LTE vs 4G arasında Bir Fark Var mı?

LTE vs 4G arasında Bir Fark Var mı? Hücresel dünya her yıl yeni teknolojinin neredeyse her yıl vaat edilmesiyle ilerlemektedir. Hiç şüphe yok ki ortalama bir cep telefonu kullanıcısı için, bu kafa karıştırıcı ve genellikle sinir bozucu olabilir. Telekom şirketleri en hızlı, en iyi, en güçlü ağları vaat ediyor, ancak dağıtım yapıp yapmadıklarını gerçekten kim bilebilir?

En azından bazılarını anlamak için, bu iddiaları güçlendiren temel teknolojiyi anlamanız gerekir. 4G ve LTE gerçek dünyada ne anlama geliyor? Gelin, hangi farklılıkların olduğunu ve tüketicilere nasıl fayda sağladıklarını belirleyelim.

4G Nedir?

Teknolojisiz bir yaşam sürmediğiniz sürece, en son akıllı telefon satın alımınızın 4G teknolojisini içermesi iyi bir şans. 3G ve 2G gibi önceki nesil teknolojinin temellerini temel alan 4G, daha hızlı ve daha güvenilirdir. Burada atılabilecek birçok teknik terim var, ancak en önemli fikir gerçekten 4G ile yapabileceğiniz şey. Netflix veya Spotify’ı yayınladığınızda, videoları izleyin veya web’e yakın geniş bant hızlarında göz atın, hepsi 4G teknolojisi sayesinde. Sonuçta, “4G” dördüncü nesil mobil veri teknolojisini temsil eder.

4te Nesillere Karşı Lte

Dahili Telekomünikasyon Birliği veya ITU-R tarafından 2008 yılında kurulan 4G’ye hazır olduğunu iddia etmek için belirli standartların karşılanması gerekir. 4G olarak etiketlenebilmesi için, veri bağlantısının saniyede 100 megabitte zirve yapabilmesi gerekir. Veri erişim noktaları ve diğer sabit cihazlar, hak kazanmak için saniyede en az bir gigabite vurabilmelidir.

Şimdi, işte hıçkırık. Dünyadaki pek çok telekom şirketi 2010 yılı civarında HSPA + ve WiMAX teknolojisini tanıttı. Ne yazık ki, bu “birinci nesil” 4G teknolojileri gerekli özelliklere tam olarak uymadı. Bununla birlikte, iyi pazarlama neredeyse her zaman kazanır, bu yüzden ITU-R tarafından uzun süren müzakerelerden sonra “4G” unvanlarını talep etmelerine izin verildi.

4G LTE Nedir?

Şimdi 4G’nin ne olduğuna baktığımıza göre, bu etiket ile 4G LTE arasında ayrım yapmak önemlidir. 4G LTE ayrıca, gerçek 4G olarak etiketlenecek teknik çubukla tanışmaya da çalışıyor. “Uzun Vadeli Evrim” olarak bilinen bu teknoloji, güçlü pazarlama kampanyaları sayesinde müşterilerinin beğenisini de kazandı. Bu pazarlama teknikleri, dünyadaki telekom sağlayıcılarına, yeni nesillere gerçekten işaret etmeden yeni nesil bağlantı talep etme fırsatı verdi.

Lte Versus 4g Lte Logosu

Tüm niyet ve amaçlar için, LTE daha çok 4G öncesi gibidir. Ancak, LTE-A veya LTE-Advanced, gerçek bir 4G adayıdır. 3GPP (3. Nesil Ortaklık Projesi) tarafından değerlendirildiği üzere, LTE-A aslında 4G olarak etiketlenecek kriterleri karşılamaktadır. Mükemmel bir telekom dünyasında, burada 1000 Mbps’ye kadar indirme hızlarını ve 500 Mbps’ye kadar yükleme hızlarını görürsünüz. Bu hızları “normal” LTE ile karşılaştırın ve 100 Mbps indirme ve 50 Mbps yükleme ile bu sayılar çok daha küçük. Bu rakamlar neden 4G olarak nitelendirilenler üzerinde böyle bir tartışma olduğunu anlamayı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

LTE arasında 4G Fark nedir?

Tamam, şimdi her teknolojiyi parçaladığımıza göre, fark nedir? Bu cevap o kadar siyah ve beyaz değil. “Doğru” cevap LTE’nin 84 Mbps indirme ve 22 Mbps yükleme hızına sahip HSPA + gibi sade 4G teknolojisinden daha hızlı ve daha güvenilir olduğu yönündedir. Hiç çıkmamış bir teknoloji olan WiMAX, 128 Mbps’lik teorik indirme hızları ve 56 Mbps’lik yükleme hızları sunarak rekabet ediyor. Henüz bir anlam ifade ediyor mu?

Bugün akıllı telefonunuza bakarsanız, üzerinde “LTE” yazması için iyi bir şans var. Pazarlamanın parlaklığı sayesinde, bu teknoloji sınıfının en iyisi kablosuz ağlarla ilişkilidir. Müşteriler en yüksek hızları ve en güvenilir kapsamı aldıklarına inanmaktadır. Birçok durumda bu doğru ve 4G ve LTE argümanını zorlaştıran şeyin bir parçası.

Aslında, LTE gecikmede bir azalma sunar. Bu, cep telefonunuzun komutları verirken daha hızlı tepki vereceği anlamına gelir. LTE’nin gecikme süresi yaklaşık 10 milisaniyedir, 5 milisaniyede 4G’den iki kat daha yüksektir. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak pratik kullanımda, çevrimiçi oyunlar oynarken veya canlı video izlerken çok büyük bir fark yaratır. Daha az gecikme süresi, daha kaliteli sesli ve görüntülü aramalara da yardımcı olur.

Genel Olarak

Bu günlerde 4G LTE etrafındaki konuşma inanılmaz derecede karışık. On yıldan fazla bir süredir mevcuttur ve gelişmiş ülkelerdeki çoğu operatörün hızlı hız sağlayan güvenilir ağları vardır. Pazarlama sonunda kazanmış olsa da, hem 4G hem de LTE teknolojisi teknolojide büyük artışlara neden oldu. Bu nedenle ikisinin de varlığına sevindik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. LTE vs 4G arasında Bir Fark Var mı? için yorumda bulun

    LTE vs 4G arasında Bir Fark Var mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak LTE vs 4G arasında Bir Fark Var mı? için ilk yorumu yapabilirsin.