Windows 10 Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Windows 10 Bildirimleri Devre Dışı Bırakma Windows 10’da Uygulamalardan ve diğer gönderenlerden gelen Bildirimleri kolayca KAPALI konuma getirebilir veya bilgisayarınızdaki bireysel Uygulamalar için Bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10’da Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınıza yüklenen uygulamaların ve masaüstü programlarının Windows Bildirim Sistemi’ni ve ayrıca Özel Bildirim Sistemi’ni kullanarak bildirim ve rozet görüntülemesine izin verilir.

Windows Bildirim Sistemini kullanan Uygulamalar Windows 10 Ayarları içinden devre dışı bırakılabilirken, Özel Bildirimler kullanan Uygulamalar yalnızca bireysel Uygulamaların Ayarları kısmına giderek devre dışı bırakılabilir.

Uygulama Bildirimleri’ne ek olarak, Windows 10, Microsoft Ürünleri ve Hizmetleri için de devre dışı bırakılabilen bilgilendirici bildirimler görüntüler.

1. Tüm Bildirimleri Devre Dışı Bırak

Windows 10 bilgisayarınızda Tüm Bildirimler’i devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Ayarlar’ı açın > Sistem’e tıklayın.

Windows'ta Sistem Ayarları Seçeneği

2. Sol bölmedeki Bildirimler ve İşlemler’i tıklayın. Sağ bölmede, Uygulamalardan ve diğer gönderenlerden bildirim al seçeneğinin yanındaki düğmeyi KAPALI konumuna getirin.

Tüm Uygulamalardan ve Gönderenlerden Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bu, Windows 10 Mağaza Uygulamaları ve geleneksel masaüstü Uygulamaları da dahil olmak üzere bilgisayarınızda yüklü olan tüm Uygulamalar için Bildirimleri devre dışı bırakır.

2. Bireysel Uygulamalar için Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Ayrıca, yararlı bulduğunuz diğer Uygulamalardan gelen bildirimlere izin verirken, seçilen ayrı uygulamalar için bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

1. Ayarlar> Sistem’e gidin.

2. Sol bölmedeki Bildirimler ve İşlemler’i tıklayın. Sağ bölmede, “Bu gönderenlerden bildirim al” bölümüne gidin ve tek tek uygulamalar için Bildirimleri kapatın.

Bireysel Uygulamalar İçin Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bu yöntem geleneksel Windows Bildirimlerini devre dışı bıraksa da, Özel bildirimler kullanan Uygulamalar bilgisayarınıza bildirim göndermeye devam edebilir.

Bu tür uygulamalardan hala bildirim alıyorsanız, Uygulamayı açıp Uygulama Ayarları ekranında bildirimleri devre dışı bırakarak bunları devre dışı bırakmanız gerekir.

3. Microsoft Bildirimlerini devre dışı bırakın

Uygulamalardan gelen Bildirimlere ek olarak, çeşitli Microsoft ürünleri ve hizmetleri hakkında İpuçları, Öneriler ve bilgiler sunan Windows 10’u bulacaksınız.

1. Ayarlar> Sistem’e gidin.

2. Sol bölmedeki Bildirimler ve İşlemler’i tıklayın. Sağ bölmede, Windows karşılama deneyimini göster ve İpuçları, püf noktaları ve öneriler alın öğesinin işaretini kaldırın.

Microsoft Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

4. Tüm Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Windows 10’da Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Ayarlar > Sistem gidin.

2. Sol bölmedeki Bildirimler ve İşlemler’i tıklayın. Sağ bölmede, Kilit ekranı seçeneğinde Bildirimleri Göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Windows PC'de Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

5. Microsoft ve Belirli Uygulamalardan Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Windows 10, Uygulamalar’dan gelen Bildirimlere ek olarak, bilgisayarınızın Kilit ekranında Microsoft’tan Eğlenceli Gerçekler, İpuçları, Püf Noktaları ve daha fazlasını görüntüler.

Hem Microsoft’tan Kilit Ekranı Bildirimleri hem de Belirli Uygulamalardan Kilit Ekranı Bildirimleri devre dışı bırakılabilir.

