Windows 10’da Sürücüler Nasıl Güncellenir

7 dk okuma süresi

Windows 10’un gelişinden bu yana, sürücüleri yönetmek ve güncellemek çok daha kolay hale geldi. Artık grafik, ses, Wi-Fi vb. İçin belirli sürücüleri aramanıza gerek yok, çünkü Windows 10 tüm bunları arka planda hallediyor. Bununla birlikte, Windows 10’un bir donanım aygıtını algılayamadığı ve sürücüleri buna göre güncelleyemediği bazı eski bilgisayarlar var. Ayrıca, deneyimlerime göre, bazen Windows 10, bir soruna neden olabilecek yanlış sürücüyü güncelliyor. Dolayısıyla, Windows 10’da sürücüleri güncellemek için kesin bir kılavuz arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Ayrıca, HP, Dell, Asus ve diğer üreticiler için sürücülerin nasıl güncelleneceğine dair ayrı eğitimler de ekledik.

Windows 10’da Sürücüleri Güncelleyin (2021)

Bu makalede, önce sürücüleri güncellemek için standart bir yöntemi tartıştık ve tüm Windows 10 bilgisayarlarda çalışır. Bundan sonra, çeşitli üreticilerin dizüstü bilgisayarlar, önceden oluşturulmuş PC’ler veya AIO’lar için ayrıntılı özel talimatlarımız var. Aşağıdaki tabloyu genişletebilir ve ilgili bölüme kolaylıkla gidebilirsiniz.

Tüm Windows 10 Bilgisayarlarda Sürücüleri Güncellemenin Yaygın Yolu

Windows 10 bilgisayarlarda sürücüleri güncellemenin en iyi ve en yaygın yolu Aygıt Yöneticisidir . Bilgisayarınıza bağlı tüm donanım aygıtlarını kontrol etmenizi sağlayan yerleşik bir Windows aracıdır. Buradan, sürücüleri internet üzerinden otomatik olarak güncelleyebilirsiniz ve HP, Dell, Asus, Acer vb. Tüm dizüstü / masaüstü bilgisayarlarda çalışacaktır. Bunun dışında adımlara geçelim.

1. Her şeyden önce, başlat menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisini açın.

2. Burada, Windows 10 bilgisayarınıza bağlı tüm donanım aygıtlarını bulacaksınız. Belirli bir aygıtın sürücüsünü güncellemek için menüleri kategoriye göre genişletin. Genel olarak, sürücü güncellenmemişse, yanlarında bir hata işareti görürsünüz.

Windows 10 için Sürücüleri yükleyin

3. Örneğin, Windows 10 PC’nizdeki ses sürücüsünü nasıl güncelleyeceğinizi göstereceğim. ‘Ses, video ve oyun denetleyicileri’ menüsünü genişletin. Ardından, ‘Realtek High Definition Audio’ya veya ses sürücünüzün adına sağ tıklayın ve buradaki ‘ Sürücüyü güncelle ‘ye tıklayın.

4. Sonraki ekranda, ‘Sürücüleri otomatik olarak ara ‘ya tıklayın. Bu işlemin aktif bir internet bağlantısına ihtiyacı olacaktır, bu nedenle PC’nizi bir hotspot veya WiFi erişim noktasına bağladığınızdan emin olun.

5. Güncelleme sihirbazı şimdi internetten doğru sürücüyü arayacak ve Windows 10 bilgisayarınıza otomatik olarak yükleyecektir. Microsoft, tüm sürücüleri aldığı kapsamlı bir Güncelleme Kataloğu çalıştırır.

6. En son sürücüyü yükledikten sonra, Windows 10 bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra, gerekli sürücüleri güncellemiş olacaksınız. Windows 10’da sürücüleri böyle güncellersiniz. Ekran, Bluetooth, izleme paneli vb. Diğer donanım aygıtları için aynı adımı uygulayabilirsiniz.

7. Yukarıdaki yöntem işe yaramadıysa, sürücüleri Windows 10’a yüklemek için en iyi aracı indirebilirsiniz. Yıllardır IObit Driver Booster ( Ücretsiz ) kullanıyorum ve bu kesinlikle en iyisi. Nadir donanım aygıtları için bile sürücüleri bulabilir.

