İnternet Günlük Hayatımızda Ne Kadar Yer Kaplıyor

2 dk okuma süresi

İnternet

İnternet, dijital ortamdaki bilgilere ulaşmak, sosyal medya hesaplarını kullanmak ve yönetmek, iş yapmak, oyun oynamak, haberleri takip etmek ve bunun dışındaki birçok amaç için kullanılmakta olan bir veri bağlantısıdır.

 

İnternet günümüzde hemen hemen her şeye yön veren ve olmadığında eksikliği çokça hissedilen bir olgudur. İster evde ister iş yerine olsun çalışmak için her şey bilgisayar sistemleri üzerinden internet bağlantısı aracılığıyla halledilmektedir. Hatta evden alışveriş yapmak, banka hesabını yönetmek gibi işlemler için de internete sıkça başvurulmaktadır. Bunun dışında internet araştırma yapmak merak edilen konular hakkında bilgi edinmek için de çok fazla kullanılan bir ortamdır.

 

 İnternet Günlük Hayatımızda Ne Kadar Yer Kaplıyor?

 

Gözümüzü açtığımız andan gece yatana kadar çoğu zamanımız internette geçmektedir. Sabah uyanınca çoğu kişi ilk iş olarak telefonuna bildirim gelip gelmediğini kontrol eder. Hatta mesaj teknolojisinin bile internet üzerine kurulduğu günümüzde mesajlarını kontrol eden günaydın mesajlarına cevap atan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

 

Gün içinde mesajlaşmak, sosyal medyada ne olup bittiğine bakmak, işle ilgili e postaları kontrol etmek gibi bir sürü işlem için hatta dışarıdayken bir restoranda ya da herhangi bir mekânda nerede olduğumuzu bildirmek amacıyla  internet kullanılmaktadır. Bunun dışında iş yerinde çalışırken sistemlerin aktif olabilmesi için internet olmazsa olmaz bir hal almaktadır.

 

 İnternet Bağımlısı mı oluyoruz?

 

İstemesek de farkında olmasak da internet her geçen gün bizi çepeçevre sarmaktadır. Bu sarmalın içinde bu teknolojik akıma kapılmamak pek mümkün olmuyor. Sosyal medya kullanmasak bile yaptığımız işler, en basitinden kullandığımız banka hesapları eninde sonunda internete bağlanmaktadır. Örneğin bir banka hesabı açmak için e posta adresiniz sorulmaktadır. Yoksa da açmanız söylenmektedir.

 

Bu gelişmeler ışığında bir de gayet cazip imkânlar sunması internetin her geçen gün hayatımızın daha da vazgeçilmez parçası olmasına yol açmaktadır. Bir öğrenci açıklanan sınav notlarına bakmak için mutlaka internet ortamına ihtiyaç duymaktadır. İlkokul ve lise için olmasa da üniversite öğrencileri notlarını internet sayfasından kendi öğrenci numaraları ve belirledikleri şifreleriyle girip öğrenmektedir.

 

Ayrıca devletle ilgili işlemlerin çoğu da artık internet üzerinden yapılmaktadır. Bu kadar çok alanın internet üzerinden işlemesi bizi de internete bağımlı hale getirmektedir. İnternet kullanmak tabi ki günlük hayatımızda birçok işimizi kolaylaştırmaktadır ancak mecburiyetlerin yanı sıra internet kullanımını günlük hayatı ihmal edecek kadar abartmamak da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x