Windows 10’da WiFi Sorunları Nasıl giderilir

Windows 10’da WiFi Sorunları Nasıl giderilir WiFi harika çünkü özgürlük veriyor ve Ethernet hala WiFi ile karşılaştırıldığında daha iyi bir hız sunarken hâkim olsa da, istediğiniz herhangi bir yerde oturmak, film izlemek veya eğlenmek gibi bir şey yok. Kablo yok! Ancak daha sonra sorunlarla karşılaştığınızda, kablolu bir bağlantı daha güvenilir görünür.  Bu yazıda, Windows 10’da WiFi sorunlarını nasıl giderebileceğinizi ve sorunsuz bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Windows 10’da WiFi sorunlarını giderme

Teknik olarak, Wi-Fi bağdaştırıcıları Ethernet Bağdaştırıcılarından farklıdır, ancak işlevsellik söz konusu olduğunda her ikisi de ağ bağdaştırıcılarıdır. Donanım ile ilgili bir sorun olmadığı sürece, her iki sorun giderme de aşağı yukarı aynıdır. Windows 10’daki en yaygın WiFi sorunlarını çözmek için ipuçları listemiz:

 1. WiFi Adaptörünü Aç
 2. Eylem Merkezi’nde WiFi eksik
 3. WiFi otomatik olarak bağlanmaz
 4. WiFi’ye bağlı, ancak Hayır veya Sınırlı İnternet
 5. Kablosuz adaptör veya erişim noktası ile ilgili sorun
 6. Windows 10’da düşük Wi-Fi sinyal gücü
 7. Kablosuz bağlantı kesiliyor
 8. WiFi Ağları bulunamıyor
 9. WiFi Sürücüsünü Güncelle

Devam etmeden önce emin olmanız gereken bir şey var. Servis sağlayıcısı ile hiçbir sorun yok. Durum buysa ve WiFi bağdaştırıcınız iyi çalışıyorsa, yapabileceğiniz çok şey yoktur. Bulmanın en iyi yolu interneti başka bir cihaza bağlamaktır.

1] WiFi Adaptörünü açın

Temel bilgilerle başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bir Ethernet adaptörü istediğimiz gibi , WiFi’nin açık olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Ne yazık ki, Windows bağlantı simgesi net bir mesaj göndermiyor ve bu nedenle manuel kazma yapmanız gerekiyor.

Sistem tepsisindeki WiFi simgesini tıklayın ve gri veya koyu gölgeli olmadığından emin olun. Bu durumda, adaptör kapatılır. Bu durumda, ”WiFi’yi tekrar aç — Manuel / 1 saat / 4 saat / 1 gün içinde yazan bir açılır seçenek de görmelisiniz. Açmak için WiFi simgesini tıklayın. Renk şimdi sistemin vurgu rengiyle eşleşmelidir. Son olarak, tamamlamayı planladığınız ağa tıklayın, şifreyi girin.

Daha önce Windows, sistem tepsisindeki bağlantı simgesini ethernet kablosunun bağlı olmadığını belirten net bir mesajla değiştirmek için kullanıyordu. Aynısı WiFi için de geçerlidir. Artık tek yapmanız gereken “Bağlı değil – Bağlantı yok. “

2] Eylem Merkezi’nde WiFi eksik

WiFi sorunlarını giderme

Küre simgesini tıkladığınızda ve WiFi’yi açmanın bir seçeneği olmadığında, WiFi Adaptörü devre dışı bırakıldığı için.

 1. Küre Simgesi> Ağ ve İnternet Ayarları> adaptör seçeneklerini değiştir
 2. Bir sonraki ekranda WiFi bağdaştırıcınızı bulun ve etkinleştirmek için çift tıklayın.
 3. Sorunları kontrol etmek için, sağ tıklayıp sorun gidericiyi başlatan teşhis etmeyi seçebilirsiniz.

Dahili program, WiFi sorunlarını giderir ve standart yöntemleri kullanarak düzeltir.

3] Bilgisayar WiFi’ye otomatik olarak bağlanmaz

Windows 10'da WiFi sorunlarını giderme

Sık sık bir ağa bağlanırsanız, ancak WiFi’yi her açtığınızda otomatik olarak bağlanmaz, o zaman bu seçeneği açmanız gerekir. Yeni bir ağa bağlanırken daima otomatik olarak bağlan yazan kutuyu işaretlediğinizden emin olun. Seçeneği zaten bağlı olan ağa geri almak için, bağlantıyı kesin ve adaptörü tekrar seçin. “Otomatik olarak bağlan” seçeneği kendini gösterecektir.

4] WiFi’ye bağlı, ancak Sınırlı İnternet diyor

Artık bu bilgisayarı WiFi’ye bağlı olarak kullandığınıza göre, internet diğer cihazlarda çalışıyor; bu durumda nasıl düzeltileceğini öğrenelim. Burada genellikle iki durum vardır – İnternet veya Sınırlı İnternet Yok – daha sonra Sınırlı WiFi bağlantı sorununu çözme kılavuzumuzu takip edin, ancak eski durum için şunları yapabilirsiniz.

