Tiktok reklam nasıl verilir?

13 dk okuma süresi

Tiktok reklam nasıl verilir? 2017’de yeniden ortaya çıkmasından bu yana, Tiktok gün geçtikçe popülaritesini artırıyor ve hiçbir zaman, Snapchat gibi rakipleri geride bırakarak, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Bu büyük kullanıcı sayısında, pazarlamacıların bugünlerde Tik Tok reklamları araması normaldir.

Şimdiye kadar, TikTok’un 1 milyardan fazla kullanıcısı var ve büyük günlük büyümesini ve kullanıcılar arasındaki popülerliğini  yaşıyor.  Pazarlamacılar, her zaman, Instagram ve Tiktok gibi popüler platformlarda pazarlamayı seçtikleri zaman bir yerde bu kadar çok kitleye sahip olabilecekleri için işlerini veya markalarını pazarlamak için çok sayıda kullanıcısı ve popülerliği olan platformları ararlar.

Dolayısıyla, TikTok günlük aktif kullanıcıları nedeniyle kesinlikle pazarlamacılar tarafından çok fazla fark ediliyor. Ancak, bir TikTok reklam kampanyası başlatmayı düşünmeden önce, TikTok’u daha iyi tanımanız gerekir. Gibi soruların cevabı, Tiktok’u en çok kim kullanıyor? Tik Tok reklamlarının maliyeti ve TikTok’ta nasıl reklam verileceği, işletmeniz için bir pazarlama platformu olarak düşünülüp düşülmeyeceğine karar vermenize yardımcı olur. O yüzden A’dan Z’ye TikTok reklamları hakkında her şeyi bilmek için benimle bağlantıda kalın

TikTok Nedir?

TikTok çoğunlukla 2017 başlarında Çinli geliştirici ByteDance tarafından başlatılan bir video paylaşım uygulamasıdır. TikTok’un sahibi, daha sonra o zamanlar çok popüler olan ve daha iyi bilinen Musicall.ly uygulamasını satın almak istediğine karar verdi. ByteDance, 9 Kasım 2017’de Musical.ly’i satın aldı ve iki uygulamayı 2 Ağustos 2018’de TikTok adlı tek bir uygulamada birleştirdi.

Bu iki popüler video paylaşım uygulamasının bir birine nasıl dönüştürüldüğü ve izleyiciler de bir şekilde bütünleşti.

Musical.ly çoğunlukla farklı müzikler ve videolar üzerinde dudak senkronizasyonu yapmak için kullanılıyordu, ancak şimdi TikTok’ta daha yetenekli kullanıcılar tarafından yapılan farklı türde videolar var ve artık sadece müzik dudakları senkronizasyon videoları yok.

Eğlenceli videoları izleyebilmek için TikTok’ta hiç kimseyi takip etmeye gerek yok. Tek yapmanız gereken keşif sayfasına gitmek ve birbiri ardına ilginç videolar oynatmaya başlamak. Ayrıca, ilgili hashtag’leri kullanarak tercih ettiğiniz konulardaki videoları da arayabilirsiniz.

TikTok videoları ne kadar uzun olabilir?

Tek TikTok videoları 15 saniye uzunluğundadır, ancak kullanıcılar daha uzun videolar yayınlamak istiyorlarsa, bu klipleri 60 saniyeye kadar hikayeler oluşturmak için bir araya getirebilirler.

Bahsetmemiz gereken bir başka şey ise, 1000 takipçi sayısını aşan hesapların daha uzun TikTok videoları yayınlayabiliyor olmasıdır. Sistem bildirimini aldıktan sonra, gereksinimi karşılıyorsa, TikTok Uygulamasını güncellemeniz gerekir ve daha uzun videolar oluşturabilirsiniz.

TikTok’u çoğunlukla kim kullanıyor?

