airpods şarj olmuyor sorunu ve çözümü

airpods şarj olmuyor sorunu ve çözümü Apple AirPods, yeni nesil kablosuz ve Gerçekten Kablosuz Stereo kulaklıkların yolunu açtı. Kablosuz kulaklık pazarında en çok satan markalar olmasına rağmen, Apple AirPod’lar sorunları ile birlikte geliyor. Gelen eski bir maddenin, biz etraflıca bazı ortak AirPods sorunlara çözüm vurgulanır. Burada, AirPods şarj sorunlarını gidermeye odaklanacağız.

Apple’dan oldukça yeni bir ürün türü olduğu için olası sorunlar değişebilir. Ancak, çözümlerimizin şarjla ilgili sorunların çoğunun çözülmesine büyük ölçüde yardımcı olacağından eminiz. Daha fazla uzatmadan, hemen başlayalım.

NOT: Aşağıdaki önerilen çözümler Apple AirPods’un tüm nesilleri için geçerlidir, yani AirPods 1, AirPods 2 ve AirPods Pro.

1. AİRPODS KUTUSUNDA ŞARJ OLMUYOR

AirPod’larınız hiç şarj olmuyor mu? Bunu düzeltmek için birkaç şey yapabilirsiniz.

Şarj Kasasını Güçte Takın

AirPod’lar şarj çantasına yerleştirildiğinde şarj olmuyorsa, şarj çantasının AirPod’lara güç sağlayacak kadar dolu olup olmadığını kontrol edin. Kasayı (içinde her iki AirPod ile) cihazınızın yakınına yerleştirin ve kapağı açın. Bu, AirPod’ları ve kasanın pil seviyesini gösteren bir panel gösterecektir.

Airpod'ların şarj olmamasını düzeltin 04

Şarj kutusu% 10 veya% 15’in altındaysa, bir güç kaynağına takın veya AirPod’larınız kablosuz şarjı destekliyorsa bir şarj pedi üzerine yerleştirin.

Temiz Şarj Kutusu

Şarj kutusundaki metal kontakları kapatan herhangi bir malzeme olmadığını kontrol edin. Varsa, bağlantı noktalarına kuru hava üflemek kiri, tozu ve kiri temizlemek için yeterli olmalıdır. AirPods kasası şarj bağlantı noktalarını temizlemek için kuru pamuklu çubuklar da kullanabilirsiniz.

UYARI: Temizlemeden önce şarj kutusunu güç kaynağından çıkarın. AirPods kasası şarj bağlantı noktasını temizlemek için sert veya keskin nesneler kullanırsanız metal temas noktalarına zarar verebilirsiniz.

2. BİR AİRPOD ŞARJ OLMUYOR

Diğer bir yaygın şarj sorunu, kasaya bir AirPod biriminin şarj edilmesidir. Birçok kullanıcı bu sorunu bildirdi. Bazıları için, şarj etmeyi reddeden doğru AirPod, diğerleri ise tam tersi durumda. Durum ne olursa olsun, aşağıdaki çözümlere bakın.

AirPod’u yeniden yerleştirin

Öncelikle, etkilenen AirPod’u şarj kutusundan çıkarıp yeniden takmayı deneyin. Hala şarj olmuyorsa aşağıdaki diğer çözümleri deneyin.

AirPod Kuyruğunu Temizle

AirPod’un kasaya yerleştirildiğinde şarj olmayacak olan kuyruğunu silmek için kuru, yumuşak ve tüy bırakmayan bir kumaş bez kullanın.

Görüntüyü şarj etmeyen airpod'ları düzeltin

Şarj Kutusu Bölmesini Temizleyin

Bu aksaklık çoğunlukla AirPod’unuz şarj kutusundaki metal pimlerle temas etmediğinde ortaya çıkar. Bu durumda, etkilenen AirPod’u barındıran bölmede herhangi bir kir veya tüy olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu parçacıklar, şarj kutusunun pimi ile AirPod’un kuyruğundaki metal temas arasındaki bağlantıyı engelleyebilir. AirPod’un şarj olmasını engelleyen yabancı partikülleri çıkarmak için şarj bölmesine kuru hava üfleyebilir veya kuru bir bez kullanabilirsiniz.

Airpod'ların şarj olmama görüntüsünü düzeltme 03

3. AİRPOD’LAR TAM OLARAK ŞARJ OLMUYOR

Apple’ın kablosuz kulaklıklarıyla ilgili yaygın olarak bildirilen bir başka sorun, bazen yüzde 100’e kadar şarj olmadıklarıdır. İşte bazı olası çözümler.

AirPod’ları Sıfırla

Bunu yapmak, AirPod’larla karşılaşabileceğiniz şarj sorunlarını ve diğer tuhaflıkları gidermenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. AirPod’larınızı sıfırlamadan önce Apple, bunları aygıtınızdan çıkarmanızı önerir (bkz. Adım 1 – Adım 3).

Adım 1: AirPod’ları şarj kutusuna koyun ve kapağı kapatın. Birkaç saniye sonra kapağı yeniden açın.

Adım 2: AirPod’ları cihazınızdan çıkarın. Bunu yapmak için Ayarlar> Bluetooth’a gidin ve AirPod’larınızın yanındaki bilgi simgesine dokunun.

