Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Belirleme ve Kaldırma

Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Belirleme ve Kaldırma kötü amaçlı yazılım saldırısının web sitenizde alabileceği zararın kapsamı, genellikle en az yanıtlama süreniz değil, bir dizi değişkene bağlıdır. Kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak ne kadar uzun sürerse, kurtarma işlemi o kadar pahalı hale gelir. Maalesef, birçok kötü amaçlı yazılım türü kasıtlı olarak kendilerini mümkün olduğu kadar gizli tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak sonuçta, kötü amaçlı yazılımın bulaştığı bir web sitesinin belirtilerini kaçırmak zor olabilir.

Saldırı İşaretleri

Bazı kötü amaçlı yazılım saldırıları neredeyse anında tespit edilebilir. En eğitilmemiş gözler bile, bilgisayar korsanlarının mevcut site içeriğini seçtikleri bir mesajla veya görüntüyle gizlediği web sitesi bozulmalarını görebiliyor.Bozulmalar genellikle kötü amaçlı yazılım saldırılarının yalnızca nispeten küçük bir kısmını oluştururken, daha da göze çarpmayan kötü amaçlı yazılımlar bile web sitesi sahipleri, ziyaretçileri veya her ikisi tarafından saptanabilen çalışmalarının izlerini bırakabilir.

Kötü amaçlı yazılımın bulaştığı bir web sitesinin diğer açık sinyalleri arasında hesabınızın giriş bilgilerinde yetkisiz değişiklikler, eksik veya değiştirilmiş web dosyaları, donmuş veya çökmüş sayfalar veya site trafiğinde önemli bir düşüş yer alır. Ayrıca, barındırma şirketiniz kötü amaçlı yazılım algıladığında, hesabın askıya alınmasına neden olabilecek bir bildirim alabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımın kanıtı tamamen açıksa, arama motorları sitenizi “ kara listeye alabilir”

Saldırı belirtileri hiçbir zaman iyi bir şey değildir – özellikle küçük işletme sahipleri için. Bir kötü amaçlı yazılım saldırısının kalıcı sonuçları olabilir.Örneğin, web siteniz askıya alınmış veya kara listeye alınmışsa, web sitenizin birincil satış noktası olup olmadığına bakılmaksızın, müşteri güvenini aşındırabilir, itibarınıza zarar verebilir ve hatta gelirde düşüşe yol açabilir.

Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Kaldırma

Kendilerini özellikle teknoloji meraklısı olarak görmeyenler için, kötü amaçlı yazılımın bir güvenlik uzmanına kaldırılması muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.Ayrıca , web sitenizi günlük olarak izleyen ve tespit edildiğinde kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak kaldıran bir web sitesi kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kullanabilirsiniz. Öte yandan, geliştiriciler veya teknik uzmanlığa sahip diğer kişiler, mevcut zamana ve kaynaklara bağlı olarak kötü amaçlı yazılımların kendilerini el ile kaldırmayı seçebilir.

Kötü amaçlı kodu kendiniz çıkarmaya karar verirseniz, işte size:

1. Kaynağı tanımlayın. Bunu bir dosya yöneticisi, yerel dosya araması veya komut satırı üzerinden yapabilirsiniz. Çoğu web barındırma sunucusu dosya yöneticileri sunar, ancak genel olarak belirli içerik aramaları yerine temel dosya değişikliği için optimize edilmişlerdir.

Yerel bir arama – adından da anlaşılacağı gibi – canlı sitenizin içeriğini yerel makinenize indirerek arama işlemini biraz daha basitleştirir. Komut satırına erişim, paylaşılan bir barındırma senaryosunda nadirdir, ancak varsa, çok daha ayrıntılı bir arama yapabilirsiniz. Bununla beraber, son zamanlarda değiştirilmiş dosyaları ve ayrıca dosyalardaki belirli içerikleri bulabilirsiniz.

2. Doğru ipuçlarını arayın. Ne zaman  yapmak  sen bulaşmış olabilir inanıyoruz dosyaları bulmak, bir siteye kötü amaçlı yazılım enjekte zaman saldırganlar tarafından kullanılan ortak sözdizimi için yakından bakmak. Aşağıdaki PHP kod parçacıklarından herhangi birini aradığınızdan emin olun: eval, base64_decode, fromCharCode, gzinflate, shell_exec, globals, error_reporting (). Bunlar, modern siber suçluların kullandığı sayısız işlevi temsil eder, ancak birçok PHP bilgisayarında bulunurlar.

3. Kötü amaçlı yazılımı kaldırın. Bozuk dosyaları belirledikten sonra, bunları kaldırın; siteniz kötü amaçlı yazılımlardan arınmış olacaktır. Kötü amaçlı yazılımları el ile kaldırmak mümkün olsa da, hız ve doğruluk için her zaman bir web sitesi tarayıcısı kullanmanızı öneririz. SiteLock SMART tarayıcı, örneğin, kötü amaçlı yazılım tespitini ve ortadan kaldırılmasını otomatikleştirir. Web sitesi dosyalarını indirmek, incelemek ve temizlemek için bir dosya aktarma protokolü taraması kullanır. Ardından, kullanıcı deneyimini aksatmadan bu dosyaları ana sunucuya geri yükler.

Genel Olarak Savaş Asla Bitmez

Kötü amaçlı yazılımlara karşı savunma, her web sitesi sahibi için devam eden bir çabadır. Riskinizi en aza indirmek için, siber suçlular bu zayıf erişim noktalarını kesinlikle test edeceklerinden, sitenizin kodundaki güvenlik açıklarını önlemeye odaklanın. Programlama geçmişiniz olup olmadığına bakılmaksızın bunu yapabilirsiniz: Hemen güncellemeleri ve yamaları yükleyin. Otomatik bir yama sistemi bu işlemi daha da kolaylaştıracak.Aynı şekilde, yalnızca kesinlikle ihtiyaç duyduğunuz eklentileri ve özellikleri kullanın (ve artık kullanmadıklarınızı kaldırın).

Geliştirmenin gerekli olduğu alanları otomatik olarak algılamak için bir güvenlik açığı tarayıcısı uygulayın. Web sitenizi güçlendirmek için WordPress veya Drupal gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, güvenlik açıklarını otomatik olarak yayan bir güvenlik açığı tarayıcı kullanmak en iyisidir. Son olarak, siber suçluların potansiyel giriş noktalarını bulmak için kullandıkları kötü amaçlı botları engellemek için bir web uygulaması güvenlik duvarı kurun.

Modern ağ yaklaşık 30 yaşında, ancak bazı bakımlardan hala Vahşi Batı gibi hissediyor. Neyse ki, web sitesi sahiplerinin çevrimiçi olarak kendileri için neyin önemli olduğunu korumalarına yardımcı olmak için birçok web sitesi kötü amaçlı yazılım temizleme aracı bulunmaktadır. Onlardan yararlanmak size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Belirleme ve Kaldırma için yorumda bulun

    Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Belirleme ve Kaldırma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kötü Amaçlı Yazılımları Web Sitenizden Belirleme ve Kaldırma için ilk yorumu yapabilirsin.