tüm cmd komutları ve anlamları

61 dk okuma süresi

tüm cmd komutları ve anlamları Windows için CMD Komutlarının Komple Listesi

Komut İstemi  Windows üzerinde 280 erişim sağlar. Bu komutlar,  çoğu zaman kullandığımız grafik Windows arabirimi yerine  bir arabiriminden bazı işletim sistemi görevlerini  yapmak için kullanılır.

Not:  Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’deki komutlara CMD komutları  veya  Komut İstemi komutları denir  ve Windows 98/95 ve MS-DOS’daki komutlara DOS komutları denir.

İşletim sisteminden işletim sistemine komutlarda değişiklikleri göstermek için hepsini bu listeye ekledik.

Aşağıda, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve  Windows XP’deki Komut Sistemi’nden edinilebilen  CMD komutları (ve bazen yanlışlıkla Komut İstemi kodları olarak da adlandırılır) Komut İstemi komutlarının tam bir listesi bulunmaktadır. Windows 10’da birkaç küçük komut değişikliği vardı ve bunlar, halen devam etmekte olan bu listeye yapılan bir güncellemeye yansıtılacaktır.

Append Append komutu, programlar tarafından mevcut dizinde bulunduğu gibi dosyaları başka bir dizinde açabilmek için kullanılabilir. Ek komut, MS-DOS’da olduğu gibi Windows’untüm 32-bit sürümlerinde de mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde append komutu kullanılamaz.
Arp Arp komutu, ARP ön bellekteki girdileri görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Arp komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Assoc Assoc komutu, belirli bir dosya uzantısıyla ilişkili dosya türünü görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Assoc komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
At At komutu, komutları ve diğer programları belirli bir tarih ve saatte çalıştırmak üzere zamanlamak için kullanılır. At komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Windows 8’den itibaren, komut satırı görev zamanlaması schtasks komutu ile tamamlanmalıdır.
Atmadm Atmadm komutu, sistemdeki eşzamanız aktarım modu (ATM) bağlantılarıyla ilgili bilgileri görüntülemek için kullanılır. Atmadm komutu Windows XP’de kullanılabilir. Atmadm komutunun gereksiz kılınması nedeniyle ATM desteği Windows Vista’dan itibaren kaldırılmıştır.
Attrib Attrib komutu, tek bir dosyanın veya bir dizinin özniteliklerini değiştirmek için kullanılır. Attrib komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Auditpol Auditpol komutu, denetim ilkelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Auditpol komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Bcdboot Bcdboot komutu önyükleme dosyalarını sistem bölümüne kopyalamak ve yeni bir sistem BCD deposu oluşturmak için kullanılır. Bcdboot komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Bcdedit Bcdedit komutu, Önyükleme Yapılandırma Verilerini görüntülemek veya değişiklik yapmak için kullanılır. Bcdedit komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Bcdedit komutu, Windows Vista’dan başlayarak bootcfg komutunun yerini almıştır.
Bdehdcfg Bdehdcfg komutu, BitLocker Sürücü Şifrelemesi için bir sabit sürücü hazırlamak için kullanılır. Bdehdcfg komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Bitsadmin Bitsadmin komutu, indirme ve yükleme işlerini oluşturmak, yönetmek ve izlemek için kullanılır. Bitsadmin komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Bitsadmin komutu hem Windows 8 hem de Windows 7’de mevcuttur, ancak aşamalı olarak devre dışı bırakılıyor. Bunun yerine, BITS PowerShell cmdlet’leri kullanılmalıdır.
Bootcfg Bootcfg komutu, boot.ini dosyasının içeriğini, hangi klasörde, hangi bölümde ve hangi sabit sürücünün Windows’da olduğunu belirlemek için kullanılan gizli bir dosyanın oluşturulması, değiştirilmesi veya görüntülenmesi için kullanılır. Bootcfg komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Bootcfg komutu yerine Windows Vista’da başlayan bcdedit komutu geldi. Bootcfg, Windows 8, 7 ve Vista’da halen mevcuttur, ancak boot.ini bu işletim sistemlerinde kullanılmadığından, gerçek bir değer sunmamaktadır .
Bootsect Bootsect komutu, ana önyükleme kodunu BOOTMGR (Vista ve sonrası) veya NTLDR (XP ve önceki sürüm) ile uyumlu olacak şekilde yapılandırmak için kullanılır. Bootsect komutu Windows 8’de kullanılabilir. Bootsect komutu, Windows 7 ve Windows Vista’da da mevcuttur, ancak yalnızca Sistem Kurtarma Seçeneklerinde bulunan Komut İstemi’nden edinilebilir.
Break Break komutu, DOS sistemlerinde genişletilmiş CTRL + C denetimini ayarlar veya siler. Break komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Break komutu MS-DOS dosyaları ile uyumluluk sağlamak için Windows XP ve sonraki sürümlerinde kullanılabilir, ancak Windows’un kendisinde bir etkisi yoktur.
Cacls Cacls komutu, dosyaların erişim kontrol listelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Cacls komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Cacls komutu yerine Windows XP’nin tüm Windows sürümlerinde kullanılmak üzere icacls komutunun lehine aşamalı olarak devre dışı bırakılıyor.
Call Call komutu bir betik veya toplu iş programını başka bir betik veya toplu iş programından çalıştırmak için kullanılır. Çağrı komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Call komutunun bir komut dosyası veya toplu iş dosyası dışında bir etkisi yoktur. Diğer bir deyişle, komut isteminde veya MS-DOS komut isteminde çağrı komutunun çalıştırılması hiçbir şey yapmaz.
Cd Cd komutu, chdir komutunun kısaltılmış halidir. Cd komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Certreq Certreq komutu çeşitli sertifika yetkilileri (CA) sertifika işlevleri gerçekleştirmek için kullanılır. Certreq komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Certutil Certutil komutu, diğer CA işlevlerine ek olarak sertifika yetkilisi (CA) yapılandırma bilgilerini dökmek ve görüntülemek için kullanılır. Certutil komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Change Change komutu, yükleme modları, COM bağlantı noktası eşleştirmeleri ve oturum açma gibi çeşitli terminal sunucusu ayarlarını değiştirir. Değiştirme komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Chcp Chcp komutu etkin kod sayfa numarasını görüntüler veya yapılandırır. Chcp komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Chdir Chdir komutu, içinde bulunduğunuz sürücü harfini ve klasörü görüntülemek için kullanılır. Chdir, çalışmak istediğiniz sürücüyü ve / veya dizini değiştirmek için kullanılabilir. Chdir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde kullanılabilir; MS-DOS’da olduğu gibi.
Checknetisolation Checknetisolation komutu, ağ yetenekleri gerektiren uygulamaları test etmek için kullanılır. Windows 8’de checknetisolation komutu kullanılabilir.
Chglogon Chglogon komutu, terminal sunucusu oturumu oturum açma işlemlerini etkinleştirir, devre dışı bırakır veya boşaltır.Chglogon komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Chglogon komut yürütme yürütme aynıdır değişim oturum açma.
Chgport Chgport komutu, DOS uyumluluğu için COM bağlantı noktası eşlemelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılabilir. Chgport komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Chgport komutunu çalıştırmak, değişiklik bağlantı noktasını çalıştırmakla aynıdır.
Chgusr Chgusr komutu, terminal sunucusunun yükleme modunu değiştirmek için kullanılır. Chgusr komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Chgusr komutu çalıştırılıyor yürütme aynıdır değişiklik kullanıcıyı.
Chkdsk Chkdsk komutu, çoğunlukla disk kontrolü olarak adlandırılır ve bazı sabit disk hatalarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanılır. Chkdsk komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Chkntfs Chkntfs komutu, Windows önyükleme işlemi sırasında disk sürücüsünün denetimini yapılandırmak veya görüntülemek için kullanılır. Chkntfs komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Choice Seçim komutu bir komut dosyası veya toplu iş programında, seçeneklerin listesini sağlamak ve bu seçimdeki değeri programa döndürmek için kullanılır. Seçim komutu MS-DOS ve Windows XP dışındaki tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Windows XP’de kullanmayı planladığınız toplu iş dosyalarında ve komut dosyalarında seçim komutu yerine / p anahtarıyla birlikte set komutunu kullanın.
