Kategoriler Windows

Windows 10 Yazdırma Kuyruğu Nasıl Temizlenir

Windows 10 Yazdırma Kuyruğu Nasıl Temizlenir Yazıcının Windows 10’da yazdırmamasını düzeltmenin en iyi yolu, hem Windows 10’u hem de yazıcıyı yeniden başlatmak veya Windows 10 yazdırma biriktiricisinden yazdırma kuyruğunu temizlemektir.

Bilgisayarda sıkışmış bir yazdırma sorunu, yalnızca geçerli baskıyı değil, arkasındaki işleri de askıya alması nedeniyle can sıkıcı bir hal olabilir. Hatalı yazdırma işini silmeyi denediyseniz ve hala kuyrukta “siliniyor” veya “yazdırılıyor” durumundaysa, yeni bir başlangıç ​​ile yazıcı kuyruğunu yönetmek ve temizlemek için aşağıda sağlanan kılavuzu kullanabilirsiniz.

Kuyruğa takılan yazdırma işi

Windows 10’da yazdırma kuyruğunu temizlemenin 2 yolu

Windows, doğrudan yazıcıya bir yazdırma isteği göndermez. İlk olarak, yapılan isteği sıraladığı ve sıraladığı Windows içindeki bir biriktiriciye gider. Yazdırma biriktirici hizmeti, yazdırma istekleri listesini yönetir. Bu nedenle, hatalı bir istek ardışık düzeni tıkarsa, isteklerden hiçbiri yazıcıya ulaşamaz.

Hatalı yazdırma kuyruklarını sildikten sonra bile bilgisayarınızdan kaldıramıyorsanız, süresiz olarak kaldırmak için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz.

Komut İstemi’ni kullanarak yazdırma kuyruğunu temizleyin

Komut İstemi, yöneticilere ve normal kullanıcıların Windows ortamlarını komut satırı kullanarak yönetmelerine yardımcı olduğu için Windows’un ayrılmaz bir parçasıdır.

Kuyruktaki tüm yazdırma öğelerini temizlemek için aşağıdaki kılavuzu kullanabilirsiniz.

1. Yönetici olarak Komut İstemi’ni açın. Yönetici ayrıcalıklarıyla açmazsanız, erişim reddedildi hatası alırsınız.

2. Şimdi sırasıyla aşağıdaki komutu arka arkaya girin.

net stop spooler
del %systemroot%\System32\spool\printers\* /Q
net start spooler


Artık yazdırma kuyruğun temizlendiğini kontrol edebilirsiniz. Artık bir tıkanma sorunuyla karşılaşmadan yeni baskı talepleri gönderebilmelisiniz.

Windows Hizmetlerini kullanarak yazdırma kuyruğunu temizleyin

Ayrıca, Komut Satırı Arabirimini (CLI) kullanmadan da sorunlu yazdırma kuyruklarını temizleyebilirsiniz. Önceki adımda kullanılan teknik, GUI aracılığıyla da uygulanabilir.

  1. Çalıştır’a (Win+R) services.msc yazarak Windows Hizmetlerini açın.
  2. Açılan pencere Yazdırma biriktiricisi’ni bulup sağ tıklayın ve durdur‘u tıklayın
  3. Hizmetler penceresini açık bırakın ve Çalıştır’a aşağıdakileri girin veya Dosya Gezgini aracılığıyla “Yazıcılar” hedef klasörüne gidin.
    %systemroot%\System32\spool\printers\
  4. Ctrl + A kısayolu tuşlarını kullanarak klasördeki her şeyi seçin ve ardından silin.
  5. Şimdi Hizmetler penceresine dönün, Yazdırma biriktiricisine sağ tıklayın ve Bağlam Menüsünden Başlat’a tıklayın.

Bu adımlar ayrıca Komut İstemi ile aynı işlevi yerine getirir. Artık biriktiriciye yeni yazdırma istekleri gönderebilmelisiniz.

Windows 10’da Yazdırma Yönetimi

Yazdırma Yönetimi, bir bilgisayardaki yapılandırılmış yazıcıları yönetmek için kullanılan bir Windows ek bileşenidir. Bağlantı noktaları gibi bir yazıcıyı yapılandırmak, bir test sayfası aracılığıyla bir baskıyı test etmek vb. İçin daha fazla kullanılabilir. Daha sonra yazıcılar için ilgili sürücüleri de yönetebilirsiniz.

Baskı Yönetim Konsolu: Bağlam menüsü seçenekleri

Kullanıcılar bu konsol aracılığıyla devam eden yazdırma işlerini duraklatabilir veya sürdürebilir ancak kuyruğu temizleyemez. Bununla birlikte, yazıcıları yönetmek için hala yararlı bir yardımcı programdır. Bir organizasyon yapısında eşzamanlı yazdırma görevlerini yerine getirmek için kurulan baskı sunucuları için özellikle yararlıdır.

Windows 10’da Yazdırma Yönetimi konsoluna erişmenin 3 yolu vardır (Giriş hariç herhangi bir sürüm):

1.Çalıştırı açın (Wİn+R) açılan pencerede printmanagement.msc yazıp enter tuşuna basın.

2. Kontrol Paneli aracılığıyla aşağıdakilere adrese gidin.
Control Panel -> System & Security -> Administrative tools -> Print Management

3. Çalıştır’a mmc yazın, Dosya altında ek bileşen ekle / kaldır’a tıklayın, Kullanılabilir ek bileşenler altında Yazdırma Yönetimi’ni seçin, ardından Ekle ve Tamam’a tıklayın.

Windows 10 Home sürümünde Yazdırma Yönetimi konsolu yoktur. Ancak, yazıcılarınızı ve kuyruklarınızı yönetmek için Denetim Masası’ndaki Aygıtlar ve Yazıcılar seçeneğini kullanabilirsiniz.

  1. Denetim Masası’nı açın ve ardından Görüntüle’yi Büyük simgeler olarak değiştirin.
  2. Şimdi Cihazlar ve yazıcılar’ı seçin.
  3. Şimdi yönetmek istediğiniz yazıcıya sağ tıklayın ve ardından Bağlam Menüsünden ilgili seçeneği seçin.

Baskı işlerinin sürekli olarak engellenmesi sinir bozucu olabilir. Baskıları zamanında alamazlarsa kullanıcının üretkenliği etkilenir. Yazdırma kuyruğundaki yazdırılmayan belgeler bütün iş sürecinize büyük bir darbe vurabilir.

yakın zamanda Gönderilenler

Google Chrome’dan Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome'dan Bildirimler Nasıl Kapatılır Bildirimler, bir kullanıcının çeşitli web sitelerinden, uygulamalardan veya uzantılardan aldığı… Daha fazla oku

1 gün önce

Windows 10’da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır Windows 10 hesabınızın şifresini sıfırlamak söz konusu… Daha fazla oku

1 gün önce

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda… Daha fazla oku

1 gün önce