BIOS Parolasını Sıfırlama

BIOS Parolasını Sıfırlama BIOS, bilgisayarın çalışmaya başlayan ilk yazılımdır. Basitçe, Temel Giriş Çıktı Sistemi, donanıma yazılımı yüklemesini ve ona bağlı tüm çevre birimlerini konuşmasını söyler. Ayrıca bir bilgisayar önyükleme yapmazsa sorun giderme için ilk yerdir.

Aynı zamanda sisteminize ilk kapıdır. BIOS’u bir parola ile kilitleyebilir ve bilgisayarınıza yetkisiz girişi durdurabilirsiniz. Bu düşük seviyeli güvenlik engeli, ön yüklenebilir bir Windows flash sürücüsü olan birisini veya Linux Canlı CD’yi Windows oturum açma parolası civarında bir şekilde durdurabilir.

BIOS Parolasını Sıfırla

BIOS şifresi, aygıtı açıp CMOS pilini çıkararak kolayca sıfırlanabilir. BIOS’un gücünü keser ve bellekteki her şey silinir. Bir masaüstü bilgisayarda kolaydır ancak birçok ultrabooks ve tablette zor bir iştir.

Neyse ki, basit kullanıcılar için daha kolay bir yol var.

Yöntem, üreticiler tarafından üretilen arka kapılardan yararlanmaktadır. Belirli satıcıların varsayılan parolaları bir süre kullanılabilir durumdadır. Dogbert adlı bir blog yazarı, satıcı şifresini hesaplayan bir web sitesi geliştirdi.

  1. Bilgisayarınızı açın ve yanlış şifreyi üç veya daha fazla kez girin.
  2. Bir mesaj sisteminizin devre dışı olduğunu veya şifrenizin başarısız olduğunu bildiren bir uyarı görüntüler.
  3. Mesaj ayrıca bir sayı da içerecek. Numarayı, BIOS arka kapı şifresini oluşturmanıza yardımcı olacağına dikkat edin.
  4. Aç BIOS Ana Şifre Jeneratörbaşka bir bilgisayarda veya akıllı telefonda sayfayı.
  5. BIOS ekranında gördüğünüz numarayı girin. Bilgisayar modellerinin ve şifrelerin listesini görmek için Şifre aldüğmesini tıklayın. Size en yakın bir makine için olan şifreyi deneyin.
  6. Makinenizi BIOS parolası ekranına yeniden başlatın ve parolayı girin.

BIOS Parolasını Donanım Üzerinden Sıfırlamanız Gerekebilir

bazı sistemlerin donanım sıfırlaması gereken farklı bir sistem kullandığına dikkat ediyor:

Bazı satıcıların, donanımın sıfırlanmasını gerektiren ana parolalar için farklı düzenleri kullandıklarına dikkat edin; bunlar arasında örneğin IBM / Lenovo vardır.

Her zaman müşteri desteğini arayabilir ve onlara uyarıda bulunan numarayı verebilirsiniz. Alternatif olarak deneyimli kullanıcılar, BIOS şifresini sıfırlamak için diğer acil yöntemlere geri dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. BIOS Parolasını Sıfırlama için yorumda bulun

    BIOS Parolasını Sıfırlama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BIOS Parolasını Sıfırlama için ilk yorumu yapabilirsin.