Windows 11’de WIFI Simgesi yok

5 dk okuma süresi

Windows 11‘de WIFI Simgesi yok Windows 11’i sistemlerine yükledikten sonra kullanıcılar, görev çubuklarında WiFi simgesinin olmadığını bildirdi. Normalde, görev çubuğunda ağ bağlantısını gösteren bir ağ simgesi bulunur. Eksik bir WiFi simgesi sorunu, genellikle sisteminizde gerekli sürücülerin yüklü olmamasından kaynaklanır. Buna ek olarak, bilgisayarınızdaki WiFi bağdaştırıcısı devre dışı veya hasarlıysa görev çubuğunuzda WiFi simgesini görmezsiniz. 

Görünüşe göre, yeni Windows 11 birkaç gündür resmi olarak çıktı ve her gün daha fazla kullanıcı Windows 11’e yükseltme yapıyor. Bazı kullanıcılar yeni işletim sistemine yükseltmeyi tercih ederken, diğerleri sistemlerine temiz bir Windows 11 yüklemesi gerçekleştiriyor. Bu, ilk kararlı yapı anlamına gelen resmi kamu açıklaması olmasına rağmen, bununla ilgili ele alınması gereken bazı sorunlar var. WiFi simgesinin olmaması, genellikle sizin tarafınızda olan ve Microsoft ile ilgisi olmayan bir sorundur. Bu gibi durumlarda, sorunu çözmek kolaydır ve bugün sizi bu konudan geçireceğiz. O halde lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

Windows 11’de WIFI Simgesi yok

Ağ Sorun Gidericisini çalıştırın

Bu sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey, ağ sorun gidericisini çalıştırmaktır. Windows, bazen temel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek yerleşik sorun gidericilerin bir listesiyle birlikte gelir. Sorun gidericiler biraz karmaşık sorunlar için iyi olmasa da, bunun gibi bir sorun için Windows Ağ Sorun Giderici mükemmel bir seçimdir ve genellikle neden bununla karşı karşıya olduğunuzu bulabilir. Bu nedenle, ağ sorun gidericisini çalıştırmak, atmanız gereken ilk adım olacaktır. Sorun gidericiyi çalıştırmak için aşağıda verilen talimatları izleyin.

 1. Öncelikle klavyenizden Windows tuşu + I tuşlarına basarak Windows Ayarları uygulamasını açın.
 2. Ardından, Ayarlar penceresinin Sistem sekmesinde, sağlanan Sorun Giderme seçeneğini görene kadar biraz aşağı kaydırın.
 3. Bundan sonra, Sorun Giderme ekranında Diğer sorun gidericiler seçeneğine tıklayın.
 4. Şimdi, sorun gidericilerin bir listesini görmelisiniz. Aşağı kaydırın ve Ağ Bağdaştırıcısı sorun gidericisini arayın.
 5. Bulduktan sonra, yanındaki Çalıştır düğmesine tıklayın.
 6. Sorun gidericinin sisteminizi taramayı bitirmesini bekleyin ve herhangi bir sorun olup olmadığına bakın. Herhangi bir sorun tespit ederse, sorun size gösterilecektir. Sorun gidericinin çözebileceği bir şeyse, sağlanan bir seçenek olacaktır, aksi takdirde yalnızca sorunu kendi başınıza çözmek için kullanabileceğiniz sorunun ayrıntıları gösterilir.

