Windows 11 Ağ Sürücüsünü Eşleştirme

5 dk okuma süresi

Windows 11 Ağ Sürücüsünü Eşleştirme Dosya ve klasörleri paylaşmak, özellikle bir ağ üzerindeyseniz gerçekten önemli olabilir. Bu modern çağda, verilere sık sık erişmemiz gerekiyor ve bazı durumlarda gerekli veriler bilgisayarımızda değil, ağdaki farklı bir cihazda mevcut olabilir. Dosyaları ve klasörleri aynı ağ üzerinde paylaşmak istediğinizde daha şık ve verimli bir çözüm bulunduğundan, bu tür amaçlar için bir USB kullanmak zaman alıcıdır. Burası, Windows’ta sizinle aynı ağdaki aygıtların sizi algılamasını sağlayan yerleşik bir özellik olan ağ keşfinin geldiği yerdir. Bu yazıda, Windows 11’de bir ağ sürücüsünün nasıl eşleneceğini göstereceğiz.

Görünen o ki, bir ağ sürücüsünü eşlemek, aynı ağ üzerinde ağ keşfinin etkinleştirildiği tüm aygıtlar tarafından erişilebilir hale getirilmesi anlamına gelir. Bu, özellikle dosya ve klasörlerin birbirleriyle çok sık paylaşıldığı bir çalışma ortamında gerçekten faydalı olabilir. Sadece bu değil, birden fazla Windows cihazınız varsa ve bunlar arasında veri paylaşmak istiyorsanız, bunu evinizde bile kurabilirsiniz. Eşlenmiş bir ağ sürücüsü ile, ağ bağlantılı sürücüde hangi dosya ve klasörler paylaşılırsa paylaşılsın, bunlara tüm aygıtlar tarafından erişilebilir. Eşlenen sürücü, tıpkı yerel sürücüleriniz gibi, Dosya Gezgini penceresinde normal bir sürücü olarak görünür.  Bu makalede Windows 11 Ağ Sürücüsünü Eşleştirme nasıl yapacağınızı anlatacağız

Windows 11 Ağ Sürücüsünü Eşleştirme adımımları

Ağ Keşfini Etkinleştir

Bir ağ sürücüsünü başlatmadan ve eşlemeden önce , ağ bağlantılı sürücüye erişmek isteyen cihazlarda Ağ Bulma özelliğini etkinleştirmemiz gerekecek. Ağ Bulma, esasen, bilgisayarınızın sizinle aynı ağda bulunan diğer cihazlar tarafından algılanmasını sağlayan bir özelliktir. Windows, bazen bir ağa katıldığınızda ağ keşfini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorar, ancak çoğu zaman kaçırılır ve insanlar bunu iyi bir nedenle kapatmak ister. Ağ keşfi kapatılırsa, ağınızdaki bilgisayarlar sizi algılayamaz ve bu nedenle aşağıda oluşturacağımız eşlenmiş sürücüye erişemez. Benzer şekilde, bir ağ üzerinde paylaşılan bir konuma erişebilmek için, keşfi açmanız gerekir. Ağ bulmayı etkinleştirmek için aşağıda verilen talimatları izleyin

 1. Başlat Menüsü ‘nü açın.
 2. Denetim Masası’nı arayın ve açın.
 3. Denetim Masası penceresinde, Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.
 4. Ardından Ağ ve İnternet ekranında Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğine tıklayın.
 5. Ağ ve Paylaşım Merkezi’nin sol tarafında, Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın.
 6. Orada, profil adlarının yanında verilen oklara tıklayarak mevcut profilinizi genişletin.
 7. Seçenekler listesinden Ağ bulmayı aç seçeneğine tıklayın.
 8. Bundan sonra, bu makineden ağa dosya paylaşmak isterseniz, Dosya ve yazıcı paylaşımını da aç seçeneğine tıklayın. Not: Ağa bağlı sürücüyü barındırması gereken bilgisayarda ağ keşfinin yanı sıra dosya paylaşımını da açmanız gerektiğini unutmamak önemlidir.
 9. Bunu yaptıktan sonra, alttaki Değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Bir Ağ Sürücüsünü Eşleyin

Ağ bulmayı başarıyla açtığımıza göre, bilgisayar artık ağdaki diğer cihazlar tarafından görülebilmelidir. Bu nedenle, aynı ağdaki bilgisayarlar, herhangi bir dosya ve klasörü kopyalamak için eşlenen ağ sürücüsüne erişebilecektir. Ancak, bunu yapabilmeniz için önce bir ağ sürücüsünü eşlememiz gerekir. Bir ağ sürücüsünü eşlediğinizde, o konumdaki dosyalar ve klasörler ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından kullanılabilir olacaktır. Herkesle paylaşmak istemiyorsanız, Denetim Masası’ndan parola korumalı paylaşımı etkinleştirebilirsiniz. Bir ağ sürücüsünü eşlemek için aşağıda verilen talimatları izleyin

 1. Dosya Gezgin’ini açın.
 2. Ardından, Dosya Gezgini penceresinde, üstte verilen üç nokta seçeneğine tıklayın.
 3. Görünen açılır menüden Harita ağ sürücüsü seçeneğini seçin.
 4. Açılan Ağ Sürücüsünü Eşle penceresinde, öncelikle eşlenen ağ sürücüsü için bir sürücü harfi seçin.
 5. Bundan sonra, Göz at düğmesine tıklayın.
 6. Burada, ağda bulunan cihazların bir listesini göstermek için ağ adına tıklayın.
 7. Haritalamak istediğiniz konuma gidin ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.
 8. Hesabınızda her oturum açtığınızda Windows’un eşlenen ağ sürücüsüne yeniden bağlanmasını istiyorsanız, Oturum açıldığında yeniden bağlan onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
 9. Son olarak, ağ sürücüsünü eşleştirmek için Bitir düğmesini tıklayın.
 10. Ağ sürücüsüne bağlanırken varsayılan kimlik bilgileri başarısız olursa, kullanıcı adı ve parola isteyen bir Windows Güvenliği iletişim kutusu açılır. Eşlenen sürücünün bulunduğu bilgisayarın kimlik bilgilerini sağlayın ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.
 11. Bunu başarıyla yaptığınızda, Windows eşlenen sürücüye bağlanacak ve ona daha önce seçtiğiniz sürücü harfini atayacaktır.
 12. Ağ sürücünüzü Dosya Gezgin’inde Ağ Konumları altında görebileceksiniz.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x