Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Genellikle, ulaşmaya çalıştığınız web sitesinde bir SSL bağlantı hatası (HTTPS hatası olarak da bilinir) olduğunda “Bağlantınız gizli değil” hatası görürsünüz. Güvenlik Soketi Katmanı (SSL), sizinle ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında iletilen verileri şifreleyen güvenlik protokolüdür. Böyle bir hata ortaya çıktığında, iki olasılık vardır. 

 • Tarayıcınızdan veya bilgisayarınızdan sorunlar olabilir. Kendi başınıza çözmeleri kolaydır ve bu makaledeki çözümleri ele aldık.

VEYA

 • Web sitesinin sonundan itibaren SSL sertifikasında sorunlar olabilir. Örneğin, SSL’nin süresi doldu, SSL yükleme işleminde hatalar oluştu, SSL istenen alana ait değil, SSL sertifikası güvenilir bir sertifika yetkilisi tarafından yayınlanmadı ve imzalanmadı veya SSL ana etki alanını koruyor ancak alt alan adları değil. Bu durumlarda, bu konuda hiçbir şey yapamazsınız, bu nedenle web yöneticisi / web sitesi sahibiyle iletişime geçmeniz ve bu sorunları çözmelerini istemeniz gerekir.

“Bağlantınız gizli değil” hatasını düzeltmek için özel ipuçları

“Bağlantınız gizli değil” aslında bir hata kategorisidir- düzeltmenin en hızlı yolu karşılaştığınız hata kodunu bulmaktır. Bu kod sayfada gösterilecek, “NET:” ile başlayacaktır. Bu hatayla ilgili ayrıntılı ipuçları almak için bu hata kodunu bu listede bulun:

 • NET :: ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
 • NET :: ERR_CERT DATE_INVALID
 • NET :: ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
 • Vb.

Veya farklı türdeki hataları düzeltmeye yardımcı olabilecek genel ipuçlarını okumaya devam edin…

Google Chrome’da ‘Bağlantınız gizli değil’ hatasını düzeltmek için Genel İpuçları.

Burada yazılan tüm çözümleri uygulamanız gerekmez. Soruna neden olan yalnızca bir veya iki sorun olabilir. Hata giderilene kadar çözümleri takip etmeye devam edin.

1. Güvenli olmayan bir bağlantıyla devam edin (önerilmez)

Web sitesinin zararsız olduğundan ve kendi sorumluluğunuzda ilerlemek istiyorsanız:

Hata sayfasının sağ alt tarafındaki ‘GELİŞMİŞ’ bağlantısını tıklayın. -> “siteadı.com adresine gidin (güvensiz)”

Burada dikkatli ol! Bu tür web sitelerine asla banka bilgileri, kredi kartı numaraları, SSN, doğum tarihi, e-posta kimliği ve şifreler gibi kişisel bilgileri asla girmeyin.

2. Chrome güncellemesi

Chrome-> menüsünü tıklayın (sağ üst köşede, adres çubuğunun kenarında üç dikey nokta) -> Google Chrome’u Güncelle. Bu düğmeyi görmüyorsanız, en son sürümdesiniz demektir. Yükseltme bekleniyorsa, güncellemenin kullanılabilirliğini göstermek için sekmede farklı renkler (Yeşil, Turuncu, Kırmızı) göreceksiniz.

-> Yeniden Başlat’a tıklayın

‘Yeniden başlat’ seçeneğini seçin. Tarayıcı tüm açık sekmeleri kaydeder ve yeniden başlattığınızda tekrar açar. Hata mesajını görmeye devam ediyorsanız bir sonraki çözüme geçin.

3. Verilere, Çerezlere ve Önbelleğe Göz Atma

Yukarıdaki çözüm işe yaramazsa, tüm tarama verilerini, çerezleri ve önbelleği tarayıcınızdan temizleyin.

Chrome’a ​​gidin-> menüyü tıklayın (sağ üst köşede, adres çubuğunun kenarında üç dikey nokta) -> Ayarlar

Sayfanın sonuna kadar aşağı kaydırın ve ‘Gelişmiş’ -> Gizlilik ve güvenlik-> tarama verilerini temizle’yi tıklayın. 

Tüm 3 seçeneği belirleyin ve ‘verileri temizle’yi tıklayın.

Tarayıcıyı kapatın ve yeniden başlatın. Sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

4. Antivirüs Yazılımı veya Güvenlik Duvarı

Bazı hassas antivirüs yazılımları veya güvenlik duvarları bazı SSL bağlantılarını yanlış engeller. Ya sen

 • Güvenlik duvarı / antivirüs yazılımının ayar veya araçlar menüsünden ‘SSL taramasını’ kapatın.

VEYA

 • ‘SSL tarama’ seçeneği yoksa antivirüs yazılımını şimdilik devre dışı bırakın. Güvenlik duvarı / antivirüs devre dışı bırakıldıktan sonra web sitesi çalışıyorsa suçluyu buldunuz! Bu makalede yazılan diğer adımları izlemenize gerek yoktur. Web sitesinde sörf yaptıktan sonra anti-virüs etkinleştirmeniz yeterlidir. Burada dikkatli ol. Bunu yalnızca, yaklaşmakta olduğunuz sitenin ziyaret etmek için güvenli olduğundan% 100 emin olduğunuzda yapın. Bu web sitesinde çalışmayı tamamladıktan sonra virüsten koruma programını etkinleştirmeyi unutmayın. Bu hata sürekli olarak görünüyorsa, başka bir virüsten koruma yazılımına / güvenlik duvarı programına geçmeyi düşünebilirsiniz.

