Windows 7/8 / 10’da Kablosuz Ağ Bağlantısı nasıl kurulur

Windows 7/8 / 10’da Kablosuz Ağ Bağlantısı nasıl kurulur Kablosuz ağlar, bağımsız olarak çalışmanıza izin verir – uzun kablolarda tıkanma gerginliği olmadan sadece evde kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda güvenlik tehlikesi de vardır. Kablosuz sinyaller her yöne hareket ettiğinden ve hızlı seyahat ettiğinden, yatak odanızdan veya evinizin verandasından çalışmak için kablosuz ağı kullanabilirsiniz. Bu makalede, Windows 7/8 / 10’da kablosuz ağ bağlantısının nasıl kurulacağı açıklanmaktadır.

Kablosuz Ağ Bağlantısını Kurmak İçin Gerekli Envanter

Tam bir kablosuz ağdan söz ettiğimizden, kablosuz ağ bağlantısını kurmak için aşağıdaki öğelere ihtiyacımız vardır.

 1. Kablosuz ağı destekleyen bir işletim sistemi. Windows 7, sorunsuz bir şekilde kablosuz ağlar oluşturmanıza olanak veren iyi bir işletim sistemidir. Windows XP’yi kullanmayı düşünüyorsanız, Service Pack 3’ü kullandığınızdan emin olun. Benzer şekilde, Windows Vista için Vista Service Pack 2’ye ihtiyacınız olacaktır.
 2. Hızlı bir İnternet bağlantısı: Bir DSL veya kablo genişbant için gidebilirsiniz. Çoğu durumda, kablo veya DSL yönlendirici (aşağıdaki 3. maddeye bakın), aynı zamanda İnternet bağlantısını kuran ISS tarafından sağlanır. Normal olarak, duvar prizi (DSL durumunda) ve göbek (kablo olması durumunda) üzerinden gelen bağlantı, yönlendiriciye kablosuz sinyaller iletmek için devreye girer.
 3. Kablosuz yönlendirici: Kablosuz bir ağa ihtiyaç duyduğumuzdan, kablosuz bir yönlendiriciye ihtiyacımız olacak. ISS’nizin size bir tane verebileceğini kontrol edin. Değilse, herhangi bir bilgisayar pazarından kablosuz yönlendirici alabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için tanınmış bir ürün satın aldığınızdan emin olun. Yönlendiriciler farklı teknolojilere sahiptir. Daha iyi bağlantı ve iyi sinyaller için 802.11g veya 802.11n öneririm. Bahsedilen teknolojileri kullanan yönlendiriciler, farklı şirketlerin ağ bağdaştırıcılarıyla daha uyumludur. Kablosuz bir yönlendirici aldığınızdan ve kablosuz erişim noktaları aldığınızdan emin olun. İkincisi, mevcut kablolu ağları genişletmek için kullanılır ve kablosuz yönlendiricilerin amacına hizmet etmez.
 4. Kablosuz Adaptörler: Çoğu bilgisayar artık dahili kablosuz adaptörlerle gelir. Genellikle dizüstü bilgisayarların ve bilgisayarların ön tarafına doğru ilerlerler ve ağ bağlantısını etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için açıp kapatabileceğiniz bir anahtar taşırlar. Bilgisayarınızda yoksa, bir bilgisayar mağazasından kablosuz adaptörler satın alabilirsiniz. USB kablosuz adaptörleri satın almanızı hızlı ve kolay bir şekilde satın almanızı öneririm. Ayrıca, anakartlara takılması gereken kart tipi adaptörlerden farklı olarak bunları farklı bilgisayarlarla kullanabilirsiniz. Ayrıca, kablosuz ağ bağdaştırıcıları satın alırken, ağda kullandığınız yönlendiricinin ağ teknolojisi ile eşleştiğinden emin olun. Yani, 802.11n yönlendiricisini kullanıyorsanız, ağ bağdaştırıcılarınız da 802.11n olmalıdır. Bu daha iyi bir bağlantı sağlar.

Bilgisayarınızın kablosuz ağ bağdaştırıcıları olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Açık Denetim Masası
 2. Ağ ve Paylaşım’a çift ​​tıklayın ( Kategori görünümünü kullanıyorsanız Ağ ve İnternet altında kullanılabilir )
 3. Sol bölmede, Ağ Bağdaştırıcılarını Yönet’i tıklayın.
 4. Bilgisayarınızın bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı varsa, size Kablosuz Ağ Bağlantısı söyleyerek bir ağ simgesi gösterecektir .

