Windows 11’de S Modu Nasıl Kapatılır

2 dk okuma süresi

Windows 11‘de S Modu Nasıl Kapatılır S Modu, Windows 10 ile tanıtılan bir özelliktir ve kullanıcılar bunu Windows 11’de de göreceklerdir. Windows 11 üzerinde çalışan cihazlarınızın güvenliğini artırır. Kutudan çıktığı haliyle Windows 11 S Moduna sahip bir PC kullanıyorsanız, Microsoft Store’da bulunanlar dışında herhangi bir uygulama yükleyemezsiniz. Ayrıca, PC’nizin performansını artırmak için CPU ve RAM kullanımını da ortadan kaldırır. 

S Modu nedir?

Kurumsal veya okul/kolej için bir bilgisayar satın alınırsa S Modu iyi bir seçenek olabilir. Bu, kullanıcıların üçüncü taraf web sitelerinden ve mağazalardan herhangi bir uygulama yüklemesini engeller. Uygulamaları yalnızca Windows 11 S Modunda çalıştırıyorsanız Microsoft Store’dan indirebilir ve yükleyebilirsiniz. 

Tüketicilere güvenlik sağlamasına rağmen, bunu kullanılabilirlik pahasına yapar. Bu neden böyle? Microsoft Store, Windows için kullanılabilen tüm uygulamaları içermez. Düzenli olarak kullandığınız uygulamalardan bazıları resmi web sitesinde bulunabilir. Sonuç olarak, yazılımı S Modundayken yapamayacağınız resmi web sitesinden indirmeniz gerekecek.

S Modellerinde harici kaynaklardan uygulama yüklemeyi düşünmeden yalnızca Microsoft Store’dan uygulama yükleyebilirsiniz. S Modundan çıkmak ve kapatmak istiyorsanız, bu makale Windows 11’de S Modu’nu nasıl açıp kapatabileceğinizi tartışacak faydalı bir tez makalesi olacaktır .

Windows 11’de S Modu Nasıl Kapatılır

Windows 11 PC’nizin işlevselliğini sınırlamak ve yalnızca Microsoft Store’dan uygulama yükleme kısıtlamasından kurtulmak istemiyorsanız, S Modundan çıkmanız gerekecektir. S Modunu kapatmak için aşağıda verilen adımları izleyin.

  • Başlat menüsünde ayarları arayın ve açın. Veya PC’nizin ayarlarını açmak için Windows + I tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.
  • Şimdi ayarlarda Güncelleme ve güvenlik seçeneğine gidin ve ardından sol kenar çubuğunda etkinleştirmeyi tıklayın. Şimdi göreceksiniz , Windows 11 Home Anahtarı veya , Windows 11 Pro Anahtarı bölümünde. Bu, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olacaktır. Windows 11 home kullanıyorsanız Windows 11 Home’a Geç bölümünü, Windows 11 Pro kullanıyorsanız Windows 11 Pro’ya Geç bölümünü göreceksiniz.
  • Burada bulacağınız Mağazaya Git seçeneğine tıklayın. Windows Sürümünüzü Yükseltin altındaki Mağazaya Git seçeneğine tıklamadığınızı unutmayın.
  • Microsoft Store’daki S Modundan Çık sayfasına yönlendirileceksiniz. Al düğmesine tıklamanız yeterlidir. Onaylamanız istenecektir. Onaylayın ve Windows 11’de S Modunu kapatacaksınız.

Windows 11’de S Modu Nasıl Açılır

S Modunu tekrar açmanın bir yolu yok. Bu tek yönlü bir işlemdir ve Windows’unuzda S Modunu bir kez kapattığınızda, geri dönemezsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x