HDMI ARC nedir? Ne işe Yarar

HDMI ARC nedir? Ne işe Yarar HDMI, dünya çapında tüketici ses ve video cihazlarını bağlamak için en çok tercih edilen yöntemdir. Sıradan bir kablo gibi görünebilir, ancak ses, video, Ethernet ve ek dijital sinyallerden her şeyi aynı anda taşımak için tasarlanan türünün birkaç evrensel arayüzünden biridir.

HDMI eARC, HDMI standardında önceden bulunan ARC (Ses Dönüş Kanalı) protokolünün geliştirilmiş sürümüdür. Bununla birlikte, HDMI standardında uygulanan bu şık özellik, ek kablo ihtiyacını ortadan kaldırarak ev sineması kurulumlarını daha da basitleştirmede etkilidir. EARC’yi ARC’den neyin ayırdığını anlamak için HDMI’nın önemini ve ARC’nin ev sineması ekosisteminde hangi rolü oynadığını bilmek çok önemlidir .

HDMI: Eğlence Odanızın Yaygınlaştırılması

Ev eğlencesi alanındaki dijital çağın başlangıcı, farklı markaların her biri kendi kabloları, ara bağlantıları ve cihazlar arasındaki dijital iletişim standartlarına sahip kendi özel formatlarını tanıttığını gördü. Ortalama bir ev sineması kurulumundaki bir AV alıcının arka G / Ç panelinin, bakımının yetersiz tutulduğu bir veri merkezi kadar kablo spagettiği olması uzun sürmedi. Büyük ev sineması oyuncuları kısa süre sonra parçalanmış bağlantı standartlarının yarattığı kablo spagetti canavarı öldürmeden ürünlerinin tüketicilere çekilmesinin imkansız olacağını anladılar.

Cevapları HDMI adı verilen başka bir özel bağlantı standardıydı. HDMI özelliği, güçlerini birleştiren ve ev sineması ekosistemini gerçekten deşifre edip basitleştirebilen tek bir kablo oluşturmak için 83 elektronik paydaştan oluşan bir forum içeren yedi kurucu şirketin meyvesidir.

Bu yeni arayüz, hem yukarı hem de aşağı akışta yüksek çözünürlüklü video, sıkıştırılmamış çok kanallı ses, Ethernet ve ek dijital veriler (korsanlıkla mücadele önlemleriyle ilgili dijital el sıkışma verileri dahil) taşımak için yeterli bant genişliğine sahiptir. HDMI, öncelikle farklı sinema bağlantılarına olan ihtiyacı ortadan kaldırırken, ev sineması kurulumunuzdaki hemen hemen her ekipmanla arayüz oluşturan tek bir kablo görevi görür.

HDMI ARC nedir?

HDMI, 2004 yılında tüketicilerin evlerinde görünmesine rağmen, Ses Dönüş Kanalı (ARC) protokolü, HDMI spesifikasyonunun 1.4 sürümü ile 2009 yılına kadar kullanılmadı. TV’ye bağlı bir HDMI kablosu genellikle video oyun konsolu, Blu-ray oynatıcı, AV alıcısı veya alıcı kutusu gibi bir kaynaktan video ve ses sinyalleri alır. ARC protokolü, TV’nin ses verilerini HDMI kablosu üzerinden kaynak cihaza “yukarı akış” olarak göndermesini sağlar.

Hdmi Earc 04a Nedir

HDMI ARC’ye bile ihtiyacım var mı?

Düz ekran TV’niz varsa, muhtemelen satış sonrası hoparlör sistemine yatırım yaptınız. Hoparlör sistemi, basit bir ses çubuğundan, büyük bir 5.1 kanal surround ses kurulumuna bağlanan ayrıntılı bir AV alıcısına kadar değişebilir. Çoğu tüketici, ses sinyallerini TV’den bu hoparlör sistemlerine taşımak için ayrı bir optik veya koaksiyel kablo kullanır. Harici hoparlör sisteminin TV’ye bağlı set üstü kutudan veya Netflix, Amazon Prime Video ve Hulu gibi yerleşik video akışı uygulamalarından ses akışını çalmasını istiyorlarsa bu özellikle doğrudur.

HDMI ARC, dijital ses sinyalini TV’den AV alıcısına (veya ses çubuğuna) taşımak için gereken ekstra optik veya koaksiyel kabloları çıkarır. Video sinyalini AV alıcısından TV’nize taşıyan aynı HDMI kablosu artık TV’ye bağlı cihazlardan (ve yerleşik akış uygulamalarından) harici hoparlör kurulumunuza ses sinyali göndermek için kullanılabilir. Harici hoparlör kurulumuna sahip olan herkes HDMI ARC’den yararlanır, çünkü TV’den ses sinyallerini iletmek için en uygun ve dağınık araç değildir.

Hdmi Earc 04b Nedir

ARC’yi Hızlandırın

HDMI standardı, otomatik dudak senkronizasyonu düzeltme özelliğine sahip olmasına rağmen, HDMI ARC’nin piyasaya sürülmesinden üç yıl önce, uygulaması isteğe bağlı olarak bırakılmıştır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birbirine bağlı cihazlar otomatik dudak senkronizasyonu düzeltmesi uygulamadıysa, bağlı cihazlar arasındaki işlem gecikmeleri dudak senkronizasyonu sorunlarına neden oldu. Bu, eARC sertifikasını almak için tüm cihazların bu özelliği uygulamasını zorunlu kılan HDMI eARC ile değişti. Bu nedenle, film izlemek eARC ile bir hit-miss-miss olayı olmayacak.

