Yelp başarısız uluslararası işlerinden dolayı Google’ı sorumlu tuttu

2 dk okuma süresi

Yelp, geçtiğimiz sonbaharda uluslararası operasyonları durdurmak ve Kuzey Amerika’ya odaklanmak için şaşırtıcı bir karar verdi. Şirket, 12 yıl boyunca, yurtdışı işini büyüterek şaşırtıcı bir gelişme kaydetti.

Peki, yanlış olan ne? Şirketin yakın tarihli ve yıllık raporunda Yelp suçlulardan birini tespit ediyor

Yelp, uluslararası operasyonları azaltma kararını tartışırken, şunları içeren bir bölüm ekledi:

Google, özellikle daha az içeriğe ve daha fazla rakibimize sahip olduğumuz uluslararası pazarlarımızda, trafik artış hızımızı yavaşlatmaya katkıda bulunabilecek algoritmalarını ve yöntemlerini daha önce değiştirmiştir. Bu körük, içeriğimizin uluslararası ücretsiz arama sonuçlarında belirgin bir şekilde sergilenme yeteneğimize inanmakta, yurtiçinde yaşadığımız deneyimler ışığında uluslararası pazarlarımızda beklediğimiz ağ etkisini bozarak trafikte artışa neden olmuştur. Bu, uluslararası satış ve pazarlama kaynaklarını yeniden tahsis etme kararımıza katkıda bulunan bir faktör oldu.

Yelp, Google‘ı Yelp’ler karşısında kendi ürünlerini lehine çevirmekle Google’ı suçlayan uzun süren bir kavga yaşadı. Aslında, Yelp, Avrupa Komisyonu tarafından Google’ın saldırgan anti-tröst soruşturmalarına yol açan şikâyetlerin başlıca kaynaklarından biriydi. Google Yelp’in iddialarını kararlı bir şekilde reddetti. Yelp başarısız uluslararası işlerinden dolayı Google’ı sorumlu tuttu

Yelp başarısız uluslararası işlerinden dolayı Google’ı sorumlu tuttu

Yelp’in Avrupa politika sorumlusu Kostas Rossoglou  geçen sene bir röportajda hükümetlerin anti-tröst müdahalesinin şirketin rekabet edebilmesi için gerekli olacağını söyledi. Yelp CEO’su Jeremy Stoppelman, 2011 yılında, Google’ın uygulamalarının zararlı etkileri hakkında Kongre önünde tekrar ifade verdi.

Durum ne olursa olsun, Yelp yıllar boyunca ABD ve Kanada dışından çekişme mücadelesi verdi. 2013’te uluslararası gelirler, işinin yüzde 4,6’sını temsil ediyordu. Bu, 2015’te yüzde 2,2’ye düştü. Analistlerle geçen ay yapılan bir kazanç çağrısı üzerine şirket, gelirlerin 2016 yılının dördüncü çeyreğine kadar yüzde 1’e düştüğünü ve şirketin 500’den daha az uluslararası reklam verenine sahip olduğunu söyledi.

Yelp CFO Charles Baker , ” İşletmenin oldukça küçük bir kısmı bu,” dedi. “Unutmayın, uluslararası gelir toplamın yaklaşık yüzde 1’idir. Dördüncü çeyrekte uluslararası alanda yaklaşık 2 milyon dolarlık gelir elde ettik ve bu da orada reklam veren tabanını ölçeklendiriyor “dedi. Yelp başarısız uluslararası işlerinden dolayı Google’ı sorumlu tuttu

 

Yelp, uluslararası operasyonlardan 175 çalışanı işten çıkarmaya çalışacağını belirtmesine rağmen, çalışan sayısının geçen yıl 2015’te 3.825 olan 4.265 çalışana yükseldiğini söyledi.

Yatırımcıların genel olarak Yelp konusunda oldukça sabırlı oldukları kanıtlandı. Ancak geçtiğimiz yıllardaki kazanç raporundan bu yana, şirketin hisse senetleri, 9 Eylül tarihinde 41.49 $ olan Yelp’in kazanç bildirdiğinde, Cuma günü ticaretin tamamında 33.37 $ ‘a düştü. Yelp başarısız uluslararası işlerinden dolayı Google’ı sorumlu tuttu

 

Yine de, bir yıl önce, şirketin muhtemelen satılacağı yönündeki söylentileri nedeniyle hisse senedi 15.69 dolara düştü.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x