TikTok ve onun kökeni Musical.ly, özellikle gençler ve gençler tarafından çoğunlukla kullanılıyor. Başka bir ilginç gerçek, kullanıcıların erkeklerden daha çok kadın olmasıdır. “ Pazarlama çizelgeleri ” web sitesinin harika bir grafikte sağladığı doğru raporlara ve web sitelerine göre birçok ilginç istatistik var. İnternet sitelerine göre, Tiktok kullanıcılarının ortalama yaşı, Türkiye’deki yetişkin ziyaretçilerin dörtte birinden (% 25.8) fazlasına karşılık gelen 18-24 yaşları arasında.

Ziyaretçilerin 18 yaş ve üzerindeki diğer dörtte biri (% 24,5) 25-34 yaş grubuna girmiştir. TikTok, erkeklerden (6,1 milyon) 2 milyon daha fazla kadın (8,2 milyon) tarafından kullanılıyor ve 18-24 yaş aralığındaki kadınlarda (% 14,9 evlat edinme) ulaşımı en yüksek seviyede.

Bu nedenle, Tik Tok reklamlarından yararlanmayı düşünüyorsanız, hedef kitlenizin ortalama 18 ila 30 yaşları arasında olduğunu unutmayın.

TikTok’a reklam verebilir miyiz?

21 Şubat 2019’da TikTok’un popüler uygulamayı daha fazla pazarlamacıya açan platforma reklamlar getirdiğini duyurdu. Daha sonra, Nisan 2019’da, TikTok, reklam kampanyasının bir beta sürümünü başlattı ve resmen reklam alanına bastı.

Bu nedenle, şimdi hepimizin TikTok’ta reklam verebileceği aşikardır, ancak önce işinizin bir Tik Tok reklamı başlatmak için gereken gereksinimlere sahip olduğundan emin olun. Aşağıda TikTok’un işiniz için iyi olup olmadığına karar vermenize yardımcı olan faktörler bulunmaktadır.

Tik Tok reklamları sizin işletmeniz mi? TikTok’a ilan vermeli misiniz?

İşletmeler için Tiktok

Tiktok’ta reklam vermeye ve Tik Tok reklamlarının etkinliğinden yardım almadan önce, dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Aşağıda, Tiktok’taki reklamlarınızın işletmeniz için iyi olup olmadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacağım.

 • Hedef kitle

Tik Tok reklamlarının sonucu, kitlenizin kim olduğuna bağlıdır. Yetişkin izleyicileriniz varsa ve banka hesaplarıyla veya barındırma platformlarıyla ilgili hizmetler sunuyorsanız, TikTok sizin için uygun bir yer olmayabilir. Ancak genç insanlar için bir işiniz varsa, o zaman TikTok kullanıcılarının% 66’sının 30 yaşından küçük olduğundan bir şans verdiğinizden emin olun. Bu çok akıllıca bir yatırım olacaktır.

 • Kaliteli görsel pazarlama içeriği ve becerileri

TikTok’ta başarılı olmak, paylaşabilmek için yüksek kalitede görsel içeriğe sahip olmanızı gerektirir. İşletmenizin markanızı veya ürününüzü TikTokers’ın kabul edeceği şekilde temsil edebilecek kalitede videolar oluşturması gerekir. Çünkü TikTok çoğunlukla video paylaşımına dayanıyor ve hemen hemen herkes platformdaki TikTok videoları aracılığıyla içerik paylaşıyor.

Dolayısıyla, TikTok’un öne çıkması için doğru içeriği oluşturma yeteneğiniz varsa, tereddüt etmeyin ve çalışmaya başlayın.

 • Tik Tok reklam bütçesi

Tik Tok reklamları bu işte yeni ve bir süredir beta aşamasında. Platformda hala çok az sayıda ve nadir reklam var. Küçük işletmelerin Tiktok’ta reklamını yapması henüz zor değil ve Nike, Disney ve Grubhub gibi daha büyük işletmeler Tik Tok reklam kampanyasına gidenler arasında.