Cipher Şifreleme komutu NTFS bölümlerindeki dosya ve klasörlerin şifreleme durumunu gösterir veya değiştirir. Şifreleme komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Clip Clip komutu Windows’taki herhangi bir komuttan çıktıyı panoya yönlendirmek için kullanılır. Klip komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Cls Cls komutu daha önce girilen tüm komutların ve diğer metinlerin ekranını temizler. Cls komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Cmd Cmd komutu, cmd.exe komut yorumlayıcısının yeni bir örneğini başlatır . Cmd komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Cmdkey Cmdkey komutu, saklanan kullanıcı adlarını ve parolaları göstermek, oluşturmak ve kaldırmak için kullanılır. Cmdkey komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Cmstp Cmstp komutu bir Bağlantı Yöneticisi hizmet profilini yükler veya kaldırır. Cmstp komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Color Renk komutu, Komut İstemi penceresinde metin ve arka plan renklerini değiştirmek için kullanılır. Renk komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Command Command komutu, command.com komut yorumlayıcısının yeni bir örneğini başlatır. Komut komutu MS-DOS’da olduğu gibi Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde kullanılabilir. Komut komutu 64 bit Windows sürümlerinde kullanılamaz.
Comp Comp komutu, iki dosyanın veya dosyaların kümelerini karşılaştırmak için kullanılır. Comp komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Compact Kompakt komut NTFS bölümlerindeki dosyaların ve dizinlerin sıkıştırma durumunu göstermek veya değiştirmek için kullanılır. Kompakt komut Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Convert Dönüştürme komutu, FAT veya FAT32 biçimlendirilmiş birimleri NTFS biçimine dönüştürmek için kullanılır. Dönüştürme komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Copy Kopyalama komutu basitçe yapar; bir veya daha fazla dosyayıbir konumdan diğerine kopyalar. Kopyalama komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Xcopy komutu kopya komutunun daha “güçlü” bir versiyonu olarak düşünülür.
Cscript Cscript komutu, komut dosyaları Microsoft Script Host aracılığıyla çalıştırmak için kullanılır. Cscript komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Cscript komutu, prncnfg.vbs , prndrvr.vbs , prnmngr.vbs ve diğerleri gibi komut dosyaları kullanarak yazıcıları komut satırından yönetmek için en yaygın şekilde kullanılır .
Ctty Ctty komutu, sistemin varsayılan giriş ve çıkış aygıtlarını değiştirmek için kullanılır. Ctty komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Ctty komutu tarafından sağlanan işlevler, Windows XP’de artık gerek duyulmadı çünkücommand.com yorumlayıcısı (MS-DOS) artık varsayılan komut satırı yorumlayıcısı değil.
Date Tarih komutu geçerli tarihi göstermek veya değiştirmek için kullanılır. Date komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Dblspace Dblspace komutu, DoubleSpace sıkıştırılmış sürücüleri oluşturmak veya yapılandırmak için kullanılır. Dblspace komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Drvspace komutunu kullanarak çalıştırılan DriveSpace, DoubleSpace’in güncelleştirilmiş bir sürümüdür. Windows, Windows XP’den başlayarak sıkıştırmayı kendiliğinden işlemektedir.
Debug Hata ayıklama komutu, programları test etmek ve düzenlemek için kullanılan bir komut satırı uygulaması olan Debug programını başlatır. Hata ayıklama komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu gibi MS-DOS’da da kullanılabilir. Hata ayıklama komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.
Defrag Defrag komutu belirttiğiniz sürücüyü birleştirmek için kullanılır. Defrag komutu, Microsoft Disk Birleştiricisinin komut satırı sürümünü oluşturur. Defrag komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Del Del komutu bir veya daha fazla dosyayı silmek için kullanılır. Del komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Del komutu silme komutu ile aynıdır.
Deltree Deltree komutu, bir dizini ve içindeki tüm dosyaları ve alt dizinleri silmek için kullanılır. Deltree komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Windows XP’den başlayarak, bir klasör ve dosya ve alt klasörler rmdir komutunun / s işlevini kullanarak kaldırılabilir. Deltree, bu yeni rmdir yeteneği ile artık gerekli değildi, böylece komut kaldırıldı.
Diantz Diantz komutu bir veya daha fazla dosyayı kayıpsız sıkıştırmak için kullanılır. Diantz komutuna bazen Kabine Üreticisi denir. Diantz komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Diantz komutu makecab komutu ile aynıdır.
Dir Dir komutu şu anda çalışmakta olduğunuz klasörün içinde bulunan dosya ve klasörlerin bir listesini görüntülemek için kullanılır. Dir komutu ayrıca sabit sürücünün seri numarası, listelenen toplam dosya sayısı, birleşik boyutu, sürücüye bırakılan toplam boş alan miktarı ve daha fazlası. Dir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Diskcomp Diskcomp komutu iki disketin içeriğini karşılaştırmak için kullanılır. Diskcomp komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Diskcopy Diskcopy komutu bir disketin tüm içeriğini başka bir diskete kopyalamak için kullanılır. Diskcopy komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Diskpart Diskpart komutu, sabit sürücü bölümleri oluşturmak, yönetmek ve silmek için kullanılır. Diskpart komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Diskpart komutu, Windows XP’de başlayan fdisk komutunun yerini almıştır.
Diskperf Diskperf komutu, disk performans sayaçlarını uzaktan yönetmek için kullanılır. Diskperf komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Diskraid Diskraid komutu, RAID dizilerini yönetmek ve yapılandırmak için kullanılan DiskRAID aracını başlatır. Diskraid komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Dism Dism komutu, Dağıtım Görüntüsü Hizmet ve Yönetim aracını (DISM) başlatır. DISM aracı, Windows görüntülerindeki özellikleri yönetmek için kullanılır. Dism komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Dispdiag Dispdiag komutu, görüntüleme sistemi hakkında bir günlük kaydının çıktısını almak için kullanılır. Disdiag komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Djoin Djoin komutu, bir alandaki yeni bir bilgisayar hesabı oluşturmak için kullanılır. Djoin komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Doskey Doskey komutu, komut satırlarını düzenlemek, makro oluşturmak ve daha önce girilen komutları çağırmak için kullanılır. DOSkey komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Dosshell Doshell komutu MS-DOS için grafiksel bir dosya yönetim aracı DOS Kabuğu’nu başlatır. Dosshell komutu, Windows 95’te (MS-DOS modunda) ve MS-DOS sürüm 6.0’da ve dosshell komutunu içeren önceki sürümlerden yükseltilmiş MS-DOS sürümlerinde kullanılabilir. Bir grafik dosya yöneticisi olan Windows Explorer, Windows 95’te başlayan işletim sisteminin tümleşik bir parçası oldu.
Dosx Dosx komutu, DOS Korumalı Mod Arabirimini (DPMI), MS-DOS uygulamalarına normalde izin verilen 640 KB’den daha fazla erişim sağlamak üzere tasarlanmış özel bir mod başlatmak için kullanılır. Dosx komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Windows’un 64-bit sürümlerinde dosx komutu kullanılamaz. Dosx komutu ve DPMI yalnızca Windows’ta eski MS-DOS programlarını desteklemek için kullanılabilir.
Driverquery Driverquery komutu, yüklü olan tüm sürücülerin listesini göstermek için kullanılır. Driverquery komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Drvspace Drvspace komutu, DriveSpace sıkıştırılmış sürücüleri oluşturmak veya yapılandırmak için kullanılır. Drvspace komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. DriveSpace, dblspace komutunu kullanarak çalıştırılan DoubleSpace’in güncelleştirilmiş bir sürümüdür. Windows, Windows XP’den başlayarak sıkıştırmayı kendiliğinden işlemektedir.
Echo Eko komutu, mesajları komut satırında veya toplu iş dosyalarından göstermek için kullanılır. Yankı komutu yankı özelliğini açmak veya kapatmak için de kullanılabilir. Eko komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Edit Düzenleme komutu, metin dosyalarını oluşturmak ve değiştirmek için kullanılan MS-DOS Editör aracını başlatır. Düzenleme komutu MS-DOS ve Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde kullanılabilir. Düzenleme komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.
