Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır Windows 10, zaman ve sıkıntıdan tasarruf etmenizi sağlayan ve önemli olan konulara odaklanmanızı sağlayan özelliklerle Microsoft’un en kullanışlı ve güvenli işletim sistemidir. Peki Windows 10’da ekran görüntüsünü nasıl alıyorsunuz?

Snipping Aracı

Snipping Tool: Muhtemelen bir çoğunuzun aşina olduğu biriyle başlayacağız. Vista günlerinden beri var ve iyi bir sebepten dolayı. Sezgisel ve kullanımı kolaydır. Uygulamayı açmak için “Başlat -> Tüm Programlar -> Windows Aksesuarları -> Snipping Aracı” na gidin.

Uygulama açıkken, ekran görüntüsü yakalama işlemini başlatmak için “Yeni” ye tıklayın. Bu, ekranınızı otomatik olarak donuklaştıracak, ancak alarma geçilmeyecektir. Bu sadece, aracın ekranın belirlenmiş alanını “kaydırmaya” hazır olduğu anlamına gelir.

Basitçe farenizi tıklayın ve yakalamak istediğiniz alan da dahil olmak üzere ekranınızı kırpmak için sürükleyin. Fare düğmesini serbest bırakmak, yeni oluşturulan ekran görüntüsünün otomatik olarak bir ön izlemesini oluşturur. Kaydetmek istiyorsanız, Snipping Tool penceresinin sol üst kısmındaki disket simgesine tıklayın. Kaydetmeden programdan çıkarsanız, ekran görüntüsü atılır.

Varsayılan snip türünün dikdörtgen bir kutu olduğunu unutmayın. Snipping Aracı’ndaki “Yeni” düğmesinin yanındaki oku tıklatırsanız, snip türünü serbest form, pencere veya tam ekran olarak değiştirmenize olanak tanıyan bir açılır kutu görünecektir.

PrtScn düğmesi

“Ekranı Yazdır” düğmesine basarak ekranınızın tamamını hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz. Bu düğme “PrtScn”, “PrtSc” veya benzeri bir şey olarak etiketlenebilir. Bazı dizüstü bilgisayar klavyelerinde, özelliği etkinleştirmek için “Fn” düğmesine “Baskı Ekranı” düğmenizle aynı anda basmanız gerekebileceğini unutmayın.

“Ekranı Yazdır” düğmesine basmak hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor. Ancak, aslında ekranınızı ele geçirdi. Ekran görüntüsünü bir dosya olarak kaydetmek yerine, “Ekranı Yazdır” butonu panoya kopyalar. Ekran görüntüsünü kaydetmek için panodan başka bir programa yapıştırmanız gerekir. Ekran görüntünüzü Paint, Word veya başka bir programa kopyaladıktan sonra, seçtiğiniz konuma kaydedebilirsiniz.

Windows tuşu + PrtScn

Bir ekran görüntüsünü başka bir programa kopyalamak, düzenlemeler yapmak için kullanışlıdır, ancak ekranınızı olduğu gibi yapmak istiyorsanız ne olur? Neyse ki, bunu yapmanın hızlı ve kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken, Windows tuşa ve Print Screen düğmeye aynı anda basmak.

Bu, ekranınızın anlık olarak kararmasına neden olur. Bu, ekran görüntüsü yakalamanın başarılı olduğunu gösterir. Ekran görüntüsü, “Resimler” klasörünüz de “Ekran Görüntüleri” başlıklı bir klasörde görünecektir.

Not : Bazı dizüstü bilgisayarlarda, FnEkranı Yazdır düğmesini etkinleştirmek için düğmenin kullanılması gerekebilir . Bu durumda, Windows, Fn ve Print Screen tuşlarına aynı anda basmanız gerekir.

Sadece Bir Pencerenin Ekran Görüntüsü

Bazı durumlarda tüm ekranınızı çekmenize gerek olmayabilir. Neyse ki, sadece belirli bir pencereyi ekran görüntüsü almak istiyorsanız, bunun için bir klavye kısayolu var. Basitçe, yakalamak istediğiniz pencerenin başlık çubuğuna tıklayın ve aynı anda Alt+ tuşlarına basın PrtScn. Bunu yapmak etkin pencereyi ekran görüntüsü olarak yakalar ve panoya kopyalar. Kaydetmek veya düzenlemek için, görüntüyü seçtiğiniz programa yapıştırmanız gerekir.

Ekranınızın Sadece Bir Bölümünün Ekran Görüntüsü

Sadece tüm ekranın tersine belirli bir pencereyi yakalamak istiyorsanız, şansınız yaver gidiyor. Win+ Shift+ STuşlarına aynı anda basmak , ekranınızın kararmasına ve fare imlecinin değişmesine neden olur. Bu tanıdık geliyorsa, daha önce bahsedilen Snipping Aracı gibi görünmesi ve işlev görmesi nedeniyledir.

Ekranınızın yakalamak istediğiniz bölümünü seçmek için ekrana tıklayın ve sürükleyin. Fareyi bıraktıktan sonra bu kısayol ve Snipping Tool arasındaki büyük farkı göreceksiniz. Snipping Tool’un aksine, bu kısayol otomatik olarak ekran görüntüsünün bir önizlemesini vermez. Bunun yerine, ekran görüntüsünü panoya kopyalar, yani kaydedebilmeniz için bir düzenleme programına (Word, Paint vb.) Yapıştırmanız gerekir.

Windows 10’da ekran görüntülerini nasıl çekersiniz? Hangi yöntemi tercih edersin? Unuttuğumuz bir ekran görüntüsünü almanın başka bir yolu var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır için yorumda bulun

    Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır için ilk yorumu yapabilirsin.