Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleme ve Geri Yükleme Bir kuruluş tarafından otomatik olarak yapılandırılan kablosuz profiller dışında, kullanıcılar farklı bir cihaza geçerse, şifreleriyle birlikte geri yüklenebilecekleri profilleri yedeklemek yararlı olabilir. Bugün size netsh komut satırı aracını kablosuz ağ profillerini görüntülemek, yedeklemek ve geri yüklemek için nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleyin

Bir cihazda yapılandırılmış profilleri listeleyerek başlayalım. Bir komut istemi penceresi açın ve aşağıda gösterilen komut satırını çalıştırın.

netsh wlan show profiles


Grup İlkesi kullanılarak yapılandırılmış olan profillerin ve kullanıcı tarafından yapılandırılanların bir listesini göreceksiniz. Bir profil hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, adını komut satırına ekleyin.

netsh wlan show profile name=”Starbucks”

Şimdi cihazdaki tüm profilleri ve şifrelerini yedekleyelim. Her profil, ‘WiFi-‘ ile önceden eklenmiş ayrı bir .xml dosyasına yedeklenir.

netsh wlan export profile key=clear folder=c:\temp


Yukarıdaki komutu kullanarak, şifreler açık metin olarak saklanır. Profilleri şifreli şifrelerle dışa aktarmak istiyorsanız, anahtarı kaldırın = komuttan temizle 

netsh wlan export profile folder=c:\temp


Ancak key = komuttan temizlerseniz, profili parola ile geri yüklemek için netsh kullanamazsınız. Bir profili başka bir cihaza hızlıca kopyalamak veya ayarlamak, ancak Wi-Fi şifresini bilmemek için şifreleri olan profilleri açık metin olarak dışa aktarmak yararlı olabilir.

Adını ekleyerek belirli bir profili dışa aktarabilirsiniz:

netsh wlan export profile key=clear folder=c:\temp

Kablosuz Ağ Profillerini Geri Yükleme

Artık bir veya daha fazla kablosuz ağ profili verdiğinize göre, bu profilleri bir sisteme eklemek için netsh’i kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komut tüm kullanıcılar için contoso kablosuz profilini ekler.

netsh wlan add profile filename=”c:\temp\WiFi-contoso.xml” user=all


Yalnızca geçerli kullanıcı için bir profil eklemek isterseniz, kullanıcı parametresini güncel olarak değiştirin.

netsh wlan add profile filename=”c:\temp\WiFi-contoso.xml” user=current


Bir profil eklediğinizde, netsh wlan show profile’leri tekrar çalıştırırsanız listede görebileceksiniz. Şebeke menzil içindeyse, cihaz otomatik olarak bağlanacaktır. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleme ve Geri Yükleme için yorumda bulun

    Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleme ve Geri Yükleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kablosuz Ağ Profillerini Yedekleme ve Geri Yükleme için ilk yorumu yapabilirsin.