Telefonum suya düştü ne yapmalıyım

Akıllı telefonunuzu tuvalete, lavaboda veya havuza düşürdünüz. Panik yapma! Hızlı hareket ederseniz akıllı telefonunuzun suya zarar vermesini önleyebilirsiniz. Günümüzün makalesinde yeni suyun içine düşmüş bir telefonu nasıl kurtarabileceğinizi  (veya en azından yapabileceklerinizi) anlatmaya çalışacağız.

Her şeyden önce, telefonu olabildiğince çabuk sudan çıkartın.  Suda daha uzun süre kalırsa, telefonunuzun çatlak ve deliklerinden daha fazla su veya sıvı sızar. Sudan çıkardıktan sonra, hemen yapmanız gereken bazı şeyler var ve su hasarını önlemek için yapmanız gereken 10 işlemi sizlerle paylaşıyoruz.

Ne yapmamanız gerekiyor

 • Telefonunuzu açmaya çalışmayın
 • Herhangi bir düğmeye veya tuşa basmayın
 • Telefonu sallamayın, dokundurmayın veya vurmayın
 • Üzerine darbe vurma. Bu, ulaşamadığı diğer iç telefon parçalarına su gönderebilir ve bu da işlemde daha fazla hasara yol açabilir
 • Isıtmayın (bir üfleme kurutucu kullanarak veya mikrodalgayı kullanarak ısıtmayı da içermektedir)
Su hasar görmüş telefonu kurtarmak için 10 adım
 1. telefonunuz kapanmadıysa kapatın ve dik tutun.
 2. Herhangi bir kılıf varsa çıkartın ve telefonunuz varsa, SIM ve microSD kartlarınızı yuvalarından çıkarın.
 3. Arkasını açın ve pil, SIM kartlar ve microSD kartı çıkarabiliyorsanız çıkarın (bunun tüm telefon modellerinde mümkün olmayacağına dikkat edin).
 4. Telefonunuzu kuru tutmak için bir bez, kılıf veya kâğıt havlu kullanın. Sıvıyı etrafa yaymaktan kaçının, çünkü bu sıvının daha fazla açılmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca kurutun.
 5. Su hasarının daha geniş olması durumunda, zorlaşan çatlaklardan sıkışan suyu sıkıca emmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu denemeden önce microSD kartı, SIM kart veya pil gibi küçük parçaların çıkardığımızdan emin olun.
 6. Telefonu, pişmemiş pirinçle dolu bir torba içine gömün. Pirinç, sıvıyı emmek için harika bir çözümdür ve bu aslında akıllı telefonları ve tabletleri kurutmada yaygın bir yöntemdir. Aynı zamanda, özel telefon kurutma torbalarıda satın alabilirsiniz. Evde yoksa bir tane satın almak için uğraşmayın. Gerçekten, zaman önemlidir, bu nedenle telefonunuzu mümkün olduğunca çabuk müdahale etmek için pişmemiş pirinç e batırın.
 7. Telefonunuzun bir iki gün kurumasını bekleyin. Çalıştırıp çalıştırmadığına bakmak için acele etmeyin. SIM kartınızı eski bir telefona takın veya ödünç alabileceğiniz bir arkadaşınıza veya ailenize sorun.
 8. Birkaç gün sonra, telefonu çıkarın, pili telefona takın ve telefonu açın.
 9. Telefonunuz açılmazsa, şarj etmeyi deneyin. Şarj olmazsa, pil hasar görmüş olabilir. Yeni bir pil ile deneyin veya akıllı telefonunuzu bir profesyonel tarafından kontrol ettirerek bir tamir atölyesine götürmeyi düşünebilirsiniz.
 10. Telefonunuz açıksa ve çalışması gerektiği gibi çalışıyorsa, bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca yakından incelemelisiniz. Hoparlörleri kontrol etmek için bir parça çalın ve dokunmatik ekranın halen gerektiği gibi tepki verdiğinden emin olun.

Gelecekte, havuza giderken, banyoyu kullanırken veya yemekleri hazırladığınızda telefonu yanınıza almayınız.

Suya dayanıklı kılıflar

Umarım bu adımlar ile telefonunuzu ölümden kurtarmanıza yardımcı olmuşuzdur. Gelecekte telefonunuzu sudan korumak isterseniz su geçirmez bir telefon çantası da satın alabilirsiniz.

Suya dayanıklı telefonlar

Birtakım telefonlar “su geçirmez” olarak ilan ediliyor. Telefon üreticileri bunu söylerken, yalnızca belirli koşullar altında geçerli olduğunu unutmayın. Bir telefonun suya karşı direnci, suyun berraklığına, derinliğine ve suda kaldığı süreye bağlıdır. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece herhangi bir akıllı telefonun suya batırılmasını tavsiye etmiyoruz.

Sözü edilen suya dayanıklı akıllı telefonlardan bazıları

 • Samsung Galaxy S7S7 Kenar  / S8 / S8 +
 • Sony Xperia Z5Z5 Kompakt  / XZ Premium
 • iPhone 77 Plus
 • LG G6

Etiketler :

telefon suya düşerse ne yapmalı, cep telefonu suya düşünce ne yapmalı, telefon suya düşerse ne yapılmalı, telefon suya düştü ne yapmalıyım, telefon suya düştüğünde ne yapılmalı, Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı, sıvı temas, akıllı telefon, denize düştü, telefonum suya düştü, telefona su kaçınca yapılması gerekenler, akıllı telefon suya düşerse ne yapmalı, cep telefonu suya düşerse ne yapmalı, cep telefonu, telefon, android , ios ,iphone , galaxy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Telefonum suya düştü ne yapmalıyım için yorumda bulun

  Telefonum suya düştü ne yapmalıyım için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Telefonum suya düştü ne yapmalıyım için ilk yorumu yapabilirsin.