bilgisayarda bozuk ram nasıl test edilir

bilgisayarda bozuk ram nasıl test edilir Bozuk bellek, bilgisayarınızda farklı sorunların bir çeşitliliğine neden olabilir. Aşağıda karşılaşabileceğiniz olası sorunlardan sadece birkaçıdır. Aşağıdaki sorunların, yalnızca kötü amaçlı yazılımlardan da kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir.

 1. Bilgisayar önyükleme yapmıyor ve bir bip sesi alıyorsunuz. 
 2. BSOD , Genel Koruma Hatası hata mesajları 
 3. Rastgele bilgisayar yeniden başlatılıyor .
 4. Windows veya diğer program yükleme hatası.

Not: Belleğinizi test etmeden önce, bilgisayarınıza yeni bir bellek eklediyseniz, sorununun nedeni olmadığından emin olmak için geçici olarak kaldırmanızı öneririz.

Yazılım

Bilgisayarınızın hafızası dahil, bilgisayarınızın donanımını test etmek için tasarlanmış birkaç yazılım programı bulunmaktadır:

 • Windows Vista , Windows 7 ve Windows 10 , Start Orb’ı tıklatıp çalışma satırında “memory” yazarak erişilebilen bir Windows Bellek Tanılama Aracına sahiptir. Bu komutu çalıştırmak, Bellek Tanılama Aracı’nı iki seçenekle açar: “Şimdi yeniden başlat ve sorunları kontrol et” veya “Bilgisayarımı başlattığımda sonraki sorunları kontrol et.” Bu seçeneklerden herhangi birini seçmek, bilgisayarı bir sonraki başlatıldığında  bir bellek testi ile çalıştırır.
 • Memtest86 – Bilgisayar belleğini test etmek için önerimiz olan Memtest 86, x86 uyumlu, boş bir bellek test cihazıdır.
 • DocMemory – Bilgisayarınızın belleğinin durumunu test etmek için harika bir yazılım çözümü.

Aşağıda, kontrol etmeniz için diğer bazı ürünlerin listesi verilmiştir.

 • Bellek test cihazları – Şirketler bilgisayar belleği test etmek için farklı donanım çözümleri sunar. Bunlar, belleği test etmek için en yüksek kalitede yöntemlerdir, ancak muhtemelen maliyetleri nedeniyle bir bilgisayar servis merkezinde kullanılabilir.
 • PC-doktor – Servis merkezleri ve teknisyenler tarafından bellek sorunları da dahil olmak üzere bilgisayar donanımı sorunlarını teşhis etmek için sıklıkla kullanılan fantastik ama ucuz olmayan bir çözüm.
 • PC Diagnostics – Bilgisayarınızdaki bilgisayar donanımının çoğunu test etmek için hem donanım hem de yazılım çözümleri sunan bir şirket.
 • Ultra-X – Bellek dahil bilgisayar donanımını test etmenize yardımcı olabilecek harika bir ürün koleksiyonu.

Belleği değiştir ve kaldır

Başka bir bilgisayardan uyumlu belleğe erişiminiz varsa, sorun olup olmadığını öğrenmek için bu belleği bilgisayarınıza takabilirsiniz. Bir bellek problemi olabilecek bir bilgisayarda işlevsel olduğu bilinen bellek kullanmak iyi bir kontrol yöntemidir.

Belleğiniz başka bir bilgisayarda sorunsuz çalışırsa, büyük olasılıkla bir anakart , PSU veya başka bir donanım sorunuyla karşılaşırsınız.

Belleği değiştir

Belleğin kötü olduğunu tespit ettiyseniz, belleği yeni bellekle değiştirmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bilgisayarda bozuk ram nasıl test edilir için yorumda bulun

  bilgisayarda bozuk ram nasıl test edilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak bilgisayarda bozuk ram nasıl test edilir için ilk yorumu yapabilirsin.