WordPress Nasıl Yedeklenir

WordPress Nasıl Yedeklenir Bir web sitesinin korunmasını sağlamak mevcut sitenizin yedeklemeleri düzenli olmaktan geçer Bu, bilgisayar korsanlarından ve botlardan kaynaklanan en yıkıcı felaketlerde bile sitenizi ve içeriğini koruyacaktır.

Aslında, WordPress’in uygun bir yedeğinin olması, sitenizi basit ve hızlı bir şekilde kurtarma işleminde basit bir yükleme ile çözecektir.

Bu yazıda, WordPress web sitesini yedekleyebileceğiniz birkaç yol üzerine bilgi vermek istiyorum. Bunların hepsi ücretsiz yöntemlerdir.

Bu makalemizde Aşağıdaki sorularınıza cevap bulacaksınız

 • WordPress yedek alma eklentisi
 • WordPress ftp yedek alma
 • Filezilla ile site yedekleme
 • WordPress cpanel yedek yükleme

Elle Web Sitenizi Yedekleme

İlk önce, sitenin elle nasıl yedeklendiğini inceleyelim. Bu oldukça kolay bir işlemdir, ancak bir FTP programının kullanılmasını gerektirir. Dosya Aktarım Protokolü uygulamaları veya FTP, web sitenize doğrudan erişim sağlar.

Ayrıca, cPanel barındırma hesabınızdan phpMyAdmin’e erişmeniz gerekir.

Site Dosyalarını Karşıdan Yükleme

FileZilla FTP
FTP programları, yedekleme oluşturmak, düzenlemeler yapmak veya web sitenizi bir ana bilgisayardan aktarmak konusunda yararlıdır. Popüler platformlardan biri de FileZilla’dır . Bu ücretsiz yazılım, çoğu büyük bilgisayar işletim sistemi tarafından desteklenir ve son derece kullanımı kolaydır.

FileZilla’yı kullanarak, web sitenizin dizinini web barındırıcınızdan bilgisayarınıza kopyalayın. Bu, sitenizin boyutuna ve İnternet bağlantınızın hızına bağlı olarak son derece uzun bir zaman alabilir.

Dosya Yöneticisi
Sitenizi indirmek için bir ZIP arşivi de oluşturabilirsiniz. Bu genellikle biraz daha hızlıdır ve dosyalarınızı bilgisayar sisteminizde korur. CPanel’den simgesini tıklatarak Dosya Yöneticisi ‘ne erişebilirsiniz.

Bunu yapmak için, web dizininizdeki tüm dosyaları seçin ve “Sıkıştır” ı tıklayın. Talimatları izledikten sonra, Dosya Yöneticisi daha sonra sitenizin tüm bilgileriyle birlikte indirilebilir bir ZIP dosyası oluşturacaktır.

WordPress Veritabanını İndirme

Web sitesi dosyaları yedeklemenin yalnızca yarısıdır. Şimdi, WordPress için veritabanını indirmeniz gerekecek. Verit tabanını indirmediğini takdirde, hesaplarınız veya içeriğiniz olmayacak ve site kullanılamayacak.

CPanel’den phpMyAdmin aracını tıklayın. “Veritabanları” bölümünün altında bulunur.

Sol sütunda veritabanınızı bulun ve tıklayın. Mevcut tek bir web siteniz varsa, mevcut tek web sitesi olabilir. Hangi veritabanını seçeceğinizden emin değilseniz, web sitenizdeki “wp-config.php” dosyanızı düzenleyin . Kullandığı veritabanını adını bulabilirsiniz.

 1. Üst araç çubuğundaki “Dışa Aktar” seçeneğini tıklayın.
 2. Biçimi SQL olarak bırakın ve “Git” düğmesini tıklayın.
 3. Bilgisayarınızın indirme istemi başlatılır ve sistem veritabanını kaydeder.

WordPress’i yedeklemek için eklentileri kullanma

WordPress, bir web sitesini yedeklemek için kaliteli eklentilere de var. En zoru, hepsinin mükemmel işlevselliğe sahip olması nedeniyle hangisinin kullanılacağını seçmektir. Favorilerim Dropbox çünkü bulut depolama alanını gereksiz kopyaları güvende tutmak için kullanıyorum.

Bunun için bir eklenti yüklemeniz gerekecek, Bazı eklentiler özel ayarlarla gelecek, bazıları otomatik olarak çalışmaya başlayacak. Gerçekten, yüklediğiniz eklentiye bağlıdır. Bir karar vermeden önce zaman ayırın ve her birinin açıklamalarını okuyun.

Sadece dosyaların ve veritabanınızın yedeklerini oluşturan bir eklenti yüklediğinizden emin olun.

WordPress Yedekleme için Softaculous Kullanımı

WordPress’i kurmak için Softaculous’u kullanırsanız, otomatik yedeklemeler oluşturmak için ayarlayabilirsiniz. Dosyanın yukarıdaki çözümlerle olduğu kadar kontrol sahibi olmadığınız halde, yine de kullanışlı bir özelliktir ve sizi uzun süre çalışmama sürelerinden kurtarabilir.

 1. CPanel menüsünden “Softaculous Apps Installer” ‘ı tıklayın.
 2. Softaculous’daki “Kurulumlar” kutusunu tıklayın.
 3. Web sitenizi bulun ve sağdaki kurşun kalem simgesini tıklayın.

Aşağı kaydırın ve yedekleme ayarlarınızı ve gereksinimlerinizi ayarlayın. Dosyanın yerini, yedeklemelerin ne sıklıkta yapılması ve hatta hariç tutulan dosyaları veya klasörleri seçebilirsiniz.

Sayfanın altına gidin ve “Yükleme Ayrıntılarını Kaydet” düğmesini tıklayın. Geri kalanını sizin yerinize yapacaktır.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. WordPress Nasıl Yedeklenir için yorumda bulun

  WordPress Nasıl Yedeklenir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Nasıl Yedeklenir için ilk yorumu yapabilirsin.