Firefox ‘SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’ Hatası

Firefox ‘SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’ Hatası SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE Firefox kullanıcıları CSS unsurları içeren erişim belirli dosyalara çalıştığınızda hata kodu görünür. Anlaşıldığı gibi, sorun güvenli web sitelerinde (HTTPS) sık görülür.

Yapı 47’den daha eski bir Firefox sorunu kullanıyorsanız, sorunun nedeni büyük olasılıkla belirli CSS öğelerini etkileyen bir Mozilla Firefox hatasıdır. Bu durumda, tarayıcınızı en son sürüme güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Firefox’un en son sürümünü zaten kullanıyorsanız, tarih ve saatinizin eski olup olmadığını araştırmalısınız. Ve bunları doğru değere güncellerseniz ancak değişiklik yeniden başlatmalar arasında sürmezse, CMOS pilinizi sağlıklı bir eşdeğeri ile değiştirmelisiniz.

Ancak meşru OCSP endişeleri olan bir web sitesini ziyaret etmeye çalışıyorsanız, SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE  hatasıyla karşılaşmadan siteye erişmenin tek yolu OCSP doğrulamalarını devre dışı bırakmaktır.

Yöntem 1: Firefox’u en son sürüme güncelleyin

Anlaşıldığı gibi, sorun Firefox sürüm v47 veya daha altında çok daha yaygın. Sonuç olarak, soruna belirli CSS öğelerinin oluşturulmasını etkileyen bir Mozilla Firefox hatası neden olabilir. Neyse ki, Mozilla zaten 51 sürümüyle yayımlanan bir düzeltme ile ilgili sorunu ele aldı.

Bu senaryo uygulanabilirse ve eski bir Firefox sürümü kullanıyorsanız, Firefox’u en son sürüme güncellemek için hızlı bir kılavuz:

 1. Firefox’u açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan işlem düğmesini tıklayın.
 2. Ardından, yeni görünen içerik menüsünden Yardım sekmesini tıklayın ve ardından alt menüden Firefox Hakkında’yı seçin. Firefox’u en son sürüme güncelleme
 3. Bir sonraki pencerenin içinde, tarama yapılana kadar bekleyin. Yeni bir güncelleme varsa, güncelleme işlemini başlatmak üzere Firefox’u güncellemek için Yeniden Başlat’a tıklayın.Firefox güncelleniyor
 4. Güncelleme yüklendikten sonra tarayıcınız otomatik olarak yeniden başlamalı ve size sorunun çözülüp çözülmediğini test etme ve görme şansı verecektir.

Aynı SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE  hata kodunun hala oluşması durumunda, aşağıdaki bir sonraki olası düzeltmeye geçin.

Yöntem 2: Doğru tarih ve saati ayarlayın

Anlaşıldığı üzere , SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE hata kodu , genellikle makinenin gelecekte bir tarihe ayarlanması nedeniyle geçerli olmayan bir OSCSP yanıtı ile ilişkilendirilir.

Sırasıyla, bilgisayar saatinin veya saatinin doğru ayarlanmamış olması nedeniyle sorunun ortaya çıkması ihtimali vardır.

Tarih ve saat ayarlarının gelecekteki bir tarihe ayarlanmış olması ve SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’dan  sorumlu olması durumunda, tarih ve saat ayarlarını doğru değerlerle değiştirerek sorunu çözebilmeniz gerekir. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında hızlı bir kılavuz:

Not: Aşağıdaki adımlar evrenseldir ve Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10’daki tarih ve saat değerlerini değiştirmenize izin vermelidir.

 1. Windows tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Ardından, ‘timedate.cpl’ yazın ve Tarih ve Saat penceresini açmak için Enter tuşuna basın .Tarih ve saat penceresini açma
 2. Tarih ve Saat penceresine girmeyi başardıktan sonra Tarih ve Saat penceresine gidin ve Tarih ve saati değiştir’e tıklayın. Doğru tarih ve saati ayarlama
 3. Eğer giden yolu yaptıktan sonra Tarih ve Saat Ayarları menüsünde, sen yaşadığı saat dilimine göre uygun değerleri seçmek için (tarih ve saat altında) takvim kullanmak.Saati ve tarihi değiştirme
 4. Ayarlar değiştirildikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için  SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE  hatasına neden olan eylemi tekrarlayın.

