WordPress Ayrıştırma Hatası Nasıl Onarılır

WordPress Ayrıştırma Hatası Nasıl Onarılır WordPress’teki ayrıştırma hatası söz dizimi hatası yaygın bir hata değildir ve genellikle kullanıcı tarafından yapılan bir yanlışlıktan kaynaklanır. Deneyimli geliştiriciler çoğu zaman bu hatayı kendi başlarına çözmede sorun yaşamazlar, ancak sitenize kod ekleme ve düzenleme konusunda yeniyseniz, bu hatayı bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

Ayrıştırma hatası sitenizin yönetim alanını kilitlediğinden, hatayı düzeltmeye bile çalışmanız konusunda sıkışmış olabilirsiniz. Sitenizin dosyalarına bir FTP sunucusu üzerinden nasıl erişeceğinizi göstereceğiz, böylece wp-admin üzerinden giriş yapmanıza gerek kalmadan bu sorunu çözebilirsiniz.

WordPress Ayrıştırma Hatası Sözdizimi Hatası Nedenleri?

Ayrıştırma hatası sözdizimi hatası, sitenizde göründüğünde şöyle görünür.

Hatanızın nedeni yukarıda gösterilenden farklı olacaktır, ancak her hata bozulduğunda benzer parçaları paylaşır.

Ayrıştırma hatası – sözdizimi hatası

Bu, sitenizde bir sözdizimi hatası olduğunu gösterir. Sözdizimi “bir dilde iyi biçimlendirilmiş cümleler oluşturmak için kelimelerin ve cümlelerin dizilimidir”. Programlamada, bunun belirli bir sırada yapılması gereken anlamına gelir.

Bir ayrıştırma hatası veya sözdizimi hatası oluştuğunda, olması gereken sırada bir şey olmadı demektir ve bu hatanın ikinci bölümüne giriyoruz.

Beklenmeyen (boşluğu doldurun)

Ayrıştırma hatasının ikinci kısmı “beklenmedik $ son”, “beklenmedik”. ”Gibi şeyler söyleyecektir. Bu size sorunun ne olduğunu tam olarak söyler. Beklenmeyen $ end, bir şeyi doğru şekilde kapatmadığın anlamına gelir. Belki parantez eklemeyi unutmuş veya bir parantez kapatmayı unutmuşsunuz.

“Beklenmeyen”. ”Çizgileri boyunca bir şey alırsanız, bu, bu durumda bir süre eklemeniz gereken bir şey eklediğiniz anlamına gelir.

Tam dosya

Hatanın bir sonraki kısmı size sorunun nerede olduğunu tam olarak bildirir. Sitenizdeki dosyalara, WordPress yönetici alanındaki Editör dışından hiç erişemediyseniz, bu noktada kendinizi kaybolmuş bulabilirsiniz.

Sadece, sorunun bulunduğu yerin tam dosya yolunu belirttiğinden, bu bölümü not aldığınızdan emin olun.

Tam çizgi

Dosyaları yalnızca WordPress Düzenleyicisi’nde veya genel metin düzenleyicilerinde ne zaman düzenlediğinizi görmek zor, ancak dosyalarınızdaki tüm satırlar numaralandırılmıştır. Bu hatanın sonu işte budur. Size hatanın meydana geldiği tam çizgiyi söyler ve bu da kodun her küçük parçasını kendinizden geçirmenizden kurtarmanızı sağlar.

Sitenizin Dosyalarına FTP Üzerinden Erişmek

Dosyalarınızı WordPress Düzenleyicisi ile düzenleyemezseniz, en iyi tercihiniz bir FTP istemcisi kullanmaktır. Bir FTP istemcisi, sitenizin dosyalarına bir FTP sunucusu üzerinden erişmenizi sağlar. Sitenizin dosyalarına cPanel’deki sunucunuz aracılığıyla nasıl erişeceğinize benzer.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı FTP istemcisi var, ancak size bu eğitimin amacı için FileZilla’yı nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim. FileZilla’yı indirmek için buraya tıklayın. İşletim sisteminizle uyumlu bir sürüm seçtiğinizden emin olun.

