NFC nedir ve nasıl kullanılır?

NFC nedir ve nasıl kullanılır?  NFC, yeni akıllı telefonlarla da sıkça duyduğunuz bir terimdir, ancak birkaç kişinin bildiği, hatta kullandığı bir şeydir. Evet, bu bir kısaltma, ama tüm kısaltmalar korkutucu olmak zorunda değil. NFC’nin anlaşılması kolaydır ve inanılmaz derecede faydalı olabilir. NFC’nin ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini anlatan bir makale yazmaya karar verdim.

NFC nedir?

NFC Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Temel olarak, telefonunuzun yakın bir şeyle etkileşimde bulunmasının bir yolu. Yaklaşık 4 cm’lik bir yarıçap içinde çalışır ve cihazınızla bir diğeri arasında kablosuz bağlantı sağlar. Bu iki yönlü iletişim sağlar, her iki cihaz da bilgi gönderebilir ve alabilir. Bu NFC bağlantısı Wi-Fi, 3G, LTE veya başka bir şekilde kullanılmaz ve kullanım için hiçbir maliyeti yoktur.

AndroidPIT nfc 5'i kullanmanın en iyi yolları

Android akıllı telefonumun NFC olup olmadığını nasıl anlarım?

Çok basit. Sadece  Ayarlar> Diğer veya Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar’ı açın  ve NFC seçeneği olup olmadığını görün. NFC’ye sahip çoğu akıllı telefon da arka panellerinde küçük bir NFC logosu yerleştiriyor.

androidpit sony xperia Z3 9

NFC Android’de nasıl çalışır?

NFC, radyo dalgaları aracılığıyla veri iletir veya alır. Standart bir kablosuz iletişim standardıdır, bu yüzden cihazlar NFC protokollerine yapışırsa, birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bluetooth’dan elektromanyetik indüksiyon yoluyla çalıştığı için farklıdır. Bu, akıllı telefonunuz gibi aktif bir cihazla iletişim kurduğunda, veri gönderebilen kendi başına bir güç kaynağı gerektirmeyen, poster veya çıkartma gibi bir pasif cihaz olabileceği anlamına gelir.

Aktif bir NFC aygıtı olarak, bir akıllı telefon NFC üzerinden veri gönderip alabilir. NFC’nin tam aralığını – üç modu – kapsar:

  • Okuyucu / yazıcı (örn. NFC posterlerindeki etiketleri okumak için)
  • Kart emülasyonu (örneğin ödeme yapmak için)
  • Eşler arası (örneğin dosya aktarımı için)

Android’de NFC ile ilgili bazı sorunlar

  • Tüm cihazlar bir NFC yongasını taşımaz, ancak gittikçe daha yaygın hale gelirler
  • NFC yongalarının hepsi aynı yerde değil, cihazlar arasında bazı keşif sürtünmesiyle sonuçlanır.
  • Aygıtlar arasında çapraz uyumluluk, özellikle belirli dosya türleri söz konusu olduğunda evrensel değildir
Nfc 3 kullanmanın en iyi yolları

Android’de NFC ile başlayın

Öncelikle NFC ve Android Beam’i her iki cihazda da etkinleştirmeniz gerekiyor (Ayarlar> Diğer) , yapmanız gereken tek şey göndermek istediğiniz dosyaya gitmek, bir fotoğraf gibi ve cihazlara dokunmak. Doğru, herhangi bir “gönder” seçeneği seçmenize bile gerek yok. Cihazları arka arkaya, ve aktarımı onaylamak istediğinde, “kirişe dokun” tuşuna basmanız yeterlidir.

AndroidPIT nfc 4'ü kullanmanın en iyi yolları

NFC’yi nerelerde kullanabilirim?

1. NFC ile telefon numarası gönderin

“Hey, seninle tanıştım ve bu çılgın, işte benim numaram, NFC ile” yuan yılın hit şarkısı olarak. NFC, bir kişiye rakamlarınızı vermenin en kolay yoludur, çünkü aslında herhangi bir rakam yazmanız gerekmez.

Sadece adres defterinizdeki bir kişiye gidin (sizin veya başka biri olabilir), ardından telefonunuzu alıcının adresine basın. Telefonunuz “göndermek için” yazdığında, ekrana dokunun.

2. NFC ile resim gönderin

Snapchat, birisine hızlıca resmini göndermenin tek yolu değildir – NFC’yi de kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz resim görüntüleyiciye göndermek istediğiniz fotoğrafı açın, ardından telefonları bir araya getirin.

Ne zaman yararlı olur?

Telefonunda bir fotoğrafını isteyen birisinin yanında olduğun zaman.

Nfc 3 kullanmanın en iyi yolları

3. NFC ile belge gönderin

Bu biraz zor bir süreç olabilir. Örneğin, okuduğunuz bir PDF dokümanı göndermeyi denerseniz, PDF dosyasının kendisinden ziyade PDF görüntüleme uygulamasına daha fazla ışık verecektir.

Bu durumlarda Android Beam’i kullanmanız gerekir. Paylaşmak istediğiniz dosyaya gidin, üç üst kısımda (hamburger) simgesine dokunun, Paylaş’a dokunun ve ardından Android Beam’i seçin . Şimdi cihazları bir araya getirmeye hazırsınız.

Ne zaman yararlı olur?

Carcassonne “çiftçi puanlama” kurallarını açıklamak ve cihazınızda bir dijital kural kitabı açmak istediğinizde.

4. NFC ile Yeni favori uygulamanıza birisini yönlendirin

“Yo, hava durumu uygulaması harika görünüyor, ne var?” Sadece telefonuma bastığımda bana izin ver ve öğrenirsin. Evet, NFC ile sevdiğiniz uygulamaları veya oyunları almak için diğer Android hayranlarını doğrudan Play Store’a yönlendirebilirsiniz. Uygulamayı veya oyunu o anda kullandığınız sürece, NFC, alıcının uygulamanın Google Play sayfasına yönlendirilir.

5. NFC ile Yol tarifi gönderin

Birisi için tarifleri açıklamanız gerektiğinde birçok durum vardır, ancak NFC ile yapmanız gerekmez. Birkaç yol tarifi oluşturmak için Google Haritalar’ı kullanın, ardından telefonunuzu bir başkasına karşı tokatlayın. Güzel.

Ne zaman yararlı olur?

Birini bulunduğunuz yere yönlendirdiğinizde işe yaramaz. Transfer işlemini tamamlamak için yanınızda olmalılar …

Nfc 6'yı kullanmanın en iyi yolları

6. NFC ile Bir başkasının telefonunda bir uygulama başlatın

Bir uygulamayı kullanıyorsanız veya başka bir cihaza önceden yüklenmiş bir oyunu oynatarak, onlar için başlatabilirsiniz. Google Fotoğraflar’ı kullandığınızı ve arkadaşınızın da fotoğraflarını kontrol etmek istediğini, ancak bu uygulamayı bulamıyor olduğunuzu varsayalım: telefonları birbirine bağlayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. NFC nedir ve nasıl kullanılır? için yorumda bulun

    NFC nedir ve nasıl kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NFC nedir ve nasıl kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.