Edlin Edlin komutu, metin dosyalarını komut satırından oluşturmak ve değiştirmek için kullanılan Edlin aracını başlatır. Edlin komutu Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde kullanılabilir; ancak Windows’un 64-bit sürümlerinde kullanılamaz. MS-DOS’un edlin komutu yalnızca MS-DOS 5.0’a kadar kullanılabilir; dolayısıyla MS-DOS’ın sonraki sürümünüz 5.0 veya daha öncesinden yükseltilmediği sürece edlin komutunu göremezsiniz.
Emm386 Emm386 komutu, MS-DOS’a 640 KB’den daha fazla bellekerişimi sağlamak için kullanılır. Emm386 komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Windows’un kendisi, Windows 95’te başlayan genişletilmiş ve genişletilmiş belleğe erişimi vardır.
Endlocal Nihai komut, bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içindeki ortam değişikliklerinin yerelleştirilmesini sona erdirmek için kullanılır. Sonlu komut, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Erase Silme komutu bir veya daha fazla dosyayı silmek için kullanılır. Silme komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Silme komutu, del komutu ile aynıdır.
Esentutl Esentutl komutu, Genişletilebilir Depolama Birimi Altyapısı veri tabanlarını yönetmek için kullanılır. Esentutl komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Eventcreate Eventcreate komutu, bir olay günlüğünde özel bir olay oluşturmak için kullanılır. Eventcreate komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Eventtriggers Eventtriggers komutu olay tetikleyicilerini yapılandırmak ve görüntülemek için kullanılır. Eventtriggers komutu Windows XP’de kullanılabilir. Windows Vista’dan başlayarak olay tetikleyicileri, Olay Görüntüleyicisindeki Görev İçin Görevi Ekle özelliğini kullanarak eventtriggers komutunu gereksiz hale getirerek oluşturulur.
Exe2bin Exe2bin komutu, EXE dosya türünün bir dosyasını (yürütülebilir dosya ) ikili bir dosyaya dönüştürmek için kullanılır. Exe2bin komutu, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’nin 32 bit sürümlerinde kullanılabilir. Windows’un 64 bit sürümlerinde exe2bin komutu kullanılamaz.
Exit Çıkış komutu, şu anda çalışmakta olduğunuz cmd.exe(Windows) veya command.com (MS-DOS) oturumunu sona erdirmek için kullanılır. Çıkış komutu, Windows’un tüm sürümlerinde olduğu gibi MS-DOS’da da kullanılabilir.
Expand Expand komutu, Microsoft Cabinet ( CAB ) dosyalarındabulunan dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Genişlet komutu, MS-DOS hem de Windows’un tüm sürümlerinde kullanılabilir. Windows XP’nin 64 bit sürümünde expand komutu kullanılamaz.
Extrac32 Extrac32 komutu, Microsoft Kabin (CAB) dosyalarındaki dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Extrac32 komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Extrac32 komutu aslında Internet Explorer tarafından kullanılmak üzere bir CAB çıkarma programıdır ancak herhangi bir Microsoft Dolabı dosyasını ayıklamak için kullanılabilir. Mümkünse extrac32 komutu yerine expand komutu kullanın.
Extract Extract komutu, Microsoft Cabinet (CAB) dosyalarındaki dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Extract komutu Windows 98 ve 95’te kullanılabilir. Extract komutu, Windows XP’de başlayan genişletme komutuyla değiştirildi.
Fasthelp Fasthelp komutu, diğer tüm MS-DOS komutları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar. Fasthelp komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Help komutu, Windows 95’te başlayan fasthelp komutunun yerini almıştır.
Fastopen Fastopen komutu, programın sabit sürücü konumunu belleğe kaydettirilmiş özel bir listeye eklemek için kullanılır; bu da potansiyel olarak sürücünün uygulamayı bulmak için MS-DOS gerekliliğini ortadan kaldırarak programın başlatma süresini iyileştirir. Fastopen komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde fastopen komutu kullanılamaz. Fastopen, eski MS-DOS dosyalarını desteklemek için yalnızca Windows 8, 7, Vista ve XP’de kullanılabilir.
Fc Fc komutu, iki ayrı dosyayı karşılaştırmak ve aralarındaki farkları göstermek için kullanılır. Fc komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Fdisk Fdisk komutu, sabit sürücü bölümleri oluşturmak, yönetmek ve silmek için kullanılır. Fdisk komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Fdisk komutunun yerine Windows XP’de başlayan diskpart komutu geldi. Bölme yönetimi de edinilebilir Disk Yönetimi Windows 8, 7, Vista ve XP.
Find Find komutu bir veya daha fazla dosyada belirtilen bir metin dizesini aramak için kullanılır. Find komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Findstr Findstr komutu bir veya daha fazla dosyada metin dizesi desenleri bulmak için kullanılır. Findstr komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Finger Parmak komutu Parmak yönetiyor uzak bir bilgisayarda bir veya birden fazla kullanıcılar hakkında bilgi döndürmek için kullanılır hizmeti. Parmak komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Fltmc Fltmc komutu, Filtre sürücülerini yüklemek, kaldırmak, listelemek ve başka şekilde yönetmek için kullanılır. Fltmc komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Fondue Talep Kullanıcı Deneyimi Aracı Özelliklerinin kısaltması olan fondue komutu, çeşitli isteğe bağlı Windows özelliklerini komut satırından yüklemek için kullanılır. Fondü komutu ayrıca Programlar yüklenebilir, Windows 8. İsteğe bağlı Windows özellikleri mevcuttur ve Özellikleri uygulamasını içinde Denetim Masası.
For For komutu bir dosya kümesindeki her dosya için belirtilen bir komutu çalıştırmak için kullanılır. For komutu çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Komut, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Forcedos Forcedos komutu, MS-DOS alt sisteminde belirtilen programı başlatmak için kullanılır. Forcedos komutu yalnızca Windows XP’nin 32 bit sürümlerinde kullanılabilir. Forcedos komutu, yalnızca Windows XP tarafından tanınmayan MS-DOS programları için kullanılır.
Forfiles Forfiles komutu belirli bir komutu çalıştırmak için bir veya daha fazla dosyayı seçer. Forfiles komutu çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Forfiles komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Format Format komutu, belirlediğiniz dosya sistemindeki bir sürücüyü biçimlendirmek için kullanılır. Format komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Sürücü biçimlendirmesi ayrıca Windows 8, 7, Vista ve XP’deki Disk Yönetimi’nden edinilebilir.
Fsutil Fsutil komutu, yeniden ayrıştırma noktalarını ve seyrek dosyaları yönetmek, bir birimi kaldırmak ve birimi genişletmek gibi çeşitli FAT ve NTFS dosya sistemi görevlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Fsutil komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Ftp Ftp komutu, dosyaları başka bir bilgisayardan ve başka bir bilgisayardan aktarmak için kullanılabilir. Uzak bilgisayarın bir FTP sunucusu olarak çalışıyor olması gerekir. Ftp komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Ftype Ftype komutu, belirtilen bir dosya türünü açmak için varsayılan bir programı tanımlamak için kullanılır. Ftype komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Getmac Getmac komutu, bir sistemdeki tüm ağ denetleyicilerinin ortam erişim denetimi (MAC) adresini görüntülemek için kullanılır. Getmac komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Goto Goto komutu, komut dosyasını komut satırında etiketli bir satıra yönlendirmek için bir toplu iş dosyası veya komut dosyası dosyasında kullanılır. Goto komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Gpresult Grup İlkesi ayarlarını görüntülemek için gpresult komutu kullanılır. Gpresult komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Gpupdate Grup İlkesi ayarlarını güncellemek için gpupdate komutu kullanılır. Gpupdate komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Graftabl Graftabl komutu, Windows’un grafik modunda genişletilmiş karakter kümesini görüntüleme yeteneğini etkinleştirmek için kullanılır. Graftabl komutu tüm Windows sürümlerinde ve MS-DOS sürüm 5.0’a kadar kullanılabilir. Graftabl komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.
Graphics Graphics komutu, grafik yazdırabilen bir programı yüklemek için kullanılır. Graphics komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde graphics komutu kullanılamaz.
Help Help komutu, diğer Komut İstemi veya MS-DOS komutları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar. Help komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Hostname Hostname komutu mevcut ana adını gösterir. Hostname komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Hwrcomp Hwrcomp komutu, el yazısı tanıma özel sözlükleri derlemek için kullanılır. Hwrcomp komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Hwrreg Hwrreg komutu, el yazısı tanıma için önceden derlenmiş özel bir sözlük kurmak için kullanılır. Hwrreg komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Icacls Icacls komutu, dosyaların erişim kontrol listelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Icacls komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Icacls komutu, cacls komutunun güncellenmiş bir versiyonudur.
