Excel Dosya Biçimi ve Uzantı Eşleşmiyor Hatası

Excel Dosya Biçimi ve Uzantı Eşleşmiyor Hatası Excel’de belirli dosyaları açmak için hata görünür. Kullanıcı açmak için Evet’i tıklasa bile, bu dosyaya önceden kaydedilmiş tüm bilgiler gider.

‘Dosya Biçimi ve Uzantısı Eşleşmiyor’ hatasına neden olan ne?

 • Yanlış uzantı – Çoğu durumda, bu belirli sorun ortaya çıkacaktır, çünkü açmaya çalıştığınız Excel dosyası şu anda kablolu olandan farklı bir uzantıdır. Bu, dosya dönüştürüldükten sonra otomatik olarak veya bir kullanıcı müdahalesinden sonra manuel olarak gerçekleşebilir. Bu senaryo uygulanabilirse, uzantıyı el ile doğru olana değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
 • Excel dosyası engellendi – Excel dosyasını bir e-posta ekinden indirdikten sonra aldıysanız, dosyanın Özellikler düzeyinde engellenme olasılığı çok yüksektir. Günümüzde, birçok e-posta sağlayıcısı güvenlik amacıyla otomatik olarak engelleyecektir. Bu durumda, dosyanın Özellikler menüsünden engellenmesini kaldırarak sorunu otomatik olarak çözebilirsiniz.
 • Dosya, Excel ile uyumlu değil – Göründüğü gibi, bu sorun, karşılaştığınız dosya ile Excel arasındaki uyumsuzluk nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için, OpenOffice Calc (OpenOffice paketine ait) gibi başka bir 3. parti araca güvenebilirsiniz.
 • Korumalı Görünümler Etkin – Ana excel uygulamasının bir e-posta eki yoluyla edindiğimiz belirli dosyaları açmasını engelleyebilecek yeni bir güvenlik seçeneği de var. Bu durumda, Excel ayarlarınıza erişerek ve Korunan Görünümleri Güven Merkezi Menüsünden devre dışı bırakarak sorunu çözebilirsiniz.
 • İleti engellenmedi – İletiye aldırış ediyorsanız, ancak Office yapınızı bu sorunun çözüldüğü daha yeni bir sürüme güncellemek istemiyorsanız, hatanın geri dönmemesini sağlamanın uygun bir yolu da uyarıyı bastırmaktır. ExtensionHardening değeri oluşturmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanarak iletin.

1. Uzantıyı el ile değiştirme

Çoğu durumda, hata mesajı doğru nedeni gösteriyor. Görürseniz ‘Dosya Formatı ve Uzatma Do not Match’ hatası, açık etmeyi başaramayan Excel dosyası olasılıkla şu anda bađlanðr biri farklı bir uzantısı aslında.

Bu sorunla karşılaşan bazı etkilenen kullanıcılar, uzantıyı el ile değiştirerek (yeniden adlandırma yoluyla) doğru olanı bulana kadar çeşitli popüler Excel biçimlerine değiştirerek sorunu çözmeyi başardıklarını bildirdi.

İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında hızlı bir rehber:

 1. Öncelikle, ilk önce, Dosya Gezgin’ini açın ve ekranın üstündeki  Görünüm sekmesine tıklayın. Yeni açılan dikey menüden, Dosya Adı Uzantıları ile ilişkili kutunun işaretlendiğinden emin olun.
 2. Dosya Adı uzantıları etkinleştirildikten sonra, bu hatayı gösteren excel dosyasını sakladığınız konuma gidin.
 3. Oraya vardığınızda, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeniden Adlandır’ı seçin.
 4. Ardından, uzantıyı (‘.’   Sonra ) sistematik olarak. xls sonra  .xlsx    sonra  .xlsm olarak değiştirin ve her bir değişiklikten sonra Exel dosyasını açmaya çalışın.
 5. Sonunda, aynı hata iletisini tetiklemeden dosyayı açacak doğru biçime rastlamalısınız.