Programı sisteminize yükleyin ve açın. Dosya’yı tıklayın ve Site Yöneticisi’ni seçin. Sitenizi etiketlemek için sitenizin adını girin ve aşağıdaki ayarları girin:

  • Ana Bilgisayar – Etki alanınız example.com
  • Bağlantı noktası – Boş bırak.
  • Protokolü – FTP – Dosya Aktarım Protokolü
  • Şifreleme – Yalnızca düz FTP kullanın (güvensiz)
  • Oturum Açma Türü – Normal

Sitenize erişmek için kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi HostZilla’daki kullanıcı adınız ve şifreniz olarak kullanın. Örneğin, ana makineniz cPanel kullanıyorsa, cPanel’de oturum açmak için kullandığınız kullanıcı adını ve şifreyi kullanın.

Transfer Settings sekmesini açın. Eşzamanlı Bağlantı Limitini Kontrol Edin ve Maksimum Bağlantı Sayısı olarak 8 girin. Sitenizin dosyalarına FTP sunucusu üzerinden bağlanmak için Bağlan’ı tıklayın.

Ayrıştırma Hatasının FTP İstemcisi Üzerinden Sözdizimi Hatasını Düzeltme

Örnek olarak yukarıdaki resimdeki hatayı referans göstereceğim. Dosya yolunun son kısmı, hangi dosyanın hatayı içerdiğini gösterir. Bu yukarıda verdiğim örnekteki fonksiyonlar.

Dosya yolunun geri kalanı, dosyanın tam olarak nerede olduğunu gösterir. Yukarıdaki örnekte geriye doğru giderseniz, function.php dosyasının, içinde bulunan wp-içerik klasöründeki ana Temalar klasöründe bulunan Zerif Lite tema klasöründe olduğunu sitenin kök dizini.

Kök dizini çoğu site için public_html’dir, o yüzden önce onu FileZilla’da açın. Ayrıştırma hatasını içeren dosyayı bulmak için kendi hatasını kullanın.

Dosyayı bilgisayarınıza indirmek için bulduğunuzda çift tıklayın.

Ayrıştırma Hatasını Bulma

PHP dosyasını açmanın en kolay yolu, bilgisayarınızdaki varsayılan metin düzenleyiciyi kullanarak açmaktır. Hatanın başvurduğu çizgiyi bulmakta sorun yaşıyorsanız, programcılar için yazılmış bir metin editörü indirin ve dosyayı açın.

Popüler metin editörleri şunları içerir:

Bu programlar, yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi dosyanızın her satırını numaralandırır ve hatayı içeren satırı bulmanızı kolaylaştırır. Düzeltme, kod konusundaki deneyim düzeyinize ve hatanın ilk başta oraya nasıl ulaştığına bağlı olarak zor veya kolaydır.

Ayrıştırma Hatasını Düzeltme Sözdizimi Hatasını Düzeltme

WordPress dünyası “bu kodu buraya yapıştır” ve “bu kodu buraya yapıştır” içeren ipuçları ve önerilerle doludur. Bu harika ve WordPress topluluğunun ne kadar geniş ve yararlı olduğunu gösteren harika bir gösteri ancak hatalar oluyor.

Ayrıca, kod ekleme ve düzenleme konusunda yeniyseniz, muhtemelen hata yapacaksınız ve sorun değil. Ancak, yaptığınız hataları tam olarak öğrenmeniz, böylece onları düzeltmeniz ve gelecekte onları önleyebilmeniz için önemlidir. Bu ayrıştırma hatasının sitenizde gösterilmesinin birkaç farklı nedeni üzerine gelelim.

Hatanın başlamak için basit olup olmadığını görün. Noktalı virgül veya kapanış parantez eklemeyi unuttuysanız bakın. Bunun gibi küçük hataların gözden kaçırılması kolaydır, özellikle de kendi kodunuzu ekliyorsanız.