If If komutu, bir toplu iş dosyasında koşullu işlevleri yerine getirmek için kullanılır. If komutu Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Interlnk Interlnk komutu, dosyaları ve yazıcıları paylaşmak için iki bilgisayarı seri veya paralel bağlantı yoluyla bağlamak için kullanılır. Interlnk komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. İki bilgisayarı doğrudan bağlama yeteneği, Windows’un tüm sürümlerinde ağ işlevleri tarafından yönetilir.
Intersvr Intervnk sunucusu başlatmak ve Interlnk dosyalarını bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için intersvr komutu kullanılır. Intersvr komutu yalnızca MS-DOS’ta kullanılabilir. İki bilgisayarı doğrudan bağlama yeteneği, Windows’un tüm sürümlerinde ağ işlevleri tarafından yönetilir.
Ipconfig Ipconfig komutu, TCP / IP kullanan her ağ adaptörü için ayrıntılı IP bilgilerini görüntülemek için kullanılır. Ipconfig komutu ayrıca bir DHCP sunucusu yoluyla bunları alacak şekilde yapılandırılmış sistemlerde IP adreslerini serbest bırakmak ve yenilemek için de kullanılabilir. Ipconfig komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Ipxroute IPX yönlendirme tabloları hakkında bilgi görüntülemek ve değiştirmek için ipxroute komutu kullanılır. Ipxroute komutu Windows XP’de kullanılabilir. Microsoft, ilişkili ipxroute komutunu da kaldırarak Windows Vista’dan başlayarak yerel NetWare istemcisini kaldırdı.
Irftp Irftp komutu, dosyaları kızılötesi bağlantı üzerinden iletmek için kullanılır. Irftp komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Iscsicli Iscsicli komutu iSCSI’yi yönetmek için kullanılan Microsoft iSCSI Başlatıcısını başlatır. Iscsicli komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Kb16 Kb16 komutu, belirli bir dil için bir klavye yapılandırması gereken MS-DOS dosyalarını desteklemek için kullanılır. Kb16 komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Windows’un 64 bit sürümlerinde kb16 komutu kullanılamaz. Windows XP’de başlayan keyb komutunun kb16 komutu yerine eski MS-DOS dosyalarını desteklemek için varolduğu belirtildi.
Keyb Keyb komutu, bir klavyeyi belirli bir dil için yapılandırmak için kullanılır. Keyb komutu Windows 98 ve 95’te olduğu gibi MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un sonraki sürümlerinde eşdeğer bir komut için kb16 komutuna bakın. Klavye dili ayarları Bölge ve Dil veya Bölge ve Dil Seçenekleri (Windows sürümüne bağlı olarak) tarafından Windows XP’de başlanan Windows’da yönetilmektedir.
Klist Klist komutu Kerberos hizmet bilgisini listelemek için kullanılır. Klist komutu Kerberos biletleri boşaltmak için de kullanılabilir. Klist komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Ksetup Ksetup komutu bir Kerberos sunucusuna bağlantı yapılandırmak için kullanılır. Ksetup komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Ktmutil Ktmutil komutu Çekirdek İşlem Yöneticisi yardımcı programını başlatır. Ktmutil komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Label Label komutu bir diskin birim etiketini yönetmek için kullanılır. Label komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Lh Lh komutu, loadhigh komutunun kısaltılmış halidir. Lh komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Licensingdiag Licensingdiag komutu, metin tabanlı günlük ve ürün etkinleştirme ve diğer Windows lisans bilgileri içeren diğer veri dosyalarını oluşturmak için kullanılan bir araçtır. Licensingdiag komutu Windows 8’de kullanılabilir.
Loadfix Loadfix komutu belirtilen programın ilk 64 K belleğine yüklenmesi için kullanılır ve daha sonra programı çalıştırır. Loadfix komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu gibi MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde loadfix komutu kullanılamaz.
Loadhigh Loadhigh komutu bir programı yüksek belleğe yüklemek için kullanılır ve genellikle autoexec. bat dosyasında kullanılır. Loadhigh komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Bellek kullanımı, Windows XP’de başlayarak otomatik olarak işlenir.
Lock Kilit komutu bir sürücüyü kilitlemek ve bir program için doğrudan disk erişimini etkinleştirmek için kullanılır. Kilit komutu yalnızca Windows 98 ve 95’te kullanılabilir. Sürücü kilitleme artık Windows XP’den itibaren kullanılamaz.
Lodctr Lodctr komutu, performans sayaçlarıyla ilgili kayıt defteri değerlerini güncelleştirmek için kullanılır. Lodctr komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Logman Logman komutu, Olay İzleme Oturumu ve Performans kayıtlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanılır. Logman komutu, Performans İzleyicisinin birçok işlevini de desteklemektedir. Logman komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Logoff Oturum kapatma komutu, bir oturumu sona erdirmek için kullanılır. Logoff komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Lpq Lpq komutu, Line Printer Daemon (LPD) çalışan bir bilgisayarda bir yazdırma kuyruğu durumunu görüntüler. Lpq komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Lpq komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den LPD Baskı Hizmeti ve LPR Bağlantı Noktası İzleme özelliklerini açarak etkinleştirilebilir.
Lpr Lpr komutu, Line Printer Daemon (LPD) çalıştıran bir bilgisayara bir dosya göndermek için kullanılır. Lpr komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Lpr komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den LPD Baskı Hizmeti ve LPR Bağlantı Noktası İzleme özelliklerini açarak etkinleştirilebilir.
Makecab Makecab komutu bir veya daha fazla dosyayı kayıpsız sıkıştırmak için kullanılır. Makecab komutuna bazen Kabine Üreticisi denir. Makecab komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Makecab komutu, Windows 7’den sonra kaldırılan diantz komutu ile aynıdır.
Manage-bde Manage-bde komutu, komut satırından BitLocker Sürücü Şifrelemesini yapılandırmak için kullanılır. Manage-bde komutu Windows 8 ve Windows 7’de bulunur. Manage-bde.wsf adındaki bir komut dosyası Windows Vista’da bulunmaktadır ve BitLocker görevlerini bu işletim sistemindeki komut satırından gerçekleştirmek için cscript komutuyla birlikte kullanılabilir.
Md Md komutu, mkdir komutunun kısaltılmış halidir. Md komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Mem Mem komutu, kullanılan ve boş bellek alanlarını ve şu anda MS-DOS alt sistemindeki belleğe yüklenen programları gösterir. Mem komutu MS-DOS’da olduğu gibi Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde de mevcuttur. Mem komut 64 bit Windows sürümlerinde kullanılamaz.
Memmaker Memmaker komutu, bir bellek optimizasyon aracı olan MemMaker’ı başlatmak için kullanılır. Memaker komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Bellek kullanımı, Windows XP’de başlayarak otomatik olarak optimize edilir.
Mkdir Mkdir komutu yeni bir klasör oluşturmak için kullanılır. Mkdir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Mklink Mklink komutu, sembolik bir bağlantı oluşturmak için kullanılır. Mklink komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Mode Mode komutu, çoğunlukla COM ve LPT bağlantı noktaları olan sistem aygıtlarını yapılandırmak için kullanılır. Mode komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Mofcomp Mofcomp komutu verileri düzgün bir Yönetilen Nesne Biçimi (MOF) dosyasında görüntüler. Mofcomp komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
More More komutu bir metin dosyasında bulunan bilgileri görüntülemek için kullanılır. More komutu, diğer Komut İstemi veya MS-DOS komutunun sonuçlarını sayfalamak için de kullanılabilir. More komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Mount Mount komutu Ağ Dosya Sistemi (NFS) ağ paylaşımlarını takmak için kullanılır. Mount komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Mount komutu, Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirebilirsiniz. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan, Windows 8’de mount komutu kullanılamaz.
