telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır

telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır Klon telefonlar özellikle Asya bölgesinde üretken bir iştir. Tüm Çin, Filipinler, Hindistan, Vietnam ve sokak satıcılarının ortak olduğu birçok Asya ülkesinde sahte “markalı” telefonlar satan sokak satıcılarını bulabilirsiniz. Batı ülkelerinde, çevrimiçi bir telefon satın aldığınızda dolandırılma olasılığınız daha yüksektir.

İlk uyarı işareti, bu klonlu telefonların orijinal modelden çok daha ucuz olduğu – her zaman olmamakla birlikte, bazı satıcılar bu telefonları orijinal değerden biraz daha düşük bir fiyata satmaya çalıştıkları için, insanların cehaletine dikkat çekiyorlar. Birçok turist bu telefonları görüyor ve çok değerli bir otantik olduklarını düşünüyor. Diğer zamanlarda, insanlar sadece bir klon gönderilmek üzere çevrim içi telefon siparişi veriyorlar.

Bu yazıda, sadece yazılımdaki bazı şeyleri kontrol ederek bir orijinalden bir klon telefona kolayca nasıl söyleyebileceğinizi açıklayacağız . Bu sahte telefonları üreten bazı fabrikalar, marka tasarımlarının kopyalanmasında gerçekten iyidir , bu nedenle bir telefonun orijinalliğinden şüpheleniyorsanız, yazılım bilgilerini incelemek çok daha kolaydır.

Dahili Depolama Eklenmiyor

Birçok klon telefonu, sahip olduklarından daha iyi özelliklere sahip olarak satılacak. Kontrol edilmesi en kolay dahili depolamadır. Bu nedenle, bir sokak satıcısı size bir telefonun 16GB dahili depolama alanına sahip olduğunu söylerse, Ayarlar> Depolama bölümüne hızlı bir şekilde göz atın. 

Burada telefonun kolayca görebildiğini görüyorsun, sadece 8GB saklama alanı var. Bununla birlikte, bazen Ayarlar menüsünde yanlış depolama değerleri vermek için klon telefonda özel olarak değiştirilmiş ürün yazılımı yüklenmiştir. Bu nedenle, telefon olması gereken doğru dahili depolama miktarını gösteriyorsa, ancak orijinal olduğundan şüpheliyseniz, devam edin.

Bazı Resimler ve Videolar Çekin

Bazen telefon sadece fiziksel arka kamera kontrol ederek açıkça sahtedir. Örneğin, kasanın iki objektifli bir kamera olarak görünmesi için iki kamera objektifi olabilir . Ama sonra arka kapağı çıkarın ve lenslerden birinin aslında sahte olduğunu keşfedin.

Örneğin, bu Samsung J1 klonunda, üç mercekli bir arka kameranın olduğu görülüyor. Ancak 3 alt lens aslında sahte. Ayrıca, Samsung üçlü kamera lensli bir J1 modeli bile üretmiyor.

Yapmanız gereken şey kaliteyi kontrol etmek için telefonla birkaç fotoğraf çekmek. Telefonun 24MP kamera olması gerekiyorsa, örneğin çok düşük kaliteli fotoğraflar çekiyorsa, muhtemelen sahte bir klon telefonu.

Dahili depolamayı test etmek için video çekmeyi de deneyebilirsiniz. Ayarlar> Dahili Depolama, telefonunuzda 8 GB ücretsiz 16GB dahili depolama alanı bulunduğunu bildirirse ve 5 MB video kaydederseniz, kaydetmeye çalışın ve “Yetersiz Depolama Kullanılabilir” uyarısı alırsanız, ne oldu? Muhtemelen sahte bir klon telefondur.

Yapı numarasını kontrol et

Birçok klon telefonu, Build.Prop dosyalarını düzenledi; bu nedenle, Ayarlar> Telefon Hakkında öğesinde sahte model adları ve dahili depolama değerleri gibi şeyleri görüntüleye biliyorlar. Aslında, bir çok temel telefon bilgisi, sadece bir metin editörü ile birkaç satır değiştirilerek ve telefonun yeniden başlatılmasıyla build.prop’ta kolayca düzenlenir. Örneğin, bu satırları değiştirirsem.

ro.product.model=SM-G900

ro.product.manufacturer=Samsung

To

ro.product.model=Clone Phone 101

ro.product.manufacturer= codetyurkiye

Ardından, telefon Ayarlar> Telefon Hakkında’da “Clone Phone 101” ve “codeturkiye” gösterir. İşte bu kadar kolay.

Ancak yeterince tuhaf, birçok sahte telefon sahte yapı numaraları kullanmaz. Bu mümkün , ancak çoğu yok. Çünkü yapamazlar! Burada olan şey, çoğu klon telefonun, özel üretici yazılımı yüklemek için dağınık dosyalara dayanan ucuz Mediatek SoC’lara dayanmasıdır. Bu yüzden klon telefon üreticileri, Mediatek cihazları için hazır bulunan “özel” bellenimi yüklemektedir – yani klon telefonları aslında aynı ( veya benzeri) bellenimi çalıştırmaktadır.

Yani burada sahte bir Huawei G9 LTE’nin Hakkında> Ayarlar ekran görüntüsü. “Özel Yapı Numarası” na bakarsak, telefonun kesinlikle sahte olduğunu söyleyen Mediatek yazılımının çalıştığını hemen söyleyebiliriz. Bu yapı numarasını parça parça açıklayalım.

ALPS.L1.MP6.V2_YUANDA6580.WE.L

Hemen yarasadan, sahte bir telefon olduğunu biliyoruz, çünkü “ALPS” yapı numarasında. Alpler, son derece ucuz bir Çin telefon markasıdır. Klonlu telefonların çoğu, üzerinde sahte marka logosu bulunan, Alpler’in telefonlarıdır. NeedRom’da bu sayfayı kontrol ederseniz, çok sayıda klon modeli için “Alps” firmware’i görürsünüz.

“6580” bize bir Mediatek 6580 yonga seti olduğunu söylüyor. Öyleyse neden klonlar kendi yazılımlarını yaratmıyorlar? Çünkü Alps ürün yazılımı kolayca erişilebilir durumdadır ve Mediatek ürün yazılımını sadece insanların% 98’inin bilmeyeceği birkaç şeyi değiştirmek için değiştirmek kolay değildir.

Bu nedenle, bir Android telefonun orijinalliğinden şüphe ediyorsanız, Ayarlar> Telefon Hakkında ‘ya gidin ve görüntülediği yapı numarasını bir Google araması yapın. Sizi otantik üreticiye getirmiyorsa, bunun yerine garip Çin ROM’unu barındıran web sitelerinin sonuçlarını gösterirse, sahte bir durumunuz olur.

Çevirici Kodlarını Kullan

Bazı telefon üreticilerinin, telefonunuzun sahte olup olmadığını kolayca gösterebilen özel çevirici kodları vardır.

Örneğin, bir Samsung telefonunda, bir kez girildiğinde belirli şeyleri başlatabilmesi için, arama uygulamasında Samsung Kodlarını çevirebilirsiniz. Olmazsa, sende sahte var.

İşte bazı yaygın üretici kodları. Başkaları için Google’ı kullanabilirsiniz.

  • Huawei: * # * # 4636 # * # * (Telefon Bilgileri)
  • Samsung: * # 1234 # (Firmware sürümünü görüntüle)
  • HTC: # * # 4636 # * # * (Cihaz bilgileri)
  • Motorola: * # 06 # (IMEI göster)
  • Sony: * # * # 4636 # * # * (Telefon bilgileri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır için yorumda bulun

    telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır için ilk yorumu yapabilirsin.