WiFi Bağdaştırıcısını Kontrol Edin

Görünüşe göre, sorunla karşılaşmanızın nedenlerinden biri, sisteminizdeki WiFi adaptörünün devre dışı bırakılmasıdır. WiFi bağdaştırıcısı, kablosuz kart veya dongle aracılığıyla ağınızla bağlantı kurmaktan esasen sorumludur. Bağdaştırıcı, ayarlar menüsünden devre dışı bırakılırsa, görev çubuğunda WiFi simgesi gösterilmez. Bu nedenle, devam edin ve adaptörün etkin olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için aşağıda verilen talimatları izleyin

 1. Öncelikle Windows tuşu + I tuşlarına basarak Windows Ayarları uygulamasını tekrar açın.
 2. Ayarlar penceresinin sol tarafında, Ağ ve İnternet sekmesine geçin.
 3. Açılan pencerede aşağı doğru kaydırın ve Gelişmiş ağ ayarları seçeneğine tıklayın. Ardından, İlgili ayarlar altında, sağlanan Diğer ağ bağdaştırıcısı seçenekleri seçeneğine tıklayın.
 4. Bu, tüm ağ bağdaştırıcılarınızın gösterileceği yeni bir Ağ Bağlantıları penceresi açacaktır.
 5. WiFi bağdaştırıcınızı arayın ve devre dışı bırakılmadığından emin olun. Devre dışı bırakılırsa, adaptör grileşir. Devre dışı bırakılmışsa adaptöre sağ tıklayın ve açılır menüden Etkinleştir seçeneğine tıklayın.
 6. Etkinleşmesini bekleyin ve ardından görev çubuğunda WiFi simgesinin gelip gelmediğine bakın.

WiFi Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Yukarıda daha önce de belirttiğimiz gibi, WiFi simgesini kaçırmanızın nedenlerinden biri, bilgisayarınızda gerekli sürücülerin yüklü olmamasıdır. Buna ek olarak, yüklenen WiFi sürücüleri düzgün çalışmıyorsa, görev çubuğunuzda bir WiFi simgesi görmezsiniz. Bu sorunu çözmek için WiFi sürücülerini bilgisayarınıza yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Görünüşe göre, bunu aşmanın aslında iki yolu var. Önce sürücüleri kaldırabilir ve ardından Windows’un gerekli sürücüleri otomatik olarak yüklemesini sağlayabilirsiniz. Windows tarafından otomatik olarak yapıldığından bu kolay bir işlem olsa da, bir yakalama var. Uyarı, bazı durumlarda, Windows tarafından yüklenen sürücüler, kablosuz dongle/kartınız için uygun olmayabilir ve bu da uyumluluk sorunlarına neden olabilir ve bu nedenle WiFi sisteminizde çalışmayacaktır. İkinci yöntemin devreye girdiği yer burasıdır.

WiFi sürücülerini kurmanın ikinci yolu, üreticinizin web sitesine gitmek ve cihazınız için mevcut olan en son sürümü indirmek olacaktır. Bu kesinlikle daha manuel bir yaklaşımdır, ancak bu, sürücülerle herhangi bir uyumluluk sorunu olma olasılığını ortadan kaldırır, bu nedenle ikinci yaklaşıma geçmenizi öneririz. Bunu söyledikten sonra başlayalım ve size bunu nasıl yapacağınızı gösterelim.

 1. Her şeyden önce, Başlat Menüsünde aratarak Aygıt Yöneticisini açın.
 2. Aygıt Yöneticisi açıldığında, Ağ bağdaştırıcıları listesini genişletin.
 3. Sürücü listesinden kablosuz sürücünüze sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır seçeneğine tıklayın.
 4. Sürücüyü kaldırdıktan sonra, Windows’un sürücüleri otomatik olarak yüklemesine izin vermek istiyorsanız devam edip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bu, sorununuzu potansiyel olarak çözebilir, ancak bu bir garanti değildir.
 5. Yeniden başlattıktan sonra bile sorun devam ederse, devam edin ve yukarıdaki talimatları izleyerek yeni yüklenen sürücüyü tekrar kaldırın.
 6. Bundan sonra, ana kartınızda yerleşikse, ana kartınızın üreticisinin web sitesine gidin ve mevcut en yeni ağ sürücülerini indirin. Sürücüleri sisteminize yükleyin ve ardından sorunun devam edip etmediğine bakın.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x