1. Ayarlar > Kişiselleştirme gidin.

2. Sol bölmedeki Kilit Ekranı’na tıklayın. Sağ bölmede, KAPALI Eğlenceli Gerçekler, ipuçları, püf noktaları seçeneğine geçiş yapın.

Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

Belirli Uygulamalardan Kilit Ekranı Bildirimlerini devre dışı bırakmak için, Bildirimler’i devre dışı bırakmak istediğiniz Uygulamayı tıklayın ve görüntülenen küçük açılır pencerede Yok’u seçin .

6. Görev Çubuğu Simgelerindeki Rozetleri Devre Dışı Bırakma

Fark ettiğiniz gibi, belirli Görev Çubuğu simgeleri animasyonlu rozetler veya sayılar görüntüler. Görev Çubuğu Simgelerindeki Rozetleri devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Ayarlar > Kişiselleştirme gidin .

2. Sol bölmedeki Görev Çubuğu’nu tıklatın. Sağ bölmede, Görev Çubuğu düğmelerinde Rozetleri Göster seçeneğini devre dışı bırakın.

Görev Çubuğu Simgelerindeki Rozetleri Devre Dışı Bırak

7. Gizli Simgelerindeki Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızdaki Gizli Simgeler eriştiğinizde, Bildirim Rozetleri görüntüleyen bazı Uygulamalar bulabilirsiniz.

Ya Görev Çubuğuna Gizli Simgeler bu Uygulamalar çekin veya bunların üzerine sağ tıklayıp Apps seçin Çık seçeneğini.

Sistem Tepsisi Uygulamalarından Çık

Gizli Simgeler Uygulamalarını Görev Çubuğuna çektiğinizde, animasyonlu rozetler göstermeyi durdururlar, ancak yine de Arka Planda Çalışmaya devam ederler.

Gizli Simgeleri Uygulamalarından Çıkarsanız, Uygulama kapatılır ve arka planda çalışmazlar.

8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanarak Bildirimleri ve İşlem Merkezi’ni Devre Dışı Bırakma

Bu yöntem, Windows 10 Home, Windows 10 Professional ve Enterprise Edition dahil tüm Windows 10 sürümlerinde Bildirimler ve Eylem Merkezi’ni devre dışı bırakmak için kullanılabilir.

1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Çalıştır’a tıklayın.

2. Komutu Çalıştır penceresine regedit yazın ve Tamam’a tıklayın.

Çalıştır Komutunu Kullanarak Windows Kayıt Defterini Açma

3. Bilgisayar gezgini Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows.

4. Windows Klasörü’ne sağ tıklayın> Windows Klasörü altında Yeni Anahtar oluşturmak için Yeni> Anahtar’ı seçin.

Windows Klasöründe Yeni Kayıt Defteri Anahtarı Oluşturma

5. Bu yeni oluşturulan Kayıt Defteri Anahtarını Gezgin olarak adlandırın.

6. Explorer’a sağ tıklayın > Yeni > DWORD (32 bit) Değeri’ni seçin; bu sağ bölmede Yeni Değer oluşturur.

Windows Gezgini Klasöründe Yeni Değer Yarat

7. Bu Yeni değeri DisableNotificationCenter olarak adlandırın.

8. Açılır pencerede DisableNotificationCenter > öğesini çift ​​tıklayın, Değer verisi değerini 1 olarak değiştirin ve Tamam’ı tıklatın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak Bildirim ve Eylem Merkezi'ni devre dışı bırakma

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve yukarıdaki değişikliklerin bilgisayarınıza uygulanması için Windows 10’u yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında artık görev çubuğunun Bildirim Alanında görünen Eylem Merkezi simgesini bulamazsınız.

Ayrıca, Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylem’e gittiğinizde, Sistem Simgelerini Aç veya Kapat seçeneğinin gri renkte olduğunu görürsünüz.

Fikrinizi değiştirirseniz, DisableNotificationCenter Değer Verilerini 0 olarak değiştirerek Bildirim ve İşlem Merkezi’ni istediğiniz zaman bilgisayarınızda etkinleştirebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Bildirimleri Devre Dışı Bırakma için yorumda bulun

    Windows 10 Bildirimleri Devre Dışı Bırakma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Bildirimleri Devre Dışı Bırakma için ilk yorumu yapabilirsin.