windows ekran bölme

4 dk okuma süresi

Windows ekran bölme Birden çok açık pencereyle çalışıyorsanız, büyük olasılıkla aralarında çok fazla zaman harcayabilirsiniz. Herhangi bir anda, birkaç pencere açık olabilir; İnternette gezinmek için bir web tarayıcısı, e-postaları yönetmek için bir posta programı, bir kaç uygulama çalışması ve hatta bir ya da iki oyun. Tabii ki, aralarında geçiş yapmak için Alt + Tab ve açık pencereleri yeniden boyutlandırmak gibi birkaç geleneksel seçenek var, ancak ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayabilecek başka bir seçenek var.

Windows’un tüm sürümleri , bir seferde birden fazla uygulamaları bir ekrana da bölmenin bir yolunu sunar. Bununla birlikte, makinenizde yapabileceğiniz şey, işletim sistemine ve ekran çözünürlüğüne bağlıdır.  Örneğin, Windows XP ile Windows XP’den daha fazlasını yapabilirsiniz ve düşük ekran çözünürlüğünden daha yüksek bir çözünürlükle daha fazla seçeneğiniz vardır.

Windows 10’da bir ekranı bölmenin birkaç yolu vardır, ancak en kolay yolu Snap Assist’tir. Bu özellik kullanmak için,   Başlat > Ayarlar > Sistem > Çoklu görevde etkinleştirmelisiniz, ancak genelde varsayılan olarak etkinleştirilmiştir.

Snap Assist ne işe yarıyor? bir pencereyi ekranın bir köşesine veya yanına sürüklemenizi sağlar, böylece diğer uygulamalar için boş ekran alanına  yeni bir pencere yerleştirmenize olanak tanır.

Farenizi kullanarak Windows 10’daki ekranınızı Snap Assist ile bölmek için şunları yapmanız gerekir

 1. boş pencere  / veya uygulama açın.
 2. Farenizi boş bir alana herhangi bir açık pencerenin üst kısmına yerleştirin , farenin sol tuşunu basılı tutun ve pencereyi ekranın sol tarafına doğru o tarafın ortasına doğru sürükleyin.
 3. Fareyi bırakın. Bazı durumlarda sol üst köşeye otursa da, pencereler ekranın yarısını almalıdır.
 4. Ekranın sağ tarafında görünen herhangi bir pencereyi tıklayın. Diğer yarısını için kendini konumlandıracaktır.
 5. İki pencere yan yana, her iki pencereyi aynı anda yeniden boyutlandırmak için onları ayıran ayırma çizgisini sürükleyin.
 6. Diğer açık pencerelere ekranın sağ tarafına erişin ve ardından sürükleyin. Büyük olasılıkla sağ üst köşeye yapışacaktır.
 7. Açık pencerelerin her birini sürükleyip bırakarak denemeye devam edin. Ön plana getirmek için daha küçük bir pencereyi tıklayın.

Bonus Not: Pencereleri eklemek için Windows tuşu + sol ok ve Windows tuşu + sağ ok da kullanabilirsiniz. 

Windosw 8.1’de ekran bölme

Microsoft, Windows 8 ve 8.1 ile çoğu kullanıcının bir dokunmatik ekran cihazına sahip olacağını varsaydı. Dokunmatik ekranınız varsa, parmağınızı kullanarak ekranda iki pencere aynı anda konumlandırmak için ek özelliği kullanabilirsiniz. Burada özetlenen şey, yine de bir fare ile gerçekleştirilebilir.

Windows 8.1 ile bölünmüş ekran kullanmak için

 1. Aynı anda görüntülemek istediğiniz iki uygulamayı açın ve bunlardan birini tam ekran modunda açın.
 2. Soldan kaydırın ve ikinci uygulama ekranın sol tarafına sabitlenene kadar parmağınızı ekranda tutun. (Alternatif olarak, farenizi sol üst köşeye getirin, taşımak için uygulamayı tıklayın ve ekrandaki istenen konuma sürükleyin.)
 3.  İki uygulama arasında görünen bölme çizgisine dokunun ve basılı tutun ve uygulamaları ekranda daha fazla veya daha az yer kaplayacak şekilde yeniden konumlandırmak için sola veya sağa sürükleyin.

Not: Ekran çözünürlüğünüz yeterince yüksekse ve video kartınız bunu destekliyorsa, ekranda üç uygulama yerleştirebilirsiniz. 

Windosw 7’de ekran bölme

Windows 7’de Snap özelliğini, yan yana iki pencereyi konumlandırmak için kullanmak için

 1. iki pencere  veya uygulama açın.
 2. Farenizi boş bir alana herhangi bir açık pencerenin üst kısmına yerleştirin, farenin sol tuşunu basılı tutun ve pencereyi ekranın sol tarafına doğru o tarafın ortasına doğru sürükleyin.
 3. Fareyi bırak. Pencere ekranın yarısını alacaktır.
 4. İkinci pencere için 2. Adımı tekrarlayın, bu sefer fare düğmesinin bırakılmasına izin vermeden önce sağa sürükleyin. Pencere ekranın diğer yarısını alacaktır.

Not: Windows 7’de, pencereleri hareket ettirmek için Windows tuşunu ve sol veya sağ ok tuşlarını da kullanabilirsiniz. 

Windosw XP’de ekran bölme

Ne yazık ki Windows XP, Snap özelliğini desteklememektedir.

Yapılan Yorumlar
 • Serdal dedi ki:

  Selamlar bilgi için teşekkürler. Benim Sorunum aynı özelliğin çalışmıyor olaması.
  Windows+ sol veya sağ ok çalışmıyor. Fakat windows + Aşağı yukarı tuşları çalışıyor.

 • buseh. dedi ki:

  çok teşekkürler bilgi için

Bir Yorum Yapın

x