Google AdSense Reklam Yerleşimi 

3 dk okuma süresi

Google AdSense Reklam Yerleşimi AdSense reklamlarının yerleştirilmesi, Siteniz, durumuna göre değişir. Ayrıca, sol kenar çubuğu, sağ kenar çubuğu veya tam genişlikte sayfa gibi site yerleşimi, bu sayfalarda gösterilecek uygun reklam boyutlarına karar verir. Google tarafından önerilen reklam boyutlarının yanı sıra , AdSense’in gelirini artırmak için sitenizin her bir sayfasına uygun yerlerde reklam yerleştirmek de önemlidir.

teknoloji web sitelerinin okuyucusunun reklamdan çok iyi haberdar olması ve genellikle reklamı görmezden gelmeleri, diğer yandan da buluşma, astroloji web siteleri gibi teknoloji olmayan web sitelerinin daha fazla para kazanması maalesefi bir gerçektir. okurun farkında olmadan Google reklamlarına tıklaması en büyük nedendir.

Diğer bir gerçek ise, teknoloji web sitelerinden okurların makaleyi okuduğu ve makaleyi takdir etmek için reklamı tıkladıklarında faydalı bulduklarıdır. Reklam verirken aşağıdaki noktaları düşünürsünüz

 • Okurlarınız neden burada?
 • İçerik daha önemli veya reklam mı?
 • Reklamlarınızı okuyucunuzu engellemeden ve reklamınızı düşürmeden nerede saklayabilirsiniz.

Site Özgünlüğü

Daha iyi yazı yazabileceğimi ve daha fazla organik trafik ve Daha iyi trafik = Daha İyi Gelir elde edebileceğimi düşünebilirsiniz. Ancak, reklamları doğru yere yerleştirmenin ve aynı zamanda daha iyi kalitede yayın yapmaya odaklanmanın diğer yolunu düşünün.

Sitenin Türü ve Düzeni

Bir forum, blog veya içerik sitesi olsun, her sitenin kendi düzeni vardır ve teorik olarak reklam yerleşimi, tüm vakaları pratikte tam olarak karşılamayabilir. Bununla birlikte, sitelerin çoğu sağ kenar çubuğu, sol kenar çubuğu veya tam genişlik sayfası gibi küçük değişiklikler ile başlık, kenar çubuğu, ana içerik alanı ve altbilgiye sahip standart bir düzen içine düşmektedir.

Genel olarak, Google, yerleşime dayalı bir ana sayfa ve makale sayfası için reklam yerleştirmeyi önerir.

Reklam Yerleşimi Örneği 1

 • Başlık biriminde veya içeriğin hemen üstünde bir birim 728 x 90 leaderboard reklam yerleştirin.
 • İkincisini, kenar çubuğundaki 300 x 600 büyük gökdelen ile ortalama posta uzunluğunuza göre uygun bir yere yerleştirin.
 • Gönderi uzunluğuna bağlı olarak üçüncü birimini 728 x 90 içeriğine veya içeriğin altına yerleştirin.

Reklam Yerleşimi Örneği 1

 • Başlık biriminde veya içeriğin hemen üstünde bir birim 728 x 90 leaderboard reklam yerleştirin.
 • İkincisini, kenar çubuğundaki 300 x 600 büyük gökdelen ile ortalama posta uzunluğuna göre uygun bir yere yerleştirin.
 • Gönderi uzunluğuna bağlı olarak üçüncü birimini 728 x 90 içeriğine veya içeriğin altına yerleştirin.

Reklam Yerleşimi Örneği 2

 • Makalenin başındaki içeriğin yanında bir 336 x 280 büyük dikdörtgen reklam yerleştirin.
 • Kenar çubuğuna 300 x 250 orta boy dikdörtgen yerleştirin.
 • İçeriğin altında 336 x 280 büyük dikdörtgen veya 728 x 90 leaderboard yerleştirin
Web siteniz Artık 3 içerikli reklam sınırına ulaşıldı ve 3 tane daha bağlantı birimi reklamı ve 2 arama kutusu kaldı. Hem bağlantı birimini hem de arama kutusunu kullanmayla ilgili önemli nokta, hem kapsamı azaltır, hem de kullanıcı yalnızca sonuç sayfasında reklamları tıkladığında ve yalnızca bağlantı biriminde arama yapmak veya tıklamak için değil, ödeme yapacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, bağlantı birimlerini yalnızca 3 içerikli reklamı kullandıktan sonra sayfada çok fazla alanınız olduğunda kullanmakta ısrar ediyoruz.

Reklam Yerleşimi için Diğer Faktörler

 • “Metin ve görüntülü reklamlar” ı “Reklam türü” olarak seçtiğinizden emin olun, böylece sitenizde her iki reklam türü de görüntülenebilir ve böylece daha yüksek gelir olasılığını artırabilirsiniz.
 • Önerilen reklamlarda kullanım oranını gösteren gelir optimizasyonu için AdSense reklam birimlerine göz atın . Derecelendirmeyi geliştirmek için reklam biçimlerini değiştirebilirsiniz.
 • AdSense hesabındaki deneme özelliğini farklı reklam stilleriyle (örneğin sınırsız ve sınırsız) deneyin ve bir süre sonra iyi getiriyi getiren seçeneği seçin.
 • WordPress siteniz varsa, WordPress için resmi Google AdSense eklentisini kullanarak reklam yerleşimlerini optimize etmek daha kolaydır.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x