PDF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır

PDF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır Pdf  dosya uzantısına  sahip  dosya bir Taşınabilir Belge Biçimi (PDF) dosyasıdır. PDF’ler genellikle, bir sayfanın düzenini koruyan salt okunur belgeleri dağıtmak için kullanılır. Kullanıcı kılavuzları, e-kitaplar, başvuru formları ve taranan belgeler gibi belgeler için genellikle birkaç isim kullanırlar.

PDF dosyası nedir?

PDF, iki şeyi elde etmek için 1990’larda Adobe tarafından oluşturuldu. Bunlardan birincisi, insanların herhangi bir donanım veya işletim sistemindeki belgeleri, bunları oluşturmak için kullandıkları uygulamaya gerek duymadan açabilmeleridir – tek ihtiyacınız olan şey bir PDF okuyucudur ve bu günlerde çoğu web tarayıcısı tasarıya uymaktadır. İkincisi, bir PDF’yi açtığınız her yerde, belgenin düzeninin aynı görünmesi gerektiğidir.

PDF’ler metin, resim, katıştırılmış yazı tipi, köprü, video, etkileşimli düğme, form ve daha fazlasını içerebilir.

PDF Dosyası Nasıl Görüntülenir

PDF’ler standart bir biçim olduğundan, PDF’leri açabilen önemli sayıda uygulama vardır. Web tarayıcıları, Adobe’nin resmi Acrobat Reader’ı, üçüncü taraf uygulamaları ve hatta kelime işlem uygulamaları.

PDF’yi belgesi Açmanın En Kolay Yolu Web Tarayıcınızı Kullanmaktır

Bu makaleyi okuyorsanız, kullanmakta olduğunuz web tarayıcısı bir PDF görüntüleme yeteneğine sahiptir olduğunu unutmayın ve PDF Dosyasını açmak çoğunlukla macOS ve Windows üzerinde çoğunlukla aynıdır.

PDF’leri okuyabilecek başka bir uygulamanız yoksa tarayıcınız zaten varsayılan uygulama olabilir ve dosyayı açmak için dosyayı çift tıklatabilirsiniz.

Değilse, dosyayı sağ tıklayın, “Birlikte Aç” menüsünün üzerine gelin ve ardından favori tarayıcınızı tıklayın.

Daha Fazla Kontrol ve Daha İyi Özellik Desteği için: Bir Masaüstü Okuyucusu Kullanın

Adobe’nin Acrobat Reader’ı  PDF’leri okumak için resmi bir araçtır. Bu ücretsiz ve Windows, macOS, iOS ve Android için kullanılabilir.

Acrobat Reader’ı yükledikten sonra, tek yapmanız gereken açmak istediğiniz PDF’ye çift tıklamaktır.

Gördüğünüz gibi, görünümünüzü denetlemek için birçok özellik ve PDF’leri Microsoft Office belgesi gibi düzenlenebilir bir biçime verme özelliği vardır.

Elbette, PDF dosyalarını görüntülemek için üçüncü taraf uygulamaları da vardır , bunlardan bazıları Adobe Reader’dan daha hızlıdır.

PDF Dosyası nasıl düzenlenir

PDF’yi düzenlemeniz, ancak PDF formatında kalması gerekiyorsa seçenekleriniz sınırlıdır.

PDF Nasıl Oluşturulur

Hemen hemen her şeyden PDF oluşturmanın çeşitli yolları vardır – Word belgeleri, web sayfaları vb.

Başlangıç olarak, hem, Windows ve MacOS izin bir PDF dosyasına “baskı” olarak ayarlayın. Yani, yazdırabileceğiniz her şey, PDF olarak kaydedebilirsiniz.

  • Chrome gibi bazı uygulamaların da kendi dahili PDF yazıcıları vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. PDF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır için yorumda bulun

    PDF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak PDF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır için ilk yorumu yapabilirsin.