Yukarıdaki biçimlerin hiçbiri işe yaramazsa veya sorun için farklı bir düzeltme arıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

2. Dosyanın engellenmesini kaldırma (varsa)

Görünüşe göre, ‘Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Dosya Uzantısı’ hatası da Özellikler düzeyinde engellendiği için oluşabilir. Bu, internet üzerinden indirilen veya bir güvenlik seçeneği olarak e-posta ekleri yoluyla alınan dosyalar için tipik bir durumdur.

Bu senaryo uygulanabiliyorsa, hata mesajını tetikleyen dosyanın Özellikler ekranına erişerek ve Güvenlik sekmesiyle engeli kaldırarak sorunu kolayca çözebilirsiniz.

İşte lansman sırasında ‘Dosya Biçimi ve Uzatma Eşleşmiyor’ hatalarını tetikleyen excel dosyalarının engellenmesi hakkında hızlı bir kılavuz:

 1. Excel dosyasının depolandığı konuma gidin ve üzerine sağ tıklayın.  Ardından, yeni açılan içerik menüsünden  Özellikleri  tıklayın 
 2. Özellikler menüsüne girdikten sonra, üstteki yatay menüden Genel sekmesini seçin, ardından Güvenlik bölümüne gidin ve Engellemeyi kaldır düğmesini tıklamanız yeterlidir 
 3. Dosya engeli kaldırıldıktan hemen sonra, dosyayı yeniden başlatın (yeniden başlatmaya gerek yok) ve sorunun şimdi çözülüp çözülmediğine bakın.

Aynı ‘Dosya Formatı ve Eşleşmiyor Uzantısı’ hatası hala görünüyorsa, aşağıdaki bir sonraki olası düzeltmeye gidin.

3. dosyayı bir üçüncü taraf eşdeğeri ile açma

Bu sorunla karşılaşan bazı etkilenen kullanıcılar, ücretsiz bir Excel eşdeğeri kurarak ve bunu açmak için kullanarak ‘Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Dosya Uzantısı’ hatasıyla karşılaşmadan Excel dosyasını açıp düzenleme yapabileceklerini doğruladılar. Sorunlu dosya.

Görünen o ki, bu işlem sonunda dosyayı açılmaz yapan bozuk örneklerden kaçınarak sona erebilir. OpenOffice’i kullanmaya karar verirseniz, onları. ODS biçimine geçirirken Excel dosyalarındaki bozuk ekleri ortadan kaldırmanın daha iyi olduğu bilinir.

İşte dosyayı 3. şahıslara eşdeğerde açmak için yapmanız gerekenler:

 1. En sevdiğiniz tarayıcıdan bu bağlantıyı ziyaret edin ( burada ) ve İndirme bölümüne tıklayın. Ardından, ana diliniz olan Windows (Exe) seçeneğini seçin ve Tam yüklemeyi indir düğmesine basmadan önce mevcut olan en son sürümü seçin
 2. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, kurulumu yürütülebilir dosyayı açın ve kurulumun açılmasını tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin
 3. Ana kurulum penceresi açıldığında, mevcut seçenekler listesinden Özel öğesini seçin, ardından OpenOffice Calc dışında diğer tüm Program Modüllerini devre dışı bırakın 
 4. İleri’ye tıklayın, ardından kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
 5. OpenOffice Calc başarıyla kurulduktan sonra, sorun yaşadığınız dosyayı sağ tıklayın ve Open> OpenOffice Calc ile seçin.
 6. 3. parti uygulamasının dosyayı aynı hata mesajıyla karşılaşmadan açıp açamayacağını görün.

Eğer ‘Dosya Formatı ve Uzatma Do Match değil’ hata yine görünen ya da siz, diğer 3. parti bileşenleri kurulum gerektirmeyen aşağıda sonraki yönteme aşağı hareket etmeyen farklı düzeltme arıyoruz.

4. Korumalı Görünümü Devre Dışı Bırakma

Görünüşe göre, ‘Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Dosya Uzantısı’ hatası genellikle ortaya çıkacak, çünkü oldukça yeni bir güvenlik seçeneği (Korumalı Görünüm), Excel uygulamasının e-posta ekleri yoluyla elde edilen belirli dosyaları açmasını engelliyor.

