İnternet Bağlantılarımı Komşumla Paylaşmak Güvenli mi? 

5 dk okuma süresi

İnternet Bağlantılarımı Komşumla Paylaşmak Güvenli mi? Komşunuza geçici internet erişimi vermek doğal  bir şey gibi görünüyor. Bunu yapmadan önce, internetinizi paylaşma risklerini anlayalım.

Benimkinden farklı bir internet sağlayıcısı olan bir komşu komşum var. İnterneti düştüğünde, internete bağlanabilmesi için modem şifresini soruyor. Komşuma şifreyi vermek gibi bir problemim yok, ama merak ediyorum, evindeki herhangi biri bilgisayarıma artık modem üzerinden erişebilir mi?

Sorunuza verilen kısa cevap evet.

Her şey güven konusunda

İnternet bağlantınızı paylaşmanın tam olarak ne anlama geldiğini anlayarak başlamamız gerekiyor.

Bir yönlendirici kullanmanın nedenlerinden biri, internet gibi güvenilmeyen bir ağ ile tüm bilgisayarlarınızı bağladığınız yerel ağ gibi güvenilir veya güvenli bir ağ arasında bir güvenlik duvarı sağlamasıdır.

Yönlendiricinin “güvenilir” tarafında yerel ağınıza bağlı tüm bilgisayarlara dolaylı olarak güvenebilirsiniz. Onları güvende tutmak için hangi adımları attığınızı biliyorsunuz ve bu bilgisayarların kullanıcılarının uzmanlık ve bilgi seviyelerini anlıyorsunuz.

  •  Bu bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verilen makul bir güvenlik seviyesidir.

Yönlendiricinin güvenilen tarafındaki tüm bilgisayarlara güvenebilmenin en önemli yan etkisi, bu bilgisayarları birbirlerinden korumak için çok fazla adım atmanıza gerek olmamasıdır. En büyük örnek, muhtemelen her bilgisayarda etkinleştirilmiş bir güvenlik duvarına sahip olmamanız olabilir. Yönlendiricinin tüm güvenli olmayan internetten korunmasını sağlayan güvenlik duvarı yeterlidir.

İnterneti paylaşıyorum

Komşunuza bir şifre vererek, varolan Wi-Fi  parolanızı verdiğiniz ve kablosuz bağlantı kullanarak bağlandığınızı kastediyorum. (Alternatif, evine bir kablo döşemek olurdu ve eminim ki bunu yapmıyorsun.)

Bu, bilgisayarının yönlendiricinizin güvenilen tarafına bağlandığı anlamına gelir.

Bu, güven dinamiğini önemli ölçüde değiştirir.

Dediğin gibi, komşunuza veya evindeki diğer insanlara ne kadar güvenebileceğinizi gerçekten bilmiyorsunuz.

Başka bir deyişle, yönlendiricinizin önceden güvenilen tarafına güvenilir olmayan bir bağlantıya izin verdiniz.

Ne yanlış gidebilir ki?

Bunun sizin için sorunlara yol açabileceği çeşitli yollar var.

  • Bilgisayarlarınızı kötü amaçlı yazılımlara bulaştırabilir.

Komşularınızın bilgisayar güvenliği gibi şeyler hakkında ne kadar bilgili olduğunu bilmiyorsunuz. Bildiğiniz her şey için, makineleri hiçbir zaman güncellenmemiştir, hiçbir zaman kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı kullanmamış ve kötü amaçlı yazılımlara karşı virüs bulaşmış durumdadır. Bilgisayarlarınız, bu bakımsız çalışan bilgisayarlardan gelen tehditlere karşı potansiyel olarak savunmasızdır.

  • Bilgisayarınıza erişmek için kullanılabilir.

Komşunuzun bilgisayarlarınıza doğrudan erişmesi mümkün Uzak masaüstünüz etkinse, makinenize giriş yapabilirler.

  • Verilerinize bakmak için kullanılabilir.

