Windows, Mac, Android, iphone ve router da statik ip kurulumu

Windows, Mac, Android, iphone ve router da statik ip kurulumuBazen kişisel cihazınızda statik bir IP adresine ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle  pratik adımların ardından Windows, macOS, Android ve iOS’a statik IP atamanın nasıl yapıldığını açıklayacağımız bir makale oluşturmaya karar verdik.

Başalamdan Önce Genel Olarak

Aygıtınıza statik bir IP adresi atamak, özellikle aynı ağdaki iki aygıt arasında veri paylaşımı yapmak, bilgisayarı bir ağ sunucusu veya NAS olarak hızlıca erişmek, bilgisayarı bir medya sunucusu olarak kullanmak için yararlıdır.

Dikkat, çünkü aynı ağdaki iki cihaz aynı IP adresine sahipse, kesinlikle çatışmalar ortaya çıkar. Örneğin, İnternet bağlantısı iki cihazdan birinde veya her ikisinde de çalışmayabilir. Bu nedenle,  benzersiz bir IP adresi atamak önemlidir.

Yapmanız gereken ilk işlem, cihazınızın IP adresini aramaktır (örneğin,  191.168.1.2  ), ilk 3 değeri (örn. 192.168.1  ) saklayın  ve son basamağı çok uzak ama 0 ile 255 arasında bir sayı ile değiştirin   ( örneğin  192.16.1.222  ).

Bir aygıta statik bir IP atamak için, genel olarak yalnızca ağ ayarlarına erişin, DHCP seçeneğini arayın ve devre dışı bırakın. Aşağıdaki satırlarda, en popüler işletim sistemlerinde gerçekleştirilmesi için izlenmesi gereken tüm adımları bir araya getireceğiz.

Windows’ta Statik IP atama

Bir ayarlayabilirsiniz  statik IP adresi  ile donatılmış bilgisayarınızda  Windows’un 10, 8.1, 8 ve 7 basit bir komut satırı kullanarak.

İzlenecek adımları Aşağıda açıklanmıştır

 • Öncelikle ağ kartının, varsayılan ağ geçidinin  ve  alt ağ maskesinin adını bulmanız gerekir. Yani, bir açmak Komut İstemi  yazarak penceresi  cmd  içinde  Başlat ardından, ilk sonucun basarak arama alanına girmek  ipconfig  komutunu ve  Enter girmek  sonucunu görmek için. Alternatif olarak, eğer Windows 10 kullanıyorsanız, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Windows PowerShell’i seçin. Ağ kartı adı  Kablosuz LAN Kartında (örneğin  Wi-Fi ) bulunabilir, diğer veriler yazışmalarda IPv4 Adresi, Alt ağ maskesi ve Varsayılan  Ağ Geçidi.
 • Veriler doğru şekilde alındıktan sonra, netsh interface ip set address name = “network card name” komutunu yürütün;  statik ip adresi alt ağ maskesi varsayılan ağ geçidi  yerine  ağ adını, IP  adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini algılanan değerlerle değiştirin. Bunu yaparken, IP adresi  belirtilen statik IP adresi ile  DHCP’den el kitabına değiştirilecektir.

Komut İstemine aşina  değilseniz, alternatif bir rota takip edebilirsiniz. Terim yazın  kontrol panelini  de  Başlat  arama alanı ve pencereyi açmak için ilk sonucunu tıklayın. Bundan sonra, Ağ ve İnternet’i seçin ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezini tıklayınWindows 10 ile donatılmış bir bilgisayarınız varsa, Başlat  düğmesine sağ  tıklayın ve  gösterilen menüden Ağ Bağlantısı seçeneğini seçin.

Şimdi, Bağdaştırıcı / kart ayarlarını değiştir üzerine  tıklayın, bağlantıya sağ tıklayın   ve görüntülenen menüden Özellikler’i seçin. Şimdi,  İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4) öğesini seçin  ve Özelliklere tıklayın. Bu yapıldıktan sonra, aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini seçin ve  IP adresi, Alt ağ maskesi ve Varsayılan ağ geçidi  alanlarını  daha önce tespit edilen verilerle doldurun. Tamama basarak değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Mac’te statik IP atama

Eğer bir varsa  Mac, bir ayarlayabilirsiniz  statik IP adresi  gerçekten basit bir şekilde.

İzlenecek adımları görelim:

 • Tıklayın  dişli simgesinin  içinde  Dock’un  açmak için  Sistem Tercihleri  ve ardından tıklayarak  Ağı. Alternatif olarak, sol üstteki Apple logosuna bastıktan sonra görünen menüden seçeneği bulun.
 • Gösterilen pencereden Ağ  Ayarları’nı seçin ve ardından aktif olan  Wi-Fi bağlantısına  sol kenar çubuğundan basın.
 • Bundan sonra, sağ alttaki Gelişmiş düğmesine tıklayın ve gösterilen yeni ekranda TCP / IP  sekmesine basın.
 • Kullanılması Yapılandırma IPv4  açılır menüsünü seçin  manuel adres ile DHCP kullan ve içinde statik bir IP adresi girmek  IPv4 adres alanına. Tamama basarak değişiklikleri kaydedin.

