Windows güvenli mod açma

5 dk okuma süresi

Windows güvenli mod açma Yeni bir sürücü, uygulama veya sistem güncellemesi yükledikten sonra sisteminiz çöktüğünde, güvenli modda önyükleme yapabilirsiniz. Windows 11 bilgisayarınız patlarsa, bilgisayarınızla ilgili sorunları gidermek için Win 11 güvenli modunu kullanabilirsiniz. Bu yazıda, Windows 11 güvenli modunun ne olduğunu ve Windows’unuz çökerse nasıl kullanılacağını gözden geçireceğiz.

Windows 11 Güvenli Mod nedir?

Güvenli mod, Windows’u yalnızca birkaç dosya ve sürücü yüklü olarak minimal bir yapıda başlatır. Güvenli modda bir sorun oluşmazsa, sorunun varsayılan ayarlardan veya yeni yüklenen aygıt sürücülerinden kaynaklanması olası değildir. Windows 11’i güvenli modda gözlemlemek, bir sorunun nedenini tam olarak belirlemenize olanak tanır ve bilgisayar sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Peki, güvenli modu kullanmanın amacı nedir? Çöktüğünde, sisteminizi nasıl yükler? Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlattığınızda, aşağıdaki görevleri gerçekleştirir:

 • Sisteminiz sürücüler olmadan yüklenecektir. Normal grafik sürücülerini yüklemez, bunun yerine standart VGA modunu yükler. 
 • Masaüstü 16 renk yükleyecek ve 640X480 çözünürlüğe sahip olacaktır.
 • autoexec.bat veya config.sys dosyalarını çalıştırmaz. 

Sisteminizi normal şekilde yükleyemediğinizde, güvenli modda yükleyebileceksiniz. 

Windows 11 Güvenli Mod Nasıl Önyüklenir

Windows 11’de güvenli moda geçmek için çeşitli seçenekler vardır. Güvenli moda, Windows 11’de ayarlar, oturum açma ekranı veya boş ekran aracılığıyla erişilebilir.

Makalenin bu bölümü, Windows 11’de güvenli modda önyükleme yapmak için tüm seçenekleri gözden geçirmektedir.

Ayarları kullanarak Windows 11’i Güvenli Modda başlatın

Bilgisayarınızın ayarlarından kolayca güvenli moda geçebilirsiniz. Ayarlardan güvenli modda önyükleme yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. 

 • Başlat Menüsünü açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki başlat simgesine tıklayın veya Windows düğmesine basın. Şimdi başlat menüsünde ayarları arayın ve açın. Ya basabilirsiniz, Windows + I PC’nizde ayarlarını açmak için anahtar açılan. 
 • Şimdi ayarlarda Güncelleme ve güvenlik bölümüne gidin. 
 • Sol kenar çubuğunda kurtarma seçeneğine tıklayın. 
 • Gelişmiş başlatma seçeneğinin altında, şimdi yeniden başlat seçeneğini göreceksiniz. Üstüne tıklayın.
 • Gelişmiş başlatmaya önyükleneceksiniz, burada Sorun Giderme seçeneğini seçmeniz gerekecek. 
 • Sorun gidermede, gelişmiş seçenekleri seçin ve ardından başlangıç ​​ayarları’nı seçin.
 • Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatmak için yeniden başlatma seçeneğini seçin. 
 • Bilgisayarınız yeniden başladığında, bir seçenekler listesi göreceksiniz. PC’nizi güvenli modda başlatmak için 4 veya F4’ü seçmeniz gerekecektir. Bilgisayarınızı ağ ile güvenli modda başlatmak istiyorsanız, 5 veya F5’i seçin. 

Windows 11’i Oturum Açma Ekranından Güvenli Modda Başlatın

Ayrıca oturum açma ekranından güvenli modda önyükleme yapabilirsiniz. Bu seçenek, ayarları kullanarak Windows 11 güvenli modda önyükleme yapmanın alternatifidir. Ayarları kullanarak güvenli modda önyükleme yapamıyorsanız, bu yöntemi kullanmayı deneyebilirsiniz. Oturum açma ekranından güvenli modda önyükleme yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. 

 • Oturum açma ekranında klavyenizdeki shift tuşunu basılı tutun ve ardından güç seçeneğine tıklayın ve ardından yeniden başlat seçeneğine tıklayınBunu klavyenizdeki shift tuşunu basılı tutarken yaptığınızdan emin olun. 
 • Şimdi gelişmiş başlatmaya başlayacaksınız. 
 • Burada sorun gidermeyi seçin ve ardından gelişmiş seçenekleri seçin.
 • Şimdi gelişmiş seçeneklerde, başlangıç ​​ayarlarını seçin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmak için yeniden başlat’ı seçin. 
 • Güvenli modda önyükleme yapmak için bir seçenekler listesi göreceksiniz. Güvenli modda önyükleme yapabilmek için ekrandaki talimatları izleyin. 

Boş Ekrandan Güvenli Mod Windows 11’e Girin

Bilgisayarınızı boş bir ekrandan güvenli modda başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Windows normal şekilde yüklenemediğinde PC’niz gelişmiş kurtarma seçenekleri gösterecektir. Bu nedenle, önyükleme işlemini 3-4 kez kesintiye uğratırsanız, otomatik olarak güvenli modda önyükleme seçeneğini göreceksiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı hala başlarken kapatın. Windows’un başladığı ilk işarette yaptığınızdan emin olun. Üreticinin logosu ekranda göründüğünde olacaktır. 
 • Bunu 4-5 kez yaptıktan sonra gelişmiş başlangıç menüsüne yönlendirileceksiniz. 
 • Buradan, sorun giderme’yi seçinardından gelişmiş seçeneği seçin ve bunu yaptıktan sonra başlangıç ​​ayarlarını seçin. Yeniden başlatma seçeneğini göreceksiniz . PC’nizi yeniden başlatmak için üzerine tıklayın. 
 • Bilgisayarınız yeniden başladığında, güvenli modda önyükleme seçeneklerinin bir listesini göreceksiniz. Güvenli modda başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin. 

Windows 11 Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır

İşiniz bittikten sonra güvenli moddan çıkmanız gerekecek. Bunu yapmak için cihazınızı yeniden başlatmanız veya güvenli moddan çıkmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir. 

 • Windows + R tuş kombinasyonuna basın . Bu, çalıştır iletişim kutusunu açacaktır. 
 • Şimdi Çalıştır iletişim kutusuna msconfig yazın ve enter tuşuna basın. Bu, sistem yapılandırmasını açacaktır. Şimdi önyükleme sekmesine gidin. Şimdi önyükleme seçenekleri altında, güvenli önyükleme seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu sizi güvenli moddan çıkaracaktır. 
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x