Mountvol Mountvol komutu, birim bağlama noktalarını görüntülemek, oluşturmak veya kaldırmak için kullanılır. Mountvol komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Move Taşıma komutu, bir dosyayı bir klasöre diğerine taşımak için kullanılır. Move komutu dizinleri yeniden adlandırmak için de kullanılır. Taşıma komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Mrinfo Mrinfo komutu bir yönlendiricinin arabirimleri ve komşuları hakkında bilgi sağlamak için kullanılır. Mrinfo komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Msav Msav komutu Microsoft Antivirus programını başlatır. Msav komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Microsoft Antivirus yalnızca MS-DOS ve Windows 3.x için tasarlanmıştır. Microsoft, Windows XP ve sonraki işletim sistemleri için Microsoft Security Essentials adı verilen isteğe bağlı bir virüsten koruma paketi ve Windows’un tüm sürümleri için üçüncü taraf virüsten koruma araçları sunmaktadır.
Msbackup Msbackup komutu, bir veya daha fazla dosyayı yedeklemek ve geri yüklemek için kullanılan bir araç olan Microsoft Backup’ı başlatır. Msbackup komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Msbackup komutu, Windows 95’te başlayan Microsoft Yedekleme ve ardından Windows’un sonraki sürümlerinde Yedekleme ve Geri Yükleme ile değiştirildi.
Mscdex MS-DOS’a CD-ROM erişimi sağlamak için mscdex komutu kullanılır. Mscdex komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Windows, Windows XP’de başlayan MS-DOS alt sistemi için CD-ROM sürücülerine erişim sağlar; bu nedenle ve sonraki işletim sistemlerinde mscdex komutu gereksizdir.
Msd Msd komutu, bilgisayarınızla ilgili bilgileri görüntülemek için kullanılan bir araç olan Microsoft Diagnostics’i başlatır. Msd komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Msd komutu, Windows 95’te başlayan Sistem Bilgisi ile değiştirildi.
Msg Msg komutu bir kullanıcıya bir mesaj göndermek için kullanılır.Msg komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Msiexec Msiexec komutu, yazılım yüklemek ve yapılandırmak için kullanılan bir araç olan Windows Installer’ı başlatmak için kullanılır. Msiexec komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Muiunattend Muiunattend komutu, Çok Dilde Kullanıcı Arayüzü katılımsız kurulum işlemini başlatır. Muiunattend komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Nbtstat Nbtstat komutu TCP / IP bilgilerini ve uzaktaki bir bilgisayarla ilgili diğer istatistiksel bilgileri göstermek için kullanılır. Nbtstat komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Net Net komutu, çok çeşitli ağ ayarlarını görüntülemek, yapılandırmak ve düzeltmek için kullanılır. Net komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Net1 Net1 komutu, çok çeşitli ağ ayarlarını görüntülemek, yapılandırmak ve düzeltmek için kullanılır. Net1 komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Net1 komutu yerine net komutu kullanılmalıdır.Net1 komutu, net komutu olan, Windows XP’nin yayınlanmasından önce düzeltilen bir Y2K sorunu için geçici bir düzeltme olarak Windows NT ve Windows 2000’de kullanıma sunuldu. Net1 komutu, Windows’un sonraki sürümlerinde yalnızca eski programı ve komutu kullanan komut dosyaları ile uyumluluk için kalır.
Netcfg Netcfg komutu, iş istasyonlarını dağıtmak için kullanılan Windows’un hafif bir sürümünü Windows Ön Yükleme Ortamı’nı (WinPE) yüklemek için kullanılır. Netcfg komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Netsh Netsh komutu, yerel veya uzaktaki bir bilgisayarın ağ yapılandırmasını yönetmek için kullanılan bir komut satırı yardımcı programı olan Ağ Kabuğunu başlatmak için kullanılır. Netsh komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Netstat Netstat komutu, açık ağ bağlantılarını ve dinleme bağlantı noktalarını görüntülemek için sıklıkla kullanılır. Netstat komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Nfsadmin Nfsadmin komutu, NFS Sunucusu veya NFS Sunucusu komut satırından yönetmek için kullanılır. Nfsadmin komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Nfsadmin komutu, Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirebilirsiniz. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan, nfsadmin komutu Windows 8’de kullanılamaz.
Nlsfunc Nlsfunc komutu, belirli bir ülkeye veya bölgeye özgü bilgileri yüklemek için kullanılır. Nlsfunc komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da kullanılabilir. Nlsfunc komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz. Nlsfunc yalnızca eski MS-DOS dosyalarını desteklemek için Windows 8, 7, Vista ve XP’de kullanılabilir.
Nltest Nltest komutu, bir etki alanındaki Windows bilgisayarları ve diğer etki alanlarına güvenen etki alanı denetleyicileri arasındaki güvenli kanalları test etmek için kullanılır. Nltest komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Nslookup Nslookup, en sık girilen bir IP adresinin ana makine adını görüntülemek için kullanılır. Nslookup komutu IP adresini bulmak için yapılandırılmış DNS sunucunuzu sorgular. Nslookup komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Ntbackup Ntbackup komutu, Komut İsteminde veya bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinden çeşitli yedekleme işlevleri gerçekleştirmek için kullanılır. Ntbackup komutu Windows XP’de kullanılabilir. Ntbackup komutu, Windows Vista’da başlayan wbadmin ile değiştirildi.
Ntsd Ntsd komutu, belirli komut satırı hata ayıklama görevlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Ntsd komutu Windows XP’de kullanılabilir. Ntsd komutu, Görev Yöneticisi’nde döküm dosyası desteği eklenmesinden dolayı Windows Vista’dan kaldırılmıştır.
Ocsetup Ocsetup komutu, ek Windows özelliklerini yüklemek için kullanılan Windows İsteğe Bağlı Bileşen Kurulum aracını başlatır. Ocsetup komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Windows 8’den başlayarak, Microsoft ocsetup komutunu dism komutunun lehine indiriyor.
Openfiles Openfiles komutu bir sistemdeki açık dosya ve klasörleri görüntülemek veya bağlantıyı kesmek için kullanılır. Openfiles komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Path Yol komutu, yürütülebilir dosyalar için kullanılabilecek belirli bir yolu görüntülemek veya ayarlamak için kullanılır. Yol komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Pathping Pathping komutu tracert komutu gibi çok fonksiyonlar aynı zamanda her biri ağ gecikmesi ve kaybı hakkında bilgi rapor verecek hop . Yönlendirme komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Pause Duraklama komutu, dosyanın işlenmesini duraklatmak için bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Duraklama komutu kullanıldığında, komut penceresinde “Devam etmek için herhangi bir tuşa basın …” mesajı görüntülenir. Duraklama komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Pentnt Pentnt komutu, Intel Pentium çipindeki kayan nokta bölme hatalarını algılamak için kullanılır. Pentnt komutu, kayan noktalı öykünmeyi etkinleştirmek ve kayan nokta donanımını devre dışı bırakmak için de kullanılır. Pentnt komutu Windows XP’de kullanılabilir. Pentnt komutu Windows Vista’da bu işletim sistemi sürümü sırasında Intel Pentium CPU’nun kullanılmaması nedeniyle kaldırılmıştır.
Ping Ping komutu, IP düzeyinde bağlanırlığı doğrulamak için belirtilen bir uzak bilgisayara bir Internet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Yankı İsteği iletisi gönderir. Ping komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Pkgmgr Pkgmgr komutu, Windows Paket Yöneticisi’ni Komut İstemi’nden başlatmak için kullanılır. Paket Yöneticisi, Windows için özellikler ve paketleri yükler, kaldırır, yapılandırır ve güncelleştirir. Pkgmgr komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Pnpunattend Pnpunattend komutu, donanım aygıtı sürücülerinin yüklenmesini otomatikleştirmek için kullanılır. Pnpunattend komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Pnputil Pnputil komutu, komut satırından Tak ve Kullan aygıtı yüklemek için kullanılan bir araç olan Microsoft PnP Utility’yi başlatmak için kullanılır. Pnputil komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Popd Popd komutu, geçerli dizini pushd komutu tarafından en son kaydedilen dizine değiştirmek için kullanılır. Popd komutu, çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Popd komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Power Güç komutu, yazılım ve donanım aygıtlarını izleyerek bir bilgisayar tarafından tüketilen elektriği azaltmak için kullanılır. Güç komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Güç komutunun yerini, Windows XP’de başlayan, işletim sistemi entegre güç yönetimi işlevleri almıştır.