Sorun Giderici

 • Ayarlar> Windows Update ve Güvenlik> Sorun Giderme’ye gidin.
 • Internet Bağlantısı’nı seçin ve ardından “Sorun gidericiyi çalıştır” yazan düğmeyi tıklayın.

WiFi sorunlarını gidermek için Kabuk Komutları 

Komut İstemi’ni yönetici olarak açın ve DNS önbelleğini temizlemek , TCP / IP’yi sıfırlamak için aşağıdaki komutları birbiri ardına çalıştırın 

netsh winsock reset

netsh int ip reset

ipconfig /flushdns

Netsh , ağ bağlantısını yönetmek için kullanılan bir komut satırı yardımcı programıdır. İken Winsock veya Windows Soket İnternet uygulamaları için nasıl herhangi bir program kolları giriş / çıkış istekleri karar verir. Bu nedenle sıfırlama yardımcı olabilir.

ipconfig ise çok sayıda arabelleği temizleyebilir ve DHCP ile WiFi bağlantısını yenileyebilir. Komut seçeneklerinden herhangi biri bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Bu komutların her ikisi de bir şekilde WiFi durumunu yenileyecek ve WiFi sorunlarını gidermenize yardımcı olacaktır.

5] Kablosuz adaptör veya erişim noktası ile ilgili sorun

Ağ sorun gidericileri kullanarak WiFi sorunlarını giderirken, “ Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktasıyla ilgili sorun ” diyerek bir hata alırsanız , bunun nedeni birden fazla nedenden kaynaklanabilir. Yine de, çoğunlukla, modemi, modem / router ve bilgisayarı kapatmanız gerekir.  Bazen cihazlar durumlarını tutamaz ve bu da beklenmedik sorunlara neden olur.

İşte klasik bir örnek. Arada bir, ethernet kablosunu modem / router çıkarmam ve fişe takmam gerekiyor. Bunu yapmazsam, modem / router birisinin kaynağın gücünü kapatmış gibi bağlantısını kesiyor.

6] Windows 10’da düşük Wi-Fi sinyal gücü

WiFi sorunlarını giderme

WiFi bağdaştırıcınız veya Windows’unuzla ilgili bir sorun değildir. Windows WiFi simgesi genellikle bağlı olduğunuz WiFi’nin gücünü gösterir ve düşükse kaynağa yaklaşmanız gerekir. modem / router ve ofisinizdeki veya evinizdeki yerine sahipseniz, güçlü bir modem / router satın alarak veya ona genişleticiler ekleyerek WiFi aralığını ve erişimini  genişletmeyi planlamalısınız. Ek olarak, daha geniş bir aralık ancak daha düşük güç sunan 2,4 GHz’e geçmeyi düşünebilirsiniz.

7] WiFi bağlantısı kesiliyor

Yukarıdaki soruna benzer şekilde, sinyal gücü çok zayıfsa WiFi bağlantısının kesilmesine devam edebilir. Durum böyle değilse, bunu düzeltmek için ayrıntılı kılavuzumuzu izleyin. Bilgisayarın uyku moduna çok erken girmesi veya VPN’nin bağlantıyı kesmek için Switch’i kullanması olabilir.

8] WiFi Ağları bulunamıyor

Burada iki senaryo var. Birincisi, belirli bir WiFi ağını bulamadığınız yerdir. İkincisi, WiFi ağının çoğunu göremezsiniz ve bazen tarama boştur.

İlk durum, aralığa yakın olmadığınız veya WiFi SSID’nin gizli olduğu anlamına gelebilir. Birçok kişi bir ağ oluşturur ve güvenlik için korunmasını sağlar. Bu durumda, tam SSID hakkında bilgi almanız ve ardından manuel olarak bağlanmanız gerekir.

İkinci kategoriye girerseniz, sorun son bir güncellemeden sonra ortaya çıkmaya başlarsa veya güncellemenin kendisini geri alırsa WiFi sürücünüzü güncellemeniz gerekebilir.

9] WiFi Sürücüsünü Güncelleyin

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak neyin işe yaradığını bulmaya çalışmanız gerekebilir. Sürücü sorunu genellikle bir özellik güncellemesi kullanıma sunulduğunda ortaya çıkar ve OEM sürücülerini Windows güncellemesine güncellemedi veya eklemedi. Windows ekibi genellikle bu sorunla ilgilenirken, çoğu zaman, ancak bu bir slip, o zaman sürücüyü güncellemeyi seçebilirsiniz.

 • OEM web sitesi: Markalı bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, bir güncelleme yayınlayıp yayınlamadıklarını bulmanızı şiddetle tavsiye ederim
 • WiFi bağdaştırıcısı OEM: WiFi bağdaştırıcısının üreticisini bulun ve Windows’un en son sürümü ile birlikte almak için güncel olup olmadıklarını kontrol edin.

Umarım Windows 10’daki WiFi sorunlarını gidermek için bu ipuçlarını, yaşadığınız sorunu çözmenize yardımcı olur. Bu geniş bir konu, bu yüzden burada listelenmeyen bir sorun varsa, bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10’da WiFi Sorunları Nasıl giderilir için yorumda bulun

  Windows 10’da WiFi Sorunları Nasıl giderilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da WiFi Sorunları Nasıl giderilir için ilk yorumu yapabilirsin.