Chrome Uzantıları Çalışmayı Durdurdu

Chrome Uzantıları Çalışmayı Durdurdu Son zamanlarda birkaç Chrome kullanıcısı, kurulu tüm uzantılardaki tüm işlevleri aniden kaybettiğini bildiriyor. Etkilenen kullanıcıların çoğu, sorunun hiçbir hata mesajı olmadan aniden ortaya çıkmaya başladığını bildiriyorlar. Yüklü uzantılara sağ tıklamak hiçbir şey yapmaz. Birkaç kullanıcı, her bir uzantı için içerik menüsü seçeneğinin artık görünmediğini bildirdi.

Chrome Uzantıları’nın çalışmamasına neden olan nedir?

Bu sorunu çeşitli kullanıcı raporlarına ve problemden kurtulmak için başarıyla kullandıkları tamir stratejilerine bakarak araştırdık. Araştırmalarımıza göre, bu belirli hata mesajını tetikleyecek birkaç farklı senaryo var.

 • Glitched Google Chrome işlemi – Çoğu zaman, bu belirli sorun, ana Google Chrome işleminin askıda kalması veya parlaması yaşanması nedeniyle oluşur. Bu durumda, sorunu Görev Yöneticisi aracılığıyla Chrome işlemini sonlandırarak ve Chrome’u tekrar açarak çözebilirsiniz.
 • Yüklenmiş Uzantılar Çakışması – Google Chrome’da birbirleriyle iyi oynayamayacakları bir sürü uzantı var. Bazı durumlarda, tüm uzantıları devre dışı bırakıp etkinleştirerek sorunu çözebilirsiniz, ancak etkilenen kullanıcıların geri kalanının normal işlevselliğini geri yüklemek için bir veya daha fazla uzantıyı kaldırmak zorunda kaldığı onaylanmış durumlar vardır.
 • Eski Chrome veya Windows sürüm sürümü  – Görünüşe göre, Windows 10, tarayıcı işlevlerini geliştiren uzantıları, eklentileri veya eklentileri kullanmanızı önleyen bir güvenlik özelliği içerir. Bu, sisteminizi daha fazla risk altına sokmamak için yapılır. Etkilenen bazı kullanıcılar, Windows Update’te bekleyen her güncelleştirmeyi yükledikten ve kromu en son sürüme güncelledikten sonra uzantılarını tekrar kullanabileceklerini bildirdi.
 • Bozuk tarayıcı kullanıcı profili – Google Chrome’daki bu belirli davranışı tetikleyen başka bir kök neden bozuk bir kullanıcı profilidir. Farklı nedenlerden dolayı, kullanıcı profiliniz tüm Chrome uzantılarınızı kesecek olan Extension Manager’ı arayamayabilir. Bu durumda, tarayıcınızı yeni bir kullanıcı profili oluşturmaya zorlamak büyük olasılıkla sorunu çözecektir.
 • Deneysel ayarlar Extension Manager ile çakışıyor – Bu davranışı tetikleyebilecek diğer bir neden, Extension Manager ile çakışan bazı deneysel ayarlar (bayraklar). Bu durumda en kolay düzeltme, tüm deneysel ayarları varsayılan değerlerine geri döndürmektir.
 • Tarayıcı korsanının enfeksiyonu – Tarayıcınızı etkileme  sürecinde uzantılarınızı kırabilen Yeabd66.ccvirüsünün birkaç farklı varyasyonu vardır. Bir Malwarebytes taraması ile kaldırmayı başarabilecek olsanız da, tarayıcınızı daha sonra yeniden kurmanız gerekebilir.

Şu anda Chrome uzantılarınızın yeniden çalışmasını sağlamak için yollar arıyorsanız, bu makale size bazı sorun giderme fikirleri verecektir. Aşağıdan, sorunu gidermek için benzer durumlarda kullanıcıların başarıyla uyguladıkları olası düzeltmeler koleksiyonunu bulacaksınız.

Mümkün olduğunca eksiksiz olmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri sunuldukları sırayla izleyin. Sorunu kendi senaryomuzda çözmek için aşağıdaki onarım stratejilerinden biri geçerlidir.

Chrome işlemini Görev yöneticisi aracılığıyla sonlandırma

Aynı sorunla karşı karşıya olan birçok kullanıcı, Google Chrome’u kapatıp, ardından tarayıcı ile ilişkili görevi Görev Yöneticisi aracılığıyla sonlandırarak sorunu çözmeyi başardı. Bu, demetten çıkan en popüler çözümdür, ancak birkaç kullanıcı bu düzeltmenin yalnızca onlar için geçici olduğunu bildirmiştir.