Powercfg Powercfg komutu, Windows güç yönetimi ayarlarını komut satırından yönetmek için kullanılır. Powercfg komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Print Yazdırma komutu belirtilen bir metin dosyasını belirtilen bir yazdırma aygıtına yazdırmak için kullanılır. Yazdırma komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Prompt Komut isteminde veya MS-DOS istemi metninin görünümünü özelleştirmek için komut istemi kullanılır. Komut komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Pushd Pushd komutu, çoğunlukla bir toplu iş veya komut dosyası programı içinden bir dizini saklamak için kullanılır. Pushd komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Pwlauncher Pwlauncher komutu, Windows To Go başlangıç ​​seçeneklerinin durumunu etkinleştirmek, devre dışı bırakmak veya göstermek için kullanılır. Pwlauncher komutu Windows 8’de kullanılabilir.
Qappsrv Qappsrv komutu, ağda bulunan tüm Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı sunucularını görüntülemek için kullanılır. Qappsrv komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Qbasic Qbasic komutu, BASIC programlama dili için MS-DOS tabanlı programlama ortamı olan QBasic’i başlatır. Qbasic komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Qbasic komutu varsayılan olarak Windows 98 veya 95 ile kurulmaz, ancak yükleme diskinden veya disklerden edinilebilir.
Qprocess Qprocess komutu, çalışan işlemler hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanılır. Qprocess komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Query Sorgu komutu, belirtilen bir hizmetin durumunu görüntülemek için kullanılır. Sorgu komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Quser Quser komutu, o anda sisteme oturum açmış olan kullanıcılar hakkında bilgi görüntülemek için kullanılır. Quser komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Qwinsta Qwinsta komutu, açık Uzak Masaüstü Oturumları hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanılır. Qwinsta komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Rasautou Remote Access Dialer AutoDial adreslerini yönetmek için rasautou komutu kullanılır. Rasautou komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Rasdial Rasdial komutu, bir Microsoft istemcisi için bir ağ bağlantısını başlatmak veya sonlandırmak için kullanılır. Rasdial komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Rcp Rcp komutu, bir Windows bilgisayarı ile rshd arka plan programını çalıştıran bir sistem arasında dosyaları kopyalamak için kullanılır. Rcp komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Rcp komutu Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz, ancak UNIX Tabanlı Uygulamalar İçin Alt Sistem’i Windows Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den açarak ve daha sonra UNIX Tabanlı Uygulamalar için Yardımcı Programlar ve SDK’yi yükleyerek etkinleştirebilirsiniz. Burada Windows Vista ve Windows 7 için. Rcp komutu Windows 8’de kullanılamaz; çünkü UNIX için Hizmet (SFU) durdurulmuştur.
Rd Rd komutu, rmdir komutunun kısaltılmış halidir. Rd komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Rdpsign Rdpsign komutu, Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) dosyasını imzalamak için kullanılır. Rdpsign komutu Windows 7’de kullanılabilir.
Reagentc Reagentc komutu, Windows Kurtarma Ortamını (RE) yapılandırmak için kullanılır. Reagentc komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Recimg Recimg komutu, özel bir yenileme resmi oluşturmak için kullanılır. Recimg komutu Windows 8’de kullanılabilir.
Recover Kurtarma komutu, hatalı veya bozuk bir diskten okunabilir verileri kurtarmak için kullanılır. Recovery komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Reg Reg komutu, Windows Kayıt Defteri’ni komut satırından yönetmek için kullanılır. Reg komutu ekleme gibi ortak kayıt işlevleri yerine getirebilecek kayıt defteri anahtarlarını, kayıt ihraç reg komut Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP mevcuttur vb.
Regini Regini komutu, kayıt defteri izinlerini ve kayıt defteri değerlerini komut satırından ayarlamak veya değiştirmek için kullanılır. Regini komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Register-cimprovider Register-cimprovider komutu, Windows’da Ortak Bilgi Modeli (CIM) Sağlayıcısı kaydetmek için kullanılır. Register-cimprovider komutu Windows 8’de kullanılabilir.
Regsvr32 Regsvr32 komutu, bir DLL dosyasını Windows Kayıt Defteri’nde bir komut bileşeni olarak kaydetmek için kullanılır. Regsvr32 komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Relog Relog komutu, mevcut performans günlüklerinde bulunan verilerden yeni performans günlükleri oluşturmak için kullanılır. Relog komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Rem Rem komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyasında açıklamalar veya açıklamalar kaydetmek için kullanılır. Rem komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Ren Ren komutu rename komutunun kısaltılmış halidir. Ren komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Rename Rename komutu, belirttiğiniz dosyanın adını değiştirmek için kullanılır. Yeniden adlandırma komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Repair-bde Repair-bde komutu, BitLocker kullanılarak şifrelenmiş hasarlı bir sürücüyü onarmak veya şifresini çözmek için kullanılır. Repair-bde komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Replace Replace komutu bir veya daha fazla dosyayı bir veya daha fazla başka dosyayla değiştirmek için kullanılır. Değiştirme komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Reset Sıfırlama oturumu olarak çalıştırılan sıfırlama komutu, oturum alt sistemi yazılımını ve donanımını bilinen başlangıç ​​değerlerine sıfırlamak için kullanılır. Sıfırlama komutu, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Restore Geri yükleme komutu, yedekleme komutunu kullanarak yedeklenen dosyaları geri yüklemek için kullanılır. Geri yükleme komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Yedekleme komutu yalnızca MS-DOS 5.00’a kadar kullanılabilir, ancak geri yükleme komutu, MS-DOS’un önceki sürümlerinde yedeklenen dosyaları geri yüklemek için MS-DOS’un sonraki sürümlerinde varsayılan olarak bulunur.
Rexec Rexec komutu rexec daemonunu çalıştıran uzak bilgisayarlarda komutları çalıştırmak için kullanılır. Rexec komutu, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Rsh komutu Windows Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak UNIX Tabanlı Uygulamalar İçin Alt Sistem Windows özelliği Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den açıp daha sonra UNIX Tabanlı Uygulamalar için Yardımcı Programlar ve SDK’yi burada kurarak etkinleştirilebilir. Rexec komutu Windows 7’de kullanılamaz, ancak gerekirse Windows XP’de Windows XP Modunda çalıştırılabilir.
Rmdir Rmdir komutu varolan veya tamamen boş bir klasörü silmek için kullanılır. Rmdir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Robocopy Robocopy komutu, dosyaları ve dizinleri bir konumdan diğerine kopyalamak için kullanılır. Bu komutu Sağlam Dosya Kopyalama olarak da adlandırılır. Robocopy komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Robocopy komutu hem kopyalama komutundan hem de xcopy komutundan daha üstündür, çünkü robocopy daha birçok seçeneği desteklemektedir.
Route Route komutu ağ yönlendirme tablolarını değiştirmek için kullanılır. Route komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Rpcinfo Rpcinfo komutu, bir RPC sunucusuna uzaktan yordam çağrısı (RPC) yapar ve bulduğunu rapor eder. Rpcinfo komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Rpcinfo komutu Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirilebilir. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğu için rpcinfo komutu Windows 8’de kullanılamaz.
Rpcping Rpcping komutu bir sunucuyu RPC kullanarak ping yapmak için kullanılır. Rpcping komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Rsh Rsh komutu, komutları rsh daemon’u çalıştıran uzak bilgisayarlarda çalıştırmak için kullanılır. Rsh komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Rsh komutu Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak UNIX Tabanlı Uygulamalar İçin Alt Sistem’i Windows Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den açıp ardından Utilities ve UNIX için UNIX tabanlı Uygulamalar için SDK’yi yükleyerek etkinleştirebilirsiniz. Burada Windows Vista ve Windows 7 için. rsh komutu Windows 8’de kullanılamaz; çünkü UNIX için Hizmet (SFU) durdurulmuştur.
Rsm Rsm komutu, Çıkarılabilir Depolama Birimi’ni kullanarak ortam kaynaklarını yönetmek için kullanılır. Rsm komutu Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Rsm komutu, Windows Vista’da isteğe bağlıydı ve sonra Çıkarılabilir Depolama Birimi Yöneticisi’nin işletim sisteminden kaldırılması nedeniyle Windows 7’de kaldırıldı. Komutu çalıştırmada sorun yaşıyorsanız, Windows Vista’daki C: \ Windows \ winsxs klasöründe rsm komutunu arayın.
