Microsoft Word’de Tablo Oluşturma ve Özelleştirme

Microsoft Word’de Tablo Oluşturma ve Özelleştirme Word belgesindeki içeriği düzenlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır, ancak en iyilerinden biri tablo kullanmaktır. Bu, içeriğinizi sütunlara ve satırlara ayırmanıza olanak tanıyarak daha iyi sunum sağlar.

Microsoft Word’de tablolar oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. İsterseniz, başka bir yerden tablo ekleyebilir, çizebilir veya kopyalayabilirsiniz. Bu yöntemleri izleyerek Microsoft Word’de tabloları nasıl oluşturacağınız ve özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Microsoft Word’de bir tablo ekleme

Microsoft Word’de bir tabloyu çeşitli yollarla ekleyebilirsiniz, ancak özellikle belirtilmeye değer üç yol vardır. Belirlenen boyutta otomatik olarak ekleyerek bir tablo ekleyebilir veya farenizi veya izleme dörtgeninizi kullanarak manuel olarak bir tablo çizebilirsiniz.

Alternatif olarak, Microsoft Excel’den bir grup hücre kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Yapıştırıldıktan sonra Word bu hücreleri tablo biçimine dönüştürür. Aşağıdaki talimatlar Word’ün tüm yeni sürümleri için çalışmalıdır. Bununla birlikte, Office’in eski sürümlerinde küçük farklılıklar olabilir.

Word’de bir tablo eklemek için önce boş veya mevcut bir Word belgesini açmanız ve şerit çubuğundaki Ekle sekmesine basmanız gerekir . Buradan  Tablo  düğmesine tıklayın.

Word'de tablo ekleme

Bu, çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir açılır menü görüntüler. Otomatik olarak bir tablo eklemek için ızgaradan istediğiniz boyutu seçin.

Basıldıktan sonra, seçtiğiniz satır ve sütun sayısı kullanılarak tablo sayfaya eklenir.

Word'de ızgara kullanarak tablo ekleme

Alternatif olarak, daha sonra görünen Tablo Ekle açılır kutusundan ihtiyacınız olan satır ve sütun sayısını seçerek Tablo Ekle seçeneğine basın.

Word'de tablo ekleme

Bunun yerine bir tablo da çizebilirsiniz. Gönderen Tablo açılır menüsünden, tıklayın Çizim Tablo seçeneğini.

Word'de bir tablo çizme

Farenizi veya izleme dörtgeninizi kullanarak, seçtiğiniz sayfada istediğiniz boyuta bir tablo çizin.

Tablonuz için dış kenarlığı oluşturduktan sonra, bir sütun eklemek için tablonun içine aşağı veya bir satır eklemek için yatay olarak çizmeniz gerekir.

Word'de bir tablo çizme

Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bir Microsoft Excel elektronik tablosundaki hücreleri kullanarak bir tabloya yapıştırabilirsiniz.

Bunu yapmak için bir Excel elektronik tablosu açın, bir hücre grubu seçin ve klavyenizde Ctrl + C tuşlarına basın (veya Ana Sayfa> Kopyala tuşlarına basın  ).

Excel'den hücreleri tablo olarak kopyalama

Word belgenize dönün, ardından hücreleri belgenize yapıştırmak için klavyenizdeki Ctrl + V tuşlarına basın  (veya Ana Sayfa> Yapıştır tuşlarına basın  ).

Word'de tablo olarak gösterilen bir Excel elektronik tablosundan yapıştırılan hücreler

Microsoft Word Tablosunu Biçimlendirme

Tablonuz Word’de oluşturulduktan sonra, biçimlendirmeye başlayabilirsiniz. Bir kez oluşturulduktan sonra tabloyu yeniden boyutlandırabilir, kenarlıklarını, yazı tipi stilini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Tablonuzu biçimlendirmenin kolay bir yolu bir tablo stili kullanmaktır. Bunlar tablonuza önceden ayarlanmış biçimlendirme seçenekleri uygular. Bunları eklemek için tablonuzu seçin, ardından şerit çubuğundaki Tablo Araçları bölümünün altındaki Tasarım sekmesine basın.

Bu stili tablonuza uygulamak için Tablo Stilleri bölümündeki seçeneklerden birini tıklayın.

Word'de tablo stilleri seçme

Kendi biçimlendirmenizi eklemek için tablonuzu seçin ve sağ tıklayın, ardından Tablo Özellikleri’ne basın.

Word'deki Tablo Özellikleri seçeneği

Tablo Özellikleri kutusundaki çeşitli sekmeli menülerde gösterilen seçenekleri kullanarak tablonuzun boyutunu ayarlayabilirsiniz. Bunlar, tablo sütunlarınızın ve satırlarınızın uzunluğunu, genişliğini ve hizalamasını değiştirme seçeneklerini içerir.

Tablonuzun kenarlığını ve gölgelerini değiştirmek için Tablo sekmesinin altındaki Kenarlıklar ve Gölgeler düğmesine basın.

Word'deki Tablo Özellikleri kutusu

Word’deki standart biçimlendirme seçeneklerini kullanarak yazı tipi, renk ve diğer metin stilleri gibi diğer tablo biçimlendirme seçeneklerini kolayca değiştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için tablonuzdaki metni seçin, ardından değişiklik yapmak için şerit çubuğunun Ana Sayfa sekmesindeki Yazı Tipi ve Paragraf bölümlerinden biçimlendirme seçeneklerini kullanın.

Word'deki bir tablo için biçimlendirme seçenekleri

Microsoft Office Becerilerini Bir Araya Getirme

Word belgesinde tablo oluşturmak, daha önce de belirttiğimiz gibi, verilerinizi düzenlemenin ve sunmanın iyi bir yoludur. Ancak bunu yapmanın başka yolları da var. Noktalarınızı görsel olarak görmek için Microsoft Word’de resim ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Tablolara sadık kalmak istiyorsanız, Microsoft Excel’den veri kopyalamanın ve daha sonra Word belgenize yapıştırmanın kolay olduğunu unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Microsoft Word’de Tablo Oluşturma ve Özelleştirme için yorumda bulun

    Microsoft Word’de Tablo Oluşturma ve Özelleştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Microsoft Word’de Tablo Oluşturma ve Özelleştirme için ilk yorumu yapabilirsin.