iPhone Mikrofon Çalışmıyor

iPhone Mikrofon Çalışmıyor İPhone mikrofonu çalışmıyorsa, birçok önemli telefon etkinliği bozulacaktır. Örneğin, kullanıcılar bir telefon görüşmesi, FaceTime  sohbeti vb. Sırasında sizi duyamazlar . Ayrıca, video kaydederken ses duyulmaz. Bu sinir bozucu sorundan nasıl kurtuluruz?  Denemek için birkaç şey var, hepsi iPhone’unuzu yeniden başlatmak, mikrofonu ve kulaklık jakını temizlemek ve yazılımı güncellemek de dahil olmak üzere oldukça basit. Daha fazla uzatmadan, çözümlere geçelim.

Mikrofonu Çalışmama Sorununu Çözme Çözümleri

Mikrofonu test edin

Daha fazla sorun giderme tekniği yapmaya çalışmadan önce, iPhone mikrofonunuzu test edin. Bunu yapmanın farklı yolları var.

Sesli Notları Kullanma

 • Ana ekranda bulabileceğiniz Sesli Notlar uygulamasını açın.
 • Parmaklarınızın mikrofonu örtmediğinden emin olun.
 • Kayıt simgesine (kırmızı daire) dokunun ve konuşmaya başlayın. Sesinizi kaydetmeyi bitirdiğinizde kırmızı düğmeye dokunun.
 • Şimdi, kırmızı düğmenin yanındaki oynat simgesine dokunarak kayıt sesini çalın. Kendi kayıt sesinizi net bir şekilde duyabildiğinizden emin olun.

Siri

Siri’ye erişmeye çalışın ve bir şeyler sorun. Siri görünene kadar Ana Ekran düğmesine biraz daha basın. Siri ile konuşmaya çalış ve ona her şeyi sor. Siri isteğinizi veya sorunuzu doğru bir şekilde cevaplamazsa, daha yüksek bir sesle tekrar deneyin.

Kamera uygulamasını veya FaceTime’ı kullanma

Sesi kaydetmek için Kamera uygulamasındaki veya FaceTime’daki video özelliğini de kullanabilirsiniz. Kamera uygulamasını başlatın ve Video olarak ayarlayın. Ardından, sesinizi net bir şekilde duyup duyamadığınızı kontrol etmek için sesinizi ve çalmayı kaydedin.

İPhone kılıfını kaldır

İPhone kasanızı, ekran koruyucunuzu ve iPhone hoparlörlerini ve iSight mikrofonunu kapsayabilecek diğer kılıflarını çıkarmaya çalışın. Yukarıda belirtilen adımları izleyerek iPhone mikrofonunuzu test edin.

Gürültü Engellemeyi Kapat

Telefon Gürültü Önleme, iPhone’da bulabileceğiniz kullanışlı bir özelliktir. Bir telefon görüşmesi yaparken çevredeki gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilir. Kapatmak için Ayarlar’a gidin ve Genel’e dokunun. Ardından, Erişilebilirlik’i seçin, aşağı kaydırın ve Telefon Gürültü Önleme’yi bulacaksınız. Yanındaki yeşil düğmeyi görürseniz, kapatmak için dokunmanız yeterlidir.

İPhone’u yeniden başlat

Yeniden başlatma işlemi, bir hata içeren veya donmaya devam eden uygulamayı öldürebilir. Çoğu durumda, iPhone sorunları cihaz yeniden başlatılarak çözülebilir. Bunu yapmak için, kırmızı kaydırıcıyı görene kadar Uyut / Uyandır düğmesini basılı tutun ve kapatmak için sağa kaydırın.  Birkaç saniye bekleyin, ardından Apple logosunu görene kadar aynı düğmeye basarak tekrar açın.

Mikrofonu temizleme

İPhone mikrofonunuzu kaplayan toz veya kir varsa, mikrofonun aldığı ses kalitesini etkileyebilir. Mikrofona ulaşmak için sesi engelleyebilir. Oradan tozu almak için bir toz üfleyici kullanarak temizleyebilirsiniz. Dahası, kirden kurtulmak için bir kürdan veya iğne de kullanabilirsiniz, ancak bunu nazikçe ve dikkatlice yapabilirsiniz.

Kulaklık jakını kontrol edin

Kulaklık aksesuarını iPhone’unuzdan çıkarın ve kulaklık jakının içinde hiçbir şey olmadığından emin olun. Kir ve tozun tıkanmadığından emin olmak için temizleyebilirsiniz. “Mikrofonu temizleyin” çözümünde daha önce bahsettiğimiz araçları ve tekniği kullanın.

İPhone Mikrofon Ayarlarını Kontrol Edin

Sorun yalnızca belirli uygulamaları kullandığınızda ortaya çıkarsa, iPhone mikrofon ayarlarınızı kontrol edin. Uygulamaların mikrofona erişim iznine sahip olduğundan emin olun. Ayarlar >> Gizlilik >> öğesini açın Mikrofon öğesine dokunun.

İOS’u güncelleyin

İPhone’unuzda iOS için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Ayarlar >> Genel >> Yazılım Güncelleme’ye gidin. Yeni bir iOS güncellemesi varsa, indirmeniz önerilir. Bu işlem, iPhone mikrofonunun çalışmadığı sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Güncellemeyi almak için, Yazılım Güncelleme penceresinde “Yükle” düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Tüm ayarları sıfırlayın

Yukarıdaki tüm çözümleri yaptıysanız ve mikrofon iPhone’da çalışmazsa, tüm ayarları sıfırlamayı deneyin. Bu yöntem, iPhone mikrofon ayarları da dahil olmak üzere iPhone’unuzun tüm ayarlarını sıfırlar. Adımlar çok kolay. Ayarlar >> Genel >> aşağı gidin ve Sıfırla’yı seçin. Ardından, Tüm Ayarları Sıfırla’yı seçin. İşleme devam etmeden önce şifrenizi girmeniz gerekebilir. Ardından bir açılır pencerede Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.

iphone’u temizle

Tüm Ayarları Sıfırla iPhone mikrofonunuzun çalışmaması sorununu çözmediyse, iPhone’unuzu silmeyi deneyin. Bu teknik yalnızca tüm iPhone ayarlarını değil, aynı zamanda içindeki uygulamaları ve içerikleri de sıfırlar. Bu yüzden işleme başlamadan önce verilerinizi yedeklemeniz önerilir. İPhone’u silmek için Ayarlar >> Genel >> Sıfırla >> Tüm İçeriği ve Ayarları Sıfırla >> bir şifre girin >> açılır pencerede iPhone’u Sil öğesine dokunun.

İPhone’u geri yükle

İTunes’u kullanarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yükleyebilirsiniz. Bu yöntemi yapmak için bir bilgisayara ve ayrıca iyi bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacak. İşte adımlar:

 • İTunes’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • İPhone’u Mac / PC’ye bağlayın.
 • İTunes’u başlatın.
 • Özet panelinde iPhone’u Geri Yükle’ye basın.
 • İşleminizi onaylamak için Geri Yükle’yi tıklayın.
 • İşlemin tamamlanmasına izin verin.

Bu sorunlar / çözümler iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta bulunur ve etkilidir.

Yukarıda listelediğimiz tüm çözümleri denemiş olsanız bile iPhone mikrofonu çalışmıyorsa  Apple ile iletişime geçin  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPhone Mikrofon Çalışmıyor için yorumda bulun

  iPhone Mikrofon Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone Mikrofon Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.