android kullanılan bilir harici depolama yok

6 dk okuma süresi

Android kullanılan bilir harici depolama yok Android telefonunuzu kullanırken, şimdiye kadar yeterli depolama alanı hatasıyla karşılaştınız mı? Bu sorun olduğunda, onunla nasıl başa çıkacağınızı biliyor musunuz?  Burada, etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Telefonum Yetersiz Depolama Diyor Ama Yerim Var

Şimdi, aşağıdaki gibi gerçek hayattan bir örnekle başlayalım:

Bilindiği gibi, Android cihazının dahili belleği hiçbir zaman göründüğü gibi değildir. 32GB depolama alanı olan bir cihaz için, işletim sisteminin, önceden yüklenmiş uygulamaların yanı sıra işletim sisteminin depolama ortamını biçimlendirme biçimine göre boşa harcanan alan tarafından çok fazla depolama alanı kaplanır.

Sonuç olarak, Androidinize bir uygulama kurmaya veya güncellemeye çalışırken, uygulamanın Android cihazınızda gerçekten mevcut olandan daha az yer kaplamasına rağmen, yalnızca Yetersiz Depolama Kullanılabilir hatası bildirilir. (Bazen bu cihaz, bir uygulamayı indirirken indirme hatasını görüntülemek için yeterli alana sahip olmayabilir.)

Nitekim, gerekli uygulamanızı güncellemek veya kurmak için yeterli depolama alanı vardır, ancak işlemi gerçekleştirmek için yeterli alan yoktur.

mevcut depolama yetersiz

Android telefonunuz da yetersiz depolama hatasından muzdarip mi? Evet ise, endişelenme! Sadece siz değilsiniz ve Android depolama alanının tükendiğini söyleyen birçok geri bildirim alıyoruz, ancak değil. Burada, bu sorunu hızla çözmek için 7 basit çözümde size yol göstereceğiz.

Android kullanılan bilir harici depolama yok

1. Android’de Yer Açmak için Uygulama Önbelleğini Temizle

Genel olarak, çalışma alanı eksikliği muhtemelen Android kullanıcılarını rahatsız eden yetersiz depolama mevcut hatanın ana nedeni olabilir. Genellikle, herhangi bir Android uygulaması uygulamanın kendisi, uygulamanın veri dosyaları ve uygulamanın önbelleği dahil olmak üzere üç depolama kümesi kullanır.

Önbellek büyüklükte dönerse, işgal edilen alanın Android cihazındaki boş alan olduğu bildirilmesine rağmen, alanın büyük bir kısmı işgal edilir. Bu durumda, uygulama önbelleğinizi boşaltmak, Android’in yetersiz depolama hatasını düzeltmek için kullanışlı bir yoldur.

Uygulama önbelleği nasıl temizlenir? Aşağıdaki Adımları takip edin.

 • Önce ana ekrandan Ayarları açın ve ardından  Uygulamalar  veya  Uygulamalar yöneticisi seçeneğine gidin.
 • Daha sonra Android cihazınızda indirilen tüm uygulamaların listelendiğini ve ne kadar depolama alanı kapladıklarını görebilirsiniz.
 • Hangisini en fazla depolama alanını kontrol etmek için bu uygulamaları boyuta göre sıralamak için  Menü  veya  Diğer  düğmesine dokunun.
 • Uygulama tarafından kullanılan depolama alanını, verilerini (Depolama bölümü) ve önbelleği ( Önbellek bölümü) görmek için özel uygulamaya dokunun.
 • Yer açmak için önbelleği boşaltmak için Önbelleği  Temizle  seçeneğine dokunun.
 • Her uygulama için aynı işlemi tekrarlayın.

Burada, tüm uygulama dosyalarını kaldırmak için Verileri Temizle’ye de dokunabilirsiniz .

net veriler

Ek olarak, tüm Android uygulamalarınız için tüm önbellek dosyalarını birlikte silmenize izin verilir. Bunu yapmak için,  Ayarlar > Depolama > Cihaz Belleği’ne gidin. Sonra tüm uygulamalarınızda ki önbelleğe alınmış verileri silmek için Önbellek verisi ve Sil’e dokunun.

tüm uygulama önbelleğini temizle

2. Android’den Bilgisayara Fotoğraf / Video Aktarın

Android cihazınızın kullanılabilir depolama alanının yetersiz olduğunu tespit ederseniz, en iyi çözümlerden biri, fotoğrafları, videoları, sesleri vb. İçeren bazı büyük dosyaları Android depolama alanını boşaltmak için bilgisayarınıza taşımaktır.