Küçük işletmeler için Tik Tok reklamı yayınlamaları daha az maliyetlidir çünkü şu ana kadar çok sık kullanılmamaktadır. Ancak bu, etkili olmasının sebeplerinden biri çünkü hala benzersiz. Tik Tok reklamlarının maliyetini karşılayabiliyorsanız, o zaman yoldasınız demektir.

Tik Tok reklamları

TikTok’ta reklam vermenin maliyeti nedir?

Tik Tok reklamları, yukarıda da belirtildiği gibi, yeni ve nadir olmaları nedeniyle şimdiye kadar diğer sosyal medya reklamlarından daha pahalıdır ve maliyetler BGBM başına ortalama 10 TL ile başlar ve reklam kampanyası büyüdükçe 300.000 TL dolarına kadar çıkabilir.

Ancak, bir Tik Tok reklamı için tüm gereksinimlere sahip olmanızın maliyete değeceğini söylemeliyim, çünkü bu kesinlikle işinizi etkileyecek ve çok fazla tanınacak.

TikTok’ta reklam nasıl yapılır?

Her şeyi tahmin etmiş ve Tik Tok reklamlarının işinize iyi geldiğine karar vermişseniz, daha fazla beklemenize gerek kalmaz, en kısa sürede başlayın. İşte bir Tik Tok reklamı yapma adımları:

 • Tik Tok reklam hesabı için kayıt olun

Tiktok reklam platformu, bir Tiktok hesabı ve profilinden ayrılmıştır. Dolayısıyla, bir Tik Tok reklamı yapmanın ilk adımı, Tik Tok reklamları sayfasına gitmek ve reklam kampanyanızı başlatmak için oturum açmaktır. Henüz bir reklam hesabınız yoksa, “kayıt ol” düğmesine dokunarak bir tane oluşturun.

TikTok reklamları
 • Reklam kampanyasını oluşturun

Reklam hesabı kampanyasına kaydolduktan sonra, yeni reklamlar hazırlayabileceğiniz ve reklam kampanyalarını takip edebileceğiniz bir reklam panosu verilir. İlk Tik Tok reklamınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Tik Tok reklam panosuna git
 2. Sayfanın üstündeki “kampanya sekmesini” tıklayın
 3. Yarat düğmesini tıklayın
 4. Bir kampanya hedefi seçin (Trafik, Dönüşümler ve Uygulama Yüklemesi)
 5. Ardından, kampanyanız için bir ad belirleyin
 6. Reklam kampanyası bütçesini tanımlayın (Günlük Bütçe veya Toplam Bütçe seçeneği)

Not: Hem günlük bütçe hem de toplam bütçe için asgari bütçenin 500 $ olması gerekir.

 • Reklam sıralarını ve hedefleri tanımlayın

Konumlar: Bu aşamada, Tik Tok reklamlarının gösterilmesini istediğiniz yeri ayarlayın. Onların Tiktoker’in hikayeleri arasına yerleştirilmesini mi istiyorsunuz yoksa onların TikTok video yayınında olmalarını mı istiyorsunuz ?

Tik Tok reklamları, reklamlarını BuzzVideo, Haber Cumhuriyeti ve diğerleri gibi Tik Tok ile ilgili tüm uygulama ailesine yerleştirmelerini sağlayarak kullanıcılarına benzersiz bir reklam deneyimi sunar. Veya kararı Tik Tok’a bırakabilir ve reklamlarınızı nereye yerleştireceğine karar vermesine izin verebilirsiniz.

Tik Tok reklamları

Hedefler: Tik Tok reklamlarını yapmanın bir sonraki adımı, tam olarak reklamların gösterilmesini istediğiniz kişiyi belirlemektir. Reklamlarınızı doğru hedef kitleye ayarlayabilmek için hedefleme formunda doldurmanız gereken çok sayıda filtreniz var. İstediğiniz kişiden fark edilmek için konum, yaş, cinsiyet, diller, ilgi alanları, cihazlar ve daha fazlası için parametreleri belirleyin.