Bazı kullanıcılar bu adımların, ana Google Chrome işleminin arızalandığı ve yüklü uzantıları etkilediği durumlarda sorunun çözüldüğünü düşünüyor.

İşte Görev Yöneticisi aracılığıyla Chrome işlemini sonlandırmak için hızlı bir kılavuz.

 1. Google Chrome tamamlandı’yı kapatın (bir tepsi çubuğu simgesi de kapattığınızdan emin olun).
 2. Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın.
 3. İşlemler sekmesini seçin, Google Chrome’a ​​sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin. Google Chrome görevini sonlandırma
 4. Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Yüklü uzantılarınızdan herhangi birini hala kullanamıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

Yüklü olan tüm uzantıları yeniden etkinleştir

Oldukça popüler bir diğer düzeltme, Extension Manager menüsünü ziyaret etmek ve şu anda tarayıcınıza yüklediğiniz tüm uzantıları yeniden etkinleştirmektir. Birçok kullanıcı bu prosedürün kendileri için başarılı olduğunu bildirdi, ancak bazıları düzeltmenin sadece geçici olduğunu söylüyor – sorun bir sonraki tarayıcı başlangıcında geri dönüyor.

Geçici bir geçici çözümü önemsemiyorsanız, işte yüklü tüm uzantıları yeniden etkinleştirme konusunda hızlı bir kılavuz:

 1. Google Chrome’u açın, “ chrome: // extensions / ” yazın ve Uzantılar sekmesini açmak için Enter tuşuna basın. Uzantılar menüsüne erişme
 2. Oraya vardığınızda, devre dışı bırakmak üzere her bir uzantıyla ilişkilendirilmiş olan geçişi ayarlayın.Google Chrome’da yüklü olan tüm Uzantıları devre dışı bırakma
 3. Her Uzantı devre dışı bırakıldığında, Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın ve aynı uzantı menüsüne dönmek için adım 1’i tekrar kullanın.
 4. Uzantı menüsüne geri döndüğünüzde, daha önce devre dışı bıraktığınız tüm uzantıları, ilişkili geçiş düğmelerini Açık olarak değiştirerek yeniden etkinleştirin .Daha önce devre dışı bırakılmış uzantıların etkinleştirilmesi
 5. Uzantılarınızın tekrar çalışmaya başladığını görün.

Yüklü uzantılarınızdan herhangi birini hala kullanamıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

Google Chrome’u ve Windows’u en son sürümlere güncelleme

Eski yazılım, uzantılarınızın bozulmasına neden olan şey olabilir. Etkilenen birkaç kullanıcı, hem Chrome’un hem de Windows 10’un mevcut en son güncellemelerle güncellendiğinden emin olarak sorunu çözmeyi başardı.

Hem Chrome hem de işletim sisteminiz otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırılmalıdır. Ancak bazı 3. parti uygulamalar bu varsayılan davranışı değiştirebilir (özellikle güç tasarrufu sağlayan uygulamalar) ve sisteminizi mevcut en son sürümlerin arkasında bırakabilir.

Chrome ve Windows’u en son sürüme güncelleyerek uzantılarınızı yeniden nasıl kullanabileceğinize dair kısa bir kılavuz.

 1. Google Chrome’u güncelleyerek başlayalım. Bunu yapmak için, işlem düğmesine tıklayın (sağ üst köşe) ve Yardım> Google Chrome Hakkında seçeneğine gidin. Ayarlar> Yardım> Google Chrome Hakkında
 2. Yeni bir sürüm mevcutsa, tarayıcı otomatik olarak kendisini mevcut en son sürüme güncelleyecektir. Google Chrome’u güncelle
 3. Yeni bir sürüm varsa, güncellemek için ekrandaki talimatları izleyin, ardından Chrome tarayıcınızı tamamen kapatın.
 4. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın . Ardından, “ ms-settings: windowsupdate ” yazın ve Ayarlar uygulamasının Windows Update ekranını açmak için Enter tuşuna basın .Çalıştır iletişim kutusu: ms-settings: windowsupdate Not: Windows 10’da değilseniz, bunun yerine “wuapp” komutunu kullanın.
 5. Windows Update ekranında, Güncellemeleri Kontrol Et seçeneğine tıklayın ve güncellenecek bir şey kalmayıncaya kadar beklemedeki her güncellemeyi kurmak için istemleri izleyin. Bu işlemde yeniden başlatmanız istenirse, bunu yapın ve bir sonraki açılışta güncelleme ekranına geri döndüğünüzden emin olun ve güncelleme işlemi tamamlanıncaya kadar devam edin.
 6. Bilgisayarınız güncel olduğunda, Google Chrome’u açın ve uzantılarınızın şimdi kullanılabilir olup olmadığını görün.