Daha olası bir senaryo, komşunuzun Windows ağını kullanarak makinelerinizdeki dosyalara erişebilmesidir. Bilgisayarınızın verilerinin tam olarak ne kadarının görünür olduğu, ağınızı nasıl kurduğunuza bağlı olarak değişir. En kötü durumda, komşunuzun tüm bilgisayarlarınızdaki tüm dosyalara erişebileceği düşünülebilir. Daha yaygın bir tehdit, komşunuzun “bazı” dosyalara erişebilmesidir – “bazı” belirli ağ yapılandırmanıza bağlıdır.

  • Başını belaya sokabilir.

Komşunuz telif hakkıyla korunan veya yasa dışı materyalleri indirmeye veya çevrimiçi yasadışı başka bir etkinlik gerçekleştirmeye başlayacak olsaydı, bu da muhtemelen sizin sorumlu olabileceğiniz internet bağlantınıza kadar izlenebilirdi. (: Ben bir avukat değilim, ama çoğu durumda sizin sorumlu olduğunuzu anlıyorum. Emin değilseniz uygun bir danışman bulun.)

  • Seni yavaşlatabilir.

Komşularınızın internet erişimine izin vermesi, kendi yeteneklerinizi etkileyebilir. Düzenli olarak çok sayıda video akışı yapıyorlarsa veya ağır bir şekilde kullanıyorlarsa, kendi internet hızınızın önemli ölçüde yavaşladığını görebilirsiniz. Belirli sitelerden engellenir veya yasaklanırsa, bu bloklar sizin için de geçerli olabilir.

Ne yapalım?

Gördüğüm gibi dört seçeneğin var.

Politik olarak düşüş

Söylemeye gerek yok, en kolay ve en güvenli cevap politik olarak reddetmektir. Belki de korku hikâyelerini duyduğunuzu ve kendinizi veya komşunuzu herhangi bir problem veya yanlış anlama yaşama riskine sokmak istemediğinizi açıklayabilirsiniz.

Misafir erişimi

“Misafir erişimi” olarak adlandırılan bir şeyi destekleyen bir yönlendiriciniz varsa, otomatik olarak aradığımız ağ yalıtımının bir kısmını yapar. Komşularınızın o “misafir” ağına erişmesini sağlayın.

Bunun hiçbir şekilde sorumluluk veya bant genişliği sorunlarını çözmediğini anlamak önemlidir. Bunlar hala var. Ancak bilgisayarlarınızı komşularınızın bilgisayarlarından korumak için güvenli bir yol olabilir.

İkinci bir yönlendirici

Konuk erişimini destekleyen bir yönlendiriciniz yoksa başka bir güvenli çözüm ikinci bir yönlendiriciye yatırım yapmaktır.

İnternet 1 numaralı yönlendiriciye bağlanacak ve komşunuz # 1 yönlendiricisine bağlanacaktı.

Yönlendirici # 2, # 1 yönlendiricisinin LAN tarafına bağlanır ve tüm bilgisayarlarınız # 2 yönlendiricisine bağlanır. Router # 2, tüm bilgisayarlarınızın güvenilir bir yerel ağda kaldığı güvenilir olmayan / güvenilen sınırlamayı korur ve güvendiğiniz her şey (hem komşunuz hem de internet de dahil olmak üzere) bu yönlendiricinin diğer tarafındadır.

Bu, doğru bir şekilde kurmak için biraz iş olabilir ve bir misafir ağı gibi, sorumluluk veya bant genişliği sorunlarını ele almaz. Dürüst olmak gerekirse, yine de başka bir yönlendirici elde edecekseniz, misafir ağ yeteneklerini içeren bir sisteme girerim ve sadece mevcut olanı değiştiririm.

Doğrudan erişim

Komşunuzun, şu ana kadar tartışılan tekniklerden hiçbiriyle bağlantınız üzerinden internete erişmesine izin vermek istiyorsanız, en azından riskinizi azaltmalısınız. Kötü amaçlı yazılım veya veri gizliliği tehditlerinden sizi korumak için LAN’ınıza bağlı tüm bilgisayarlarda güvenlik duvarının etkinleştirildiğini doğrularım.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x