 • Bütçeyi seçin ve reklamı planlayın

Reklam için ne kadar ödeyeceğinizi ve reklamın yayınlanmasını istediğiniz tarih ve saati tam olarak tanımlamanız gereken bölüme ulaştık.

Bu nedenle, kampanyanın sonunda günlük olarak mı yoksa tamamen mi ödeme yapmak isteyip istemediğinizi belirleyin ve reklamlarınızı “Gündelik Bölümler” bölümünü kullanarak da planlayın. Dayparting, kullanıcıların reklamınızı yayınlayacakları günün veya haftanın belirli zamanlarını seçmelerini sağlar.

 • Bütçe hızını ayarlayın

Hızlandırma bütçesi, bütçenizin Tik Tok reklamı boyunca harcanacağı hızı ifade eder. “Standart dağıtım seçeneği” ni seçerseniz, bütçe kampanya süresi boyunca eşit olarak bölünür, Hızlandır seçeneği ise bütçeyi planlanan sürede mümkün olan en hızlı şekilde harcar.

 Tik Tok reklamları
 • Reklam kampanyası hedefini ayarlayın

Başlıktan anlayabileceğiniz gibi, reklam hedefi, yayınladığınız Tik Tok reklamlarıyla ulaşmak istediğiniz amaçları belirler. Hedef olarak seçilebilecek seçenekler şunlardır: Dönüşüm, Tıklama veya Gösterim ve teklifiniz seçtiğiniz hedefe göre optimize edilir.

Bu sayfada ayarlayabileceğiniz diğer bir şey, uygulama yüklemeleri veya açılış sayfanızın belirli öğelerini piksel üzerinden dönüşüm izlemesi ayarlamak isteyip istemediğinize karar vermektir.

 • Tik Tok reklamını tasarla

TikTok’ta bir reklam yaratmanın neredeyse sonuna geldiğimizde, reklamınızı özelleştirmenin ve nasıl düzenlenmesini istediğinizi tasarlamanın zamanı geldi. TikTok reklamları yatay, dikey veya kare videolar ve resimler olabilir.

Tiktok’un kullanıcılarına sunduğu bir diğer benzersiz reklam seçeneği ise “ Video Creation Kit ” isimli ilginç bir yaratım aracıdır.

TikTok Video Oluşturma Seti Nedir?

TikTok, bir reklam kampanyası yayınlamaya çalışanlar için benzersiz bir araç sunar. Bir video oluşturma kiti, mevcut görüntüleri kullanarak reklamı özelleştirmek için video ve resim şablonları sağlayan Tik Tok reklamları için bir uygulama içi araçtır. Reklamınız için seçebileceğiniz ve çok daha ilginç hale getirmek için 300’den fazla ücretsiz arka plan müzik şablonu vardır.

TikTok Video Oluşturma Seti

Farklı Tik Tok reklam türleri nelerdir?

Tik Tok’ta kullanıcıların seçebileceği birkaç tür reklam vardır. Farklı reklam türleri, işleve ve uygulamada nerede görüntüleneceklerine göre değişir. TikTok’ta farklı reklam türlerini tanımak ve daha iyi bir seçim yapmak için bana ayak uydurmanız yeterli.

 • Marka Gelirleri:

Brand Takeover reklamları, bir kullanıcı TikTok’u açtıktan hemen sonra açılan reklamlardır. Devralmalar arasında, kullanıcıyı başka hesaplara veya TikTok videolarına veya internetteki bir web sitesine yönlendirebilen harici veya dahili bağlantılar bulunur.

Not: Bu reklam türünü günde yalnızca bir reklamveren TikTok’ta kullanabilir.

 • Yerel Video Reklamlar:

Yerel video reklamlar, bir TikTok videonun altına yerleştirilir veya video kuyruğu arasına yerleştirilir. Bu reklamlar web sitenize veya uygulamalarınıza yönlendirilecektir. Yerel video reklamlar, Marka satın alma reklamlarından daha uygundur.

