Android TV ve Smart TV Arasındaki Fark Nedir?

6 dk okuma süresi

Android TV ve Smart TV Arasındaki Fark Nedir? Android TV ile Smart TV arasındaki tartışmalar son yıllardır devam ediyor. Bazıları için akıllı TV’nin basitliği, Android TV’nin özelliklerinden ağır basar ve diğerleri için Android TV, çevrimiçi içeriği daha büyük bir ekranda tüketmenin tek yoludur. Peki hangi TV platformu daha iyidir: Android TV mi, Smart TV mi? Bu yazıda, Android TV ile Smart TV’yi yan yana karşılaştırıyoruz ve iki platform arasındaki tüm benzerlikleri ve farklılıkları öğreniyoruz. Bu yüzden daha fazla uzatmadan makaleye geçelim.

Android TV ve Smart TV: Kapsamlı Bir Karşılaştırma

Temel bilgiler

Her şeyden önce, Android TV ile Smart TV arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları tartışmamız gerekiyor. Her şeyden önce akıllı TV, içeriği internet üzerinden iletebilen bir TV setidir . Yani çevrimiçi içerik sunan herhangi bir TV – hangi işletim sistemini çalıştırırsa çalıştırsın – akıllı bir TV’dir.

Bu anlamda, Android TV aynı zamanda akıllı bir TV’dir, en büyük fark Android TV işletim sistemini kaputun altında çalıştırmasıdır. Tizen OS çalıştıran Samsung tarafından üretilen TV’ler, LG’nin kendi WebOS’u, Apple TV’de çalışan tvOS’u ve daha fazlası gibi her tür akıllı TV var. Bunların hepsi aslında akıllı televizyonlardır.

Android TV ve Akıllı TV

Android TV’ye gelince, muazzam popülaritesi nedeniyle pazarda kendine bir isim kazandı ve neredeyse akıllı TV’lerle eşanlamlı hale geldi. Genel olarak konuşursak, Android TV, Android TV platformunda çalışan bir akıllı TV türüdür. Samsung ve LG kendi tescilli işletim sistemlerine sahipken, hala birçok TV’yi Android işletim sistemi ile gönderiyor. Sony ise tamamen Android TV platformuna bağlı ve 2015’ten beri tüm TV’lerini Android TV OS ile gönderiyor.

Temelde, her ikisi de internet üzerinden içerik sunduğundan, Android TV ve Smart TV temelde aynı şeydir. Yukarıda bahsettiğim gibi, tüm farkı yaratan temel işletim sistemidir.

Android TV vs Smart TV: Farklar

Yukarıdaki bölümde, bir Android TV ile akıllı TV arasındaki temel farkı tartıştık. Burada, işletim sistemi düzeyindeki farklılıklar ve hangisinin tüketiciler için daha anlamlı olduğu hakkında konuşacağız.

Uygulama Kitaplığı’ndan başlayarak, Android TV , Play Store desteği sayesinde geniş bir uygulama kitaplığına sahiptir. Genelde akıllı telefonunuzda kullandığınız her türlü uygulamayı bulacaksınız. YouTube’dan Netflix’e, Hulu ve Prime Video’ya kadar her şey Android TV’de mevcuttur. En iyi yanı, tüm uygulamaların TV platformu için optimize edilmiş olması ve daha büyük ekran için sezgisel kontrollere sahip olmasıdır.

Android TV vs Smart TV: Farklar

Tizen OS veya WebOS çalıştıran akıllı TV’lere gelince, sınırlı uygulama desteğine sahipsiniz . YouTube, Prime Video ve Netflix gibi bazı popüler eğlence uygulamaları dışında, uygulama mağazasında çok fazla uygulama bulamazsınız. Bir sonraki nokta, güncellemelerin Android TV’lere kıyasla akıllı TV’lerde gelmesinin zor olmasıdır. Öte yandan, Android TV geliştirme oldukça aktiftir ve geliştiriciler, çeşitli uygulamalara düzenli olarak yeni güncellemeler gönderir.

Android TV ile akıllı TV arasındaki bir diğer önemli fark ekran video kaydıdır. Android TV, Android akıllı telefonlarla sorunsuz çalışan yerleşik ve derinlemesine entegre bir Chromecast özelliğine sahipken, akıllı TV’lerde eşleştirme gerektiren ve kullanımı zahmetli bir ekran yansıtma özelliği bulunur. Ses çıkışı ve olağanüstü kalitede çıktı ile tam ekran modunda çalışan Chromecast’in aksine, akıllı TV’lerde ekran yansıtma, yüksek gecikme süresine ve düşük kaliteli çıktıya sahiptir.

