VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir?

VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir? Sanal sunucu barındırma planlarında VPS ( Sanal Özel Sunucu ) ve VDS ( Sanal Özel Sunucu ) her zaman belirtilir. Sunucu sanallaştırması için çoğu zaman aynı oldukları kabul edilir, kullanılan gerçek kurulum ve teknolojilerde büyük fark vardır. İki ürün arasında özet bir karşılaştırma yapmak ve ihtiyacımız olanın hangisi olduğuna bakın.

VPS Hakkında (Sanal Özel Sunucu)

VPS nasıl kurulur ve çalışır? Normalde, vps, ana işletim sisteminde tek başına bir hizmet olarak kurulur. Sanal sunucular, virtüozzo ve openvz vb. Gibi bir tür sanallaştırma yazılımları içerisinde yaratılır, her bir vps ” container ” içinde kurulur . İşletim sistemi sanallaştırma yazılımını bağımsız bir hizmet / görev olarak görür, her VPS bir alt görev haline gelir.

Barındırma ortamından, aynı ana bilgisayardaki tüm vps kapları aynı işletim sistemi kopyasından yüklenir. Bu şekilde, destek ekibine kopyalanan kurulum ve bakım için zaman kazandırdı ve tabii ki maliyet de düşüyor.

OpenVZ veya Xen Paravirtualization gibi VPS için popüler sanallaştırma yazılımları .

VDS Hakkında (Sanal Dedicated Sunucu)

VDS nasıl? VPS çalışma ortamının aksine, VDS sanallaştırma donanım düzeyinde çalışıyor. Bu, bir VDS örneği oluşturmak için mevcut bir İşletim sisteminin gerekli olmadığı anlamına gelir. Her sanal makinenin kendine ait kaynakları vardır ve anında yapılandırılabilir! Her sanal sunucu bağımsız olarak donanım düzeyinde çalıştığı için, tıpkı fiziksel sunucudaki gibi herhangi bir işletim sistemi kurabiliriz. Olağanüstü yön, her VDS örneğinin, geleneksel VPS sunucusu gibi birbirlerini etkilememesidir.

VDS, diğer sunuculardan bağımsız olarak çalışsa da, Hypervisor yazılımı tarafından sanallaştırıldığından tüm makineler ortak bir alanda yönetilir. VDS çözümleri, özel bir sunucu olarak neredeyse aynı hizmetleri sunar.

Gibi VDS için popüler virualization Vmware’da , Xen HVM veya Hiper-V vb

VPS veya VDS çözümüne ihtiyacınız var mı?

Yukarıdaki açıklamadan VDS’nin VPS’ye kıyasla birçok avantaja sahip olduğunu biliyoruz. Avantajlarından dolayı VDS’nin maliyeti yüksektir. Bu nedenle, paylaşılan ortam işletmenizin büyümesi için hiçbir zaman uygun değilse ve yükseltmek zorunda kalırsanız, barındırmak için ne gibi özelliklere ihtiyacınız olduğunu ciddi olarak değerlendirmelisiniz.

Genel olarak, eğer güçlü bir teknik ekibiniz varsa ve yeterli bütçeniz varsa, VDS ideal bir seçimdir, çünkü sunucu kaynağı üzerinde tam kontrol sahibi olmanız ve gelecekteki yükseltmeleriniz mümkündür. Hizmetler, küçük özel sunucularda tam olarak aynı şekilde çalışacaktır. Sunucu bakımı ve tüm teknik özellikleri barındırma desteğine bırakmak isterseniz, VPS daha iyi olurdu çünkü yalnızca destek ekibi makineye tam erişim ve sorun giderme işlemini gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir? için yorumda bulun

    VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.