Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme

Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme Yazı tipinizi değiştirmek, telefonunuzun kullanılabilir hale getirilmesi için gerekli bir görev olabilir ya da telefonunuzu biraz farklı ve yenilenmiş hissetmeniz için kolay bir yol arıyor olabilirsiniz. Sebebiniz ne olursa olsun, telefon ayarlarından ve üçüncü taraf uygulamalarınız aracılığıyla yazı tipi ayarlarınızı Android’de nasıl değiştirebileceğinizi bu makalede anlatacağız.

Temel yazı tipi tweaks

Çoğu telefon artık üçüncü taraf uygulamalarını yüklemeye gerek kalmadan yazı tipi ve görünüm ayarlarında bazı değişiklikler yapmanıza izin veriyor, ancak sunulan özelliklerin çeşitliliği özel bir uygulama kadar geniş olmayabilir. Bu ayarlara tam olarak nerede ve nasıl eriştiğiniz, işletim sistemi işletim sistemine operatör tweaks’ının bir sonucu olarak da değişebilir, ancak genellikle değişiklik yapmak için Ayarlar> Ekran> Yazı tipini bulmak yeterlidir.

Samsung telefonunda, test edilmekte olan örnek olarak , yazı tipinin kontrastını veya boyutunu değiştirmek isterseniz Ayarlar> Erişilebilirlik menüsüne de gidebilirsiniz . Samsung’un cep telefonları, önceden kurulmuş ve uygulamaya hazır birkaç alternatif seçeneğiyle birlikte gelir, ancak Yazı tipi  bölümündeki ayarlar menüsünden ek yazı tipleri indirilebilir .

‘Yazı tiplerini indir’ düğmesine basmak, Samsung uygulama mağazasını ve indirebileceğiniz daha fazla yazı tipi seçeneği sunar. Bazı yazı fontları ücretsizdir, bazıları için ödeme yaqpmanız gereke bilir.

Samsung’a ait olmayan bir telefon kullanıyorsanız, muhtemelen ayarlar menünüzde benzer seçenekler bulunur, ancak yalnızca yazı tiplerine ayrılmış önceden hazırlanmış bir uygulama bölümünün lüksüne sahip olmayabilir.

Yazı tipinizi değiştirmek için uygulama kullanmak

Kullanmakta olduğunuz yazı tipinin stilini değiştirmek için daha fazlasını yapmak istiyorsanız, en kolay yollardan biri, özelleştirme seçenekleriyle ilgili ipuçları sunan bir üçüncü taraf uygulama yüklemektir. Yazı tipi ayarlarını yalnızca birkaç dokunuşta değiştirmenize izin veren, muhtemelen uygulamalar var. tek yapmanız gereken bir uygulama indirmek.

Tam olarak ne kadar geniş kapsamlı seçenekleriniz, indirdiğiniz uygulamaya bağlı olacaktır. Örneğin, Eylem 3 size Roboto yazı tipinin (varsayılan) farklı ağırlık ve stillerini kullanma seçeneği sunar. Benzer şekilde, Nova  ve Smart Switch ve Arrow Launcher gibi uygulamaların ücretsiz sürümü, herhangi bir değişiklik yapılmasına izin vermez.

Launcher’ınızdan daha fazla yazı tipi özelleştirme seçeneğine ihtiyacınız varsa, bunu yapmak istediğiniz takdirde uygulama başına fontu özelleştirmek gibi şeyler yapmanıza olanak tanıyan özel bir font uygulaması yüklemeniz daha iyi olacaktır.

androidpit başlatıcısı3
Eylem 3 başlatıcısı bazı temel yazı tipi değiştirme seçeneklerine sahiptir. 

Eylem Launcher – telefonunuzda Oreo + Pixel

Android için en iyi yazı tipi uygulamaları

Yazı tipi uygulamaları için Google Play’de arama yaparsanız, çok fazla seçenek elde edersiniz. Ayrıca, bazılarının çalışabilmesi için bazı seçeneklere gereksinim duyduğuna işaret ederken, diğerlerinin yapmadığı anlamına da gelir. Kendi durumunuz için en iyi olanı görmek için biraz deneme yanılma yapacağız.

FontFix bu soruna mükemmel bir cevaptır, ancak bir Samsung telefonu kullanmıyorsanız. Hızlı bir şekilde arama yapabildiğiniz, farklı yazı tiplerinin tamamını seçip önizleme yapabileceğiniz bir yöntem olsa da, Samsung’un çoğu cep telefonunu bu özelliği engelledi. Benzer şekilde kilitlenmeyen Samsung olmayan telefonlar da sorun yaşamayacak.

Yapmanız gereken tek şey istediğiniz yazı tipini seçip Yükle  düğmesini tıklatarak indirilmesi ve etkinleştirilmesi gereken nokta. Ek yazı tipleri, Play Store’dan güncellenmiş olmak yerine doğrudan uygulamaya yüklenir. Bu nedenle, bilinmeyen kaynaklardan yüklemenin de ilk başta yapılmasına izin vermeniz gerekir.

Zaman içinde indirdiğiniz tüm yazı tiplerinin bir listesini kolayca bulabilir ve telefonunuzu ne kadar yer kaplayacağını öğrenmek de dahil olmak üzere, indirmeden önce daha fazla bilgi için her birini inceleyebilirsiniz.

fontfix
FontFix, daha iyi bir Android yazı tipi uygulamasından biridir, ancak reklamlara sahip olmanız gerekir.

FontFix (Ücretsiz)iFont , sistem yazı tipinizi değiştirmek için oldukça yetenekli bir başka uygulamadır, ancak bir Samsung telefonunuz varsa kullanmak için mücadele edeceğiniz başka bir şeydir. IFont’a karşı adil olmak için, alternatif ücretsiz yazı tiplerinin yüklenmesini engelleyen (Samsung gibi) telefonlar için bir çözüm sağlamak biraz daha zordur, ancak testimizde S7 Edge’de çalışmadığını belirtmek isterim.

Ayarlar menüsünde, el cihazının üreticisini seçebilir ve bu da seçeneklerin root erişimi gerektirmeden geçici çözüm sınırlamalarını denemesine ve yardımcı olmasına olanak tanır.

IFont’un diğer font uygulamalarına kıyasla sahip olduğu önemli avantajlardan biri, geniş seçimine ek olarak, Fransızca, İspanyolca, Arapça, Rusça ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç farklı seçeneğin diline dayalı bir font seçebilme yeteneğidir. IFont uygulamasındaki İngilizce çeviriler çok iyi değil.

Özellikle el yazısı stili yazı tiplerine bakıyorsanız ve iFont ne istediğinize sahip değilse , Play Store’da  kapsanması gereken çok sayıda uygulama var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme için yorumda bulun

    Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme için ilk yorumu yapabilirsin.