Şekil 1

İnternet Bağlantısını Kurmak

Yeni bir bağlantı kurarken ISS’lerin çoğu İnternet bağlantısı kurdu. ISS’niz sizin için İnternet ayarlamamışsa, şu adımları izleyin (modeminizin kablosuz yönlendirici içerdiğini var sayar )

 1. Telefon kablosunun bir ucunu yönlendiricinin arkasında bulunan telefon girişine takın.
 2. Telefon kablosunun diğer ucunu telefon bağlantısının duvar prizine takın. Ayırıcı kullanıyorsanız, telefon kablosunun bu ucunu DSL yazan ayırıcı soketine bağlayın. Daha sonra splitter’i telefon prizine bağlamak için başka bir telefon kablosu kullanabilirsiniz.
 3. Router’ı elektrik prizine takın.
 4. Yönetici ayrıcalıklarını ayarlamak için kullanacağınız ana bilgisayarı açın.
 5. Denetim Masası’nı açın. Simge görünümünde değilse, Simge görünümüne geçin.
 6. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni tıklayın.
 7. Aktif Ağlarınızı Görüntüle’nin altında, Yeni Bir Bağlantı veya Ağ Kur’u tıklatın.
 8. Internet’e Bağlan’ı çift ​​tıklayın ve Sihirbazdaki adımları izleyin.

Modeminiz kablosuz yönlendiriciden farklıysa, telefon kablosunun bir ucunu modeminize ve başka bir ucunu telefon jakına veya ayırıcıya bağlamanız gerekir. Daha sonra bir ağ kablosu kullanarak modemi kablosuz yönlendiriciye bağlayabilirsiniz. Daha sonra yukarıda belirtilen 4 ila 7 numaralı adımları takip edebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüye biraz benzemelidir.

Bu noktada, ana bilgisayarınız internete bağlanabilmelidir. İnternete bağlanmazsa, bağlantılar yanlış olmalıdır. Kontrol Ağ ve Paylaşım Windows 7 kablosuz ağ (yukarıdaki şekil 1’e bakınız) tespit edebiliyor olup olmadığını görmek için Denetim Masası’nda pencereyi. Değilse, modem / yönlendiricinin düzgün şekilde bağlandığından ve açık olduğundan emin olun.

Ağı Güvende Tutmak

Ana bilgisayarın artık internete bağlanabileceğini varsayarsak, güvenlik için ağı yapılandırırız.

 1. Windows sistem tepsisinde Ağ simgesini tıklayın.
 2. Ağ Aç ve Paylaşma’yı tıklayın.
 3. Yeni Bir Bağlantı veya Ağ Kur’u tıklayın.
 4. Yeni Bir Ağ Kur’a çift tıklayın
 5. Sihirbaz, ağınızı yapılandırmak için bir dizi adımda size yol gösterecektir.
 6. Yönlendiriciniz WPA2’yi destekliyorsa , sihirbaz bunu Güvenlik Seviyesi altındaki listede gösterecektir. Güvenlik Türü’nü AES olarak ayarlayın. Güvenlik Anahtarı altında bir parola yazın ve İleri’ye tıklayın.
 7. Ağdaki diğer bilgisayarları kurarken kullanabilmek için güvenlik anahtarını güvenli bir yere kopyalayın. Ağda değişiklik yapmak istediğinizde daha sonra ihtiyacınız olacak

Ağdaki Diğer Bilgisayarları Kurma

 1. Windows Sistem Tepsisindeki Ağ simgesini tıklayın.
 2. Ağınızı seçin (yukarıdaki sihirbazda sağladığınız adla tanınır)
 3. Windows sizden şifreyi soracaktır. Yukarıdaki 7. adımda kaydettiğiniz şifreyi girin.

Ağda Paylaşımı Kurmak

Yazıcılar ve tarayıcılar gibi aygıtlara sahip olanlar da dahil olmak üzere tüm bilgisayarlarda paylaşmayı açmanız, böylece bunları ağdaki herhangi bir bilgisayardan kullanabilirsiniz. Aşağıdakiler ağdaki her bilgisayar için geçerlidir

 1. Ağ simgesini tıklayın.
 2. Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’ı tıklayın.
 3. Ev Grubu Seç ve Paylaşma Seçeneklerini tıklayın. Bir sihirbaz, bilgisayara bağlı dosyalar ve aygıtlar için paylaşım ayarlayarak size yol gösterecektir.

Eğer içine kopyalayarak dosyaları paylaşmak unutmayın Kamu Windows 7’de klasör Kamu klasör mevcuttur C: \ Users klasörünü.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Sorunu ve Windows sürümünüzü belirten yorumlarda bir not bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 7/8 / 10’da Kablosuz Ağ Bağlantısı nasıl kurulur için yorumda bulun

  Windows 7/8 / 10’da Kablosuz Ağ Bağlantısı nasıl kurulur için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 7/8 / 10’da Kablosuz Ağ Bağlantısı nasıl kurulur için ilk yorumu yapabilirsin.