Runas Runas komutu bir programı başka bir kullanıcının kimlik bilgilerini kullanarak çalıştırmak için kullanılır. Runas komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Rwinsta Rwinsta komutu sıfırlama oturumu komutunun kısaltılmış halidir. Rwinsta komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Sc Sc komutu, servisler hakkında bilgi yapılandırmak için kullanılır. Sc komutu Hizmet Denetim Yöneticisi ile iletişim kurar. Sc komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Scandisk Scandisk komutu, bir disk onarım programı olan Microsoft ScanDisk’i başlatmak için kullanılır. Scandisk komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Scandisk komutu, Windows XP’de başlayan chkdsk komutuyla değiştirildi.
Scanreg Scanreg komutu Windows Kayıt Defteri Denetleyicisi’ni başlatır, temel bir kayıt defteri onarım programı ve yedekleme yardımcı programıdır. Scanreg komutu Windows 98 ve Windows 95’te kullanılabilir. Scanreg komutunun sağladığı işlevler, Windows Kayıt Defteri işlevinin nasıl değiştiğinden Windows XP’de artık gerekli değildir.
Schtasks Schtasks komutu, belirli programların veya komutların belirli bir süre çalıştırılacağı zamanlaması için kullanılır. Schtasks komutu, zamanlanmış görevleri oluşturmak, silmek, sorgulamak, değiştirmek, çalıştırmak ve sona erdirmek için kullanılabilir. Schtasks komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Sdbinst Sdbinst komutu, özelleştirilmiş SDB veritabanı dosyalarını dağıtmak için kullanılır. Sdbinst komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Secedit Secedit komutu, mevcut güvenlik yapılandırmasını bir şablonla karşılaştırarak sistem güvenliği yapılandırmak ve analiz etmek için kullanılır. Secedit komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Set Set komutu, MS-DOS’da veya Komut İstemi’nden çevre değişkenlerini görüntülemek, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Set komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Setlocal Setlocal komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içindeki ortam değişikliklerinin yerelleştirilmesine başlamak için kullanılır. Setlocal komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Setspn Setspn komutu, bir Active Directory (AD) hizmet hesabı için Hizmet Asıl Adlarını (SPN) yönetmek için kullanılır. Setspn komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Setver Setver komutu, MS-DOS’un bir programa raporladığı MS-DOS sürüm numarasını ayarlamak için kullanılır. Setver komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde setver komutu kullanılamaz.
Setx Setx komutu, kullanıcı ortamında veya sistem ortamında ortam değişkenleri oluşturmak veya değiştirmek için kullanılır.Setx komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Sfc Sfc komutu, önemli Windows sistem dosyalarını doğrulamak ve değiştirmek için kullanılır. İşletim sistemine bağlı olarak sfc komutuna Sistem Dosyası Denetleyicisi veya Windows Kaynak Denetleyicisi de denir. Sfc komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Shadow Gölge komutu başka bir Uzak Masaüstü Hizmetleri oturumunu izlemek için kullanılır. Gölge komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Share Share komutu MS-DOS’ta dosya kilitleme ve dosya paylaşım işlevleri yüklemek için kullanılır. Share komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da kullanılabilir. Paylaşım komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz. Paylaşım yalnızca eski MS-DOS dosyalarını desteklemek için Windows 8, 7, Vista ve XP’de kullanılabilir.
Shift Kaydırma komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyasındaki değiştirilebilir parametrelerin konumunu değiştirmek için kullanılır. Vites değiştirme komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Showmount Showmount komutu, NFS’ye bağlı dosya sistemleri hakkında bilgi görüntülemek için kullanılır. Showmount komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Showmount komutu, Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirebilirsiniz. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan, showmount komutu Windows 8’de kullanılamaz.
Shutdown Shutdown komutu, geçerli sistemi veya uzaktaki bir bilgisayarı kapatmak, yeniden başlatmak veya oturumunu kapatmak için kullanılabilir. Kapatma komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Smartdrv Smartdrv komutu yükler ve MS-DOS için bir disk önbellekleme yardımcı programı olan SMARTDrive’ı yapılandırır. Smartdrv komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Önbellekleme, Windows XP’de otomatik olarak başlayarak, smartdrv komutunun gereksiz hale getirilmesidir.
Sort Sort komutu, belirtilen girdiden verileri okumak, bu verileri sıralamak ve bu tür sonuçlarını Komut İstemi ekranına, bir dosyaya veya başka bir çıktı aygıtına döndürmek için kullanılır. Sort komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Start Start komutu, belirtilen bir programı veya komutu çalıştırmak için yeni bir komut satırı penceresi açmak için kullanılır. Başlangıç ​​komutu, yeni bir pencere oluşturmadan bir uygulamayı başlatmak için de kullanılabilir. Başlatma komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Subst Subst komutu yerel bir yolu bir sürücü harfi ile ilişkilendirmek için kullanılır. Subst komutu, net kullanım komutu gibi çok fazla bir şey, paylaşılan bir ağ yolu yerine yerel bir yol kullanılır. Subst komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Subst komutu, MS-DOS 6.0 ile başlayan assign komutunun yerini almıştır.
Sxstrace Sxstrace komutu, bir programlama tanı aracı olan WinSxs İzleme Yardımcı Programını başlatmak için kullanılır. Sxstrace komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Sys Sys komutu, MS-DOS sistem dosyalarını ve komut yorumlayıcıyı bir diske kopyalamak için kullanılır. Sys komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Sys komutu, basit bir önyüklenebilir disk veya sabit sürücü oluşturmak için sıklıkla kullanılır. Windows için gerekli sistem dosyaları bir diske sığamayacak kadar büyük olduğundan, Windows XP’den başlayarak sys komutu kaldırılmıştır.
Systeminfo Systeminfo komutu, yerel veya uzak bir bilgisayar için temel Windows yapılandırma bilgilerini görüntülemek için kullanılır. Systeminfo komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Takeown Kaldırma komutu, dosyanın sahipliğini yeniden atamak için bir yöneticinin erişimi reddettiği bir dosyaya yeniden erişmek için kullanılır. Takeown komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Taskkill Taskkill komutu, çalışan bir görevi sona erdirmek için kullanılır. Taskkill komutu, Windows’ta Görev Yöneticisi’nde bir işlemi sona erdirmenin komut satırı karşılığıdır. Taskkill komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tasklist Uygulamaların, hizmetlerin ve şu anda hem yerel hem de uzak bir bilgisayarda çalışan İşlem Kimliğinin (PID) bir listesini görüntüler. Görev listesi komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tcmsetup Tcmsetup komutu, Telefon Uygulama Programlama Arabirimi (TAPI) istemcisini kurmak veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Tcmsetup komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Telnet Telnet komutu, Telnet protokolünü kullanan uzaktaki bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanılır. Telnet komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Telnet komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den Telnet İstemcisi Windows özelliğini açarak etkinleştirilebilir.
Tftp Tftp komutu, Basit Dosya Aktarım Protokolü (TFTP) hizmetini veya arka plan programını çalıştıran uzaktaki bir bilgisayara ve uzaktaki bir bilgisayardan dosya aktarmak için kullanılır. Tftp komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Tftp komutu varsayılan olarak Windows 8, 7 veya Vista’da kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den TFTP İstemci Windows özelliğini açarak etkinleştirilebilir.
Time Saat komutu geçerli saati göstermek veya değiştirmek için kullanılır. Time komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Timeout Timeout komutu, bir yordam sırasında belirtilen zaman aşımı değerini sağlamak için genellikle bir toplu iş dosyası veya komut dosyası kullanılır. Zaman aşımı komutu, tuş vuruşlarını görmezden gelmek için de kullanılabilir. Zamanaşımı komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Title Title komutu Komut İstemi penceresinin başlığını belirlemek için kullanılır. Title komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tlntadmn Tlntadmn komutu, Telnet Sunucusu çalıştıran bir yerel veya uzak bilgisayarı yönetmek için kullanılır. Tlntadmn komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Tlntadmn komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den Telnet Sunucusu Windows özelliğini açarak etkinleştirilebilir.
Tpmvscmgr TPM sanal akıllı kartlar oluşturmak ve yok etmek için tpmvscmgr komutu kullanılır. Tpmvscmgr komutu Windows 8’de kullanılabilir.
