Facebook Hesabı Kilitlendi veya Devre dışı bırakılmış sorunu ve çözümü

Facebook Hesabı Kilitlendi veya Devre dışı bırakılmış sorunu ve çözümü Facebook uygulanması çok sıkı hale geldiğini hepimiz biliyoruz Hak ve Sorumluluk site genelinde. Bundan dolayı kurallardan sapma olsa da, hesabın kilitli veya devre dışı bırakılmasına neden olabilir. Çoğu durumda, hesap kurtarma işlemi oldukça hızlı bir şekilde mümkündür, ancak güvenlik veya kullanım şartlarıyla ilgili endişeler arttığında hesap kurtarma işlemi daha da zor olabilir.

Bu yazıda, Facebook hesabınızın kilitli veya devre dışı bırakılmasının çeşitli nedenleri ve hesap kurtarma işlemine nasıl devam edileceğiyle ilgili ipuçları verilmektedir.

Facebook Hesabını Nasıl Kurtarır

Yukarıda belirttiğimiz gibi, engellenen veya devre dışı bırakılmış bir Facebook hesabını açıklayabilecek bir takım nedenler vardır ve bu nedenler üç ana kategoriye ayrılabilir: site bakımı, kullanım şartlarını ve topluluk standartlarını göz ardı etme veya güvenlik. Doğrudan Facebook’a ulaşmadan önce, kaygılanmış hesabınızın olası nedenlerini tanımlamanız ve anlamanız önemlidir, böylece kaygılarınız Facebook ekibi tarafından yeterince ele alınabilir.

Facebook Devre dışı bırakılmış hesaplar

Hesabınızın devre dışı bırakılmasının, kullanıcı veya sistem hatasından kaynaklanıyor olması da mümkündür. Arkadaşlarınızın bir kısmı yanlışlıkla içerikten bir kısmını kötüye kullanım bildiren veya spam spam olarak işaretlediyse, Facebook bildirilen içeriği araştırırken hesabı otomatik olarak işaretleyecektir. Başka bir kullanıcının hesabınızı sahte bulduğu ve hesabınızın kaldırılmasını istemesi de mümkündür.

Facebook, Facebook Kullanım Şartları ve Topluluk Standartlarını takip etmeyen hesapları devre dışı bırakır. Bazı örnekler arasında: Facebook Şartlarını takip etmeyen, sahte bir ad kullanarak veya gerçek adınızı tam olarak kullanmayan, iki hesap oluşturan, birisini kimliğine bürünerek ve Topluluk Standartlarını ihlal ederek Facebook’ta izin verilmeyen davranışı sürdüren içeriği yayınlamak yer alıyor.

Facebook şartlarını ve Topluluk Standartlarını dikkatle okuyun. 

https://www.facebook.com/terms.php 
https://www.facebook.com/communitystandards

Hesabınızın yanlışlıkla devre dışı bırakıldığına inanıyorsanız, bir form doldurarak Facebook kararına itirazda bulunabilirsiniz(bağlantıya bakınız). Gönderildikten sonra Facebook sorunu araştırır. İsteğinizin belirli bir süre içerisinde garanti edilmediğini unutmayın; kendiniz birkaç hafta beklemekte olabilirsiniz.

Facebook, güvenlik önlemlerini çok ciddiye alır; bu nedenle, bir hesap herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturduğu takdirde, sistem otomatik olarak gözden geçirmesi için işaretlediği için kullanıcı erişimini devre dışı bırakır. Diğer nedenler, aşağıdaki sahte kimlik altında bir hesabın oluşturulması, yasadışı içerik teşvik edilmesi, kalma talebinde bulunulmaması, diğer kullanıcıların taciz edilmesi, uygunsuz veya spam reklam veya genel şüpheli etkinlik olması gibi nedenlerden herhangi birini içerebilir.

Facebook Ek Belgeleri İnceleme

Facebook, iki hesabınızın olduğunu veya şahsen yanlış bir adla bir hesap oluşturduğunuzdan şüphelenirse, şu mesajı okuyabilirsiniz: Maalesef, bu ek belgeleri incelerken hesabınıza erişemeyeceksiniz. Sabrınız için teşekkür ederiz, elimizden geldiğince size geri döneceğiz. Durum buysa, Facebook’un kimliğinizi doğrulamasına yardımcı olmak için ek belgeler göndermeniz istenir.

Facebook’un hangi belge türünün nasıl kabul edildiğini, belgelerinizi nasıl yükleyeceğinizi, neden belge yüklemeniz gerektiğini ve buraya tıklayarak yükledikten sonra belgenize neler olacağını daha fazla okuyabilirsiniz .

