data-vocabulary.org schema deprecated hatası

data-vocabulary.org schema deprecated hatası Google, resmi blog sitesinde data-vocabulary.org şeması hakkında genle bir bilgi versede biz size burada detaylı bilgi vermeye çalışaşağız.

Google aramalarında zengin sonuçları göstermek için data-vocabulary.org schema deprecated özelliğini kullanmaktadır. Google dün data-vocabulary.org özelliğini geri çektiklerini bildirdi. Google bundan sonra zengin sonuçlar için sadece schema.org şemasını kullanacağını bildirdi işin kısa özetti bu. 

data-vocabulary.org şeması kullanımdan kaldırıldı

Yapısal veri şemaları ve Veri kelime şeması nedir?

Bir web sayfasının içeriğini anlamak ve özel arama sonucu özelliklerini etkinleştirmek için Google, yapılandırılmış veri standartlaştırılmış biçimlerini kullanır. Bu nedenle, tek bir Google arama sonucu sayfasında farklı türde arama sonucu biçimleri bulabilirsiniz. Google, bir sayfadaki açıklayıcı verileri kodlamak için JSON-LD, RDFa ve Mikro veri biçimlerini kullanır. Genellikle JSON ve HTML, arama sonucu sayfalarında sabit yapılar oluşturmak için kullanılır.

Yapısal veri şemaları, şey türlerini tanımlayan bir sözlüğe (ör. “Etkinlik”, “Organizasyon”, “Kişi”) ve özellikler ile ilişkiler (örn. “Ad”, “worksFor”) ile benzerdir. Bu tür bir ayrım yaparak kullanıcılar bunlardan faydalanabilirler.

Veri Kelime Bilgisi, Google tarafından geliştirilen bir projedir. Schema.org’u oluşturmak için diğer arama motorlarıyla işbirliği yaptı. Her neyse, Google bu özelliği eski bulur ve Google arama sonuçları için uygun olmayı bırakır. Web sitesinde data-vocabulary.org’u kullananlar bunları schema.org yapılandırılmış verilerine dönüştürmelidir.

Data-vocabulary.org yapılandırılmış verilerini schema.org’a nasıl dönüştürebilirim?

Her şeyden önce wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız tema gelişiciniz ile iletişime geçerek bu sorunu hızla bir şekilde çözebilirsiniz (genel olarak birçok tema geliştiricisi zaten bir güncelleme yapacaktır) ya da yoast bunun için ilerleyen günlerde bir güncelleme geleceğini belirmek isterim

Eğer wordpress tabanlı bir site kullanmıyorsanız siz kendiniz aşağıdaki kodları değiştirmeniz gerekiyor Data-vocabulary.org kullanıyorsanız, normal şartlarda kodunuz aşağıdaki gibi olacaktır.

data-vocabulary.org

data-vocabulary.org

Bunları aşağıda gösterildiği gibi kolayca şema biçimine dönüştürebilirsiniz.

Schema.org

Schema.org

Google Rich sonuç motorunu, işlemi doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz .

Tema geliştiricinizin data-vocabulary.org sorununu düzeltmesini bekleyin

Kodlama becerileriniz yoksa, tema geliştiricinizin temanın yeni bir sürümünü yayınlamasını bekleyebilirsiniz. Bu küresel bir sorun olduğundan, tüm geliştiriciler Google tarafından yapılan bu yeni değişiklikten rahatsız. Temanın schema.org’u destekleyen yeni bir sürümü ile gelecekler.

6 Nisan’a kadar değişiklikler hakkında endişelenmenize gerek yok. Arama konsolunda yalnızca bir uyarı mesajı göreceksiniz. Trafiği veya başka herhangi bir performansı etkilemez. Ancak, 6 Nisan 2020’den sonra bir hata olarak yapacaksınız.

Son Olarak WordPress kullanıcıları : Yoast’ın , eklentiyi güncellemesini bekleyin

Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. barış dedi ki:

  iyi günler,
  Tema geliştirici güncellemeyi yaptıktan sonra temayı tekrar indirip yüklememi yapmamız gerekiyor.Benim temam lisanslı örneğin.Benim bir şey yapmam gerekecekmi?
  Yanırtlarsanız sevinirim.

  • BESIR KURT dedi ki:

   Merhaba Barış eğer tema direk wordpress üzerinden güncelleme aldıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Geliştirici size data-vocabulary.org schema deprecated hatası için yeni bir wordpress tema indirme linki verdiyse bu ftp üzerinden direk dosyaları yenisi ile değiştirerek yapa bilirsin. Yani temayı silip yeniden yüklemenize gerek yok. Tüm dediklerimizi yaptıktan sonra https://search.google.com/search-console/about giriş yapıp içerik hataları tıkladıktan sonra uyarılar – ayrıntılara tıklayıp sonra uyarı veren bir sayfayı canlı test yapıp işlemlerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra Tekrardan https://search.google.com/search-console/about giriş yapıp içerik hataları tıkladıktan sonra uyarılar doğrulamayı onaylayı seçin.

   Not: Doğrulama yapmadan önce ilk teste hata vermediğinden emin olun…!

   Herhangi bir sorunuz varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin. Soru ve sorunlarınıza çözüm üretmekten mutluluk duyuyoruz.

 2. Barış dedi ki:

  Cevap için teşekkürler ancak durum Blogger için nedir. Altyapı Blogger çünkü.