Kategoriler Donanım

SSD Önbellekleme Nedir?

SSD Önbellekleme Nedir? Yavaş bir HDD kullanırken, bilgisayarınızın performansını artırmak için birkaç seçenek vardır. En basit çözüm hızlı bir SSD’ye geçmektir, ancak bunlar özellikle çok terabayt depolama alanına ihtiyacınız varsa pahalı olabilir. Başka bir çözüm, daha küçük bir SSD, örneğin 64 GB’lık bir sürücü almak ve daha sonra onu daha yavaş sürücünüz için hızlı bir önbellek olarak kullanmaktır. Bu kurulumda, daha küçük SSD’niz bir sürücü olarak değil, sadece ‘gerçek’ sürücünüzü hızlandırmak için geçici bir depolama yöntemi olarak işlev görür.

Önbellek nedir?

Önbellek, verileri geçici olarak saklamak için tasarlanmış hızlı bir depolama yöntemidir. Önbellekler, daha yavaş bir depolama aygıtının performansını bir okuma ve yazma önbelleği biçiminde en iyi duruma getirmek için kullanılabilir.

Okunan bir önbellek, yakın zamanda veya düzenli olarak kullanılan verilerin bir kopyasını saklar. Bu, bu verilerin daha hızlı okunmasını sağlar ve yükleme sürelerini azaltır. Okuma önbelleği özellikle aynı verileri yavaş bir sürücüden tekrar tekrar okumak için kullanışlıdır. Örneğin, işletim sistemi önyükleme süreleri ve video oyunu yükleme süreleri hızlı depolamadan önemli ölçüde yararlanabilir.

Yazma önbelleği genellikle daha yavaş depolamaya yazılması gereken verileri depolamak için arabellek olarak kullanılır. Örneğin, yalnızca 100MB / s’de veri yazabilen bir HDD’ye ve 1000MB / s’de veri yazabilen bir SSD önbelleğine sahipseniz, verileri SSD hızında önbelleğe yazabilirsiniz, böylece görev daha hızlı tamamlanır , önbelleğin verileri daha yavaş HDD’ye kabul edebildiği kadar hızlı aktarmasını sağlayın.

SSD önbelleği nasıl çalışır?

Okuma önbellekleme, düzenli olarak kullanılan uygulamalarda performans artışı sağladığı için SSD önbelleğinin en yaygın biçimidir.

SSD yazma önbelleği, üç çeşittir: geri yazma, geri yazma ve yazma SSD önbelleği. Bir geri yazma SSD önbelleği yukarıda açıklandığı gibi çalışır, veriler önce yüksek hızda SSD önbelleğine yazılır, bu da verileri kabul edebildiği kadar daha yavaş HDD’ye geçirir. Bu, SSD dolana kadar SSD hız veri yazma işlemlerinin avantajını sağlar, bu noktada performans HDD’nin yazma hızına düşer. Bu tür bir yazma önbelleği, güç kaybı veya SSD arızasından kaynaklanan veri kaybına karşı savunmasız olabilir.

Etrafında yazma SSD önbelleği, SSD önbelleği yerine HDD’ye veri yazmayı tercih eder. Bu genellikle, okuma önbelleği için kullanılabilir önbellek alanı miktarını optimize etmek için yapılır. Veriler yalnızca ilk okumadan sonra önbelleğe alınır, yani bir oyunun ilk kez önyüklenmesi veya yüklenmesi yavaş olur, ancak işlemi tekrarlamak onu hızlandırmalıdır.

Bir yazma SSD önbelleği, verileri hem SSD önbelleğine hem de HDD’ye aynı anda yazar. Bu, verinin ilk okumada yüksek hızlarda önbellekten alınmasını sağlar. Bu, uygulamaların HDD’den ilk kez yavaş başlatılmasını önlemek için yararlıdır, ancak gereksiz verileri önbelleğe almanın SSD’nin ömrünü potansiyel olarak azaltması daha olasıdır.

Hibrit SSD

SSHD’ler veya Katı Hal Hibrit Sürücüleri, bir HDD mahfazasının içine bir SSD önbellek uygulayın. SSHD’ler, özellikle tek bir sürücü yuvası olan dizüstü bilgisayarlar veya diğer cihazlar için özellikle yararlı olabilir. Ancak, üst düzey bir SSD’yi bir SSD önbelleği olarak kullanmak üzere manuel olarak satın alıp yapılandırırsanız, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

yakın zamanda Gönderilenler

Eksik Arama Sekmesi ‘Dosya Gezgini (Windows 10 – 1909)’

Eksik Arama Sekmesi 'Dosya Gezgini (Windows 10- 1909)' Sisteminizin Dosya Gezgini, Windows 1909 güncellemesiyle ve… Daha fazla oku

2 gün önce

Apple Silikon ve Intel İçin Anlamı

Apple Silikon ve Intel İçin Anlamı 22 Haziran'da nd . 2020 Apple, Mac serisini Intel'in CPU'larından "Apple Silikon"… Daha fazla oku

2 gün önce

Intel Optane vs AMD StoreMi – Fark Nedir?

Intel Optane vs AMD StoreMi - Fark Nedir? Büyük ve hantal manyetik sürücülerin zamanından beri,… Daha fazla oku

2 gün önce