Bu senaryo geçerliyse, Excel ayar menüsünüze erişerek ve Korumalı Görünüm özelliğini tamamen devre dışı bırakarak bu güvenlik seçeneğini atlayabilirsiniz. Bu sorundan da etkilenen çok sayıda etkilenen kullanıcı, sorunun tamamen çözüldüğünü doğruladı.

Korumalı Görünümü Excel ayarlarınızdan nasıl devre dışı bırakabileceğinize dair hızlı bir kılavuz:

Not: Aşağıdaki adımlar her yeni Excel sürümü için çalışmalıdır (2010 ve üzeri).

 1. Excel’i açın ve ardından ekranın üstündeki şerit çubuğundan  Dosyayı tıklayın. Ardından, Dosya menüsünden sol taraftaki bölmedeki dikey menünün altındaki Seçeneklere gidin.
 2. Excel Seçenekleri menüsüne girdikten sonra, sol taraftaki bölmeden  Güven Merkezi sekmesini seçin.
 3. Güven Merkezi menüsüne girmeyi başardıktan sonra, sağdaki bölmeye gidin ve Güven Merkezi Ayarlarını tıklayın.
 4. Güven Merkezi menüsünde, soldaki bölmeden Korumalı Görünümleri seçin. Ardından, dikkatinizi sağ bölmeye çevirin ve her Korunan Görünüm koşulu ile ilişkili olan tüm kutuların işaretini kaldırın. Bunu yaptıktan sonra, tıklayın Ok değişiklikleri kaydetmek için.
 5. Değişiklikleri zorladığınız andan itibaren, Excel uygulamanızı yeniden başlatın ve ‘ Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Dosya Uzantısı’ hatasını  tetikleyen sunum penceresini açın.

Aynı Dosya Biçimi ve Eşleşmiyor Eşleştirme  hatası hala oluşuyorsa, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

5. Uyarı iletisini engelleme

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Uzantı Uzantısı hata iletisini düzeltmenize izin vermediyse ve  Office yüklemenizi sorunun çözüldüğü daha yeni bir sürüme güncellemek istemiyorsanız, seçeneğiniz de vardır. Uyarı hata mesajını tamamen bastırabilen bir kayıt defteri anahtarı oluşturmak için.

Ancak, bunu yapmadan önce, bu rotada ilerlemenin sisteminizi gelecekteki istismara karşı savunmasız bırakabileceğini unutmayın. Ancak, etkilenen bilgisayarın bir organizasyon ağının parçası olması durumunda, sizi hiçbir şekilde etkilememesi gerekir.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanarak Dosya Biçimi ve Eşleşmeyen Dosya Uzantısı  hata iletisini bastırmayla ilgili hızlı bir kılavuz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Çalıştır kutusuna girdikten sonra ‘regedit’ yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın. Regedit Komutanlığı
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi yardımcı programına girdikten sonra, aşağıdaki konuma gitmek için sağdaki bölmeyi kullanın:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ * X * \ Excel \ Security

Not: Konumu doğrudan gezinti çubuğuna yapıştırabilir ve oraya anında ulaşmak için oraya basabilirsiniz. Ayrıca, X’in yalnızca bir yer tutucusudur – Office kurulumunuzun geçerli sürümüyle değiştirin.

 • Doğru konuma geçmeyi başardıktan sonra, sağdaki bölmeye gidin, ardından boş bir alana sağ tıklayın ve YENİ> Dword (32-bit) değerini seçin 
 • Yeni Dword değeri oluşturulduktan sonra, ExtensionHardening olarak adlandırın. Sonra, üzerinde çift tıklayın ve set Baz için onaltılık ve tıklamadan önce 0’a değer
 • Değişiklik yapıldıktan sonra, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir sonraki sistem başlangıcında, artık aynı hata mesajıyla karşılaşmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. abdulkadir dedi ki:

  windows resmi forumlarında bile bu kadar detaylı ve net çözümler yok, teşekkür ederim