Aynı hatanın hala meydana gelmesi ve tarih ve saatin önceki değerlere döndüğünü fark ederseniz, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Not: Tarih ve saat değerinin yeniden başlatmalar arasında kaydedilmiş olmasına rağmen, hala SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE  hatasıyla karşılaşıyorsunuz, Yöntem 3’ü atlayın ve doğrudan Yöntem 4’e geçin.

Yöntem 3: CMOS pilini değiştirme

Yöntem 2 sırasında uyguladığınız tarih ve saat değerleri yeniden başlatmalar arasında kaydedilmediyse, CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarı İletken) pilinizle ilgili bir sorununuz olduğu açıktır . Bu bileşen, sistem genelindeki tarih ve saat dahil olmak üzere belirli BIOS tercihlerini takip etmekten sorumludur.

Bu senaryo uygulanabilirse, CMOS pilini temizleyerek veya gerekirse değiştirerek sorunu çözebilmeniz gerekir. Sorunu çözmek için hızlı bir kılavuz:

 1. Bilgisayarınızı kapatıp bir güç kaynağından çıkararak başlayın.
 2. Bilgisayarınızın elektrik priziyle bağlantısı kesildikten sonra, yan çerçeveyi çıkarın ve kendinizi çerçeveye topraklamak ve statik elektriğin PC bileşenlerinize zarar vereceği hoş olmayan olaylardan kaçınmak için kendinizi statik bir bileklikle donatın.
 3. Anakartınızı göstermeyi başardıktan sonra , CMOS pilini tanımlayın  ardından yuvasından çıkarmak için tırnağınızı veya iletken olmayan bir tornavida kullanın.CMOS pilini çıkarma
 4. CMOS pilini çıkarmayı başardıktan sonra, izopropil alkole batırılmış yumuşak bir bezle temizleyin. Bağlantıyı engelleyen tüy veya toz olmadığından emin olmak için yuvayı da temizlemelisiniz.
  Not: Yedek bir CMOS piliniz varsa, bunun yerine yenisini kullanın.
 5. Kapağı yerine takın, ardından bilgisayarınızı bir güç kaynağına geri takın ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için yeniden başlatın.
 6. Bilgisayarınızı yedekleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Aynı SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE hatasıyla karşılaşmaya devam ediyorsanız  , aşağıdaki son düzeltmeye geçin.

Yöntem 4: OCSP doğrulamalarını devre dışı bırakma

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu gidermenize izin vermediyse, her zaman OCSP sorgusunu tamamen devre dışı bırakma seçeneği vardır. OCSP kontrolü artık yapılmayacağı için bu durum şüphesiz sorunu çözse de, bilgisayarınızı bazı güvenlik risklerine de açar.

Sonuçları anlamanız ve OCSP doğrulamalarını devre dışı bırakmaya devam etmek istiyorsanız, bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Firefox tarayıcınızı açın ve ekranın sol üst kısmındaki işlem düğmesine erişin.
 2. Ardından, yeni görünen bağlam menüsünden, seçenekler menüsünü getirmek için Seçenekler’e tıklayın.
 3. Tercihler menüsünün içindeyken, soldaki bölümden Gizlilik ve Güvenlik’i tıklayın , ardından ekranın en altına kadar aşağı kaydırın.
 4. Sertifikalar menüsünü gördüğünüzde, ‘ Sertifikaların geçerli geçerliliğini onaylamak için OCSP yanıtlayıcı sunucularını sorgula  ‘ ile ilişkili kutunun devre dışı olduğundan emin olun.
 5. Firefox tarayıcınızı yeniden başlatın ve daha önce başarısız olan web sayfasını yükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Firefox ‘SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’ Hatası için yorumda bulun

  Firefox ‘SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’ Hatası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Firefox ‘SEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE’ Hatası için ilk yorumu yapabilirsin.