5. Uzantıları Devre Dışı Bırak

Chrome’a ​​gidin> menüyü tıklayın (sağ üst köşede, adres çubuğunun kenarında üç dikey nokta) -> Yeni gizli pencere

VEYA

Ctrl + Shift + N tuşlarına basın 

Web sitesini orada açın. Herhangi bir hata göstermezse ve sayfa normal bir şekilde yüklenirse, sorun uzantılarınızda olabilir.

Chrome’a ​​gidin-> menüye tıklayın (sağ üst köşede, adres çubuğunun kenarında üç dikey nokta)-> Ayarlar-> ayarlara sol üst köşeden bir kez daha tıklayın.

Orada birkaç uzantı göreceksiniz. Norton Identity Safe, Avast Online Security, HTTPS Everywhere, DotVPN, Windows Defender ve daha fazlası gibi güvenlikle ilgili uzantıları bulun. Bunları devre dışı bırakın ve tarayıcıyı yeniden başlatın. Web sayfasının normal bir şekilde açılıp açılmadığını veya hala bir hata gösterip göstermediğini görün. Hala bir hata gösteriyorsa, bir sonraki seçeneğe geçin.

6. Tarih ve saat

Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde, tarih ve saati sağ tıklayın-> Tarih / saati ayarla seçeneğine gidin. Saati ve tarihi geçerli saat diliminize göre güncelleyin. Tarayıcıyı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini görün.

7. Sertifika hatalarını yoksay (önerilmez)

Teknik olarak bir çözüm olduğu için bunu ele alıyoruz, ancak ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bunu önermiyoruz. Bu yöntem, siz manuel olarak kaldırana kadar tüm web siteleri için SSL ile ilgili tüm uyarıları yok sayar. Yalnızca şu anda ve gelecekte yaklaşmakta olduğunuz web sitelerinin tamamen güvenli olacağından emin olduğunuzda kullanın.

Masaüstünüzden Chrome simgenize sağ tıklayın-> Özellikler-> Kısayol

Şimdi ‘Hedef’ alanına /chrome.exe’den sonra “-ignore-sertifika-hataları” ekleyin. Uygula’ya ve ardından Tamam’a basın.

Bu çözüm çoğu zaman işe yarar. Chrome’u yeniden başlatın ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görün.

8. Komut İstemini Kullan

1: Başlat Menüsü’ne CMD yazın.

2: Komut İstemi’ni açın

3: TASKKILL / IM chrome.exe / F yazın

4: Chrome’un tüm görevleri sonlandırılacaktır.

5: Şimdi tarayıcınızı ve web sayfanızı yeniden açın ve hatasız açıp açmadığını kontrol edin.

9. Chrome’da DNS Önbelleğini Temizle

 • Chrome’u aç
 • Adres çubuğuna “chrome: // net-internals / # dns” yazın.
 • Ana Bilgisayar Önbelleğini Temizle Düğmesine tıklayın

Sorun DNS ile ilgiliyse, bu basit adım sorunu çözecektir.

10. Güvenilen Sertifika SSL’sini İçe Aktar

Bu adımı yalnızca yukarıdaki çözümlerin hiçbiri çalışmadığında izleyin.

Büyük sertifika yetkililerinin çoğunun kök sertifikaları ve ara kök sertifikaları büyük tarayıcılara önceden yüklenmiştir. Ara kök sertifikası tarayıcınıza önceden yüklenmemişse, web sitesinin SSL sertifikasını tanımayacak ve bir hata mesajı göstermeyecektir. Bu durumda, ara kök sertifikasını manuel olarak yüklemeniz gerekir.

 1. Alan adından önce adres çubuğundaki asma kilit işaretine tıklayın.
 2. ‘Sertifika’yı tıklayın.
 3. Sertifika yoluna gidin.
 4. Üç seçenek göreceksiniz. İkinci saniye seçeneğini işaretleyin. (Birincisi kök sertifika, üçüncüsü web sitesinin adıdır). Sertifika yetkilisinin adını ve sitenin kullandığı SSL sertifikası türünü göreceksiniz.
 5. Şimdi bir Google araması yapın ve SSL yayıncısının ara sertifikasını indirin.
 6. Sertifika yetkilisinin web sitesinden tam sertifikayı bulun ve indirin.

Şimdi Chrome Ayarlarına gidin → sayfanın altındaki ‘Gelişmiş’i tıklayın → ‘gizlilik ve güvenlik ’altındaki C Sertifikaları Yönet’e gidin.

Ara Otoriteler-> “İçe aktar” ı tıklayın-> Az önce indirdiğiniz Kök sertifikasına göz atın ve yükleyin. Bu, aşağıdaki uyarıyı düzeltir.

NET :: ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID

NET :: ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID.

Toparlamak Gerekirse

Bu çözümlerle, sorun tarayıcınızın / PC’nizin sonundan kaynaklanıyorsa, Google Chrome’daki “Bağlantınız Gizli Değil” hatasını çözebilirsiniz. Sorun devam ederse, web sitesinin tarafında olmalıdır ve yalnızca web sitesi sahibi sorunu düzeltebilir. Bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak web sitesi sahibiyle iletişime geçin ve onlardan SSL sertifikalarını güncellemelerini isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bağlantınız Gizli Değil Hatası için yorumda bulun

  Bağlantınız Gizli Değil Hatası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bağlantınız Gizli Değil Hatası için ilk yorumu yapabilirsin.