Windows belirtilen aygıta yola veya dosyaya erişemiyor

Windows belirtilen aygıta yola veya dosyaya erişemiyor

Windows’ta günlük işlemleri yaparken farklı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu makalemizde, Windows’un belirtilen aygıt, yol veya dosya sorununa erişemediğini hatasının neden kaynaklandığını ve çözüm yollarını ele alacağız.

Herhangi bir programı, uygulamayı başlatmaya veya Windows’u güncellemeye çalıştığınızda, hatayla karşılaşabilir ve aşağıdaki iletiyi görebilirsiniz.

Hata: Windows belirtilen aygıt, yol veya dosyaya erişemiyor. Öğeye erişmek için uygun izne sahip olmayabilir.

Bazen, rundll32.exe veya başka bir şey gibi sorunlu dosya adını belirtebilir. İzin sorunları veya üçüncü taraf yazılımlarla çakışması nedeniyle oluşur. Ama bu tür sorunlarla karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Windows, Belirtilen Aygıt, Yol veya Dosyaya Erişilemiyor

Neyse ki, bazı mükemmel yöntemleri takip ederek bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz. İşte detaylar ile bu çözümler.

Çözüm 1: Güvenlik Programlarını Devre Dışı Bırakma

Bu hatayla karşılaştığınızda, virüsten koruma ve üçüncü taraf güvenlik duvarınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Windows top belirtilen cihaz, yol veya dosya sorununu giderebilir. Ancak, Antivirüs bazı konumlara ve programlara erişiminizi kısıtlayabilir.

Çözüm 2: rundll32.exe

Bazı kullanıcılar, Windows 10’da rundll32.exe’yi içeren belirli ayarları açarken bu sorunla karşılaşabilir. Bunun nedeni, kullanıcıların bu görevi yerine getirmek için uygun izinlere sahip olmamasıdır. Bu durumda, Windows düzeltmek için rundll32.exe veya benzeri hatalar ile ilgili belirtilen yola erişemiyor, Windows Grup İlkesi Düzenleyicisinde bir şey değiştirmeniz gerekir. Detaylar burada.

 • Her şeyden önce, başlangıç ​​menüsünü açın, gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basıGrup İlkesi Düzenleyicisini açacaktır.
 • Şimdi,  Bilgisayar Yapılandırması> Windows Ayarları> Güvenlik Ayarları> Yerel İlkeler> Güvenlik Seçenekleri ‘ne gidin.
 • “Yerleşik Yönetici hesabı için Kullanıcı Hesabı Denetimi: Yönetici Onay Modunu” bulun ve çift tıklatın ve etkinleştirin.
 • Ardından, Ayarları kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Umarım, bu sorunu çözecektir.

Çözüm 3: Dosya veya Klasör İzni Kontrol Edin

Belirli bir dosya veya klasöre erişirken problemle mi karşılaşıyorsunuz? PC’nizin yöneticisi olsanız bile, onlar için izinleri kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

 • İlk başta, dosya veya klasöre sağ tıklayın ve özelliklerine gidin.
 • Ardından güvenlik sekmesine gidin.
 • Grup veya Kullanıcı adlarıbölümünün altında,  PC’nizin kullanıcı listesini görmelisiniz. İzin ayrıntılarını görmek için herhangi birisini tıklamanız yeterlidir.
 • Yeterli izniniz olmadığını görürseniz, düzenlemeyi tıklayın ve ardından uygun izni ayarlayın. Tam kontrolü kontrol edebilir ve ayarları kaydedebilirsiniz.
 • Şimdi, bu belirli klasöre erişebilmeniz gerekir.

Çözüm 4: Dosyayı engelleyin

Bazı dosyalar engellenebilir. Yani, dosyaya sağ tıklayıp özelliklere gitmelisiniz. “Engellemeyi kaldır” gibi bir seçenek mevcut olmalıdır. Sadece yapın ve düzeltin, Windows’un belirtilen cihaza, yola veya dosyaya erişip erişemeyeceğini görün.

Çözüm 5: Dosya Konumunun Kullanılabilir Olduğundan Emin Olun

Bir kısayolu açmaya ve bu sorunla karşılaşmaya çalışırsanız, gerçek dosya veya klasörün kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

 • Her şeyden önce, kısayol dosyasına sağ tıklayın ve özelliklerine gidin.
 • Şimdi kısayol sekmesine gidin. Hedef kutuya bakın ve o dosya / klasörün yolunu görün.
 • Oraya git ve uygun olup olmadığını gör.

Kullanılabilir olduğunu görürseniz, ancak yine de sorunla karşılaşırsanız, Windows’un belirtilen yol veya dosya sorununa erişememesi için kısayolu yeniden oluşturmanız gerekir.

Çözüm 6: Bozuk Sistem Dosyalarını Onarın

Hatalı veya eksik sistem dosyaları da bu sorunun arkasında bir neden olabilir. Bu durumda,  SFC ve DISM komutunu çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • İlk önce, Başlat menüsünü açın, cmd yazın ve komut istemine sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 • Şimdi sfc / scannow yazın ve enter tuşuna basın. Bitmesi biraz zaman alabilir.
 • Bundan sonra aşağıdaki komutları çalıştırın.

 

  Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

     Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Umarım, bu sorunu çözecektir.

Diğer bazı çözümler:

Bu hatadan kurtulmak için iki ek şey daha yapabilirsiniz. Belirli bir dosya ve klasör bulunduğunu bulursanız ve tüm izinleri aldıktan sonra bile erişemiyorsanız , Windows gizli yöneticisini etkinleştirir ve sonra erişmeyi deneyin. Umarım, çalışacaktır. Durumda, dosya veya klasörün eksik veya silinmiş olduğunu görürsünüz, herhangi bir kurtarma yazılımı kullanarak onu kurtarabilirsiniz.

Umarım bu makalemiz deki bilgiler, Windows’un belirtilen aygıt, yol veya dosya sorununa erişemediğinden kurtulmanıza yardımcı olur. Başka fikirleriniz varsa yorum olarak bize bildire bilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hasan Taş dedi ki:

  abi ben gpedit.msc yazzam bile aynı hatayı veriyor
  ben call of duty black ops 3 setup ına girdiğimde aynı hayayı veriyor
  anti virus setupını kurmak istiyorum yine aynı hata
  hiçbir set upı kullanamıyorum lütfen yardım edinnn

 2. salih gül dedi ki:

  hepsini denesemde hiç bir sonuca ulaşamadım dosyam .bat uzantılı bi dosya yardımcı olabilirmisiniz

  • Arif Erincik dedi ki:

   Merhaba Salih bey;

   eğer bize konuyu daha açık ver ayrıntılı anlatırsanız size yardım etmekten mutluluk duyarız.