Windows 10 için HP Sürücüler

Yukarıda, tüm markaların Windows 10 bilgisayarlarındaki sürücüleri güncellemenin yaygın bir yolundan bahsettik. Ancak, her iki yöntem de sürücü kurulumu için internet bağlantısı gerektirir. Durumda LAN veya WiFi sürücüsü kendisi mevcut değildir PC’nizde, en son sürücüleri almak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle size HP bilgisayarlar için ayrı bir kılavuz getiriyoruz. Sürücüleri doğrudan HP’nin web sitesinden indirebilir ve dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

1. Öncelikle, HP Support Assistant’ı kendi web sitesinden indirin ve Windows 10 bilgisayarınıza kurun. Pek çok şeyin yanı sıra, sürücü sorunlarını otomatik olarak arar ve sürücüleri bilgisayarınıza yükler.

2. HP Support Assistant sorunu çözmezse, sürücüleri manuel olarak arayabilir ve yükleyebilirsiniz. HP sürücüleri sayfasını açmak için burayı tıklayın. Burada, “HP’nin ürününüzü algılamasına izin verin” seçeneğine tıklayın veya HP bilgisayarınızın seri numarasını girin. Seri numarasını dizüstü bilgisayarın, AIO’nun veya PC’nin arkasında bulabilirsiniz.

3. Şimdi, cihazınıza özel tüm sürücülere erişebileceksiniz . Devam edin ve HP bilgisayarınız için en son sürücüyü indirin. Son olarak, sürücüleri yükleyin ve hazırsınız.

Windows 10 için Dell Sürücüler

1. Bir Dell dizüstü bilgisayarınız varsa , sürücüleri manuel olarak indirebilir ve Windows 10 bilgisayarınıza kolayca yükleyebilirsiniz. Sadece bu bağlantıya basın ve Dell dizüstü seçin.

2. Ardından, ‘Sürücüler ve İndirmeler’ bölümüne gidin ve İşletim Sistemi altında ‘ Windows 10’un seçili olduğundan emin olun. Ayrıca ‘Kategori ‘ye tıklayabilir ve aradığınız sürücü türünü seçebilirsiniz.

3. Aşağı kaydırın ve Dell dizüstü bilgisayarınız için gerekli sürücüleri indirebilirsiniz.

Windows 10 için Asus Sürücüler

1. Asus dizüstü bilgisayarlar için, buraya tıklayın ve İndirme Merkezini açın. Buraya model numarasını girin veya aşağıdaki bölümden ürünü manuel olarak da seçebilirsiniz.

2. Şimdi, ürün adının altında sağ bölmedeki ‘Sürücü ve Yardımcı Program’a tıklayın.

3. Burada, işletim sistemi olarak ” Windows 10 ” u seçin ve şimdi Windows 10 için Asus dizüstü bilgisayar sürücülerini indirebilirsiniz.

Windows 10 için Acer Sürücüler

1. Diğer markalara benzer şekilde, Acer ayrıca sürücüler için bir İndirme Merkezi sunmaktadır. Bu bağlantıyı ve Acer İndirme sayfasına geçer. Buraya dizüstü bilgisayarınızın seri numarasını girin veya açılır menüden modeli manuel olarak seçin.

2. Ardından, işletim sistemi olarak ‘Windows 10’u seçin ve sürücüleri sorunsuz bir şekilde indirin.

Windows 10 için Lenovo Sürücüler

1. Buraya tıklayın ve Lenovo Destek sayfasını açın. Buraya model numarasını veya yalnızca dizüstü bilgisayarın adını girin. Şimdi, İndirilenlere tıklayın.

2. Sonraki sayfada, Lenovo dizüstü bilgisayarınız için tüm sürücüleri bulacaksınız. Artık sürücüleri indirebilir ve Windows 10 bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. 

Kılavuzumuzu İzleyin ve Windows 10’da Tüm Sürücüleri Güncelleyin

Böylece, Windows 10 dizüstü bilgisayarınızdaki veya masaüstünüzdeki tüm sürücüleri bu şekilde güncelleyebilirsiniz. Çoğu kullanıcı için, Windows 10’daki cihaz yöneticisi ihtiyacı karşılayacaktır. Bununla birlikte, genel bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gibi çok popüler olmayan bir bileşenin sürücüsünü güncellemek istiyorsanız, üçüncü taraf sürücü programları çok yardımcı olabilir. Son olarak, doğrudan bir üreticinin web sitesine gidebilir ve ihtiyacınız olan belirli sürücüyü indirebilirsiniz. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x