 • Hashtag’lerle Video Zorlukları:

TikTokers, zorluk çekmeyi ve kendi stiliyle yapmayı seviyor, bu yüzden hashtag zorluklarıyla baş etmek çok akıllıca bir fikir. Bu şekilde, TikTok’un pazarlama ekibi sizinle takım kuracak ve sizin için benzersiz bir hashtag mücadelesi oluşturacak ve kullanıcıları ilgili Tiktok videoları yaparak ve altındaki etiketini kullanarak bu zorluğa katılmaya teşvik edecektir.

TikTok reklamları
 • Markalı Filtreler ve Lensler:

TikTok ayrıca Snapchat ve Instagram’daki AR filtrelerine benzeyen markalı filtreler ve Lensler de sunar. Markanızın, kullanıcılarına yüz filtreleri, 3B nesneler ve daha fazlasını kullanıcılara bildiren kendi filtreleri olabilir. Bunun Tiktokers tarafından kullanılması daha muhtemeldir ve popülerliğe ve çok sayıda etkileşime neden olabilir.

Kullanıcılar bu filtreleri veya lensleri TikTok videolarında kullanır ve bu sayede platformda daha fazla kişiye gösterileceksiniz.

TikTok Faaliyetleri nasıl otomatikleştirilir?

TikTok’ta pazarlamanın ve Tik Tok reklamlarının işletmeler için ne kadar etkili olabileceğinden bahsetmişken, Tik Tok’ta aktif olmayı seven birçok insan var, ancak hesaplarına adanma ve diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için kaliteli zamanları yok. güçlü TikTok hesabı.

Burada TikTok otomasyon aracı olan eşsiz ve yeni Instazood servisini tanıtmak istiyorum. TikTok etkinliklerini otomatik hale getirerek telefonunuza dokunmanıza bile gerek kalmaz ve araç sizin adınıza başka bir hesap ister, yorumlar ve takip eder ve bu şekilde kullanıcının dikkatini çeker ve sizin için gerçek takipçileri ve ilgi alanlarını alır.

Bu araç bir jet gibi çalışıyor ve TikTok’un hizmet şartlarının hiçbirini ihlal etmiyor. Acele edin ve ilk TikTok otomasyon kullanıcılarımızın listesine girin.

TikTok otomasyonu

Genel olarak

Kasım 2019’dan itibaren, TikTok şimdi 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve çoğu pazarlamacının farkına varmasını sağlayan şey budur. Büyük günlük büyümesini göz önünde bulundurarak, işletmenizin reklamını yapmayı denemeye değer. Ancak Tik Tok reklamları uygun olmayacak ancak sonuçların nasıl ortaya çıkacağını görmek için TikTok reklam kampanyasını denemeye değer olabilir.

Yapılan Yorumlar
 • Kadir dedi ki:

  Son 3-4 aydır 4-5 kere hesap oluşturmak için formu doldurdum 5 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçeceğiz bilgisinden sonra ne arayan var ne soran. Makalenizde küçük ve orta büyüklükte işletmelerin de kolaylıkla reklam verebileceği bir platform gibi bir izlenim oluşturmuşsunuz ancak durum öyle değil. Sadece büyük işletmeler reklam verebiliyor şu an. Örnek: Trendyol, Nike vs

  • BESIR KURT dedi ki:

   Kadir bey biz sadece araştırarak bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Makalemizde yazdığımız gibi Tiktok reklam vermek için firmanınız sizi araması gerekmemektedir. Siz bütçe ve reklam ayarlarınızı ayarlayıp ödemenizi yapıyorsunuz biz bu şekilde biliyoruz. Karşılaştığınız sorun nedir tam olarak ya da firmanın sizi araması mı gerekiyor?

Bir Yorum Yapın

x