3. Fotoğraf ve Videoları Dahili Bellek Yerine Harici SD Kartına Kaydetme

Fotoğraflar ve videolar Android cihazında çok fazla depolama alanı kullanıyor. Bunları bir bilgisayara taşımaya ek olarak, resimlerinizi veya videolarınızı bir SD karta kaydederek Android depolama alanınızın tükenme sorununu çözebilirsiniz.

Fotoğrafları ve videoları telefonun dahili deposunda önceden sakladıysanız, öncelikle bunları SD karta çıkarmanız gerekir. Bundan sonra, fotoğraflar ve videolar için varsayılan depolama alanını SD karta değiştirin. Bunu yapmak için,  Ayarlar > Kamera Ayarları’na gidin. Ardından, varsayılan saklama yolu Aygıt ise, SD kart veya Hafıza kartına değiştirmek için Depolama konumu seçeneğini seçin.

depolama yolunu değiştir

4. İstenmeyen Uygulamaları Kaldırma

Bazen Android depolama alanı azalıyor ancak bu sorun değil telefonunuzun dahili hafızasında kayıtlı çok büyük miktarda veriden kaynaklanıyor. Android cihazınıza birçok uygulama indirir ve bunları aynı anda kullanırsanız, telefonunuzdaki önbellek engelleyebilir ve bu da Android’in yetersiz depolanmasına neden olabilir.

Bu durumda, depolama alanını boşaltmak için bazı istenmeyen veya kullanılmayan uygulamaları kaldırmayı seçebilirsiniz. Bu işlem çok basit.

Bir uygulamayı kaldırmak için Android telefonunuzdaki Ayarlar  arayüzüne gidin ve cihazınıza yüklenmiş tüm uygulamaların bir listesini almak için Uygulamalar bölümüne girin. Ayrıca, boyuta göre sıralayabilirsiniz.

Sonra ihtiyacınız olmayan uygulamayı seçin ve kaldırmak için Kaldır düğmesine tıklayın . Silinmesi gereken birçok uygulamanız varsa, yetersiz alan sorununu gidermek için biraz yer açmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

5. Uygulamaları Dahili Depolamadan SD karta taşıyın

Bazılarınız herhangi bir uygulamayı kaldırmak ve yetersiz depolama kullanılabilir Android düzeltme root olmadan yol aramak için istekli olmayabilir. Burada, bazı uygulamaları yalnızca dahili depolamadan SD kartınıza taşımak iyi bir seçenektir. Bu, telefonunuzun dahili hafızasına boşluk ekleyebilir ve çözülemeyen bir uygulamayı yetersiz saklama sorunu yaşayamazsınız.

 • Android cihazınızda ki Ayarlar menüsüne gidin.
 • Uygulamalar üzerine dokunun.
 • Boyuta göre sırala seçeneğine dokunarak tüm uygulamaları sırayla düzenleyebilirsiniz. Ardından uygulamayı seçin ve SD karta taşı öğesine dokunun.
 • Çok fazla depolama alanı kaplayan uygulamaları kaldırmak için işlemi tekrarlayın.

Burada, her uygulamanın SD kartınıza taşınamayacağını unutmayın.

sd kartına uygulamayı taşı

6. Android Alanını Boşaltmak için Temizleme Uygulaması Kullanın

Bazen bazı gereksiz dosyalar çok fazla Android alanı kaplar ve bu da cihazda yetersiz alana neden olur. Bu durumda, bazı gereksiz dosyaları temizlemek ve cihazınızı optimize etmek için Android için bir temizleme uygulaması kullanabilirsiniz. 

7. Fabrika Cihazınızı Sıfırlayın

Yukarıdaki tüm çözümleri denediyseniz ancak hala yeterli depolama alanı hatasıyla karşılaşıyorsanız, sorunu fabrika ayarlarına sıfırlayarak düzeltebilirsiniz.

 • Ayarlara gidin.
 • Sistem > Sıfırla veya Yedekle ve sıfırla’ya dokunun.
 • Fabrika verilerine sıfırla ve Telefonu sıfırla veya Tableti sıfırla üzerine dokunun. Gerekirse, PIN’inizi, düzeninizi veya şifrenizi girin.
 • Sonunda, Her şeyi sil üzerine dokunun.
fabrika ayarları

Bu şekilde Android cihazınızda depolanan tüm verileri sileneceğini unutmayın. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x