Kodu dosyanıza yapıştırdıysanız, doğru yapıştırdığınızdan emin olun. Her PHP dosyası bir açılış <? Php etiketiyle başlar ve bir kapanış?> Etiketiyle biter. Her şey bu iki etiket arasında kalmalı.

Bazı eğitmenler, dosyalarınızın altına kod yapıştırmanızı söyler; bu, yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir ve kapanış?> Etiketinden sonra kodu yanlışlıkla yapıştırmalarına neden olabilir. Kodunuzu kapanış etiketinden sonra yapıştırdıysanız, tekrar kopyalayın ve kapanış etiketinden önce yapıştırın.

Kodu kendiniz eklediniz ve nasıl düzelteceğinizi bulamıyorsanız, dosyayı dosyadan kaldırın.

Dosyayı Sitenize Geri Yükleme

Hatayı bulup düzelttikten sonra, dosyayı kullandığınız metin düzenleyiciye kaydedin. FileZilla’yı açın ve dosyayı içeren klasörün hala açık olduğundan emin olun.

FileZilla’da dört panel vardır. Alt ikide odaklan. Açtığınız klasör sağ tarafta olmalıdır. Bilgisayarınızdaki düzenlenmiş dosyanın bulunduğu klasöre gitmek için sol alt paneli kullanın.

Düzenlenen dosyayı sol panelden sağ panelin üzerine sürükleyin ve istendiğinde orijinal dosyanın üzerine yazın.

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi üstteki düğmeyi tıklatarak FTP istemcisini yenileyin. Ayrıştırma hatasının ortadan kalkıp kalkmadığını görmek için sitenizi yenileyin.

Yeni Dosya Sürümlerini Yükleyerek Ayrıştırma Hatasını Düzeltme

Kodunuzu nasıl düzelteceğinizi bulamıyorsanız, dosyanın yeni bir sürümünü yüklemeyi deneyin. Temanız sorunsa, bir kopyasını indirin (kullandığınız sürüm). Yalnızca orijinal klasörü arşivlediyseniz ve temayı yalnızca o zamandan beri WordPress yöneticisi aracılığıyla güncellediyseniz, tema sağlayıcınızdan yeni bir kopyasını indirin.

Sorununuz genel olarak WordPress ile ilgiliyse , WordPress.org adresinden yeni bir WordPress kopyası indirin.

Temanızın bir kopyasını ya da WordPress’in bir kopyasını indirirken, indirdiğiniz sürümün kullandığınız sürümle aynı olduğundan emin olun. Her şeyi mümkün olan en kısa sürede güncellerseniz, bir sorununuz olmamalıdır.

İndirme sayfasının sol tarafındaki menüdeki Arşiv Bırakma bağlantısını tıklatarak WordPress’in eski sürümlerini indirebilirsiniz.

WordPress kökünü seçerseniz ve probleminiz wp-include veya wp-admin ile ise, bu dosyaların taze kopyalarını sitenize güvenle yükleyebilirsiniz. Asla wp içeriğinin yeni bir kopyasını yüklemeyin, çünkü bu, sitenizden içerik silecektir.

Dosyanın yeni bir kopyasını sitenize yüklemek için bu gönderinin Dosyayı Sitenize Geri Yükleme bölümünde açıklanan adımları kullanın.

Genel Olarak

WordPress sitenize kendi kodunuzu düzenlemekte veya eklemekte yanlış bir şey yoktur. Aslında, WordPress’in açık kaynaklı yapısı nedeniyle teşvik edilmektedir. Ancak, parantez eklemeyi unutmak gibi en küçük hataların büyük sorunlara neden olabileceğinden, dikkatli olunması önemlidir.

Bu hata, sizi tekrar sitenize kendi kodunuzu eklemekten alıkoymamalıdır. Web geliştirme ve web tasarımı büyük öğrenme eğrilerine sahiptir ve bu hatayı sadece öğrenme sürecinin bir parçası olarak değerlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress Ayrıştırma Hatası Nasıl Onarılır için yorumda bulun

    WordPress Ayrıştırma Hatası Nasıl Onarılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Ayrıştırma Hatası Nasıl Onarılır için ilk yorumu yapabilirsin.