windows ekran bölme

Windows ekran bölme Birden çok açık pencereyle çalışıyorsanız, büyük olasılıkla aralarında çok fazla zaman harcayabilirsiniz. Herhangi bir anda, birkaç pencere açık olabilir; İnternette gezinmek için bir web tarayıcısı, e-postaları yönetmek için bir posta programı, bir kaç uygulama çalışması ve hatta bir ya da iki oyun. Tabii ki, aralarında geçiş yapmak için Alt + Tab ve açık pencereleri yeniden boyutlandırmak gibi birkaç geleneksel seçenek var, ancak ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayabilecek başka bir seçenek var, Windows Ekranı Bölme.

Windows’un tüm sürümleri , bir seferde birden fazla görebilmeniz için uygulamaları bir ekrana bölmenin bir yolunu sunar. Bununla birlikte, makinenizde yapabileceğiniz şey, işletim sistemine ve ekran çözünürlüğüne bağlıdır. Örneğin, Windows XP ile Windows XP’den daha fazlasını yapabilirsiniz ve düşük ekran çözünürlüğünden daha yüksek bir çözünürlükle daha fazla seçeneğiniz vardır.

Windosw 10 da ekran bölme

Windows 10’da bir ekranı bölmenin birkaç yolu vardır, ancak en kolayı Snap Assist’tir. Bu özellik, Başlat > Ayarlar > Sistem > Çoklu görevde etkinleştirilmelidir , ancak varsayılan olarak etkinleştirilmelidir.

Snap Assist, bir pencereyi ekranın bir köşesine veya yanına sürüklemenizi sağlar, böylece orada diğer uygulamalar için sonuçlanan boş ekran alanına yerleştirilir.

Farenizi kullanarak Windows 10’daki ekranınızı Snap Assist ile bölmek için:

 1. Aç beş pencere ve / veya uygulamalar . (Bu, alıştırma yapmak için iyi bir miktardır.)
 2. Farenizi boş bir alana herhangi bir açık pencerenin üst kısmına yerleştirin , farenin sol tuşunu basılı tutun ve pencereyi ekranın sol tarafına doğru o tarafın ortasına doğru sürükleyin .
 3. Fareyi bırak. Bazı durumlarda sol üst köşeye otursa da, pencereler ekranın yarısını almalıdır; sadece pratik yapar.)
 4. Ekranın sağ tarafında görünen herhangi bir pencereyi tıklayın . Diğer yarısını almak için kendini konumlandıracaktır.
 5. İki pencere yan yana, her iki pencereyi aynı anda yeniden boyutlandırmak için onları ayıran ayırma çizgisini sürükleyin .
 6. Diğer açık pencerelere ekranın sağ tarafına erişin ve ardından sürükleyin  . Büyük olasılıkla sağ üst köşeye yapışacaktır.
 7. Açık pencerelerin her birini sürükleyip bırakarak denemeye devam edin. Ön plana getirmek için daha küçük bir pencereyi tıklayın .
 8. Herhangi sürükleyin pencereyi onu maksimize etmek ekranın üstüne.

Not: Pencereleri eklemek için Windows tuşu + sol ok ve Windows tuşu + sağ ok da kullanabilirsiniz. 

Windosw 8.1’de ekran bölme

Microsoft, Windows 8 ve 8.1 ile çoğu kullanıcının bir dokunmatik ekran cihazına sahip olacağını varsaydı. Dokunmatik ekranınız varsa, parmağınızı kullanarak ekranda iki pencere aynı anda konumlandırmak için ek özelliği kullanabilirsiniz. Burada özetlenen şey, yine de bir fare ile gerçekleştirilebilir.

Windows 8.1 ile bölünmüş ekran kullanmak için:

 1. Aynı anda görüntülemek istediğiniz iki uygulamayı açın ve bunlardan birini tam ekran modunda açın .
 2. Soldan kaydırın ve ikinci uygulama ekranın sol tarafına sabitlenene kadar parmağınızı ekranda tutun. (Alternatif olarak, farenizi sol üst köşeye getirin, taşımak için uygulamayı tıklayın ve ekrandaki istenen konuma sürükleyin.)
 3.  İki uygulama arasında görünen bölme çizgisine dokunun ve basılı tutun ve uygulamaları ekranda daha fazla veya daha az yer kaplayacak şekilde yeniden konumlandırmak için sola veya sağa sürükleyin.

Not: Ekran çözünürlüğünüz yeterince yüksekse ve video kartınız bunu destekliyorsa, ekranda üç uygulama yerleştirebilirsiniz. 

Windosw 7’de ekran bölme

 

Windows 7, Snap özelliğini desteklemek için Windows’un ilk sürümüdür. Varsayılan olarak etkinleştirildi.

Windows 7’de Snap özelliğini, yan yana iki pencereyi konumlandırmak için kullanmak için:

 1. Aç iki pencere ve / veya uygulamalar .
 2. Farenizi boş bir alana herhangi bir açık pencerenin üst kısmına yerleştirin, farenin sol tuşunu basılı tutun ve pencereyi ekranın sol tarafına doğru o tarafın ortasına doğru sürükleyin .
 3. Fareyi bırak. Pencere ekranın yarısını alacak.
 4. İkinci pencere için 2. Adımı tekrarlayın, bu sefer fare düğmesinin bırakılmasına izin vermeden önce sağa sürükleyin. Pencere ekranın diğer yarısını alacaktır.

Not: Windows 7’de, pencereleri hareket ettirmek için Windows tuşunu ve sol veya sağ ok tuşlarını da kullanabilirsiniz. 

Windosw XP’de ekran bölme

Windows XP, Snap özelliğini desteklemedi; Windows 7’de bu özellik ortaya çıktı. Windows XP, birden fazla uygulamayı yatay veya dikey olarak bölmek için seçenekler sundu. Ekran çözünürlüğünüze bağlı olarak, üç pencereye geçebilirsiniz.

Windows XP bilgisayarında ekranın yarısını almak için iki pencere takmak:

 1. İki uygulamayı aç .
 2. Görev Çubuğu’ndaki uygulama simgelerinden birini tıklatın , klavyedeki CTRL tuşunu basılı tutun ve Görev Çubuğundaki ikinci uygulama simgesinitıklatın .
 3. Sağ tıklayın ya uygulama simgesini ve ardından seçim Yatay Döşe veya Dikey seçimini yapın

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Teknoloji alanında okuduğu bildiği bilgileri sizlerle paylaşmak varsa soru ve sorunlarınıza çözüm aramak isteyen teknoloji meraklısı biri.

Bir Cevap Yazın

 1. windows ekran bölme için yorumda bulun

  windows ekran bölme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak windows ekran bölme için ilk yorumu yapabilirsin.