine kurabilirsiniz.

Bilgisayarı sil ve baştan başla

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sorunlarınızı çözmezse, başka bir seçenek  Windows’u yeniden yüklemek veya her şeyi silmek ve daha sonra yeniden başlamaktır.

Bilgisayarınızdaki her şeyi silmek ve işletim sistemini yeniden yüklemek, eski yazılımlardan veya sürücülerden kurtularak performansı artırabilir.  Yeni bir Windows kopyası, yazılım programları ve en son sürücüler yüklemek, bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacak herhangi bir yazılımla ilgili sorun olmadığını doğrulamaya yardımcı olur.

Donanım sorunları

Son olarak, yukarıdaki önerilerin tümünü denedikten sonra bilgisayarınız hala yavaşsa, bilgisayardaki hatalı bir bileşen gibi daha ciddi bir donanımla ilgili sorun olabilir. Hatalı donanım örnekleri, sabit disk ,  CPU ,  RAM ,  anakart veya diğer bileşenleri içerebilir.

Ultimate Boot CD (UBCD) yardımcı programını kullanarak donanım tanılama testlerini çalıştırabilirsiniz . Bu yardımcı program, bilgisayarınızın kötü bir donanıma sahip olup olmadığı hakkında bilgi sağlar.

Eski bilgisayar

Bilgisayarınız beş yıldan daha eskiyse, yenisine göre daha yavaş bir performansa sahip olacaktır. Daha gelişmiş yazılım programları piyasaya sürüldükçe, daha yeni bilgisayarlarda daha verimli çalışacak şekilde optimize edilirler. Daha eski bilgisayarlar bu yeni programları da çalıştıramaz ve bu da daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Ayrıca, yeni yazılımlar genel olarak daha talepkar olma eğilimindedir; bu, eski donanım için başka bir sorundur. Yeni bir bilgisayar satın almanızı veya mevcut bilgisayarınızı yükseltmeyi düşünmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilgisayarım yavaş çalışıyor, düzeltmek için ne yapabilirim? için yorumda bulun

    Bilgisayarım yavaş çalışıyor, düzeltmek için ne yapabilirim? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayarım yavaş çalışıyor, düzeltmek için ne yapabilirim? için ilk yorumu yapabilirsin.