Belgelerinizi yüklerken, kimlik hırsızlığı riskini azaltmak için gizli bilgileri (ör. Lisans veya pasaport numaranız) dikkat edin. Tüm belgeler adınızı, doğum gününüzü ve fotoğrafınızı doğru bir şekilde görüntülenecek şekilde taranmalıdır.

Dokümanlarınız tarandıktan ve bilgisayarınıza kaydedildikten sonra, iletişim formuna geri dönün, Karşıya Yükle’yi tıklayın ve kimliğinizi içeren dosyayı seçin. Facebook’un isteğinize yanıt vermesinin birkaç hafta sürebileceğini unutmayın. Ayrıca, Facebook hesabınızı sahte bir kimlik numarası altında oluşturduysanız veya hesabınızın adı tam olarak belgelerinizdeki adla uyuşmuyorsa hesabınızı kurtaramayacağınızı unutmayın.

Facebook Hesabını Kurtarma

Kilitli veya devre dışı bırakılmış bir Facebook hesabına erişimi nasıl geri yükleyeceğinizle ilgili bazı ipuçları. Hesap kurtarma süresinin, kilitli bir hesabın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini lütfen unutmayın.

Tehlike altındaki hesaplar Facebook tarafından devre dışı bırakılabilir. Bu durumda, iki yoldan biriyle devam edebilirsiniz: tarayıcınızı temizleyerek veya ek bir doğrulama işlemi yaparak.

96 saat boyunca Facebook hesabınızı açmaya kalkışmayın. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin ve çerezlerinizi silin. Bazı durumlarda hesap erişimini geri yüklemek yeterli olabilir.

Oturum açma girişimleriniz başarısız olursa, ek bir otomatik güvenlik doğrulama işlemi de yapabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, Facebook’tan telefona metin mesajı yoluyla çevrimiçi olarak girebileceğin bir kod göndermesini isteyerek cep telefonu numaranızı onaylayın. Başka bir yöntem de etiketlendiği rastgele fotoğraflarla arkadaşlarınızı doğrulayarak doğrulamanızdır. Başarılı olursanız, kutlama mesajıyla karşılanacaksınız ve hesabınıza tekrar erişeceksiniz.

Facebook Hesabınızın Kilitlenmesini Nasıl Önlersiniz?

Hesabınıza her zaman erişmenizi sağlayacak kesin bir bilim yoktur, ancak hesabınızın kilitli, işaretli veya devre dışı bırakılmasını önlemek için uygulayabileceğiniz birkaç önlem var.

İlk önerimiz Facebook’un Hak ve Sorumluluk Beyannamelerini gözden geçirmek ve Topluluk Standart Kurallarını gözlemektir. Yine, bu kurallardan sapma olması hızlı bir şekilde işaretlenir ve hesabınızla ilgili soruşturma yapılmasına neden olabilir. Engellenmiş sitelere erişmek için anonim IP’ler kullanan proxy sunucuların veya sunucuların

kullanılmasına karşı da tavsiyeyiz . Proxy sunucuların kullanılması, bir Facebook hesabı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir, çünkü proxy’ler Facebook tarafından bilinmiyor ve genel ağ güvenliğini etkileyebilir.

Sonunda, hesabınıza aynı anda birden fazla cihazda erişmemenizi öneririz. Tabii ki Facebook, çok cihazlı kimlik doğrulamasına izin verirken bir anda çeşitli cihazlarda hesabınıza erişmek bir güvenlik ihlali olarak görülebilir. Bir başkasıyla giriş yapmadan önce daima kullandığınız cihazdan çıkın. 

 • Ana Sayfa
 • Genel
 • Facebook Hesabı Kilitlendi veya Devre dışı bırakılmış sorunu ve çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ybilge dedi ki:

  Bir tanıdığın başına geldi… Hesabı kilitlendi. Arkadaş yardımı alması gerekiyor. Onu da yapamıyor? Ne yapması gerekli?

  • Hakan kurt dedi ki:

   Facebook hesabı devre dışı bırakıldığında Facebook hesabına girmeye çalıştığında direk olarak arkadaş listesinde olan kişileri tanıyıp tanımadığı sorulmaktadır. Belirtilen kişileri tanımaması durumunda T.C nüfus kimlik katı ile doğrulama yapması gerekmektedir

 2. İsmail dedi ki:

  Kimlik gönderiyorum ama hiçbir şekilde bana cevap vermiyorlar

 3. Şahin kuşan dedi ki:

  Lütfen yardım edin hesabım durduk yere kilitlendi kimlik attım ne kdr sürede dönüs yapacaklar?

 4. Света dedi ki:

  Не думала что смогу найти, спасибо!

 5. Öznur atıcı dedi ki:

  Facebook hesabım kilitlendi.Hiçbir işlem yapamıyorum.Yardımcı olursanız memnun olurum.