Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik boşaltma

3 dk okuma süresi

Windows’un eski sürümleri size zaten Geri Dönüşüm Kutusu tarafından kullanılan alanı sınırlama seçeneği sunuyordu. Ancak, Windows 10 ile çöp kutusunu bir programa göre otomatik olarak da boşaltabilirsiniz. Elbette, Windows’un önceki sürümü de isteğe bağlı olarak Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu boşaltmanıza izin verir ve bu, Windows 10 ile değişmemiştir. Ancak, Geri Dönüşüm Kutusunu manuel olarak boşaltmaktan nefret ediyorsanız, tam size göre bir çözümümüz var. Bugün size Windows 10’da Windows Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu otomatik olarak nasıl boşaltacağınızı ve tüm Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik boşaltma

Bu makalede Windows 10 Storage Sense özelliğinin geri dönüşüm kutusundaki çöpleri periyodik olarak silmek için nasıl kullanılacağı gösterilecektir. Yalnızca uygulamalar ve oyunlar için ek depolama alanı kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızı dağınıklıktan arındırır. Ayrıca Windows 10 bilgisayarınızı, silinen içeriği önce Geri Dönüşüm Kutusuna taşımak yerine doğrudan kaldıracak şekilde nasıl yapılandıracağınızı da göstereceğiz. 

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Taşımadan Doğrudan Silin

Bilgisayarınızdaki dosyaları sildiğinizde, onları tamamen silmiş olmazsınız. Bunun yerine, Windows 10 onları yalnızca Geri Dönüşüm Kutusuna taşır, bu da dosyaların sabit sürücüde değerli alan kaplamaya devam ettiği anlamına gelir. Buradaki en büyük avantaj, onları istediğiniz zaman geri yükleyebilmenizdir, ancak bu neredeyse yer tasarrufu sağlayan bir çözüm değildir. Öyleyse, dosyalarınızı Geri Dönüşüm Kutusuna taşımadan doğrudan silerek değerli depolama alanından nasıl tasarruf edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  • Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve Özelliklere basın.
  • Özellikler penceresinde, ayarını değiştirmek istediğiniz sürücüyü seçin. Ardından, ” Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna taşımayın. Dosyaları silindiğinde hemen kaldırın “. Son olarak,  ayarınızı kaydetmek için Uygula ‘ya basın.
  • Windows 10 PC’nizdeki diğer sürücüler için işlemi tekrarlayın. İşiniz bittiğinde, yeni yapılandırmanızı kaydetmek ve pencereyi kapatmak için Tamam’a basın.

Bu ayarı değiştirdikten sonra, kalıcı olarak kaldırıldıkları ve geri yükleyemeyeceğiniz için dosyaları silerken dikkatli olmalısınız.

Windows 10’da Zamanlamaya Göre Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltın

Geri Dönüşüm Kutusu’nu bir zamanlamaya göre otomatik olarak boşaltmanın en kolay yolu, Storage Sense adlı bir Windows özelliğidir. İşte onu nasıl etkinleştirdiğiniz:

  • Ayarları açın (Windows Tuşu + I) ve Sistem’e tıklayın.
  • Sol bölmede, Depolamayı seçin ve ardından Akıllı Depolamayı açın. Şimdi ” Storage Sense’i Yapılandırın veya şimdi çalıştırın ” ı tıklayın. Burada, Windows 10’un Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu otomatik olarak ne sıklıkta boşaltmasını istediğinizi seçebilirsiniz.
  • Ardından, Geçici Dosyalar altındaki “Geri dönüşüm kutumdaki dosyaları uzun süredir orada bulunmuşlarsa sil” altındaki açılır menüye gidin. Burada, Windows 10’un PC’nizdeki Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını otomatik olarak ne sıklıkla silmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.
  • Gördüğünüz gibi seçenekler 1 gün ile 60 gün arasında değişiyor. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçin. Silinen herhangi bir dosyayı herhangi bir zamanda Geri Dönüşüm Kutusundan geri yüklemek istiyorsanız ‘Asla’ seçeneğini de seçebilirsiniz.

Hepsu bu kadar! Windows 10 bilgisayarınızdaki tüm Geri Dönüşüm Kutusu dosyaları ve klasörleri artık seçtiğiniz zaman dilimine bağlı olarak otomatik olarak silinecektir.

Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Temizleyerek Depolama Alanını Geri Kazanın

Artık Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını otomatik olarak nasıl sileceğinizi bildiğinize göre, Windows 10 bilgisayarınızda bir miktar depolama alanını geri kazanabileceğinizi umuyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x