WordPress Google Analytics Nasıl Eklenir?

WordPress Google Analytics Nasıl Eklenir? Google Analytics, web sitesi ziyaretçilerini izlemek için en popüler araçlardan biridir. Sitedeki herhangi bir web sayfasının kaç kez ziyaret edildiğini değil, aynı zamanda toplumsal katılım ve diğer yönlendirmeler ile ilgili verileri de yayınladığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Google Analytics tarafından toplanan verileri kullanarak çeşitli cihazlarda performansı izlerken içerik stratejileri tasarlayabilirsiniz. Ve özgür olduğu için kaybedecek bir şeyin ve kazanacak çok şeyin var.

Bugün, size WordPress web sitelerine Google Analytics eklemenin en iyi yollarından birini göstereceğim.

Bu makalemizde Aşağıdaki sorularınıza cevap bulacaksınız

 • WordPress google analytics eklentisi
 • Google analytics kodu oluşturma
 • Google analytics kodu nedir
 • Google analytics kodu ekleme
 • Analytics kodu nereye eklenir html

Neden Google Analytics’i WordPress platformunuza yüklensin?

Birçok web sağlayıcı web siteniz için çok sayıda dahili web istatistiği yazılımı sunar. Bu, sitenizin istatistiklerinin temel bir görünümü için harika olsa da, daha ayrıntılı bilgiler istiyorsanız Google Analytics’e ihtiyacınız vardır.

Google Analytics’in WordPress ile entegrasyonu ile aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeyi hızlıca değerlendirebilirsiniz:

 • Demografik bilgileriniz web sitenize nasıl erişiyor?
 • Hedef pazarınız web sitenizi en sık ziyaret ettiğinde
 • Sitenizi tam olarak kimin ziyaret ettiği ve sizin demografik konumunuzda olup olmadıkları
 • Ziyaretçilerin gerçekte sitenizdeki içerikle nasıl gerçekte etkileşime giriyorlar?

Google Analytics’i Kurma

Önce, bir Google Analytics hesabınızın olması gerekir. Bu türden hesap, Gmail veya Youtube gibi diğer Google hizmetleriyle bir hesap sahibi olmaktan tamamen farklıdır. Bununla birlikte, diğer girişler için yaptığınız gibi aynı oturum açma kimlik bilgilerini yine de kullanacaksınız.

Git Google Analytics sayfası ve tıklayın “Ücretsiz kaydınızı yapın.”

Kimlik bilgilerinizi kullanarak bir hesap açın. Özellikle kurduğunuz bir Google hesabını, özellikle site haritanızı göndermek için Search Console gibi araçları kullanırsanız kullanabilirsiniz. Web sitenizi Analytics araçlarına eklemek için talimatları izlemeniz gerekecektir.

Web sitenizin mülkünü Google Analytics’te belirledikten sonra size bir “UA” numarası verilir. Bu, web sitenizde kullanacağınız izleme bilgileridir. Bu izleme kimliğini “UA” da dahil olmak üzere kopyalayın.

Bu kodu bir metin dosyasına yapıştırabilir veya Google Analytics için tarayıcı penceresini açık bırakabilirsiniz. Bu, hazır olduğunuzda UA kodunu web sitenize yapıştırmayı kolaylaştırır.

Google Analytics’i WordPress’e entegre etmek

WordPress’in, Google Analytics’i entegre ederken kullanacağı çok çeşitli araçlar vardır. Bu yazıda WP için Google Analytics Dashboard’u kullanacağım. Bu işlevi eklemenin en güvenilir eklentilerinden sadece biridir, aynı zamanda bir gösterge tablosu aracı ile birlikte gelir; böylece Google’a doğrudan giriş yapmadan istatistikleri hızlıca kontrol edebilirsiniz.

Gerçekte, Google Analytics’te kullanmak istediğiniz eklentileri yükleyebilirsiniz.

 • Eklentiler alanına gidin ve “Yeni Ekle” yi tıklayın.
 • Arama kutusuna “Google Analytics” yazın.

Arama ile ilgili pek çok eklenti olduğundan, doğru olanı seçtiğinizden emin olmak istersiniz. Alin Marcu tarafından geliştirilen eklentiyi kullanıyorum.

Google Analytics UA kodunuzu WordPress’e bağlamanın en kolay yolu Google’daki eklentiyi yetkilendirmektir. Aslında, Google Hesabınızı ayarlarken doğru alan adını kullandıysanız, WordPress otomatik olarak web sitesi için doğru UA kodunu yerleştirecektir.

Şimdi WordPress gösterge tablonuzun sol sütununda görüntülenen Google Analytics aracını tıklayın.

 • Gördüğünüz ilk sayfa Eklenti Yetkilendirme ekranıdır. “Yetkili Plugin” düğmesini tıklayın.
 • “Erişim Kodu Al” bağlantısını tıklayın. Bu, WordPress web sitenizi Google Analytics verilerinize bağlayan yeni bir tarayıcı penceresi açacaktır.
 • Google’da oturum açtıktan sonra eklenti ile ilgili izin isteyecektir. Sağ alt taraftaki “İzin Ver” düğmesini tıklayın.
 • Google size daha sonra WordPress için bir yetkilendirme kodu sunacaktır. Metnin tüm satırını kopyalayın.
 • Kodu WordPress’e yapıştırın ve “Erişim Kodunu Kaydet” i tıklayın.

Web sitenizin tam etki alanını Google Analytics’te kullandıysanız, varsayılan görünüm olmalıdır. Bununla birlikte, web sitenizin mülkünü seçmek için açılır listeyi kullanabilirsiniz.

Görünümü seçtikten sonra, WordPress’de görüntülenen İzleme Kimliğinin daha önce kopyaladığınız kimliğe eşit olduğunu doğrulayın. Bu rakamlar farklıysa, hesabınıza bağlı birden fazla hesabınız varsa, aslında başka bir web sitesinin istatistiklerine bakıyorsunuz demektir.

 • Mülkiyet kilitlemek için “Kilit Seçimi” düğmesini tıklayın.
 • Alt kısımdaki “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın.

Şimdi, Google sitenize gelen ziyaretçileri izliyor olacak ve istatistiklerinizi WordPress Gösterge Tablosu görünümünden görebilirsiniz.

Web Sitenizi Geliştirme

Google Analytics, içeriğinizin kaç görüntüleme aldığını göstermekten çok daha fazlasını yapar. Facebook’tan gelen ziyaretçilerden o kişilerin demografik bilgilerine kadar her şeyi izleyebilirsiniz. Bu, bir içerik pazarlama stratejisi geliştirirken çok yararlıdır ve oluşturduğunuz yayın türlerini muhtemelen daha fazla etkileyecektir.

 • WordPress’de ziyaretçileri için ne tür eklentiler kullanıyorsunuz?

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. WordPress Google Analytics Nasıl Eklenir? için yorumda bulun

  WordPress Google Analytics Nasıl Eklenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Google Analytics Nasıl Eklenir? için ilk yorumu yapabilirsin.