Android’de statik IP atama

Statik IP alma Android’de  yerel bir özellik kullanılarak yapılabilir. Tek dezavantajı, izlenecek adımların  üreticinin kişiselleştirilmesine bağlı olduğu gibi aynı olmamasıdır (yani,  kullanılan kullanıcı arayüzü ). Mümkün olduğu kadar kesin olmaya çalışacağız.

İzlenecek adımları bulalım:

 • Android  akıllı telefonunuzu veya tabletinizi  alın, Ayarlara erişmek  ve bağlantılara adanmış menüyü bulmak için (örneğin, Bağlantılar  veya  Şebeke ve İnternet) menüyü bulmak için dişli simgesine (ana ekranda, çekmecede veya bildirim perdesini aşağı doğru çekerek) basın )
 • Bir sonraki adımda, Wi-Fi ayarlarına  erişmek için  Wi-Fi öğesine basın.
 •  Özel ayarlara erişmek için bağlandığınız kablosuz ağın adına basarak devam edin. Bazı durumlarda, Gelişmiş düğmesine basmanız gerekir.
 • Bu noktada, aranacak  IP Ayarları üzerine basın  açılır menüden  hemen altında ve seçim  Static  yerine DHCP.
 • Hemen görünen metin alanına, istediğiniz IP adresini girin ve diğer seçenekleri değiştirmeden bırakın. Açıkçası, kullanılan diğer cihazların aynı İnternet Protokolüne sahip olmadığından emin olun. Bunu bulmak  için, aynı kablosuz ağa bağlı tüm cihazları görmenizi ve IP de dâhil olmak üzere çeşitli bilgileri öğrenmenizi sağlayan Fing  (  Android / iOS )  adında çok güçlü, basit ve ücretsiz bir uygulama kullanmanızı öneririz.

Daha eski bir Android sürümüne sahipseniz ve statik IP adresini ayarlama imkânı yoksa Google Play Store’dan indirilebilen  Statik Wifi adlı ücretsiz ve sezgisel bir uygulamadan yararlanabilirsiniz. Başladıktan sonra, sadece Yapılandırma ekle öğesine basın,  IP adresi alanını istediğiniz IP ile doldurun  ve kalan tüm alanları boş bırakın.

İPhone ve iPad’de statik IP atama

Bir  iPhone  veya  iPad’iniz var mı? Statik IP adresini  yerel bir işlev kullanarak ayarlayabilirsiniz.

İzlenecek adımları bulalım:

 • Tıklayın dişli simgesinin  üzerine  iOS  erişmek için ana ekranda Ayarlar ve ardından basın Wi-Fi.
 • Bu noktada, bağlandığınız kablosuz bağlantıyı tanımlayın ve Ayarlara girmek için i ile aynı addaki yazışmalara  basın.
 • Şimdi IPv4 Adresi  bölümünü bulun ve  Alt Ağ Maskesi  altında  bulunan alt ağ maskesini not edin.
 • Şimdi, statik IP ayarına geçmek için IP Yapılandıra basın ve Manuel’i seçin. IP Kılavuzu altında diğer seçenekler görünecektir: IP  Adresi, Alt Ağ Maskesi  ve  Yönlendirici. İlki, istenen statik IP adresini, ikincisi ise daha önce tanımlanmış olan değerleri girin.
 • Tüm alanları doğru doldurduktan sonra,  sağ üstteki Kaydet düğmesine basarak kaydetmeye devam edin. Şimdi, bu yapılandırmayı etkinleştirmek için IP’ye tıklayın.

Yönlendiricide statik IP atama

Kablosuz yazıcı, NAS, IP kamera vb. Gibi bir ağ cihazında statik bir IP kurmak için modem / yönlendiricinizin yönetim panelini kullanarak uzaktan bağlanmanız gerekir.

Tek yapmanız gereken bilgisayarınızdaki varsayılan tarayıcıyı açmak,  yönlendiricinin IP adresini yazın  (arkadaki etikette bulunabilir, kullanım kılavuzunda bardaki adreslere girin ve daha sonra admin ve admin veya admin ve password girerek kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurun. Ayrıca bu durumda, talimat kitapçığında verilen talimatları referans olarak almanızı tavsiye ederiz.

Aygıt yönetim paneline doğru bir şekilde eriştikten sonra, DHCP  girişini arayın ve MAC adresini ve modem / yönlendiricinin ana bilgisayar adını bulun. Her ikisine de açıklama eklerseniz, DHCP statik IP veya IP Mac ciltleme öğesini bulun   ve Ekle  düğmesine basarak yeni bir satır oluşturarak istediğiniz statik IP’yi girin. Değişiklikleri uygun düğmeye basarak kaydedin. Tamamen doğru bir şekilde yapılandırmak, cihazınızda Wi-Fi yeniden başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows, Mac, Android, iphone ve router da statik ip kurulumu için yorumda bulun

  Windows, Mac, Android, iphone ve router da statik ip kurulumu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows, Mac, Android, iphone ve router da statik ip kurulumu için ilk yorumu yapabilirsin.