Tracerpt Tracerpt komutu, olay iz kayıtlarını veya enstrümante edilmiş olay izleme sağlayıcılarından gelen gerçek zamanlı verileri işlemek için kullanılır. Tracerpt komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tracert Tracert komutu, Internet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Yankı İsteği mesajlarını belirli bir uzak bilgisayara Time to Live (TTL) alan değerlerine artırarak gönderir ve varsa kaynak ve hedef arasındaki yönlendirici arabirimlerinin IP adresini ve ana bilgisayar adını görüntüler. Tracert komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Tree Tree komutu, belirtilen bir sürücünün veya yolun klasör yapısını grafiksel olarak görüntülemek için kullanılır. Ağaç komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Tscon Tscon komutu, bir Uzak Masaüstü oturumuna bir kullanıcı oturumunu eklemek için kullanılır. Tscon komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tsdiscon Tsdiscon komutu, Uzak Masaüstü oturumunun bağlantısını kesmek için kullanılır. Tsdiscon komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tskill Belirtilen işlemi sonlandırmak için tskill komutu kullanılır. Tskill komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tsshutdn Tsshutdn komutu bir terminal sunucusunu uzaktan kapatmak veya yeniden başlatmak için kullanılır. Tsshutdn komutu Windows XP’de kullanılabilir. Bir bilgisayarı uzaktan kapatma özelliği, daha güçlü kapatma komutunda da mevcuttur, bu nedenle Windows Vista’da tsshutdn kaldırılmıştır.
Type Type komutu, bir metin dosyasında yer alan bilgileri görüntülemek için kullanılır. Tür komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Typeperf Typerperf komutu, Performans verilerini Komut İstemi penceresinde görüntüler veya veriyi belirtilen günlük dosyasına yazar. Typeperf komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Tzutil Tzutil komutu geçerli sistemin saat dilimini görüntülemek veya yapılandırmak için kullanılır. Tzutil komutu, Yaz Saati Uygulaması ayarlarını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılabilir. Tzutil komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Umount Umount komutu, Ağ Dosya Sistemi (NFS) takılı ağ paylaşımlarını kaldırmak için kullanılır. Umount komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Umount komutu Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler ‘den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirilebilir. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan umount komutu Windows 8’de kullanılamaz.
Undelete Geri alma komutu, MS-DOS delete komutu ile yapılan bir silme işlemini geri almak için kullanılır. Geri alma komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Gerialanma komutu Windows 95’te başlayarak Windows’taki Geri Dönüşüm Kutusu kullanılabilirliği nedeniyle kaldırılmıştır. Ayrıca,  ücretsiz dosya kurtarma programları üçüncü parti yazılım üreticilerinden edinilebilir.
Unformat Unformat komutu, MS-DOS biçim komutu tarafından gerçekleştirilen bir sürücüdeki biçimlendirmeyi geri almak için kullanılır. Unformat komutu yalnızca MS-DOS’ta kullanılabilir. Unformat komutu, Windows 95’te dosya sistemi değişiklikleri nedeniyle kaldırılmıştır.
Unlock Kilit açma komutu, bir programın doğrudan disk erişimini devre dışı bırakarak bir sürücünün kilidini açmak için kullanılır. Kilit açma komutu yalnızca Windows 98 ve 95’te kullanılabilir. Sürücü kilitleme artık Windows XP’den itibaren kullanılamaz.
Unlodctr Unlodctr komutu, bir hizmetin veya aygıt sürücüsünün Açıklamalı Metin ve Performans sayacı adlarını Windows Kayıt Defteri’nden kaldırır. Unlodctr komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Vaultcmd Vaultcmd komutu, saklanan kimlik bilgilerini oluşturmak, kaldırmak ve göstermek için kullanılır. Vaultcmd komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.
Ver Ver komutu geçerli Windows veya MS-DOS sürüm numarasını görüntülemek için kullanılır. Ver komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Verify Doğrulama komutu, komut istemi veya MS-DOS, dosyaların bir diske doğru yazıldığını doğrulamak için etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Verify komutu, Windows’un yanı sıra MS-DOS’un tüm sürümlerinde kullanılabilir.
Vol Vol komutu, bu bilgilerin bulunduğu varsayılarak, belirtilen bir diskin birim etiketi ve seri numarasını gösterir. Vol komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.
Vsafe Vsafe komutu VSafe, MS-DOS için temel bir virüs koruma sistemi başlatmak için kullanılır. Vsafe komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. VSafe yalnızca MS-DOS ve Windows 3.x için tasarlanmıştır. Microsoft, Windows XP ve sonraki işletim sistemleri için Microsoft Security Essentials adı verilen isteğe bağlı bir virüsten koruma paketi ve Windows’un tüm sürümleri için üçüncü taraf virüsten koruma araçları sunmaktadır.
Vssadmin Vssadmin komutu, geçerli birim gölge kopya yedeklerini ve tüm yüklü gölge kopya yazarlarını ve sağlayıcılarını görüntüleyen Birim Gölge Kopyası Hizmeti yönetimsel komut satırı aracını başlatır. Vssadmin komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
W32tm W32tm komutu, Windows Zamanıyla sorunları tanılamak için kullanılır. W32tm komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Waitfor Waitfor komutu bir sistemde bir sinyal göndermek veya beklemek için kullanılır. Waitfor komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Wbadmin Wbadmin komutu yedekleme işlerini başlatmak ve durdurmak, önceki bir yedekleme hakkında ayrıntıları görüntülemek, yedekteki öğeleri listelemek ve hâlihazırda çalışan bir yedekleme durumunu raporlamak için kullanılır. Wbadmin komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Wbadmin komutu, Windows Vista’dan başlayarak ntbackup komutunun yerini almıştır.
Wecutil Wecutil komutu, WS-Management destekli bilgisayarlardan iletilen olaylara abonelikleri düzenlemek için kullanılır. Wecutil komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Wevtutil Wevtutil komutu olay günlüğü ve yayıncılarını yönetmek için kullanılan Windows Olay Komut Satırı Yardımcı Programını başlatır. Wevtutil komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Where Belirtilen desene uyan dosyaları aramak için where komutu kullanılır. Where komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Whoami Whoami komutu, bir ağdaki kullanıcı adı ve grup bilgilerini almak için kullanılır. Whoami komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Winmgmt Winmgmt komutu, Windows’daki bir komut dosyası aracının WMI komut satırı sürümünü başlatır. Winmgmt komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.
Winrm Winrm komutu, Windows Uzak Yönetim’in komut satırı sürümünü başlatmak için kullanılır; web servislerini kullanarak yerel ve uzaktaki bilgisayarlarla güvenli iletişimi yönetmek için kullanılır. Winrm komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Winrs Winrs komutu uzak bir ana makineyle güvenli bir komut penceresi açmak için kullanılır. Winrs komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Winsat Winsat komutu, Windows çalıştıran bir bilgisayarın çeşitli özelliklerini, niteliklerini ve özelliklerini değerlendiren bir program olan Windows Sistem Değerlendirme Aracını başlatır. Winsat komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Wmic Wmic komutu, Windows Yönetim Gereçleri Komut satırı’nı (WMIC) başlatır; bu komut satırı arabirimi, Windows Yönetim Gereçlerinin (WMI) ve WMI aracılığıyla yönetilen sistemlerin kullanılmasını basitleştiren bir komut dosyası arabirimi. Wmic komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.
Wsmanhttpconfig Wsmanhttpconfig komutu, Windows Uzak Yönetim (WinRM) hizmetinin yönlerini yönetmek için kullanılır. Wsmanhttpconfig komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir.
Xcopy Xcopy komutu bir veya daha fazla dosyayı veya dizin ağacını bir konumdan diğerine kopyalayabilir. Robocopy komutu bile xcopy’yi üstün kılar, ancak xcopy komutu genellikle kopya komutunun daha “güçlü” bir versiyonu olarak düşünülür. Xcopy komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Xcopy32 adıyla bir komut Windows 95 ve Windows 98’de mevcuttu. Burada uzun ve kafa karıştırıcı bir açıklama yapmaktan kaçınmak için xcopy komutunu veya xcopy32 komutunu çalıştırdıysanız da, bunun her zaman en güncel sürümü olan komut.
Xwizard Genişletilebilir Sihirbazın kısaltması olan xwizard komutu, verileri önceden yapılandırılmış bir XML dosyasındanWindows’a kaydetmek için kullanılır. Xwizard komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x