Airpod'ların şarj olmamasını düzeltin

Adım 3: AirPods bilgi sayfasında, ‘Bu Cihazı Unut’u seçin ve işleminizi onaylamak için istemde Cihazı Unut’a dokunun.

Airpod'ların şarj olmamasını düzeltme 01
Airpod'ların şarj olmama durumunu düzeltme 02

NOT: AirPod’ları cihazınızdan unutmanız veya cihazınızdan kaldırmanız, ses aksesuarını iCloud hesabınızdaki tüm cihazlardan kaldıracaktır.

Adım 4: AirPod’ları sıfırlamak için, öndeki durum ışığı kehribar renginde yanıp sönene kadar şarj kutusunun arkasındaki kurulum alt kısmına dokunun ve basılı tutun.

AirPod’ları cihazınıza yeniden bağlamak için bir sonraki adıma geçin.

Adım 5: Şarj kutusunu (AirPod’lar içinde olacak şekilde) cihazınızın yakınına yerleştirin, kapakları kaldırın ve ekrandaki komut istemlerini izleyin.

Airpod'ların şarj olmama durumunu düzeltme 03

AirPod’ları değiştirin

Diğer Apple ürünleri gibi, Lithum piller de AirPod’lara güç sağlar. Piller verimlidir, hızlı şarj olur ve nispeten uzun ömürlüdür. Yine de bir sorun var: (okuyun: piller) zamanla tükeniyor ve zayıflıyor.

Araştırmadan, bu sorunun 2016 ve 2017’de üretilen eski nesil AirPod’larda yaygın olduğunu keşfettik. Yeni nesiller ( AirPods 2 ve AirPods Pro )% 100’e kadar tam şarj oluyor. Ve bu, hala sınırlı ve şaşırtıcı derecede kısa ömürlerinin zayıf döneminde oldukları gerçeğine bağlanabilir : AirPods pilleri , eğer şanslıysanız 2 yıl veya 3 yıl kadar kısa bir süre dayanır. Her şey kullanım seviyesine bağlıdır.

AirPod’larınızı sıfırladığınızda tam olarak şarj olmuyorsa, yardım için Apple Destek ile iletişime geçmelisiniz.

4. AİRPOD’LAR KABLOSUZ OLARAK ŞARJ OLMUYOR

AirPod’larınızı kablosuz olarak şarj etmek için, şarj kutusunu durum ışığı yukarı bakacak şekilde bir kablosuz şarj matına / pedine yerleştirin. AirPod’lar, şarj cihazına doğru şekilde yerleştirilmesine rağmen şarj olmuyorsa, işte yapmanız gerekenler.

Airpod'ların şarj olmamasını düzeltin Image 04

Şarj Pedinin Standardını Kontrol Edin

İki büyük kablosuz şarj standardı vardır: Qi ( chee olarak telaffuz edilir ) ve Powermat. AirPod’un kablosuz şarj kutusu yalnızca eskisini destekler. Bu, AirPod’larınızı yalnızca Qi uyumlu veya Qi sertifikalı bir kablosuz şarj pedi ile şarj edebileceğiniz anlamına gelir. Bir Powermat şarj matı AirPod’larınızı kablosuz olarak şarj etmez.

Şarj cihazınız Qi standardını desteklemiyorsa, AirPod’larınız kablosuz olarak şarj olmaz.

Koruyucu Örtüyü Çıkarın

Airpod'ların görüntü 02'yi şarj etmemesini düzeltme

Bazı koruyucu kaplamalar AirPod’ların kablosuz olarak şarj edilmesine izin verse de, diğerleri (özellikle kalın ve hacimli koruyucu kılıflar) şarj matı ile AirPods şarj kutusu arasındaki güç aktarımını engelleyebilir. Koruyucu kılıfı AirPods kılıfınızdan çıkarın ve şimdi kablosuz olarak şarj olup olmadığını kontrol edin.

Temiz Şarj Kutusu

AirPods şarj kutusu üzerinde kir veya nem olması, şarj sürecini engelleyebilir. Daha da kötüsü: AirPod’lara zarar verin. Şarj kutusunu kuru bir bezle temizleyin ve kablosuz şarj pedine geri koyun.

Görüntü 05'i şarj etmeyen airpod'ları düzeltin

Yukarıdakilere ek olarak Apple, AirPod’larınızı şarj ederken şarj pedi üzerine metalik yabancı nesneler (örneğin anahtarlar, madeni paralar ve mücevherler) yerleştirilmesine karşı uyarır. Bunu yapmak AirPod’ların şarj olmamasına neden olabilir.

HİÇBİR ŞEY ÇALIŞMIYORSA APPLE İLE İLETİŞİM KURUN

Yukarıdakilerin hepsini denemenize rağmen AirPod’larınızla hala şarjla ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Cevabınız evetse, destek için Apple’a ulaşmalısınız. Sorun, belki fabrikada veya nakliye sırasında Apple’ın sonundan kaynaklanan bazı donanım hasarlarından veya arızalardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, özellikle AirPod’lar hala garanti altındaysa, büyük olasılıkla size yeni kulaklık verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. airpods şarj olmuyor airpods şarj olmuyor sorunu ve çözümü için yorumda bulun

    airpods şarj olmuyor sorunu ve çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak airpods şarj olmuyor sorunu ve çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.