Sırada sesli asistan desteği var. Android TV’deki Google Asistan o kadar iyi hale geldi ki, nadiren sorgunuzu yazmanız gerekecek. Öte yandan, akıllı TV’lerin genellikle bir sesli asistanı yoktur ve içerik yazmak ve bulmak için tam boyutlu bir tuş takımı ile birlikte gelir.

Android TV ve Akıllı TV

Bununla birlikte, akıllı TV’lerin Android TV’ye göre bir avantajı var. Akıllı TV’lerde gezinmek ve kullanmak Android TV’lere göre nispeten daha kolaydır. Android TV platformundan tam olarak yararlanmak için Android ekosisteminin farkında olmalısınız. Daha sonra, akıllı TV’ler performans açısından da daha hızlıdır.

Son olarak, bellenim güncellemelerine geliyor. Birkaç yıl sonra akıllı TV’nizde büyük güncellemeler alma olasılığınız düşüktür ve bu, TV’nizi eski haline getirir. Android TV’ler hakkında konuşursak, iyi bir sicili de yok ve eve yazacak bir şey yok. Ancak Android TV’ler çok daha uzun uygulama güncellemeleri alır, bu da Android TV’nizde modern uygulamalara sahip olmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, akıllı TV’nizin gelecekte eskimiş hale gelmesi durumunda, en yeni Android TV platformunu TV’nize getirmek için bir Android TV set üstü kutusu veya dongle’ı çok iyi takabileceğinizdir. Aynı şeyi Android TV’niz için de yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ayrı bir donanım cihazı satın alarak en son Tizen OS veya webOS’u elde edemezsiniz çünkü TV üreticileri kendi tescilli işletim sistemleri için ayrı donanım cihazları sunmazlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulamaları Smart TV’de İndirebilir miyiz?

Evet, uygulamaları akıllı TV’lerde indirebilirsiniz. İster Samsung’un Tizen İşletim Sistemi, LG’nin WebOS’u veya Google’ın Android TV İşletim Sistemi olsun, tüm bu platformlarda kullanılabilen uygulamalar vardır. Ancak, uygulama kitaplığının Tizen ve WebOS’ta sınırlı olduğunu unutmayın.

Hangi Cihaz TV’nizi Akıllı TV’ye Çevirir?

Mi Box, Nvidia Shield TV gibi birçok Android TV kutusu ve Google TV’li Chromecast gibi dongle’lar ve herhangi bir TV’yi akıllı bir TV’ye dönüştürebilen Fire TV Stick gibi pek çok Android TV kutusu var.

Bir Akıllı TV İnternet Bağlantısı Olmadan Çalışır mı?

Evet, bir akıllı TV’yi internet bağlantısı olmadan kullanabilirsiniz, ancak yalnızca bir USB sürücü aracılığıyla yerel medya oynatmak için kullanabilirsiniz. Netflix, YouTube, Prime Video ve diğer akış uygulamaları, akıllı TV’de veya Android TV’de çevrimdışı görüntülemeyi desteklemez.

Smart TV için Hangi Marka En İyisidir?

En iyi akıllı TV markalarından bazıları Sony, LG ve Samsung’dur.

Akıllı TV, Android TV’den Ne Kadar Daha İyi?

Akıllı TV’ler genellikle performans açısından Android TV’lerden daha hızlıdır ve basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Açılış süresi de Android TV’lerden önemli ölçüde daha iyidir.

Android TV vs Smart TV: En İyisi Hangisi?

Analizime göre, Android TV’lerin tüketicilere çok daha fazla seçenek sunduğunu, dolayısıyla Tizen OS, webOS vb. Çalıştıran akıllı TV’lere karşı daha iyi bir seçim olduğunu buldum. Uygulama kitaplığından güncellemelere ve yükseltilebilirliğe kadar, Android TV arkanızı kolladı.

Android TV’nin birkaç dezavantajı, akıllı TV’lerle eşit olmayan performanstır ve ikincisi, kullanıcıların Android ekosistemi hakkında bir dereceye kadar bilgiye sahip olması gerekir. Dolayısıyla, ihtiyacınıza ve tercihinize bağlı olarak, Android TV veya akıllı TV almayı seçebilirsiniz. Her neyse, Bizim için herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x