HDMI eARC, en son HDMI 2.1 spesifikasyonunda da uygulanır. Bu, yeni standardın yüksek bant genişliği kapasitesinden de faydalandığı anlamına gelir. Eski HMDI ARC protokolü, sıkıştırılmış 5.1 kanal ses sinyali taşımak için yeterli bant genişliğine sahipti. Bununla birlikte, DTS-HD Master Audio ve Dolby TrueHD gibi modern sıkıştırılmamış çok kanallı ses formatları, Dolby Atmos ve DTS: X gibi daha karmaşık nesne tabanlı formatlara ek olarak, mevcut sınırlı bant genişliği kapasitesi üzerinden iletilemez ARC protokolü.

Hdmi Earc 05 Nedir

HDMI eARC’nin 38Mbps’de 24 bit / 192HKz’lik etkileyici (ve aşırı kullanım) çözünürlüğe sahip sıkıştırılmamış ses verileri sunmasını sağlamak için HDMI 2.1 spesifikasyonunun büyük 48Gbps bant genişliğinden yararlanılır. Bunun da ötesinde, kanal kapağını 32 ayrı ses kanalına kadar uzatır. Yeni eARC protokolü, yalnızca akışlı video uygulamaları tarafından desteklenen sıkıştırılmamış dijital ses formatlarını değil, aynı zamanda 4K Blu-ray disklerde ve yeni nesil video oyun konsollarında bulunan en bant genişliği ağır formatları da ele alacaktır.

Daha az bilinen bir HDMI özelliği, HDMI kablolarıyla bağlanan farklı cihazların dijital bir el sıkışma elde etmesini sağlayan Tüketici Elektroniği Kontrolüdür (CEC). Bu da bu cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar ve kullanıcıların tek bir uzaktan kumanda ile birden fazla cihazın temel işlevlerini kontrol etmesine izin vermek gibi harika özelliklere olanak tanır. Bu özellik, farklı üreticilerin kendi uygulamalarını kullanmaları nedeniyle ortaya çıkan parçalanma nedeniyle bir hit-miss-miss olayıydı. HDMI eARC ile bu dijital el sıkışma daha sağlam ve kesintisiz olmayı vaat ediyor.

Hdmi Earc 02 Nedir

HDMI eARC’yi kullanmak için neye ihtiyacım var?

En azından, eARC protokolünü de içeren yeni HDMI 2.1 standardını destekleyen iki cihaza ihtiyacınız olacak. Çoğu ortalama tüketici için, bu yeni HDMI 2.1 teknik özelliğini destekleyen bir TV ve AV alıcısı (veya ses çubuğu) içerecektir. Ayrıca, özellikle yeni HDMI 2.1 spesifikasyonunda desteklenen en yüksek çözünürlüklü video modlarını kullanmayı düşünüyorsanız, yeni eARC protokolünün tüm özelliklerini desteklemek için Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablolarına da ihtiyacınız olacaktır. Ancak, Ethernet özellikli mevcut Yüksek Hızlı HDMI kabloları da tüm eARC özelliklerini destekleyecektir.

Yeni TV’m (eARC destekli) eski ARC özellikli ses çubuğumla çalışır mı?

HDMI forumunun resmi cevabı maalesef büyük bir ihtimal . HDMI 2.1 teknik özellikleri, eARC sertifikası vermeden önce HDMI ARC protokolüyle geriye dönük uyumluluk sağlamak için üreticilere herhangi bir kısıtlama getirmez. Teknik olarak, eARC, ARC ile geriye doğru uyumlu olarak tanımlanmamıştır.

Hdmi Earc 03 Nedir

HDMI 2.1 ile Geleceğe Hazır

Bununla birlikte, şu anda yalnızca bir avuç yeni cihaz eARC desteğine sahip olduğundan, üreticilerin yeni eARC cihazlarını en azından mevcut ARC donanımıyla konuşabilmesini sağlamak mantıklıdır. Her durumda, eARC özellikli TV’niz ses sinyallerini ARC uyumlu ses çubuğunuza iletir. Ancak kesinlikle eski ARC donanımından sadece eARC yüksek çözünürlüklü ses sinyallerini iletmeyi beklemeyin.

HDMI 2.1 standardı yeni onaylandığından, TV’leri, ses çubuklarını ve onu destekleyen AV alıcıları yavaş yavaş tanıtılmaktadır. Yaklaşan PS5 ve Xbox Series X video oyun konsollarının da çıkış çözünürlük yetenekleri göz önüne alındığında HDMI 2.1 özelliğiyle birlikte gönderilmesi bekleniyor. Yeni TV ve ses / video donanımı pazarındaysanız, geleceğe hazır olmak için HDMI 2.1 özellikli cihazlar satın aldığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. HDMI ARC nedir? Ne işe Yarar için yorumda bulun

    HDMI ARC nedir? Ne işe Yarar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak HDMI ARC nedir? Ne işe Yarar için ilk yorumu yapabilirsin.