Yüklü uzantılarınızdan herhangi birini hala kullanamıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

Yeni bir kullanıcı profili oluşturma

Google Chrome’da bu belirli davranışı tetiklemiş olabilecek başka bir kök neden bozuk bir kullanıcı profilidir. Beklenmeyen bir kapanmadan sonra aynı sorunla karşılaşmaya başlayan birkaç kullanıcı, yeni bir kullanıcı profili oluşturarak sorunu çözebileceklerini bildirdi.

Yeni bir profile geçmeden önce, Default (Varsayılan) klasörünü yedekleyerek veri kaybını önleyebilirsiniz. Google Chrome’da yeni bir kullanıcı profili oluşturma ve veri kaybını önleme konusunda hızlı bir kılavuz:

 1. Google Chrome’un tamamen kapalı olduğundan emin olun.
 2. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ % LOCALAPPDATA% \ Google \ Chrome \ Kullanıcı Verileri \”  yazın ve varsayılan Google Chrome klasörünü içeren konumu açmak için Enter tuşuna basın.Varsayılan Chrome profilinin konumunu açma
 3. Bu konuma geldikten sonra, Varsayılan adında bir klasör arayın. Gördüğünüzde, üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır’ı seçin.Ardından, tarayıcıyı yenisini oluşturmaya zorlamak için Default klasörünü Default-Bak olarak adlandırın.Default klasörünü Default-Bak olarak yeniden adlandırma
 4. Varsayılan klasör yeniden adlandırıldığında, Google Chrome’u bir kez daha açın ve uzantılarınızı bir kez daha kullanıp kullanamayacağınıza bakın. 
  Not: Hala eski Default klasörünüzün ( Default-Bak olarak yeniden adlandırılmış ) bulunduğunu unutmayın. İhtiyacınız olan herhangi bir klasörü (Eşitleme Veri, Hesaplar, Uzantılar) eski Varsayılan klasörünüzden yenisine geçirmek için açabilirsiniz.

Bu yöntem Google Chrome uzantılarınızın işlevselliğini geri yüklemenize izin vermediyse, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Google Chrome’da Deneysel Ayarları Devre Dışı Bırak

Chrome’un deneysel ayarlarıyla yaklaşık olarak: işaretler altında uğraştıysanız, bazı ayarların uzantı yöneticinizle çakışması olasıdır. Bu suçlu ile benzer şekilde etkilenen kullanıcılarla daha sık karşılaştık.

Bazı deneysel ayarları etkinleştirerek yüklü tüm uzantılarının işlevselliğini bozmayı başaran çoğu kullanıcı, tüm deneysel ayarları varsayılana sıfırladıktan sonra sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Google Chrome’da önceden etkinleştirilmiş Deneysel Ayarların nasıl devre dışı bırakılacağına dair kısa bir kılavuz:

 1. Google Chrome’u açın, aşağıdakilere yapıştırın, gezinti çubuğunun içine bayraklar  ekleyin ve Enter’a basın. Chrome’un deneysel ayarlarına ilk kez erişmeye çalışıyorsanız, bir uyarı ekranı istenir.
 2. Deneysel Ayarlar sayfasına geldiğinizde, tüm ayarları devre dışı bırakmak için Tümünü varsayılana sıfırla düğmesine (sağ üst köşe) tıklamanız yeterlidir .Tüm deneysel ayarları varsayılana sıfırlama
 3. Daha önce etkin olan tüm deneysel ayarlar devre dışı bırakıldığında, Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın ve uzantılarınızın tekrar görünür olup olmadığını görün.

Hala aynı hata mesajıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

Antivirüs (Malwarebytes) ile kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması gerçekleştirme

Bu sorunu gidermeksizin çoktan geldiyseniz, bir tarayıcı korsanıyla ilgileniyor olabilirsiniz. Extension Manager’ı Google Chrome’da bozduğu bilinen Yeabd66.cc virüsünün oldukça az varyasyonu vardır.

Doğal olarak, sorundan kurtulmak için kullanabileceğiniz birçok güvenlik çözümü vardır. Ancak, deneyimlerimize dayanarak, tarayıcı korsanlarının taranması ve kaldırılması konusunda kesinlikle en iyi ücretsiz alternatif olduğu için derin bir Antivirüs (Malwarebytes) taraması öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Chrome Uzantıları Çalışmayı Durdurdu için yorumda bulun

  Chrome Uzantıları Çalışmayı Durdurdu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chrome Uzantıları Çalışmayı Durdurdu için ilk yorumu yapabilirsin.